Hei,
Olen 18-vuotias ja olen käyttänyt yaz- pillereitä kohta vuoden. Kysymykseni koskee kuukautisten siirtämisestä johtuvia oireita.
Aloin syömään uuden liuskan heti edellisen liuskan lumepillereiden aikana (siitä on nyt kulunut kohta 2vk) ja siitä asti minulla on ollut turvonnut olo alavatsassa mutta onko tämä normaalia? Lääkärillä en ole ehtinyt vielä käydä, joten aattelin kysyä täällä pikaisesti, jos jollakin olisi kans kokemuksia kuukautisten siirtämisestä :)
Olen 18-vuotias ja olen käyttänyt yaz- pillereitä kohta vuoden. Kysymykseni koskee kuukautisten siirtämisestä johtuvia oireita.
Aloin syömään uuden liuskan heti edellisen liuskan lumepillereiden aikana (siitä on nyt kulunut kohta 2vk) ja siitä asti minulla on ollut turvonnut olo alavatsassa mutta onko tämä normaalia? Lääkärillä en ole ehtinyt vielä käydä, joten aattelin kysyä täällä pikaisesti, jos jollakin olisi kans kokemuksia kuukautisten siirtämisestä :)
Vastaukset 1
Vanhimmat
Aina, kun tekee muutoksia syöntirytmiin, voi tulla oireita. Kyllä keho pillereiden käytön aikanakin tottuu jollakin tapaa, jos hormoneja tulee aina samalla tavalla ja sitten kun ei tulekaan, niin onko tuo nyt ihme, jos vähän turvottaa. Aika vähäinen oire tuo kyllä on. Lääkäriä on kyllä aivan turha vaivata jollain turvotuksella.