KOHUPALJASTUS: S-Pankki antaa tietosi Googlelle!

Just_say_NO

Törkyinen kansainvälinen vakoilu on mennyt niin pitkälle, että jopa pankkitietosi ovat vapaata riistaa. Lue vaikka itse!:

S-Pankki tarkkailee verkkopankkikäyntiäsi Googlen avulla:

http://www.uusisuomi.fi/teknologia/78244-s-pankki-tarkkailee-verkkopankkikayntiasi-googlen-avulla

"Googlella on yksi verkon suosituimmista verkkosivustojen analytiikkasovelluksista, joka ei varmasti yllätä. Yksinkertaisen koodin avulla verkkosivustot luovuttavat datan Googlen käsiteltäväksi, mutta onko S-Pankki mennyt liian pitkälle verkkopankkinsa kanssa?

Verkkosivustot käyttävät Google Analytics -nimistä työkalua tallentamaan tietoa käyttäjistään ja niiden käyttäytymisestä. Tiedon avulla voidaan tarkkailla käyttäjiin liittyvää dataa esimerkiksi käyntitiheyden, sivullaoloajan, paikkakunnan ja ladatun sisällön suhteen.

Huolestunut S-Pankin käyttäjä Jesse Sandberg on kertonut Twitterissä havainnoista, joiden mukaan S-Pankki olisi lisännyt javascript-koodin myös sisäänkirjautumisen vaativalle verkkopankille. Tämä tarkoittaa, että vielä kirjautumisen jälkeenkin verkkosivusto lähettää tietoa Googlelle.

S-Pankki on kommentoinut Twitterissä, että henkilötietoja ei siirry Googlelle vaan palvelua käytetään mm. markkinoinnin kehittämiseen. Keskustelussa on kuitenkin arvuuteltu siirtyykö esimerkiksi henkilön paikkatieto ja IP-osoite Googlen haltuun ja sitä myöten käyttöön.

Toistaiseksi vaikuttaa, että Google Analytics seuraa pääosin vain tietoturvallisia perustietoja, mutta pienillä muutoksilla koko verkkopankkinäkymän sisältö lähetettäisiin Googlelle. Samalla Twitterissä kysytään, onko edes näennäisesti haitattoman tiedon lähettäminen kuluttajan verkkopankki-istunnosta tarpeellista?"

23

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Whaaat

      Boikottiin?

    • ei_tartte_käyttää

      Ei jumalauta, kaikkiko tuon paskagooglen kanssa alkaa kimppaan? Raha puhuu taas, eihän siinä sen kummempaa.. On saattanut ääs-pankkikin tehdä miljardisopimuksen vakooja-googlen kansssa kaikessa hiljaisuudessa.

    • lainahakemus

      Onko S-Pankki enää luotettava?

    • elämän_tosiasia

      S-ryhmä ja kepu pettää.

      • heti-huomenna

        EI VITTU! KANNATTAA HAKEA RAHAT POIS!


    • Pankkia_vaihtamalla

      eroon paskasta.

    • kyttäystä

      pikkuhiljaa, pikkuhiljaa silmukka kiristyy.

    • sinihomee

      Oltermanni juusto perseeseen niille homoille!!!

    • Dragon_Breath

      Mikä pankki tilalle?

    • Kohu_kohu

      Mihin tämä kohu on laantunut?

    • kolmioo

      loosi miesten kauppa ketju junailee kuluttajan kukkarolla alennukset vara otetiin tuotajilta. ja kaupan asema kaava tieneen menee kunnan maksettavaksi.

    • kfkfkdnkddmkdkflkrkfkn

      Ovat poistaneet sivuiltaan googlen analyysipalvelut, joten kerrompa nyt sitten tässä googlelle päivän tapahtumat: nostin käteistä 50 euroa prisman automaatista. Sen jälkeen kävelin lidliin, ostin kivennäisvettä, oliiveja, pakastevihanneksia ja makkaraa. Lidlistä ajoin teboilille ja tankkasin n. 30 eurolla, mutta senhän te jo tiedättekin kun tein sen kortilla.

      • ilmoitusluontoinen_asia

        Kai muistit mutista itseksesi samat asiat siten, että ne soljuivat ihanasti kännykkääsi. Valvovat elimet eivät pidä yhtään siitä, jos et muista puhua henkilökohtaisia asioitasi kännykkääsi.


      • kdkzkdlkdkkkdjdkkzkjddl
        ilmoitusluontoinen_asia kirjoitti:

        Kai muistit mutista itseksesi samat asiat siten, että ne soljuivat ihanasti kännykkääsi. Valvovat elimet eivät pidä yhtään siitä, jos et muista puhua henkilökohtaisia asioitasi kännykkääsi.

        Juu. Tottakai. "Onpas tossa halpoja tomaatteja. Tää on varmaan joku salaliitto ja NE yrittää myrkyttää mut. PITÄKÄÄ SAATANA TUNKKINNE!!" Vähän siinä myyjät kyllä pälyili, mutta musta avoimuus on tärkeää.


      • hyvää_huumoria
        kdkzkdlkdkkkdjdkkzkjddl kirjoitti:

        Juu. Tottakai. "Onpas tossa halpoja tomaatteja. Tää on varmaan joku salaliitto ja NE yrittää myrkyttää mut. PITÄKÄÄ SAATANA TUNKKINNE!!" Vähän siinä myyjät kyllä pälyili, mutta musta avoimuus on tärkeää.

        Ei v***u sain hyvät naurut!


    • klösdj

      vai että oikein kohupaljastus :D
      sehän kertoo vaan sivuilla kävijöiden määrän ja millä sivuilla ovat käyneet.
      ei ne siellä saldoja nää eikä lainahakemuksia.
      vittu mitä uutisia ku ei ymmärretä asioita.

      • silsa_salsa

        Sitähän juuri uutisoitiin, kun saattavat nähdä saldot ja lainahakemuksetkin. Ehkä näkevät myös sen, kun käytät salvaa pallisilsaasi?


      • kljälör
        silsa_salsa kirjoitti:

        Sitähän juuri uutisoitiin, kun saattavat nähdä saldot ja lainahakemuksetkin. Ehkä näkevät myös sen, kun käytät salvaa pallisilsaasi?

        ainoastaan kävijämäärä näkyy ja mistä kaupungista tai maasta.
        käytän sivuillani samaa enkä näe edes kävijän nimeä saati muuta kävijästä.
        salvaa pallis enkä tarkoita rasvaa.


      • silsa_salsa
        kljälör kirjoitti:

        ainoastaan kävijämäärä näkyy ja mistä kaupungista tai maasta.
        käytän sivuillani samaa enkä näe edes kävijän nimeä saati muuta kävijästä.
        salvaa pallis enkä tarkoita rasvaa.

        Nyt olet aivan ulalla. Et todellakaan tiedä mitä omistajan back-endissä näkyy. Surffaat pitkin nettiä ja samasta IP:stäsi näkyy se pallisilsasalvasi ostos hankintatukusta. Kaikki on nykyään analyticsistä, myös anal y tics.


    • Että_Silleen

      S-pankki valehtelee? Google nimenomaan käyttää tietoja markkinointiin, ja myy niitä eteenpäin markkinoijille.

    • pranxter

      Hauskaa läppää tässä ketjussa.

    • tyyliin

      monesti oon huomannut että moni sivusta seuraa juuri tätä palstaa vaikka aihe kun aihe mutta pilke silmä nurkassa tyyli.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      137
      3142
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      40
      2981
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      108
      1398
    4. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      137
      1111
    5. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1067
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1057
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      987
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      969
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      797
    10. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      773
    Aihe