Suomalainen ostaa käytetyn auton aina hinnan perus

teella. Muulla ei ole väliä. Sitten kun auto osoittautuu huonoksi, haukutaan myyjä.
551
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Pikkuisen korjaisin:
YRITTÄÄ ostaa halvimman hinnan perusteella paremman ja kalliimman.
Näitä näkee ja kuulee päivittäin; "Tuolla jumalanseläntakana toisessa liikkeessä olis tonnin halvemmalla SAMANLAINEN..."
Samanmerkkinenhän se tonnin halvempi tosiaan on... siihen loppuukin yhteneväisyydet, kun vähänkään tutkii ja vertailee. Toisessa kahdet renkaat toisessa yhdet. Toisessa katsastus heti ja nyt, toinen juuri katsastettu. Toinen ajettu 200 toinen 300.
Lopputulemana vähänkään päättelykykyä omaava voikin laskeskella, että tuosta tonnin halvemmasta ei kolmellakaan tuhannella vielä taio pirukaan yhtä hyvää, kuin tämä tässä ja nyt ostonkohteena tutkittava pikkuisen kallimpi on ja tällä pitäisi ajaa muutama vuosi huolettomasti huoltamatta, että tästä taikoituisi yhtä huono kuin "Suomen halvin" on juuri nyt.

Myyjä, myyjäliike tai kauppias haukutaan aina. Tai no; ei kehuta ainakaan, se on varma.

Äänestä

Asiakkaalle pitäisi lähes aina käydä katsomassa se häkkitarhan halvempi auto vaikka jo edeltäkäsin tietää että turha reissu siitä tulee. Suomalaisen ostattelijan on mahdoton tajuta edes perusasioita Euroopan autokaupassa.

Äänestä

Totta. Sama tuonnissa, mobilesta nähdään vain še halvin. Ja sehän on täysi ****a. Ja välittäjä on sitten huijari kun ei tuonut uudenveroisia.

Äänestä
  • Toisaalta hyvä ja ammattitaitoinen auton välittäjäliike ei suostu tuomaan sitä Saksan halvinta, vaan osaa neuvotella asiakkaan kanssa hieman kalliimman, mutta kunnoltaan paremman tuonnista.
    Ja kas vain; samanlaisen ja yhtä hyvän olisikin saanut Suomesta autoliikkeestä.

    Ei nimittäin tuo tuonti ole mitään kullanvuolemista... jos siis ehjiä tuo ja myy. Mobilen halvimmat on pskoja, niitä ei voi laskea verrokkihintaisena ( tuontikulut verot rekisteröinti kunnostukset) ehjään Suomiautoon.

    Äänestä

  • saisi uskottavasti kerrottua suomijunteille. Taitaa olla kohta parikymmentä vuotta kun kirjoitin tänne että halpaan hintaan Euroopassa on aina joku syy. Nykyisin ei koko autojen tuonti enää kiinnosta juuri tuosta syystä, poikkeuksia lukuunottamatta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tolvanat kirjoitti:

teella. Muulla ei ole väliä. Sitten kun auto osoittautuu huonoksi, haukutaan myyjä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu