Ja Jumala sanoi: "Tehkäämme ihminen kuvaksemme, kaltaiseksemme." 1 Moos. 1:26.
Ihmeellistä tässä kertomuksessa on, että Herra sanoo: "Tehkäämme, tehkäämme ihminen". Tässä Herra neuvottelee. Hän ei sano: "Tahdon tehdä ihmisen", tahi maa muodostakoon ihmisen vaan tehkäämme ihminen.
Kaikki muut olennot luotiin ilman neuvottelua, kaikkivaltiaan sanalla. Mutta kun Jumala tahtoi luoda ihmisen, silloin piti hän neuvottelun. Kenen kanssa Herra neuvotteli? Epäilemättä Jumalan kolmiyhteinen persoona neuvotteli. Olihan luotava se olento, jolla, paitsi maallista, katoavaa ruumista, tulisi olemaan myös kuolematon sielu, joka ollen lähtöisin Jumalasta luotaisiin iankaikkista elämää varten taivaassa. Herra sanoo: Tehkäämme ihminen meidän kuvaksemme, kaltaiseksemme.
Jumala, joka jo edeltäpäin näki ihmisen lankeemuksen ja sitä seuraavan onnettomuuden ja kurjuuden, ei tahtonut päästää tätä arvokasta luomistyötä käsistään, ennen kuin oli neuvotellut Poikansa, iankaikkisen Sanan kanssa ihmisen lunastuksesta.
Ihmisen luominen erosi muun luomakunnan, myös korkeimmalla asteella olevien eläimien, luomisesta. Luodessaan eläimet sanoi Jumala: "Tuottakoon maa ja kuohuttakoot vedet." Tästä voimme tehdä sen johtopäätöksen, ettei Jumala eläimiä luodessaan toiminut välittömästi, vaan kaikkivaltiaalla sanallaan vaikutti hän luonnonvoimiin: Kuohuttakoot vedet, tuottakoon maa.
http://www.kolumbus.fi/rov.o.peltola/cor/cor2-26.html
Kenen kanssa Herra neuvotteli?
6
65
Vastaukset
- okkigaam
Niiden jotka ovat olleet aikojen alusta niiden loppuun. kaikkivaltias ja maailmankaikkeuden luojajumala joka ei ollut yksin. Toisaalta saattaa olla että joltain planeetalta huomattiin tellus hyväksi ja otolliseksi koe laboratorioksi. Kukaan meistä ei tiedä oikeata vastausta.
- Petos
Näkymätön Jumala loi tyhjästä kaikki. Room.1:20. Sillä hänen näkymätön olemuksensa....Hebr.11:3. Biblia. Uskon kautta me ymmarrämme, että maailma on Jumalan sanalla valmistettu, ja että kaikki, mitä me näemme, ovat tyhjästä tehdyt. Joh.1:1. Sana oli Jumala. Sanan kanssa on vaikea neuvotella.
Ei Jumala luonut "tyhjästä" vaan Itsessääm ja Itsestään.
"Kaikki on saanut syntynsä Hänen kautta, ilman Häntä ei ole syntynyt mitään mikä on syntynyt.
Hänessä oli elämä, ja elämä oli ihmisten valkeus." Joh.1:3-4 (33/38 KR)
2.Piet.3:5 " Sillä tietensä he eivät ole tietävinään, että taivaat ja samoin maa, vedestä ja veden kautta rakennettu, olivat ikivanhastaan olemassa Jumalan Sanan voimasta."
Room.1:20 (33/38 KR) " Sillä hänen näkymätön olemuksensa, hänen iankaikkinen voimansa ja jumalallisuutensa, ovat, kun niitä hänen teoissansa tarkataan, maailman luomisesta asti nähtävinä, niin etteivät he voi millään itseänsä puolustaa ."- IsäPoikaPyhäHenki
Isä Jumala neuvotteli poikansa Jeesuksen kanssa luodessaan ihmisen.
- Tarkennusta
IsäPoikaPyhäHenki kirjoitti:
Isä Jumala neuvotteli poikansa Jeesuksen kanssa luodessaan ihmisen.
Poikansa Jeesuksen kanssa sekä Pyhän Hengen kanssa.Raamatussa Pyhä henki kuvataan "hän".
- 1213
Toisaalta sanotaan, että Poika on luomistöiden esikoinen, näkymättömän Jumalan kuva:
Hänessä meillä on lunastus, syntien anteeksisaaminen, ja hän on näkymättömän Jumalan kuva, esikoinen ennen kaikkea luomakuntaa. Sillä hänessä luotiin kaikki, mikä taivaissa ja mikä maan päällä on, näkyväiset ja näkymättömät, olkoot ne valtaistuimia tai herrauksia, hallituksia tai valtoja, kaikki on luotu hänen kauttansa ja häneen, ja hän on ennen kaikkia, ja hänessä pysyy kaikki voimassa.
Kirje kolossalaisille 1:14-16
Ehkä neuvottelu käytiin samassa paikassa, samojen tahojen kanssa, josta tässä on puhe:
Aasafin virsi. Jumala seisoo jumalien kokouksessa, hän on tuomari jumalien keskellä:
Psalmit 82:1
Minä sanon: Te olette jumalia ja kaikki tyynni Korkeimman poikia; kuitenkin te kuolette, niinkuin ihmiset kuolevat, ja kaadutte niinkuin kuka ruhtinas tahansa." Nouse, Jumala, tuomitse maa, sillä sinä perit kaikki pakanakansat.
Psalmit 82:6-7
Mutta kun eräänä päivänä Jumalan pojat tulivat ja asettuivat Herran eteen, tuli myöskin saatana heidän joukossansa.
Job 1:6
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 162356
- 441261
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70897Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää135828- 45821
- 59797
- 42766
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44735Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe164722Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis130673