Mulla on ollut kohta 4 kuukauden ajan ajoittain ripulia. Aina muutamana päivänä viikossa. Tuntuu välillä ettei edes pytylle kerkeä mennä. Mikä minulla voisi olla? Missä vaiheessa kannattaa mennä lääkäriin? Mulla on laktoosi-intorelanssi mutta syön ja juon täysin laktoosittomia tuotteita.
Ajoittainen ripuli - milloin lääkäriin?
Apua-ripulivaiva
2105
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Varaa aika. Kyllä noin pitkällä vatsan sekoiluilla pitäisi lähipäiviksi saada ensimmäinen lääkäriaika.
No voi olla, ettei aikaa ihan lähipäiviksi julkiselta puolelta saa, ellei ole muitakin huolestuttavia oireita, mutta varmaan lähiviikkoina kylläkin. Oon samaa mieltä, että kannattaa kyllä varata jo lääkäriaika.
Mahdollisia syitä pidempiaikaiseen ripuliin on tosi monia, esim. keliakia, ärtyvän paksusuolen oireyhtymä, tulehdukselliset suolistosairaudet kuten Chronin tauti, tiettyjen lääkkeiden sivuvaikutukset, stressi ja ahdistuneisuus, runsas makeutusaineiden käyttö tai muu itselle sopimaton ruokavalio, ruoka-aineallergiat ja joskus (onneksi harvoin) pahanlaatuiset syyt kuten paksusuolen syöpä. Huolestuttavia oireita, jolloin on syytä mennä lääkäriin pikemmiten, ovat erityisesti tahaton laihtuminen, tummien veristen ulosteiden esiintyminen tai muuten poikkeavan voimakkaat oireet. Kannattaa myös miettiä valmiiksi, onko sulla viime kuukausien aikana ollut jotain ruokavaliomuutoksia, uusia lääkityksiä, erityisen paljon stressiä tms. joka vois olla oireiden takana.