Minulle lähetettiin paketti Englannista 11. päivä tätä kuuta ja nyt on jo 25. päivä. Olen odottanut kaiketi kaksi viikkoa, mutta pakettia ei näy eikä kuulu. Onko tämä jotenkin epäilyttävää? Tilasin yhdestä kosmetiikkakaupasta muutaman tuotteen. Tilanne on se että tämä on vieläpä uusi lähetys, koska edellinen ei koskaan saapunut minulle, kiitos tullin (paketissa oli meikkivoide joka oli kuulemma aerosoli). Nettikauppa hyvitti tämän meikkivoiteen ja lähetti uuden paketin.
Onko mahdollista että tulli on alkanut nuuskia tätäkin pakettia? Voiko olla muita syitä? Jotenkin vaikea uskoa että tämä kauppa huijaisi systemaattisesti, koska sivut ovat kunnolliset ja asiakaspalaute enimmäkseen positiivista. Sain sen refundinkin.
Nettikaupan ostokset eivät ole saapuneet vieläkään
6
114
Vastaukset
- 131
Jos lähetykselle on ilmoitettu seurantanumero, niin sen avulla löytyy tietoa paketin liikkeistä. Jos ei ole seurantanumeroa, niin ei voi kuin odottaa kohtuullisen ajan.
Englannista normaalisti paketit tulevat lentokoneella. Kiellettyjä ovat mm. aerosolit ja litiumakut. Jos paketin päällä on mainittu sisältö tai paketille on tehty rutiininomainen turvatarkastus, niin kiellettyjä tuotteita sisältävät paketit eivät pääse koneeseen. Veikkaan, että näin on käynyt nytkin. Kannattaa olla myyjään yhteydessä, koska hänelle tulee ilmoitus asiasta.
Toisaalta kaksi viikkoa voi joskus mennä Englannista tulevien lähetysten saapumiseen muutenkin, vaikka yleensä menee noin viikko. Ei ole varmaa sekään, että myyjä on lähettänyt paketin välttämättä edes heti, kun ilmoittanut. - ihmetys-
Kysyin myyjältä onko paketti lähtenyt, niin hän sanoi että kyllä, 11.2. Silti se ei ole vieläkään saapunut. Otin jo yhteyttä tuohon puljuun uudestaan.
Niin, tulli voi olla syypää tälläkin kertaa, mutta miksi? Paketti sisälsi ripsiväriä, kulmakynän ja peitepuikon - nämä tuskin ovat aerosoleja tai litiumakkuja, tai muuten vaan räjähtävää materiaalia.
Todella outoa toimintaa. - ihmetys-
Toisekseen, tuo kauppa on lähettänyt kommenttien perusteella mm. Norjaan ja Ranskaan tuotteitaan ja hyvin on mennyt perille.
- huijattuolo
Ettei vaan olisi JT beauty? Toiset tilanneet marraskuussa, väittävät että on lähetetty, mutta eipä vaan ole tulleet perille. Kaikki negatiiviset kommentit poistetaan facebookista
- ihmetys-
Ei ole JT Beauty, vaan Xtras.co.uk. Olen lukenut tuosta JT:stä kylläkin. :(
Ongelma tässä on se, että tolla xtrasilla on todella positiivisia palautteita, muutamaa negatiivista lukuun ottamatta. - 1312
Onkohan osoite varmasti oikea? Toisaalta, jos osoite on väärin, pitäisi paketin palautua lähettäjälle.
Ei auta enää tässä vaiheessa ketjun aloittajaa, mutta huomasin, että maksutapana on myös Paypal. Kannattaa käyttää sitä ja luoda tili, jos ei ole ennestään. Rahansa saa takaisin, jos myyjä ei pysty osoittamaan, että lähetys on toimitettu perille. Tämä taas vaatii kirjatun lähetyksen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1896726- 1551933
- 1131638
- 511360
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️511143Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢421041Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu981002Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?6937Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan249908- 41879