Eli, haluaisin fiksuja, tämän päivän tietotasoa vastaavia kommentteja aiheesta:"Tapailisitte ihanaa ihmistä, joka sitten muutaman tapailukerran jälkeen kertoisi olevansa hiv-positiivinen"? Muuten olisi siis ko henkilöllä elämä kunnossa ja hiv:n olisi saanut valehtelun seurauksena aiemmalta kumppanilta.
Ai niin, ja suhde ei siis olisi edennyt vielä fyysiselle tasolla ennen tuon asian kertomista..
En tosiaankaan kaipaa kommentteja, jotka perustuvat 80-90-luvun tietoihin kyseisestä sairaudesta.
Kiitos jo etukäteen. :)
HIV-positiivisen tapailu, suostuisitteko?
9
334
Vastaukset
- NäinMeillä
Itse olen HIV ja olen juuri tuolla tavalla lähtenyt liikkeelle nykyisessä suhteessani. Itseasiassa tartunnankin sain kuvaamallasi tavalla. Toisin sanottuna kyllä tässä maailmassa on ihmisiä, jotka tapailee, seurustelee ja elää parisuhteessa ihmisen kanssa, ei viruksen =)
- Mietteliäsihminen
Kiitos kommentistasi!
Miten tämä toinen ihminen suhtautui asiaan ja miten kerroit hänelle? Niin, ja oletko mies vai nainen? Entä miten tämä vaikuttaa teidän arkeen?
Itselläni on niin itsekäs olo siitä, että vaikka olen tällainen, niin silti toivoisin tämän ihmisen haluavan olla kanssani.. - NäinMeillä
No olihan se tietysti järkytys, joutui pohtimaan asioita itsekseen jonkun aikaa, mutta päätti sitten pohdittuaan jatkaa tapailua. Olen mies ja ollu positiivinen jo 10 vuotta. Arkeen tämä ei vaikuta millään tavalla, ihan normaalia elämää kuten kaikilla muillakin =) Jos olet itse positiivinen, niin tietysti ymmärrän tuon sun toiveen, siltikään et voi asioita toisen puolesta päättää. Ehkäpä tämä toinen vaatii vaan aikaa miettiäkseen asioita.
- Rajanveto
Lopettaisin suhteen olisi sitten mies tai nainen. HIV on vieläkin parantumaton sairaus. Uudet lääkkeet ovat hyviä mutta jos ne eivät autakaan olet 10 vuoden päästä tartunnasta kuoleva AIDS potilas jossakin sairaalassa. Vaikka elämäni ei aina olekaan niin loisteliasta niin toivon silti että saisin elää terveenä ja vanhaksi. HIV positiiviselle sopii kumppaniksi toinen HIV positiivinen.
- SamallaLogiikalla
Ja diabeetikolle sopii kumppaniksi toinen diabeetikko.
- Nimierkkiörkkiö
Nykyisillä lääkkeillä virusmäärät saadaan niin olemattomiksi että tartuntavaaraa ei käytännössä oikein ole, siltä kannalta en näe syytä lopettaa tapailua HIV:n takia. Tietenkin lääkitys heikentää immuunipuolustusta ja joutuu hitusen kiinnittämään huomiota muihin tartuntavaaroihin. Kuitenkin nykyisessä ylihygieenisessä yhteiskunnassa sen ei uskoisi hirveästi normaaliin elämään vaikuttavan. Että why not jos tyyppi muuten on ihana :)
Tapailisin kyllä.. Ja itseasiassa minua kiihottaa jopa se että toisell olisi HIV.. sairasta ehkä mutta silti ihminen se on vaikka hiv:tä kantaisikin.
- Pikkukullinen
Ilmeisen paljon kiihottaa koska kaivoit vanhan ketjun ylös.
Silti suhteessa pitäisi olla varovainen ja varautua siihen että toinen kuolee liian aikaisin. - infoo888888888888
Höpö puhetta.
Nykyään HI-virus tappaa vain 2% tartunnan kantajista, eli voi elää yhtä pitkään kuin muutkin.
Itse kehoitan vain pitämään tartunta riskin mielessä, sillä lääkkeilläkään ei voida riskiä poistaa, joten suojaamaton seksi on aina riskialtista puuhaa, tosin lääkkeet vähentävät sitä merkittävästi, mutta ei täysin.
Myös lapsen hankinnan kohdalla sopii myös miettiä adoptiota, sillä HI-virus voi periytyä äidiltä lapselle kohdussa, tosin riski on nykyään hyvin pieni.
Jos olet aidosti kiinnostunut henkilöstä, niin rohkeasti vain katsomaan mihin suhde vie, ei HI-virus estä seurustelua niin seksin kuin rikkaan elämän jakamiselta, etenkin viimeistä se vain tekee elämän jakamisesta rikkaamman
Ennemmin sopii kysyä oletko halukas seurustelemaan vaikko pitämään vain mahdollisesti läheisen ystävyys suhteen henkilöön.
Moni kuvittelee seurustelun ja naimisiin menon olevan ainoa varma tie onnelliseen elämään, mutta ystävät ovat myös erittäin tärkeitä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain29811808Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-14111013Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2406323Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2185172Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1643646- 1743538
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin502473Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3291980Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov111817Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi171705