Kuinka todennäköistä on saada VISA jos nyt laittaa hakemuksen?
Kestääkö miljoona vuotta vai kaks vai kolme... noin keskimäärin?
Kestääkö miljoona vuotta vai kaks vai kolme... noin keskimäärin?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
että osuman todennäköisyys on hieman korkeampi kuin tavallisessa lotossa, kai ;)
on ettet voita sitä koskaan. Yhtä helppoa/vaikea on siis voittaa lotossa 7 oikein. Itse olen osallistunut green card-arvontaan yli 10 kertaa, but no such luck. Tunnen kuitenkin monia, joita arvonnassa on onnistanut. Arvonnassa voittaminenhan ei sinänsä takaa green cardin saantia vaan oikeuttaa ainoastaan hakemaan sitä usan viranomaisilta. He siis viime kädessä päättävät siitä, myönnetäänkö green card ko. henkilölle vai ei. Good luck!
Todennäköisyys voittaa lotossa 7 oikein on luokkaa yksi viidestätoista miljoonasta. Green Card arvontaan osallistuu vuosittain n. 6.5 miljoonaa hakemusta ja voittoja on noin 55000 jaossa. Eli laskepa siitä. Arvonnassa voittaminen takaa sen että saat Green cardin jos täytät tarvittavat edellytykset, eli olet suorittanut high schoolia vastaavan koulutuksen (tai ammatillisen tutkinnon), ja et satu asumaan jossain sellaisessa maassa josta arvontaan ei alunperinkään haluta osallistujia (kiina, venäjä, intia yms. maita joista pukkaa liikaa muuttajia muutenkin) ja muutamat vihamieliset maat kuten irak, p-korea yms.
Hassua kun nimimerkki Kokemusta omaava kertoo totuutena asioita joista ei nähtävästi ymmärrä juurikaan mitään.
There are 50,000 DV visas available for DV-2006, but more than that number of individuals will be selected. Because it is likely that some of the first 50,000 persons who are selected will not qualify for visas or pursue their cases to visa issuance, more than 50,000 entries will be selected by the Kentucky Consular Center to ensure that all of the available DV visas are issued. However, this also means that there will not be a sufficient number of visas for all those who are initially selected. All applicants who are selected will be informed promptly of their place on the list. Interviews with those selected will begin in early October 2005. The Kentucky Consular Center will send appointment letters to selected applicants four to six weeks before the scheduled interviews with U.S. consular officers at overseas posts. Each month visas will be issued, visa number availability permitting, to those applicants who are ready for issuance during that month. Once all of the 50,000 DV visas have been issued, the program for the year will end. In principle, visa numbers could be finished before September 2006. Selected applicants who wish to receive visas must be prepared to act promptly on their cases. Random selection by the Kentucky Consular Center computer does not automatically guarantee that you will receive a visa. (ELI SAMA SUOMEKSI TARKOITTANEE ETTÄ ARVONNASSA "VOITTAMINEN" EI AUTOMAATTISESTI TAKAA VIISUMIN SAANTIA!)
Mielenkiintoista, kuinka väität toisten kommentteja roskan puhumiseksi tai ymmärryksen puutteeksi samalla kun omat tietosi ovat kovin puutteelliset, etkä pysty esittämään edes yhtään relevanttia argumenttia väitteesi tueksi.
Totesin, etten ole voittanut vielä green cardia, vaikka olen osallistunut arvontaan yli 10 kertaa (siis yli kymmenen vuotta). Lotossa sen sijaan olen voittanut montakin kertaa, en tosin 7 oikein, mutta pienempiä summia kuitenkin. Molemmat ovat totta - kokemukseni perusteella!
Siteerasin myös usan viranomaisten julkistamia virallisia ohjeita viisumiarvonnasta toteamalla, että arvonnassa onnistaminen ei automaattisesti takaa pysyvän oleskeluluvan eli green cardin saamista vaan ainoastaan oikeuttaa kyseisen henkilön anomaan sitä ko.viranomaisilta. Tämänkin asian uskallan väittää todeksi, koska ohjeet ovat helposti tarkistettavissa mm. usan ulkoministeriön nettisivuilta. Ovat siellä hyvin selvästi kerrottu, tosin englannin kielellä, mikä saattaa tietysti vaikeuttaa asian ymmärtämistä tavalliselta pulliaiselta.
Siis mikä edellä mainituista asioista oli mielestäsi roskapuhetta tai mitä niistä et itse ymmärtänyt? Vai sinäkö niitä viisumeja myönnätkin?
Esitit myös joitain lukuja, mutta et yhtään todennäköisyysprosenttilaskelmaa niistä?? Huom! v-03 hakijoita oli 7,5 milj. ja viisumeja myönnettiin 50000 kpl eli saman verran kuin ensi vuonnakin.
Mutta ei se mitään, sillä aikaa kun sinä lasket niitä prosenttejasi, niin voin rohkaista nimimerkki Shitheadiä paljastamalla, ettei noilla prosenteilla tai muillakaan tilastotiedoilla ole koskaan voittanut mitään. Lotossa voi voittaa ainoastaan lottoamalla ja arvonnassa vain arvontaan osallistumalla. Se, voitatko niissä, on täysin sattumanvarausta ja sen, mitä ja miten niissä voittaa, määräävät ko.viranomaiset. Siis onnea arvontaan:).
Voitoja ei ole jaossa 55 000 vaan 50 000. Aiemmin oli 55 000, mutta niistä 5000 on siirretty pakolaiskiintiöön.
Idea USAan muuttamisesta on juuri nyt yhtä hyvä kuin niillä, jotka muuttivat Stalinin Neuvostoliittoon. Kestää aikansa ennen kuin taalaruplan vaihtokurssi on vajonnut lähemmäksi kakkosta. Odottakaa 30 vuotta suhdanteiden kääntymistä, sitten taas paistaa aurinko Atlantin toisella puolella.
Aikoinaan Suomessa oltiin Neuvostoliiton punikkien edessä rähmällään ja nyt sama taktiikka jatkuu Amerikan punikkien edessä. Kyllähän Ollilakin kävi hakemassa DDRstä vauhtia urakehitykseensä, ja vastaava temppu toimii edelleenkin toisessa ilmansuunnassa niin kauan kuin muistaa keiden kanssa on tekemisissä.
Älkää luottako niiden lupauksiin vaan pitäkää huoli, että todellakin maksavat kaikesta avusta.
Muistaakseni lotteryyn osallistuu vuosittain 7-10 miljoonaa ihmistä, ja lupia alkaa anomaan green cardia (lotteryssahan ei voiteta green cardeja!) on jaossa 50 000. Näistäkään 50 000:sta kaikki eivät lopulta saa green cardia.