Tässä tuli mieleen, että tämä kuuluu köyhän elämään, että pitää mennä kurjimman kautta monessakin asiassa vaikka ei haluaisi.
Nimittäin, että nyt, kun kelit ovat ulkona pääkallokelejä, eli liukkaita, rosoisia jääpintoja niin pyörä- kuin autotielläkin, niin kauppareissut on köyhänkin tehtävä, että niitä ei voi jättää tekemättä.
Niin moni köyhä joutuu taiteilemaan polkupyörällä nämä kaupassa käynnit, ja minulla, kun ei ole nastarenkaitakaan, niin reissut ovat erityisen hankalia ja vaarallisia kulkea, että pitää sitten ihan taluttaen mennä, kun ei tahdo pystyssä pysyä vaikka on ihan selvinpäin asialla.
Niin kyllä köyhä joutuu kokemaan yhtä sun toista kommervenkkiä ennenkuin ruoka-asiatkin on kunnossa, kun jos ajatellaan, että hyvätuloisillahan on tämä auto, jolla pääsee tekemään nämä kaupassakäynnit helposti ilman sen kummempia vaarallisia tilanteita kokematta.
Minullakin on auto, mutta se on rikki, ja seisontavakuutuksella, että sen takia olenkin joutunut polkupyörään turvautumaan, vaikka juuri tälläisiin tilanteisiin auton olen laittanut, että kauppareissut sujuisivat helpommin.
Kuuluu köyhyyteen
8
76
Vastaukset
- Ilmanautoa
Ihme välittämistä.
Minulla olisi varaa hankkia mikä auto tahansa, mutta en halua autoa, liikunta ulkona on hyväksi. Ja harvoin julkisillakin kuljen.
Taitaa aloittaja olla vaan kateellinen autojen omistajille.
Oliko hän elämän hallintakin hukassa, kannattaa korjata elämäntilanne sellaiseksi että voi hankkia sen haluamaansa auton.- köyhä
Minulla on auto, mutta se on rikki.
Olen työkyvyttömyyseläkkeellä. Saan pienintä eläkettä, eli takuueläkkeen verran, joten auton pitäminen ajokunnossa ei ole aina mahdollista, kun siihen vaaditaan sitä rahaa, jota ei ole köyhyydestä johtuen. - minäkin
Kerroppas köyhä, paljonko on tulot ja pakolliset menot? Minulla tuloja 814 euroa kuussa. Lainaan menee 350, lopulla maksetaan kaukki muut kulut. Ja pärjään kun en muuta voi
- suksisuolle
Koko internetissä ei ole keskusteluja joiden tarkoitus on vertailla tuloja.
- tsemppariauttaa
Juuri näin moni fiksu tekee nuorena. Selvää säästöä. Oikein teet.
- Mies52ykskaks
Kun tämä vaihe on ohi voi sitten avata tallin ovet ja vähän roilauttaa. Tänä keväänä on hyvä aloittaa roiliminen. Kaikki peliin.
- Pitkäaikatyötön
Saisit lisärahaa käyttöösi joko auton korjaukseen tai polkupyörän nastarenkaisiin, jos poistaisit autosi joksikin aikaa liikennekäytöstä, eikös vain?
http://www.trafi.fi/tieliikenne/rekisterointi/rekisteri-ilmoitukset/liikennekaytostapoisto/liikennekaytostapoiston_kannattavuuslaskuri - DeeDii
Jep. Ihan tosissaan, jos et ole vielä poistanut autoa tieliikenne käytöstä, niin tee se pikimmiten. Säästän ajoneuvoveron, polttoaineveron (diesel), sekä tietty liikennevakuutus maksun seisonta päiviltä. Linkki TRFIn sivuille tais olla tossa ylhäällä.
Sit ne fillarin nastarenkaat kannatta hankkia.
Mutta älä ihan susisurkeita halparenkaita osta. Niissä menee muutenki vähät rahat hukkaan.
Minä olen painanu noin kaheksan vuotta kaikki työ ja kauppareisut fillarilla. Kesät talvet. Kun autona oli iso bensaneliveto, voin sanoa että säästöjä synty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2613175Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.741234- 661173
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra180978Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:47866- 60819
- 47809
- 45732
- 40721
- 39688