Yhtä asiaa ihmettelen, tässä Ukrainan hässäkässä että, jos
Ukrainan armeijan aktiivisen miehistön määrä on 160000 ja reserviläisten 1000000, niin
miksi Poroshenko ei laita vaikka 100000 ukkoa kapinallisten kimppuun??
Se olisi hetkessä taputeltu ja kapinalliset antautuisivat.
Ja siinä vaiheessa Venäjänkin olisi vetäydyttävä, elleivät halua paljastaa itseään.
Toinen ihmetys on, että miksi poroshenko ei ole julistanut koko maata sotatilaan??
Herää kysymys, että onko kulissien takana Putin ja Poroshenko sopineet jotain kuitenkin..?
Ukrainan armeijan aktiivisen miehistön määrä on 160000 ja reserviläisten 1000000, niin
miksi Poroshenko ei laita vaikka 100000 ukkoa kapinallisten kimppuun??
Se olisi hetkessä taputeltu ja kapinalliset antautuisivat.
Ja siinä vaiheessa Venäjänkin olisi vetäydyttävä, elleivät halua paljastaa itseään.
Toinen ihmetys on, että miksi poroshenko ei ole julistanut koko maata sotatilaan??
Herää kysymys, että onko kulissien takana Putin ja Poroshenko sopineet jotain kuitenkin..?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Miestenpaljous ei auta. Venäjän tykistö tekee jauhelihaa vaikka kahdestamiljoonasta Ukrainalaissotilaasta. Tykit ovat Venäjän maaperällä, niitä ei voi tuhota millään.
Toinen ihmetys on, että miksi poroshenko ei ole julistanut koko maata sotatilaan??----------- Siitä olisi tullut kustannuksia, jos koko Itä Ukraina olisi pitänyt evakoida siviiliväestöstä. Suomi kun joutui sotaan, niin heti ensimmäiseksi evakoitiin siviiliväestö. Eikä Ukraina halua evakoida Venäläisiä. Vaikka maassa asuvatkin.
Porosenko kuulemma kovissa kiistoissa oikeistosiiven sotilasjohtajan kanssa.Mielipiteissä näkemyseroja kuinka kriisiin vastataan.
Ukraina on konkurssin partaalla.Ei ole varaa enää minkäänlaisiin sodan julistuksiin .Ilman avustus miljardeja olisi koko valtakunta,ilman mitään palveluja.
Lisäksi kaasu velka venäjälle pitäisi maksaa,muuten tulee holotna torppiin.
Onneksi kesä on tulossa,kuitenkin.
Vaikeahan se on tilanne Ukrainalla.Jos Ukraina oliskin saanu pitää puoliaan vain separatisteja vastaan,niin olishan se taputeltuna asia ollut jo aikoja sitten.Mutta kapinoimaan alkaessaan jo separatistit taatusti tiesivät mistä aseet saadaan.
Ei se miesmäärä ratkaise,jos toisella on hyvät nykyaikaiset aseet toisella ei.Ukraina tarvitsis iman muuta panssaritorjuntaan kalustoa.Antaako länsi niitä jossakin vaiheessa vai ei,kukapa tuon tietää.
Ja kun vielä pitäis kaasuakin saada ostettua maalta,jota vastaan sotii,niin onhan siinä tekemistä.Pitää hartaasti toivoa,että Ukraina selviäis venäläisten brutaalista hyökkäyksestä.
Kyllä Putler konnineen on suunitelut Ukrainan ryöstöretkeään jo pitkään.
Taustalla Krimin ja Itä-Ukrainan kaasu ja öljyvarat.
Ukrainallahan oli mahdollisuus omavaraisuuteen ja putket eurooppaan, tämä ei sopinut energia konna Putlerille : (
Sotatilan vaikutuksia:
-laillinen rahoitus loppuu
-aseita ei laillisesti voisi ostaa
-demokratia loppuu
-yksityinen omaisuus siirtyy valtiolle
-kaupankäynti käytännössä loppuisi
-jne...
Sotilaita Ukrainalla on kait riittävästi käytettävissä.
Jotta Ukraina menestyisi sodassa paremmin:
-Ukrainan pitäisi uudistaa koko armeijansa johto
-Sotilaiden koulutus on laiminlyöty, ne pitäisi kouluttaa
-Ukrainan pitäisi modernisoida sotakalustonsa separatistien tasolle tai paremmaksi
Ja yksi selkeä esimerkki:
Kapinallisten riveissä taistelevat T72B3 vaunut ovat Venäjän uutta vuoden 2013 mallistoa.
Sellaisia ei ole helppo tuhota vuoden 1993 aseilla joita Ukrainalla etupäässä on.
"Herää kysymys, että onko kulissien takana Putin ja Poroshenko sopineet jotain kuitenkin..?"
On selkeä tosiasia että Yannukoviksen perua olevilla Ukrainan sotavoimien päälliköillä on sopimus Putinin kanssa. Muu ei selitä tiettyjä tapahtumia taistelukentällä.