Vedenpaisumus
Valtavan tulvan aiheuttama katastrofaalinen ihmisten ja eläinten tuhoutuminen
Nooan päivinä (2370 eaa.).
-- Jehova aiheutti tämän koko ihmishistorian suurimman tuhotulvan,
koska jumalattomat ihmiset olivat täyttäneet maan väkivallalla.
--Vanhurskas Nooa ja hänen perheensä,
kaikkiaan kahdeksan sielua, sekä valikoidut eläimet säilyivät elossa suunnattoman,
arkkua muistuttavan arkin avulla. (1Mo 6:9–9:19; 1Pi 3:20; ks. ARKKI; NOOA.)
http://wol.jw.org/fi/wol/d/r16/lp-fi/1200001150?q=Valtavan tulvan aiheuttama katastrofaalinen ihmisten ja eläinten tuhoutuminen Nooan päivinä 2370 eaa&p=par
JEESUS puhuu Raamatussa tapahtumasta
tapahtuneena tosiasiana,
joten Kristityt myös siihen uskovat.
Valtavan tulvan aiheuttama katastrofaalinen ihmisten ja eläinten tuhoutuminen
Nooan päivinä (2370 eaa.).
-- Jehova aiheutti tämän koko ihmishistorian suurimman tuhotulvan,
koska jumalattomat ihmiset olivat täyttäneet maan väkivallalla.
--Vanhurskas Nooa ja hänen perheensä,
kaikkiaan kahdeksan sielua, sekä valikoidut eläimet säilyivät elossa suunnattoman,
arkkua muistuttavan arkin avulla. (1Mo 6:9–9:19; 1Pi 3:20; ks. ARKKI; NOOA.)
http://wol.jw.org/fi/wol/d/r16/lp-fi/1200001150?q=Valtavan tulvan aiheuttama katastrofaalinen ihmisten ja eläinten tuhoutuminen Nooan päivinä 2370 eaa&p=par
JEESUS puhuu Raamatussa tapahtumasta
tapahtuneena tosiasiana,
joten Kristityt myös siihen uskovat.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kirjallisuudesta kerrotaan esimerkkejä ottamatta kantaa tapahtumien todellisuuteen.
Maapallonlaajuinen vedenpaisumus, joka peitti kaiken alleen, on monestakin syystä mahdoton. Yhtenä asiana klassinen kysymys siitä, miten kaikki eläinlajit mahtuivat Nooan arkkiin. Lisäksi arkkiin on pitänyt mahtua kaikille ruokaa vuodeksi, "erityisruokavaliot" mukaanlukien, jotkit lajit kun ovat ravintonsa suhteen hyvin valikoivia. Entä mitä petoeläimet söivät? Siinä pari kysymystä ensi alkuun.
Ja entäpä kalat? Jotkin kalalajit pystyvät elämään vain suolaisessa vedessä, jotkin vain makeassa vedessä. Maailmanlaajuinen vedenpaisumus on kuitenkin sekoittanut koko maapallon vedet "murtovedeksi", joka ei kelpaa sen paremmin suolaisen kuin makean veden kaloillekaan.
Arkissa syntyvien metaani päästöjen määrä olisi tukehduttanut koko porukan.
Jos ei usko Raamatun kertomaan juttuun
jonka Jeesuskin esittää
tapahtuneena tosiasia,
ei usko Jeesukseenkaan.
>> Jos ei usko Raamatun kertomaan juttuun jonka Jeesuskin esittää tapahtuneena tosiasia, ei usko Jeesukseenkaan.
Tai toisinpäin. Vedenpaisumuskertomuksen kyseenalaisuus tutkitun tieteen valossa laittaa koko Raamatun kertomukset kyseenalaiseen valoon, jossa osa on realitapahtumia ja osa jotakin muuta.
Mitä kertomuksen vedenpaisumuksessa kahdeksaa ihmistä lukuunotamatta koko ihmiskunnan ja eläinten tappaminen ratkaisi?
Mitä pahaa kaikki nuo Luojan luomat eläimet olivat tehneet? VT:ssa Jumala kieltää jo epäsuhtaisen kyntöeläintenkin iestämisen samaan ikeeseen eläisuojelullisessa tarkoituksessa, mutta nyt sitten tappoi raa-asti hukuttaen / tukehduttaen kaikki eläimet. Missä oikeudenmukaisuus ja logiikka?
Miksi tuo keskenäänkin alati oikeaoppisuudesta kiistelevä ainoa oikea totuus, eli kristillisyys, edustaa vain noin 30%:a mailman poulaatiosta?
Miksi Raamatun rakkaudellisen Jumalan pitää hallita kuvakseen luomia pikkuruisia ihmslapsia aivan alkumetreiltä alakaen kulemanuhalla, jatkuvasti koetellen ja pelolla halliten?
Abrahalille ja Isakllekinh hän järjesti psykologisesti ja henkisesti aivan erityisen raa-an ja epäinhimillisen uskon koetuksen. Miksi, vaikka hän kaikkitietävänä oli kykenevä lukemaan heidän sydämensä?
Miksi hänen pitää listiä luomuksensa kuoliaiksi useaan kertaan VT:stä vedenpaisumuksen kautta ristiretkien hirveyksiin, jotka nekin on tehty kristillisyyden Jumalan nimissä?
Sitten vielä tuhatvuosikauden lopussa Ilmestyskirja kertoo olevan vastustajia kuin meren hiekkaa, jotka piirittävät ja uhkaavat uskollisia ja heidätkin rakkaudellinen Jumala tulee jällen listimään kuoliaiksi.
Mikä kaikkitietävän rakkaudellisen Jumalan suunnielmissa epäonnistui, joka on johtanut suorastaa ikuiseen "palestiina-israel" tyyppiseen vihakierteeseen, tappamiseen ja verenvuodatukseen?
Rakkaudellisen Jumalan poika ja hänen täydellinen kuvansa Jeesuskin sanoi ettei hän tuonut rauhaa vaan miekan.
Mihin Kaikkivaltiaan loputon ego tavitsee jatkivia palvelustekoja, kumartelua ja nöyryytystä pölyhiukkastakin olemattomammilta pikkuruisilta ihmisiltä?
Outoa kun suuri osa epätäydelistä ihmiskuntaa osaa elää ja haluaa elää pikeminkin rauhassa, mutta Jumalan tahto johtaa jatkuvaan verenvuodatuksen kierteeseen.
Mammutteja ei tuolloin ollut, kuten ei muitakaan esihistoriallisia eläimiä. Egyptin pyramideja rakennettiin niinä aikoina.
Miksei Raamattu ja muut kirjoitukset kerro jääkausista, joita on ollut useampiakin esihistoriallisina aikoina, jolloin Neanderthalin ihmisiäkin vielä eli Euroopassa.
Pitäisi perehtyä åparemmin tutkimustuloksiin, ennen kuin alkaa rakentaa vuoslukuihin perustuvaa hiostoriaa pelkän Vanhan Testamentin tarinoiden pohjalta.
Silloin ei ollut edes meidän tuntemaamme almanakkaa, vaan tieteilijät laskivat päivät ja vuodet omilla menetelmillään.
Ajastaikaan
28.2.2015 00:36
Pitäisi perehtyä åparemmin tutkimustuloksiin, ennen kuin alkaa rakentaa vuoslukuihin perustuvaa hiostoriaa pelkän Vanhan Testamentin tarinoiden pohjalta.----------#
siis,
juutalaisten ajanlasku ei pidä paikkaansa
ja
heidän sukuluettelonsa ovat epätosia?
samantien joutaa roskakoriin myös JEESUKSEN mielepiteet ja
sanomiset Nooasta yms......
Vartiotorniseura on nkehunut laskeneensa vuodelleen vedenpaisumuksen tapahtuma-ajan, kuten maailmanloputkin vuosille 1914 ja 1925, samoin kuin edelleen Jeesuksen paluuvuodet maan päälle, 1874 ja 1914, omien lahkoliastensa käytettäväksi.
Kuitenkin esim. Altamiran luolapiirros on noin 20.000 vuotta vanha eikä se olisi pysynyt veden alla kunnossa. Arkeologia osoittaisi ihmiskulttuurin alkaneen levitä tulvan jälkeen vähitellen Araratilta poispäin. Mikään ei kuitenkaan viittaa sellaiseen arkeologiassa.
Jt:t eivät luota tiedemiesten löytöihin vaan pitävät tiedemiesten löydöksiä virheellisenä eli yleisin vastaus jt:lla tiedemiesten laskelmiin on se, että tiedemiesten hiililaskelmat osoittautuvat aina virheellisiksi. Joskus syyttävät panettelijaa eli panettelija vaikuttaa tiedemiehiin niin, että he antavat tahalleen tai jostain syystä vääriä laskelmia ja tietoja.
Silti . . . Jt:t luottavat AINA tieeteen löytöihin kun kyse jostain löydöksestä tai laskelmasta joka TUKEE jt:n omaa uskontoa ja oppia. Ja jos ei muuta niin lainataan jotain tutkijaa virheellisesti väärin ja jonka lauseet on irrotettu asiayhteydestä.
http://veljesseura.org/foorumi/viewtopic.php?f=1&t=6900#p115577
Vedenpaisumuksen tarkan vuosiluvun yhden vuoden tarkkuudella (2494 (2493) eaa.) saa laskettua Raamatusta kun tietää minä vuonna Laintaulut annettiin Siinain vuorella eli Hoorebilla (1482 (1481) eaa.) enkelien (Pyhän Hengen eli Gabrielin ja Miikaelin eli Aadamin) välityksellä Moosekselle.
Lisäksi tuon tiedon vedenpaisumuksen ajankohdan laskemiseksi tarvitaan tieto että Jaakob eli Israel oli 120 vuoden vanha Joosefin saadessaan.