Miksi erilaisuutta niin vieroksutaan?

Kunnioitusta

Asia johon en ole oikein saanut järjellistä selitystä on se, miksi erilaisuutta ei saisi olla? Pakostakinhan olemme kaikki erilaisia ihmisiä kun kaikki ei voi olla samanlaisia "täydellisyyden perikuvia" kuten sinä itse saatat itseäsi pitää. Mikä tekee erilaisuudesta sellaisen jolle saa pilkata, nauraa, mollottaa, syrjiä.

Et voi tietää kaupassa näkemäsi henkilön tarinaa miksi hän kävelee kummasti, näyttää kummalliselta tai käyttäytyy tavanomaista poikkeuksellisemmin.
Näet miehen, jonka kasvoilla on pahat arvet, jota silti pitää mollottaa ku jossain sirkuksessa. Et tiedä taustoja, miksi miehellä on kasvot pahoin arpeutuneet, koska syitä on monia. Hän on voinut esimerkiksi pelastaa ihmishenkiä tulipalosta ja näin ollen itse saanut tapahtuneesta ikuiset arvet kasvoilleen.

Törmään useinkin tapauksiin, jossa esimerkiksi hieman persoonallisen näköistä henkilöä mollotetaan ja saatetaan sanoa ääneenkin rumasti "Kato minkänäköinen tuo on!" Tai ei osata opettaa lapselle jo pienestä pitäen sitä, ettei saa puuttua tuollaisiin yksityiskohtiin ihmisessä.

Osaako joku vastata tähän, miksi erilaisuutta niin vieroksutaan?

2

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itsejajatteleva

      Tässä muutama rivi vastaukseksi.
      Perusihmiset elävät omassa turvallisessa (nykyään ei niin turvallisessa) elinpiirissään. Heillä on tietty elämänkatsomus. Kun joku tulee ja rikkoo tuon heidän maailmankuvansa, he eivät tiedä miten siihen tulisi suhtautua ja helpointa muiden läsnäollessa on on moittia tuo outoutta. Näin voi ainakin varmistaa, että kotikentältä saa tukea. Jos sen sijaan alkaisi kehua erilisuutta, niin se vaatiikin lujaa luonteenlaatua ja se voi muuttaa jopa oman kaveripiirin, koska sinua ei enään hyväksytä.
      Toinen asia on, kun mennään omalta turvalliselta alueelta epämukavuus alueelle. Jokun seksuaalinen käyttäytimen on esimerkiksi sellainen, joka poikkeaa tutusta ja turvallisesta. Ja vaikka siihen haluaisi tutustua, niin ympäristön paine tekee sen vaikeaksi. Sen sijaan, asioiden miettiminen itse ja omien aivojen käyttö on haasteellista ja työlästä. Yhdellä herjaavalla lauseella voi asian kuitata, eikä sillä tarvitse enään vaivata pikku päätään.

    • parkk

      Ihmiset kulkevat massan mukana ja käyttäytyvät kuin mitkäkin lampaat. Ei useimmiten uskalleta puuttua asioihin moraalisesti oikein.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      110
      12318
    2. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      210
      11582
    3. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      147
      9177
    4. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      68
      8610
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      72
      8552
    6. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      16
      7505
    7. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      10
      6759
    8. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      22
      6200
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      91
      5885
    10. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      60
      5350
    Aihe