Oli surkeaa. Sitä ei voi sanoin kuvata. Likaista ja köyhää. Ruoka oli kuin suoraan sikalasta. Kauppojen hyllyt tyhjinä. Kaikenlaisia kangsterilaumoja joka nurkalla jotka katselivat meitä ja osoittelivat sommella. Menimme takaisin hotelliin ja pysyimme siellä. Miten siellä voi kukaan asua? Rumia ja nuhjuisia ihmisiä joka paikassa.Tänään tulimme junalla Helsinkiin ja aivan kuin olisi tullut eri planeetalle. Ostettiin asemalta ensimmäisenä tuhdit makkaraperuna annokset.
Käytiin kavereiden kanssa venäjällä
Viimeinen-kerta
2990
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Samoja kokemuksia mullakin on pietarista. Viipuri on vielä hirveämpi paikka. Se on kirjaimellisesti kuin suoraan pimeältä keskiajalta.
Kun ryssä pääsee ulkomaille, On se niin olevinaan, niin olevinaan...
On tainnut palstan natorolli seota lopullisesti, aivan käsittämätöntä häiriköintiä taas palstalla. Ei täällä voi taas mistään keskustella, kun kyseinen homo nostaa aloituksiaan sekunnin välein ja vääntää uusia.
lapsellinen rysssänkätyri menee aina vaan henkilökohtaisuuksiin.
Sitä se teini-ikä teettää. Annetaan vaan asioiden riidellä---
Kukahan tässä on lapsellinen, vitun idiootti? Tuo järjetön paskan spämmääminen onkin todella aikuismaista ja fiksua!
Antaa puberteettien mesuta. Kun ei elämässään muuta ole nähnyt, kuin maalaiskylän perunapellon, ja saanut kerran mäkkärissä ranskiksia, niin luulee suuria! Luulot kyllä loppuu, kun valtion velanmaksut alkaa ja puberteettien vanhemmiltakin loppuu avunantorahat!
Juuri näin. Sosiaalipummien lapsilta viedään ensimmäisenä nettiyhteys.
Näit unta peiton alla ja runkutit isäs munaa samalla.
Tällaisia näin joka korttelin kulmalla käydessäni helsingissä.
"Tänään tulimme junalla Helsinkiin ja aivan kuin olisi tullut eri planeetalle."
Kävin ensikerran Neuvostoliitossa 1965, muistan tulleeni kuin eri planeetalle, kun tulin Helsingin rautatieasemalle. Mikään ei ole näköjään tuossa maassa muuttunut viidessäkymmenessä vuodessa.
Saman totesin saapuessani Tukholmasta helsinkiin, kun homoja ja narkkareita hyöri ympärillä kieli pitkällä korvan nipukoita tavoitellen. Olisi pitänyt pysyä Hetero-Ruotsissa.
Olisit pitäny ees turpasitukossa, ja lampsinu vaikka nakkikioskille-ku et parempaan pysty !
Ruokakulttuuri[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Venäläinen keittiö tunnetaan etenkin keitoista, kalaruoista ja suolaisista leivonnaisista. Sieniä ja kasviksia käytetään paljon. Liharuoista suosituimpia ovat paistit, mutta ortodoksisen kirkon paaston aikana punaista lihaa ei saa syödä. Tunnetuimpia venäläisiä ruokia ovat muun muassa kaalikeitto, borssikeitto, blinit ja stroganov.[224]
Ei nuo nyt niin pahoilta kuulosta, ja ruokakulttuuriin kuuluu että pöytä on
täynnä erilaisia ruokia, sanoivat eilen TV,ssä, ja ruokailu kestää kauan,
(snapsit kuulunevat mukaan)
koulutus ja terveydenhoito on ilmaisia.
kulttuuri kukoistaa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Venäjä#V.C3.A4est.C3.B6
Paskapuhetta! Tulin äsken Svetogorskista.
Aloittaja tuskin on ulkomailla ikinä käynyt.
Jo vuonna 1986 Neuvostokarjala lehdessä kirjoitettiin, kuinka ulkomaalaiset turistit saapuessaan kansainvälistä moottoritietä Viipuriin näkevät lukuisia uudisrakennuksia.
Tuosta ajasta Viipurin kansainvälinen moottoritie on senkun parantunut ja lasisia pilvenpiirtäjiä kohonnut Torkkelin torin ympäristöön.
Kaikesta näkee mitä hyvää fasismista vapautuminen vuonna 1944 on tuonut tullessaan.
Ryssä on ryssä vaikka voissa paistais, mutta nyt sinne ryssälään kannattaa mennä lomaileen. Kaikki on halpaa, hotellit ja tosi hienot halvat sapuskat. Upeita nähtävyyksiä lasipalatsit ym.
Käykää ihmeessä.
Onko Pietari tosiaan noin paljon muuttunut vuodesta 2006 kun kävin. Oli hyviä ruokapaikkoja, piti ensin poiketa mäkkäriin , mutta kun oli niin kovat ruuhkat niin valittiin toinen paikka. Ruoka oli hyvää. Kahvilla tuli poikettua useastikkin, pöytiin tarjoilu oli. Metro on siisti ja nopea ja turvallinen. Siellä saa pimeän taksinkin milloin vaan, jopa oppaat suosittelee niitä.
Rautatieaseman vessa nykyään? Vuonna 1997 oli paskottu katosta lattiaan.
PS Mäkkäri ei ole hyvä ruokapaikka;)
En kyllä neuvoisi ottamaan pimeää taksia edes Viipurissa.
Sen verran pitää olla päässä järkeä.
Itse törmäsin tämmöiseen
https://www.youtube.com/watch?v=yDIlQ3_lsKE
Meno jatkunee nykyisellään vuoteen 2024. Sitten tapellaan uudet rajat (Karjalassakin)
Putinin ja obaman ero
https://www.youtube.com/watch?v=SiUYlm7M6vc
Oletko varma, ettet käynyt Tukholmassa? Juuri tuollaista sillä oli viime viikolla. Ja Lontoossa viime kuussa. Töykeää käytöstä ja ihmiset olivat kovin ruskettuneita ja kaikki värjännyt tukan mustaksi sekä pukeutuneet mustaan säkkiin. Silmät vaan vilkkuivat naisilla. Vihaa oli paljon.
Mistähän se poju kirjoittelee. Asuin viime vuonna pari viikkoa liikematkalla Hotelli Astoriassa Pietarissa, ja täytyy sanoa, että olisi voinut olla vaikka paljon pitempäänkin. Mietin juuri, että missähän päin Suomea löytää vastavaa tasoa? Helsingissäkin kyllä on tullut majailtua erinäisiä kuukausia useissa laatupaikoissa, mutta ei oikein taso riitä ,kun verrataan Astoriaan. Mutta kun Venäjä on iso maa, löytyy sieltä laatua, ainakin jos lompakko kestää. Totta kylläkin on, että äidin antamilla viikkorahoilla matkailevat eivät sitä laatua juurikaan Venäjältä löydä.
On Moskova ja Pietari ja 15 miljoonaa hyvinvoivaa ryssää ja loput n. 150 miljoonaa syövät edelleen kaalisoppaa, juuri kuten Suomessa asuva venäläisnainen sanoi A-Studiossa pari kuukautta sitten.
30 kilometriä Moskovasta eikä ihmisillä ole söhköjä tai juoksevaa vettä:)
Aloittaja oikeastaan tekstissään mainitseekin kuinka paljon rahaa oli matkaan varattu. "Tultiin junalla takaisin". Lennäpä ensi kerralla Moskovaan, hotellit 300 euroa yö, aamiaiset 50 euroa mutta vastine rahalle on tasokasta. Oopperat huipputasoa, kuten teatteritkin, tosin teatterissa tietysti kieliongelma.
Ei ole olemassa niin köyhää maata ettei sieltä löytyisi suomalaisen silmiä ymmyrkäiseksi saavia elämyksiä. Se on omasta kukkarosta kiinni.
Toisaalta jos ulkomaalainen tulee marraskuussa Pasilaan, niin melko karmean kuvan Suomestakin saa. (Tai ihan million vain Heinolaan)
Itäkeskuksen "monikulttuurista ilmettä" kannattaa myös suositella Suomeen saapuville turisteille. Vielä on tekemistä että päästään Ruotsin Rinkebyyn tasolle mutta vuosi vuodelta ollaan lähempänä.
Näinpä se on - Lenin ja Stalin loivat karsintamenetelmällä uuden ihmisrodun, Homo Sovieticuksen. Valkoisen neekerin, puoliksi apinan. Semmoisia on naapurissa, mitenhän pärjätään?
Vai oikein Venäjällä kavereiden kanssa?
Et sinä reppana ole eläissäsi käynyt edes Ilomantsin pokostalla.
Tukholman terminaalin olet varmaan sinäkin nähnyt ruotsinlaivan hytinikkunasta mutta siihen ne "ulkomaan reissut" sinun kohdallasi loppuukin.