Sisä-Suomen poliisin tilannekeskuksesta vahvistetaan, että laukaalaisessa pizzeriassa Midiassa tapahtui sunnuntaina henkirikos.
Henkirikoksen tutkinta on parhaillaan käynnissä ja tapauksen yksityiskohdista tiedotetaan myöhemmin lisää.
Saitko uutiskuvan? Voit lähettää sen kännykällä numeroon 13456!
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1425182619914.html?pos=navnow
Henkirikoksen tutkinta on parhaillaan käynnissä ja tapauksen yksityiskohdista tiedotetaan myöhemmin lisää.
Saitko uutiskuvan? Voit lähettää sen kännykällä numeroon 13456!
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1425182619914.html?pos=navnow
Vastaukset 130
Vanhimmat
Ko. pizzerian sivustoilla lukee, että työntekijät ovat suomalaisia. Hyökkäsivätkö karvakädet sinne poistaakseen kantaväestöä edustavat kilpailijansa pelistä?
Huhujen mukaan perinteinen vähemmistökansanryhmämme romaneilla olisi jotain tekemistä asian kanssa.
"Ko. pizzerian sivustoilla lukee, että työntekijät ovat suomalaisia. Hyökkäsivätkö karvakädet sinne poistaakseen kantaväestöä edustavat kilpailijansa pelistä"
Minä olen useinkin käynyt tuolla syömässä ja voin sanoa etteivät ole Suomen kantaväestöä. Suomalaisia kyllä ovat.
Tuo Suomen kansalaisuuden ja passin antaminen voisi olla huomattavasti vaikeampaa ja pitemmän koeajan vaativaa. Maassa ollaan maan tavalla tai maasta pois. Että silleen.
Enitenhän maahanmuuttajia ja etnisesti muunmaalaisia kritisoidaan siitä että he käyttäytyvät pitkälti samoin kuin Suomen kantaväestö, eli löhöävät kotona eläen valtion avustuksilla, vieroksuvat hanttihommia. Mutta koska eivät tuhlaa kaikkea rahaansa alkoholiin niin he näyttävät huomattavasti varakkaammilta, he myös kykenevät asumaan suurperheinä ja näinkin saavat säästöä aikaan.
Vai pitäisikö loisiminen olla vain etnisesti Suomalaisten yksinoikeus? Sitten jos tekevätkin töitä niin heitä haukutaan siitä että, vievät ylpeiden ja laiskanpulskeiden Suomalaisten työt.
exäni oli pakolaistaustainen mamu ja kyllä valtaosa hänen perheen huonekaluista oltiin ostettu maksusitoumuksella, myös tiskikone ynnä muut vempeleet. hän oikein ylpeili, kuinka olivat ostaneet dyson imurinkin maksarilla, joka maksoi silloin varmaan 500 tai 600 euroa, en ole koskaan kuullut, että sossu olisi niin avokätinen suomalaisille työttömille. Hänen perheellään oli suuri parvekkeellinen vuokra-asunto 10 min päässä keskustasta, vaikka päivääkään ei hänen äitinsä ole suomessa töitä tehnyt.
Tutkinnanjohtaja HS:lle: Sekä uhrit että epäilty ulkomaalaistaustaisia
http://www.hs.fi/kotimaa/a1425179481416
Jos suomalaiset käyttäytyisivät kuten mamut - esim. somaleista lähes 90% on ilman työtä - tämä maa olisi mennyt konkurssiin jo vuosikymmeniä sitten.
niinkö...mut suomalaiset on lapsen tappajija.maailman alhaisin teko tappaa viattomia lapsia
hypätkää jalustalta ja katsokaa peiliin,onko suomalaisilla varaa haukkua ketään
Oltaisko jo siinä tilanteessa, että mamut vähitellen hävittävät itse itsensä? Ilman minkäänlaisia kantaväestön toimenpiteitä tai sekaantumista. Mikä sen somempaa. Jos voisi olla vakuuttunut tästä, ei välttämättä tarvitsisi äänestää mamutuskriittistä puoluetta, vaan voisi keskittyä perinteiseen vähäosaisten etua ajavan puolueen tukemiseen.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015030119282455_uu.shtml Tässä juttu aiheesta silminnäkijöiden mukaan ollut ulkomaalaisia tuntomerkkejä tarkemmin lueteltuna henkilö puhut huonoa suomea.
Onko sinulla moralistiämmällä tietoa montako lasta on tapettu Syyriassa, Afganistanissa, Irakissa ja Libyassa esim. viimeisen vuoden aikana?
Ja ainoastaan siitä syystä että he kuuluvat johonkin vähemmistöryhmään. Tai vanhemmilla on ollut "väärä" tulkinta uskonasioista.
Tai Isiksen ja Al-Nusran "rohkeat uskonsoturit" ovat vain huvitelleet vapaa-ajallaan...
Aivan, vähän arvailinkin ettet tiedä - tai et halua tietää? - niistä mitään.
Toki Suomestakin (kuten muissakin länsivaltioista) löytyy mielisairaita henkilöitä jotka surmaavat lapsia, ja yhtä tuomittavista rikoksista on tietenkin kyse.
Ne ovat kuitenkin lukumääräisesti vain murto-osa niistä lukuisista raukkamaisista lastenmurhista, joita sinun "ihannevaltioissasi" tehdään päivittäin.
Että hauku vain tätä kauheaa Suomen maata missä mikään ei ole koskaan hyvin ja jatka elämääsi tietämättömyyden autuudessa...
Voi sinua raukkaa. Uskotko oikein tosissasi tuohon? Maahanmuuttajilla on moninkertaiset tuet kantaväestöön nähden. Muslimi miehillä saattaa olla neljä yksinhuoltaja vaimoa ja jokaisella oma kämppä, miehellä myös on. Asuu vuorotellen vaimojensa luona ja vuokraa omaa asuntoaan. Kerää myös vaimojen avustukset ja jättää pelkän ruokarahan jolla vaimon on tultava toimeen. Äijät elää herroiksi suomen lapsilisillä ja elatusavuilla ja omilla tuillaan.
Milloin näiden asuntoihin aletaan tehdä ratsioita? Että nähdään keitä niissä oikein asuu.
Ryyppäävät ja polttavat samanlailla kuin kantikset. Lisäksi pureksivat khattia ja tuskin sekään ilmaista on.. Milloin olet nähnyt heitä työn teossa? Mellastavat yö kaudet ja nukkuvat päivisin. Iltapäivälla sitten kokoontuvat ostareihin pikkutyttöjä kyttäämään.
Päiviiiii!!!!
Marssikengät jalkaan jo!
Ja kohta saadaan tieto, että tämäkin liittyy Putinin sotatoimiin.
Liityykö tämäkin niihin " Pizzeria sukujen " reviiri sotiin ? Että silleen.
Jotain sellaista varmaan.
Oliskohan näiden karvaranteiden kaikki Pizzeriat ratsattava aseiden vuoksi Suomessa ?
Eipä ole tuo " Luotiliivipakkokaan " kaukana, jos meinää noissa Pizzalla käydä ja selvitä hengissä. Että silleen.
Mitähän sieltä ratsattaisi? Keittiöveitset? Jos tuolla jotain pitäisi ratsata niin asiakkaat. Että silleen, vain itsellesi.
Ne ne juuri veitsellä päät irti. Että silleen naapurille.
Laukaan mannet ne siellä vaan selvittivät ravilähtöjä.
Hai hai! Hortto peelot ne siellä näyttivät, miten tumma ja levoton veri kuohahtaa.
Hai sie. Tumma ja hehkuva veri. Pussihousut ja koppalakki. Älkää yleistäkö. 99,9 prosenttia manneista pilaa koko pahvihousujen maineen.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015030119282455_uu.shtml Mamut siellä on asialla ollut.Mies ilmeisesti tekiä puhunut huonoa suomea,silminnäkijöiden mukaan.
"Mies ilmeisesti tekiä puhunut huonoa suomea"
Tämähän sopii romaneihin täydellisesti..
Joko Päivi on nähty marssilla? Onko Jani Toivola pahastikin järkyttynyt?
Jani on pöyristynyt seuraavaksi se pyöristyy.
Olen PäkäBää Pässinpää. Nyt lähden suomalaisvastaiselle marssille leimaamaan suomalaisia. Tämä kiharatukan suorittama ampuminen on seurausta liian tiukasta maahanmuuttopolitiikasta ja kantasuomalaisten rasismista. Myös vakuutuspetos polttopulloisku, jonka suorittivat karvaiset kädet johtui siitä , että rasistisessa Suomessa ei voi nostaa vakuutuspetosrahoja tosta vaan vaan täytyy tehdä ensin polttopulloisku, jossa tapetaan suomalaisia.
Nyt kaikki marssille!
Odottaa toista lastaan.
Mustalainen vai mamu? Jompi kumpi, kuten aina.
Rasismista ei ainakaan voi olla kyse, sitä kun ei Suomessa juuri ole.
Ei ole ei ja olisi vielä vähemmän, jos olisi vähemmän mamuja.
Oletteko muuten huomanneet, että mannet on jääneet kokolailla varjoihin nyt kun mamut on tunkeutuneet väkivalloin rikollisuuden eturiviin? Olisiko tässä puheena olevassa tapauksessa alku mannejen (oliko muuten monikko oikein muodostettu) uuteen nousuun.
Poliisi joutui rikkomaan oven päästäkseen sisään Pizzeriaan, se oli lukittu. Että silleen. Iltalehti.
Mitähän rasismia aloittaja näkee tuossa ampumisessa ? Että silleen.
Kaikki rikokset johtuvat suomalaisten rasismista. Älä käytä niitä aivojasi ja mieti turhia. Nyt marssille leimaamaan suomalaisia!
Kumpi osapuoli on karvakäsi? Veikkaan että murhaaja? Vai hermonsa menettänyt asiakas, joka sekin lienee tummanpuhuva?
Jos uhri on valkoihoinen ei kyse ole rasismista.
Kommentointi luonnollisesti estetty ilta-ryssässä.
Kommentointi suljettu, varma keväänmerkki! Äzlämit asialla tai/ja kulmahousut!
Pizza on paskaa syötävää, varsinkin jos on karvaranteiden tekemää! En osta koskaan Ählämipizzaa! Pizerioissa pestään harmaata rahaa!
No näkeehän sen täällä Suoli24:ssä miksi kommentointi on suljettu. Perussuomalaisen lumineegerin mielikuvituksen rikkaus taas paljastuu.
Tämä on outoa hommaa Suomessa tuo pIzzerioiden pito, kun siellä pitää olla aseita käsillä Pizzanpaiston onnistumisen takaamiseksi.
Sama outous koskeen noita " Moottoripyöräkerhoja " mitä ihmettä ne aseilla korjaavat moottoripyöristä ? Että silleen. Tavallinen tallaaja ei saa kyllä asetta pitää saatavilla, jos joku roisto yrittäisi tunkea sisälle asuntoon ase on oltava monen lukon takana. Että silleen Hölmlandiassa turvataan rikollisten rötöstelyt.
110% varmuudella tietää mikä sieltä paljastuu tekijäksi, voit sitten sinäkin hyysäri taas painua pariksi päiväksi maan alle...
OLEN RASISTI JA YLPEÄ SIITÄ......
katsokaa nyt mitä kukkahattutättiys saa aikaan !
Kulmahousut muuttaa naapuriin:
https://www.youtube.com/watch?v=9Kv77VmRtxg
Jos antaa mustalaisen povata, niin aina pitää antaa vasen käsi koska oikeassa on kello ja sormus:))
Miksei kukaan syytä presidentti Niinistöä tästä tilaustyöstä?
OLEN RASISTI JA YLPEÄ SIITÄ kukkahattutätiys vituttaa
Olen realisti ja ylpeä siitä. Että silleen.
Persut taas täällä jaksaa raapustella roskaa. On se vaan sellaista rökönokka joukkoa että tänne kyllä uskalletaan nimettöminä kirjoitella. No sellaista se perusrasistipuolueen kannattajoukko on.
Joo, ei varmaan ollut mitään rasistista motiivia tapauksessa.
Perunhaukkuja ei näy uskaltavan nimeenään laittaa, mutta kyllä toisia haukkuu.
No eipä näytä tässäkään haukkumakirjeessä kirjoittajan nimeä olevan. Ettå samaa rökönokkasakkia kaikki tyynni.
OLEN RASISTI JA YLPEÄ SIITÄ.
No jo on vaikeaa onko kuoleita yksi, kaksi vai kolme ? Mikä siinä on poliisille niin vaikeaa todeta onko kuollut vai ei ? Että silleen. Iltalehti.
Voi jokunen uhri olla? Nuo nälkäiset mannet/neekerit on pirun vaarallisia, saattaa hyvin äkkiä tulla jonossa kuula kalloon useammallekin!
Paikalle ei nyt sattunut sitä poliisia, joka osaa laskea. Tuli vain se lukutaitoinen.
kolme ihmistä on kuollu!
Onko varma, että on kuollut kolme ? Ettei vain ole niitä " Valekuolleita " , kun ovat niin kovia valehtelemaan joka asiassa. Silläköhän poliisi epäili pitkään onko vai ei kuolleita ?
Että silleen.
MONI NIISTÄ KOLMESTA KUOLI NÄLKÄÄN ? JA MONI RUOKAMYRKYTYKSEEN ?
on varma
http://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikkeli/keskisuomalainen-laukaan-pitseriassa-kuoli-kolme/4830774
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1425185817981.html
-istuvan miehen seurassa oli toinen mies, joka seisoi ja Kauron arvion mukaan yritti saada istuvaa lähtemään mukaansa.
– Tuntui, että istuvalla oli jonkinlainen morkkis. Puhetta en auton sisään kuullut.
Kummallakin miehellä oli tumma, kihara tukka.
----
varma tieto..mamut tappo toisiaan eikä yhtään kantasuomalaista uhria. hyvä niin.
No jos tekijä olisi ollut tavallinen Tossavainen olisi jo koko suvun jäsenet ja asuinpaikat esitelty joka mediassa isoilla kuvilla ja otsikoilla. Että silleen
HITTO KU OLI VALDE TAAS NII NÄLKÄNEN ETTÄ PINNA PALO!
Miksiköhän joka ikisessä uutisessa on kommentointi suljettu?
Mitäs luulet.
Lue näitä palstoja niin ymmärrät miksi kommentointi on jätetty pois. Sielläkin olisi luultavasti aivan käsittämätöntä yksinkertaistamista, vihan lietsontaa.
Siinähän se suvakki taas, vieläkö väität että tekijä oli kantis?:) Kohta on sinun aikasi painua taas maan alle hetkeksi.
En, enkä ole väittänytkään? Sen sijaan yksittäistapaukseksi tuota väitän.
Näillä palstoilla kirjoitellaan paljon erilaista lietsontaa ilman sitä liettiä.
http://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikkeli/silminnakija-laukaasta-ulkomaalaisen-nakoinen-mies-istui-maassa-ja-takoi-paataan/4830882
Ei ole käytetty ampuma-asetta! Päät irti taas veitsellä???
http://www.ksml.fi/uutiset/kotimaa/poliisi-tiedottaa-kolme-kuoli-laukaassa/1996888?pwbi=0540d66c2aafd58296d3b9d4f9f61415
Kirveellähän nuo nykyään...
Mihinkäs se suvakki taas katosi, joka syytti rasistiksi kun ei ole todisteita...?
Se on sitten " Ihanaa tuo kulttuurillinen värinä " noista suvaitsevaisista. Että silleen.
Suvakit palaa taas palstoille sitten, kun kohu on vähän asettunut ja on keksitty esittää joku rasistinen syy tapahtuneeseen.
Viimeiset sanat "siis sina haluta ananaspizza, ei ole nut mula ananas muta sina ota sipuli, se ole sama maku"
No nyt hyysärit aloittavat puolustuspuheet millähän perusteella nuokin murhat tehtiin?
Kunniamurha kulttuurin ja uskonnon nimissä ? Että silleen.
Kulttuuri on rikastunut
Jani Kauro ajoi kolme kertaa pizzerian ohi, koska epäili, ettei kaikki ollut kunnossa.
– Hän istui maassa Midian edessä lumessa, toinen käsi oli ilmassa ja toisella hän takoi ohimoaan, kertoo laukaalainen Jani Kauro tilanteesta pizzerian edessä.
Hän arvioi, että kello oli silloin klo 12 ja 13 välissä, ehkä lähempänä kello 13.
Autolähettinä työskentelevä ja poliisikouluunkin aikoinaan pyrkinyt Kauro epäili heti, ettei kaikki ole kunnossa.
Siksi hän päätti jäädä tekemään havaintoja ja ajoi uudelleen pizzerian ohi, ja vielä kolmannenkin kerran, hyvin hitaasti.
Toisella kerralla istuvan miehen seurassa oli toinen mies, joka seisoi ja Kauron arvion mukaan yritti saada istuvaa lähtemään mukaansa.
– Tuntui, että istuvalla oli jonkinlainen morkkis. Puhetta en auton sisään kuullut.
Kummallakin miehellä oli tumma, kihara tukka.
Kolmannella ohituksella Kauro näki enää istuvan miehen. Seisova oli kadonnut.
Tämän jälkeen hän ajoi Vihtavuoreen isäänsä tapaamaan. Kun hän palasi sieltä noin tunnin päästä, tilanne oli uusi. Pizzerian edessä oli poliiseja ja poliisin tekniikan miehet menivät suojapuvuissa sisään pizzeriaan.
Ruotsalaisia ovat!
Sekin vielä lisänä. Että silleen.
Poliisi: "Pitsamafia-vyyhdissä" jopa satakunta yritystä
Perjantai 6.2.2015 klo 20.44
Keskusrikospoliisi tutkii laajaa pitsa-alaan liittyvää rikosvyyhtiä eri puolilla Suomea.
Poliisi epäilee, että jos pizzeriasopimuksia on tehty, niitä tuskin on tehty vapaasta tahdosta. Kuvituskuva. (RONI LEHTI)
LUE MYÖS
Kaleva: Pitseriasuku uhkaili väkivallalla - "Muistuttaa mafiaa"
Yritystä perustamassa olleita ja yrityksen perustaneita henkilöitä on uhkailtu ja kiristetty useilla paikkakunnilla Suomessa.
Keskusrikospoliisi epäilee, että useita pitserioita pyörittävä ulkomaalaistaustainen suku yrittää rikollisin keinoin estää uusien pitseriayrittäjien rantautumisen lähialueelleen.
- Toiminta muistuttaa ulkomaisia mafioita, jotka sopivat keskenään, kuka saa tehdä ja mitä, sanoi tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Ari Kouva asiasta ensimmäisenä uutisoineelle Kalevalle.
Rikosylikomisario Ari Soronen Keskusrikospoliisista vahvistaa Iltalehdelle, että uhkailua on tapahtunut ainakin Oulun seudulla, Jyväskylässä, Lappeenrannassa, Joensuussa ja Rovaniemellä.
- Uskoisin, että tähän liittyy satakunta pitseriaa tavalla taikka toisella, Soronen kertoo.
Yhdessä tapauksessa syksyllä 2013 yrittäjä halusi avata pitserian Oulun seudulle. Kalevan mukaan yrittäjä oli jo hankkinut toimitilat ja kalustanut ravintolansa lähes valmiiksi, kun läheistä pitseriaa pitävän suvun edustajat uhkailivat häntä ja vaativat kymmeniätuhansia euroja. Tämä sai yrittäjän vetäytymään suunnitelmistaan.
- Tämäntyyppinen tapaus meillä on tutkinnassa, Soronen vahvistaa Iltalehdelle.
Riitoja sovittu
Uhkailu on kohdistunut pääasiallisesti ulkomaalaistaustaisiin yrittäjiin, Soronen kertoo.
Sorosen mukaan joitakin tapauksia ovat sopineet rikoksista epäillyn suvun ja muiden sukujen vanhimmat, jotka eivät aina ole itse yritystoiminnassa mukana.
Sovitut tapaukset eivät välttämättä tule poliisin tietoon.
Sen enempää Soronen ei suostu sopimuksista kesken olevan tutkinnan vuoksi kertomaan.
- Jos sopimuksia on tehty, niitä ei varmaan ole tehty vapaasta tahdosta.
Sorosen mukaan pitsasuvun epäillään jatkaneen kiristyksiä jo noin kymmenen vuoden ajan.
Rikosylikomisariosta onkin valitettavaa, että tällainen toiminta vääristää alan kilpailua.
- Toivomme, että kaltoin kohdellut yrittäjät ottavat meihin yhteyttä.
Uhkailun tai kiristyksen kohteeksi joutuneet yrittäjät tai asiasta tietävät voivat lähettää vihjeitä Keskusrikospoliisille sähköpostitse osoitteeseen [email protected].
ja siten vielä tämä
http://bit.ly/1LTOeOD
KAIKKI OLIVAT MAMUJA!!
Laukassa surmatut ja henkirikoksesta epäilty ovat kaikki ulkomaalaistaustaisi, mutta pitkään Suomessa asuneita, kertoo rikoskomisario Markku Latvala MTV Uutisille.
- Pitseriasta löytyi kolme väkivalloin surmattu uhria. Mitään ei ollut enää tehtävissä, Latvala kertoo.
Poliisi otti paikalta yhden henkilön kiinni epäiltynä henkirikoksista.
http://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikkeli/surmatut-ja-epailty-olivat-ulkomaalaistaustaisia-mutta-asuneet-suomessa-pitkaan/4830956
Joko se Paavo Lipposen vaimo, S-tanan äärisuvaitsevainen, Päivi Lipponen on järjestämässä rassismimarssia tapauksen vuoksi?
Alkaa olla mittarit tännä näiten ulkomaanelävien touhuista. Miksi heikäläisillä ei ole tapoja, vaikka olemme heille osoittaneet vieraanvaraisuuttamme ja antaneet kodin sekä toimeentulon maassamme. Vaikuttaa selkeästi siltä ettei heikäläiset arvosta tippaakaan suomea eikä suomalaisia, eikä varsinkaan suomalaisia naisia joita käyttävät hyväkseen raiskaten.
Todellakin toivon Perussuomalaisten pääsevän hallitusvastuuseen ja laittamaan jokin roti näille kauheille ihmisille, ainakin hillitsevät maahanmuuttoa joka on niin perusteellisesti retuperällä maassamme.
"Tutkinnanjohtaja Markku Latvala on vaitonainen yksityiskohdista. Hän ei halua kertoa uhrien ikää eikä sukupuolta."
Pääasia että kikkaratukat tappoivat toisiaan, se tietää miljoonasäästöjä valtiolle!
Siinä on vain se huono puoli, että vauhtiin päästessään nuo murhaajat alkavat käyttää kovempia keinoja ja alkaa myös sivullisia kuolla. Että silleen.
Kymmenen vuotta ovat jo saaneet rauhassa pyöritellä mafiaansa ja suomi on kustantanut kaiken. Nyt se maksaminen vasta alkaakin kun löytyy leskiä ja orpoja pilvin pimein jokaisen vainajan taustalta, joiden kärsimyksistä maksamme korkean hinnan koko heidän loppuelämänsä ajan.
Niimpä niin kymmenen vuotta ja kotoutumien oli varmaan, nyt täydellisesti onnistunut Hyysärien mielestä vai ? Että silleen.
Kyseessä oli varmaan yksittäistapaus
MTV 3 TV uutiset klo 19:00. Uutisissa kerrottiin hyvin muutamalla sanalla kyseessä olleen ulkomaalaistaustaiset henkilöt uhreina ja tekijänä. Että silleen.
En olisi ikinä uskonut!
ohhoh..täytyy kyllä seurata miten yle uutisissa mainitaan tämä asia. Kymppi uutiset pakko katsoa tänään. Alkaa näitä "yksittäistapauksia" olemaan jo aika vilkkaasti täällä..
Lisää vaan yksittäistapauksia maahan, muuten huoltosuhde vääristyy ja joku mikäsetaas olikaanvaje kasvaa. Eikö tämä ollut jonkun oppineen lääke Suomen ikääntymiseen? Ajatus, jota vielä jotkut puolueet peräti sutena kannattavat.
Enpä vaan ole nähnyt näitä mamuttimia vielä missään sosiaalipuolen julkisessa toimessa, mutta taitavat tehdä työtään salassa, jotta pysyisi profiili matalana.
Kyllä on Suomessa fiksuja poliitikkoja, ei voi muuta sanoa. Ruotsista vaan otetaan sujuvasti mallia, mutta ei tule mieleenkään kysyä ruotsalaisilta, että mitä mieltä siellä kansa on maahanmuutosta nykyään.
Juurikin näin. Itselläkin nyt alkanut vasta mielenkiinto herätä tähän asiaan. Tuo Ruotsikin taitaa olla yksittäinen tapaus :D. Katsoo mitä mm. Saksassa on tapahtunut/tapahtuu ja luulen että ei ole pelkästään Saksan, Suomen ja Ruotsin vitsaus..se nyt vain vaatisi ihmisten heräämistä todellisuuteen.
Ei pääse Päivi Lipponen vieläkään marssimaan suomalaista kantaväestöä vastaan rasistisen teon vuoksi. Kyllä nyt Lipposten perhettä vi-tuttaa taas!
Voimia Päivi Lipposelle, kyllä vielä joku päivä joku mamu saa surmansa - vaikka auto-onnettomuudessa - niin että Päivikin pääsee marssimaan.
Kannattaa rasvata nuo marssisaappaat hyvin, etteivät mene koppuraan käytön puutteessa.
Että silleen.
Kohta nuo musut aloittavat uskonnollisten eroavaisuuksien poistamisen
täälläkin.
Rasismia selvästi:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Musta_ylivalta
SUOMALAINEN, HALUATKO STUBBIN JA RINTEEN MAMUTUSPOLITIIKKAA, JOKA ALOITETTIIN MATTI VANHASEN HALLITUKSEN AIKANA, JUURETONTA MAMUA MAAHAN OVISTA JA IKKUNOISTA?
Tätäkö haluat suomalainen? Kovalla Ruotsin mamualueella,
jossa valkoinen kulkija on joko poliisi tai sosiaalityöntekijä,
suljetaan jatkuvasti yläasteita. Alue on Malmössa Rosengårdin slummi, jossa ei asua enää juurikaan valkoisia. Viimeksi perjantaina suoja-asiamies skyddsombud sulki toistaiseksi TAAS UUDEN koulun Värner Ryden-koulun ja syynä on väkivalta, uhkailut ja rikollisten jatkuvat vierailut koulussa
Våld, hot och besök från kriminella vuxna gör att
det inte går att garantera säkerheten
http://www.svt.se/nyheter/regionalt/sydnytt/skyddsombud-stanger-malmoskola
SVT TEXT
INRIKES PUBLICERAD 1 MARS
Skyddsombud stänger skola i Malmö
Högstadiet på Värner Rydénskolan i
Rosengård i Malmö har stängts av lär-
arfackens skyddsombud. Våld, hot och
besök från kriminella vuxna gör att
det inte går att garantera säkerheten.
Beslutet fattades efter ett bråk
i fredags och kommer att gälla tills
vidare. Vart eleverna ska ta vägen är
oklart.
Bollen ligger nu hos arbetsgivaren
eftersom stängningen bara kan hävas av
Arbetsmiljöverket. Enligt facket
uppstod det akuta läget när eleverna
från en annan problemtyngd skola
flyttades till Värner Rydénskolan.
Nyt voisi nuo kukkahattitädit ja hyysärit ottaa sitä vastuuta ja sanoa oliko tuo 10 vuotta kestänyt kotouttaminen täysin onnistunut vai ei ? Että silleen.
On surullista, jos maahanmuuttajat oppivat huonoille tavoille Suomessa.
Mamutkin ovat huomaneet että kannattaa murhata Suomessa. Tuomio on lyhyt ja sattaapa muutaman vuoden jälkeen taas olla vapaana elättinä.
olen rasisti ja ylpeä siitä
eiks minun slouganini olekkin hyvä?
OULU,PORI,RUOTSINLAIVA,LAUKAA, syitä ei tarvitse hakea kaukaa, Muslimi siellä ja muslimi täällä, muslimi jokapaikassa. Ajankohtainen kysymys luotatko muslimiin?
Ei kannata trjota haaleaa pitzaa mamuille. Aika hyvä saldo jo alkuvuodesta näillä tulevaisuuden kotoutuvilla, Koiviston sanoin:" kyllä se siitä".
Kaikki olivat mashsnmuuttajia, myös surmaaja.
Terveisiä Laukaalta.
Ai rasistinen et todellakaan tiedä mistä puhut ja miksi meidän on otettava kantaa siihen jos jotkut ulkolaiset tappavat toisiaan pidän valitettavana asiaa.
Mamut ovat pelkkää sontaa ja pasgaa kaikesta kotouttamisesta huolimatta.
M.O.T.
Joo, en halannut!
Olisi voinut tulla lähtö manan maille
http://kioski.yle.fi/omat/olen-muslimi-halaa-jos-luotat-video
juuri saamani tiedon mukaan kuolleet ovat ulkomaalaistaustaisia ja vakio asiakkaita sekä pizzeriassa että kelassa.
minulla on myös sekä hyviä että huonoja uutisia asiasta
eli hyvä on se että kaikki kuolivat, ettei tehohoitoon kuskattu ketään viemästä meidän omia paikkoja ja huonot uutiset ovat että miksi niin vähän, olisihan siinä mennyt vaikka muutama ueampikin samalla
Oliko KAALEET?
seurue?
Vaihtelu virkistää. Ei ole aina näitä meidän sossupummeja puukotuksineen.
Hauska vitsi, suvakki:)
hah nyt vitsin murjaisit :D
Ylessä keskityttiin puoli-yhdeksän uutisissa Laukaan veritekoon PERÄTI 19 SEKUNTIA!
Fantastisen nopiaa tiedonvälitystä, mitään ei jäänyt epäselvää, henkilö ja ei vaaraa sivullisille, vaikka juuri oli kolme pistetty kylmäksi? hyvä YLE olette loistavia uutisvälittäjiä!
No mitä vaaraa tästä nyt sitten oli sivullisille. Heidän omia juttujaan.Älä nyt hyvä ihminen pasko housuusi ja menetä yöuniasi asioissa jotka eivät meille ulkopuolisille kuulu.
Kyllä virkavalta ilmottaa jos on yleinen vaara olemassa.
olivat täysin turvassa teurastuksen aikana!
Sitähän minäkin. Turhaa kouhotusta taas.
Jos olisi tapahtunut Ranskassa tv:ssä olisi ollut aiheesta ylimääräinen uutislähetys
annan ylen
Nyt on halal-lihaa kebabbiin ja pizzaan Laukaassa...
On kyllä kummallista etteivät nuo muutiaiset osaa olla "ihmisiksi" täällä rauhallisessa suomessa , vaikka ovat mukamas sotaa ja vainoa lähteneet pakoon.
KYSEESSÄ ON YKSITYISTAPAUS, OLETTE OIKEASSA
ovat kaikki ulkomaalaistaustaisi
MTV UUTISET Sunnuntai
Pitseriassa surmattiin kolme
Laukaassa pitseriassa on kuollut kolme
ihmistä henkirikoksen uhrina. Poliisi
on ottanut epäillyn kiinni.
Surmatut ja henkirikoksesta epäilty
ovat kaikki ulkomaalaistaustaisi, mut-
ta pitkään Suomessa asuneita, kertoi
rikoskomisario Markku Latvala.
Poliisi ei kommentoi tutkinnan tässä
vaiheessa surmatapaa eikä uhrien tai
epäillyn henkilöllisyyttä. Ampuma-aset-
ta ei käytetty eikä sivullisille ollut
vaaraa.
http://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikkeli/tampereen-tuhopolttajille-ankarat-rangaistukset/2059680
Poltettua pizzeriaa pitäneistä veljeksistä Araz Bibani, 29, tunnusti rikoksen ja sai 10 vuoden vankeustuomion. Osallisuutensa kiistänyt Aram Bibani, 22, puolestaan sai vankeutta 11 vuotta. Pizzeria oli nuoremman veljen nimissä, mutta vanhempi oli sijoittanut siihen enemmän rahojaan. Vastaavasti palon sytyttäneistä veljesten tuttavista teon myöntänyt Karim Abbas, 26, sai 9 vuotta ja 3 kuukautta vankeutta. Osuutensa kiistänyt Zakhariya Hassan, 19, tuomittiin 10 vuodeksi vankeuteen.
http://www.halla-aho.com/scripta/maahanmuuttokriittinen_tulipalo_tampereella.html
Lipposen puoluetoveri Kimmo Kiljunen ehätti jättää eduskunnan puhemiehelle kirjallisen kysymyksen suojelupoliisin viharikosten seurannan tehostamisesta. Kirjallinen kysymys alkaa näin:
"Tampereella ravintolan tuhopoltto on osoittautumassa viharikokseksi."
Päivi Lipponen eilen kirjoitti:
"Haluaisin olla järjestämässä kunnon mielenosoitusta tai marssia rasismia vastaan. Jossa ilmenisi joukkovoiman vahvuus. Tällaista toimintaa ei enää voida hyväksyä ja näin ajattelevia ihmisiä on VALTAVASTI. Liian paljon pahaa on maailmassa aiheutunut sen tähden, että ihmiset ovat olleet hiljaa.
Varsin hyvin muistetaan kuinka 1930-luvulla Saksassa juuri näin ulkoparlamentaarisin toimin aiheutettiin pelkoa."
En ole Laukaasta, mutta olen siellä käynyt kylässä sukulaisten luona ja usein tuosta paikasta on tullut pitsa ostettua, viimeksi juoluna. Hyvää pitsaa eikä pahan hintaista. Mukavan tuntuinen oli se pariskunta, jos niistä on kyse? Ainakin sen naisen muistan ulkonäöltä.
Harmitus, tämä oikeesti pysähdytti.
Päivän paras uutinen. Neljä koiraa pois pelistä.
tänään lisää pista-asiaa iltalehdet