Mitä seurakunnat ja kirkot vastaavat?

kysymysmerkki_m

Vastatkaa vain ja anoastaan totuus. Onko teidän opetuksenne mielestänne totta?

8

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JeesuksenOma

      Suurimman osan opetukset ovat jotakin muuta, kuin Raamatun tervettä oppia ja terveitä sanoja.

      Uskon tosikristittyjen olevan ns. hajallaan hiukan pienemmissä piireissä.

      • Herätykseksi

        Kyllä tosikristittyjen kuuluu olla selkeästi kuuluvasti ja näkyvästi Kristuksen Jeesuksen kirkkaudeksi ja kunniaksi, Hänen maailmalle valkeudeksi ja maalle suolaksi riittävää apostolista seurakuntaa ja seurakuntiaan / sitä pelastukseksi Krist. vaihtoehtoa rakentamassa.

        Niin kuin Nooan perhekuntakin aikanaan. Joka pelastukseksi vaihtoehdon, (Nooan arkin) rakentaminen näkyi, ja josta sanoma kiiri koko silloiseen maailmaan, kaikille luoduille.

        Jeesuksen nimessä... herätykseksi muistuttaen.


    • Opettajaksi_matkalla

      On.
      Mielestäni.
      Luulen että hyvin harvassa ovat ne opettajat, jotka tietoisesti johtavat ihmisiä harhaan.
      Vielä harvemmassa ovat opettajat, jotka aina puhuvat vain Jumalan totuuksia ilman valheen häivää.
      Sen sijaan on varmasti paljon opettajia, jotka vilpittömästi kuvittelevat opettavansa totuutta mutta eivät sitä tee.
      Suuri osa kirstillisistä opettajista puhuu kohtuullisen paljon totuutta. Ongelma on että olemme vajavaisia ihmisiä ja joukkoon eksyy omiin ennakkoluuloihin pohjautuvia virhepäätelmiä.
      Opetusta vääristää myös pelko. Todella tärkeitä totuuksia ei uskalleta sanoa, koska pelätään että jäädään yksin. Toisaalta pelätään poiketa totutusta ja siitä mitä yleisö odottaa.
      Kun etsit totuudellista opettajaa, etsi sellainen, jonka lähellä on helppo olla. Ihminen, joka ei pelkää mitään, on helposti lähestyttävä. Sellaisella ihmisellä ei ole mitään tarvetta valehdella kenellekään.
      Kumpa minusta joskus tulisi sellainen.

      • Tämä päivän kristillisyys on se ennustettu kristillisyys, eli ulkoisesti jumalisia kristittyjä, ja siitä syystä valheoppi rehottaa kaikkialla.

        5. heissä on jumalisuuden ulkokuori, mutta he kieltävät sen voiman. Senkaltaisia karta. (2 Tim 3:5)

        Älkää olko naiveja tämän ajan luopio kirkkoja kohtaan, vaan todetkaa ongelmat, ja imsisten maallisuus näissä seurakunnissa.

        Ma kaikki voimme kyllä lukea Raamatusta selviä ohjeita seurakunille ja kristityille, mutta ne vain eivät kelpaa enää ihmisille, koska he rakstavat maailmaa, ja rahaa enemmän, kuin Jumalaa.

        Älkää pettäkö itseänne, tämän maailman ajan tapojen mukaan, vaan estikää Jumalaa puhtaasta sydämestänne, niin josko te löydätte vielä sellaista seuraa myös itsellenne jotka myös kysyy aina kaikessa Jumalan tahtoa.


    • erosin.vapaista.s

      On. Miksi ihmeessä olisin mukana jossain, jota pitäisin epätotena.

      Minä kun uskon, että laki ja evankeliumi kuuluvat erilleen, että Jumala vanhurskauttaa ihmisen ilman tekoja ja että ehtoollisessa nautimme Kristuksen todellisen ruumiin ja veren.

      • Juutalasiten lain teot eivät kuulu meille.

        Mutta voi sitä tekohurskasta, joka jättää sillä verukkeella rakkauden ja armon teot tekemättä, kuten tänään on ihmisillä tapana.

        Äläkää kuvitelkokaan, että Taivasten valtakunta valheellisia ja itsekkäitä ihmisiä varten, sillä ne jotka valhetta rakastavat, eivät peri elämää, vaan ovat vaarassa joutua erilleen Jumalasta ikuisiksi ajoiksi, tuskaan ja ahdistukeen.

        Mutta vanhurskaat perivät iankaikkisen elämän Jeesuksessa Kristuksessa, kun nuhteettomasti vaeltavat, hyvää tehden ja kuuliaisina Jumalalle.

        Älkää eksykö


    • HomousOnSynti

      Kirkko on hajaannuksen tilassa,kun homoja aletaan vihkiä alttarin edessä!Kukaan heistä tuskin kuuluu vakikirkossa kävijöihin.Todella uskovat eroovat ja siirtyvät niihin seurakuntiin,joissa toiminta Raamatun mukaista.Kirkot tyhjenee.Ovat jo vuosis sitten eronneet nuoret sankoin joukoin ja siirtyneet sinne,missä asiat uskalletaan todeta ääneen!

    • ASL

      Nykyisin on useimmissa seurakunnissa rikottu jo uskon ensiaskeleet, eli parannus, kaste ja Pyhän Hengen vastaanottaminen.

      Opetetaan, että ihminen on jo uudestisyntynyt, kun hän uskoo, vaikka Raamattu opettaa, että Henki saadaan kasteen jälkeen, joka otetaan parannuksen teon jälkeen ja kaikki on siis uskoa ja uskon tekoja, eikä siis lain tekoja.

      Uskovia kyllä löytyy, mutta ei "seurakunnista" vaan esimerkiksi toistensa kodeista.

      Siunausta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      155
      3790
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      84
      3238
    3. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      85
      2695
    4. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      44
      2599
    5. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      68
      2545
    6. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      23
      2372
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      140
      2322
    8. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      152
      2195
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      38
      1980
    10. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1896
    Aihe