Painojen nosteluissa lihas tekee aikamoisen työn. Miten lihas tarkkaan ottaen toimii painoa nostaessa/ laskiessa, ymmärrettävästi kerrottuna. Olen lukenut asiasta ja tuhatjalkaiseen vertauksessa. Osaisitko sinä kertoa selkokielellä miten lihas toimii "mekaanisesti"?
Vastaukset 2
- valmentaja74
Ote Harrri M. Hakkaraisen (liikuntatiet. maisteri, lääket.lis., valmentaja) esitelmästä hermolihasjärjestelmästä:
Keskushermosto:
aivot
-antavat käskyn
-keräävät tietoa
-ohjaavat liikkeitä
-hidas vs. nopea
-opittu vs. harjoittelu
selkäydin
-tiedon ja käskyn välittäjä
-tiedon tuoja
-refleksiasema
Ääreishermosto
-vie käskyn lihassoluille
-tuo tiedon keskushermostolle
Lihassolut ja MY
-MY = motorinen yksikkö
-hermo lihassolut
-käskyn saatuaan solut pyrkivät supistumaan
-nopeita ja hitaita !!
Reseptorit
-aistivat lihaksen tilaa
-pH, pituus, voima, energia, elektrolyytit, aineenvaihduntatuotteet, tulehdusvälittäjäaineet…...
Eli äärimmäisen yksinkertaisesti: aivot välittävät käskyn lihaksen motorisille yksiköille, jotka saavat lihassolun supistumaan. Supistuessaan lihas lyhenee ja liikuttaa nivelen välityksellä esim. raajaa. Lihastyö voi olla konsentrista, jossa lihas lyhenee tuottaen liikettä; tai eksentristä (negatiivista) jossa lihas venyy tuottaen voimaa (eli painoa jarrutetaan alas). Lisäksi on isometrinen lihastyö, jossa lihaksen pituus ei muutu eikä nivelessä tapahdu liikettä (eli painoa pidetään paikallaan).
Selventikö? :) - Ei_kipua_vaan_toistoja
Hyvä vastaus! Tietääkseni ihan tarkkaan ottaen lihas ei lyhene tai veny. Supistuessa lihassäikeet menevät lomittain toistensa väliin, kuin laittaisi kädet (sormet) ristiin, jolloin sormet menevät lomittain toisten sormien väliin. Eli lihakset eivät veny ja palaudu kuin esimerkiksi kuminauha.
Mutta miten lihassäikeet menee ja palautuu toistensa väleistä, ajatuksella tietenkin, mutta miten se lihassäikeissä tapahtuu?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1111020
- 61937
Carunan hinnat
Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun89727- 77713
- 41655
Kunnan päätie ja sen lähialueet
Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la34607Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit
ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka22562Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille
Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka27549- 52535
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?37488