Rahaston myyntiaika, S-pankki vastaan NORDEA

1asia

Rahaston lunastus-aika, saako Nordeassa, tai jossain pankissa, lähes heti rahat. En löytänyt 2-viikon ehtoja Nordeasta, mutta S-pankissa sellaisia oli. (ymmärrän kyllä, ensin pankin pitää myydä että saa rahat).
Olen myös kuullut että S-pankista lunastus kestää yli viikon, arvo voi laskea paljonkin tuona aikana.


Nordeassa
"Ennen klo 17.00 vastaanotetut toimeksiannot toteutetaan toimeksiantopäivän arvoon (kauppapäivä = toimeksiantopäivä)."

S-pankissa,
Ennen kello 16.00 saapuneet lunastus toimeksiannot toteutetaan saman päivän arvolla, mikäli rahastossa on riittävät käteisvarat. Mikäli varat lunastamiseen on hankittava myymällä arvopapereita, tulee myynnin tapahtua pian, kuitenkin viimeistään kahden viikon kuluessa.
Rahasto-osuuden lunastusarvo määräytyy lunastuksen toteuttamispäivän arvon mukaan.

.

8

8500

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • afges

      Tavallisesta rahastosta rahojen ulossaanti kestää aina pitkään. Onko se "pitkään" lähempänä yhtä vai kolmea viikkoa, on sitten tapauskohtaista. Lunastusarvon määräytymisaika sen sijaan on useimmiten suoraviivaisesti tuo toimeksiantoa seuraava arvonmäärityshetki.

      En ole kyllä ennen nähnyt tuollaista ehtoa kuin S-pankin rahastossa. Mutta näköjään tuo on muissakin FIM:in rahastoissa, joten se tulee FIM:iltä eikä S-pankista. Todennäköisesti kuitenkin lienee erittäin harvinaista, että tuo joustoehto vaikuttaisi piensijoittajan lunastuksiin, koska rahastoissa on aina - ja S-rahastoissa varsinkin - varsin reilusti käteistä, jolla maksaa lunastukset pois. Pitäisi tulla aikamoinen ruuhkatilanne, siis jonkinlainen talletuspaon tyyppinen tapaus, jossa sijoittajat lunastaisivat osuuksiaan kasapäin samaan aikaan ja rahaston käteinen loppuisi kesken.

      Poikkeavista säännöistä kannattaa huomioida myös asuntorahastot ja mahdolliset muut vastaavat erikoisrahastot, joista saa rahat ulos vain tiettyinä aikoina vuodesta. Esim. S-asuntorahasto / FIM Asuntotuotto kvartaaleittain. Siinä ajassa jo ehtii tapahtua vaikka mitä.

      Jos haluat tietää mihin hintaan rahastoa ostat ja myyt, ja haluat myydessä rahat nopeasti itsellesi, käytä ETF:iä eli pörssinoteerattuja rahastoja. Niistä tosin joutuu maksamaan pörssitoimeksiantojen kulut.

      • kiitos.sittenkin.komment

        "Lunastusarvon määräytymisaika sen sijaan on useimmiten suoraviivaisesti tuo toimeksiantoa seuraava arvonmäärityshetki."

        arvo on sen päivän arvo jona myydään, arvo voi laskea kymmeniä % 2 viikon aikana, mistä rahastosta riittäisi rahaa muuhun. kuin mitä siitä saadaa.

        "Todennäköisesti kuitenkin lienee erittäin harvinaista, että tuo joustoehto vaikuttaisi piensijoittajan lunastuksiin, koska rahastoissa on aina - ja S-rahastoissa varsinkin - "

        Niin luulisi, mutta käytäntö on osoittanut, että S-pankissa muutaman tonnin lunasatus kestää yli viikon.
        Koeta itse, siellähän on ilmaista osto ja myynti.

        Muissa näyttää olevan aina rahaa, näin "hyvinä aikoina". Tietysti kaikissa on vaikeuksia huonoina aikoina, kun kukaan ei osta, ainahan tarvitaan ostaja jolle myydään ja sitten vasta rahasto voi maksaa.


      • jhgd

        "mistä rahastosta riittäisi rahaa muuhun"

        Muistaakseni S-rahastoissa on järjestään käteistä 5-10 % kokonaissummasta. Katso itse, joko S-pankin omilta sivuilta tai esim. Mornigstar-sivustolta. Se on se pelivara, jolla esim. lunastukset voidaan hoitaa heti.
        http://www.morningstar.fi/fi/funds/snapshot/snapshot.aspx?id=F00000RW5J

        "Niin luulisi, mutta käytäntö on osoittanut, että S-pankissa muutaman tonnin lunasatus kestää yli viikon."

        Yritin jo tuossa edellä vääntää rautalankaa, että on kaksi eri asiaa, kuinka nopeasti rahat tulee tilille, ja mikä on lunastusarvo. Väitätkö, että S-pankin rahastoissa lunastusarvo on ollut jotain muuta kuin toimeksiantoa seuraavana laskettu rahaston arvo?

        "Koeta itse, siellähän on ilmaista osto ja myynti."

        No en taatusti kokeile. Muutakin käyttöä rahoille kuin tuollaiset bullero-rahastot.


    • wefffffffffffffe

      S-pankissa kestää kauan, meidän laski yli 2 % odotellessa, just omillemme päästiin

    • Twainffs

      Kaikilla pankeilla/rahastoyhtiöillä on ehdoissa pykälät tuota varten, koska voi olla että rahastonomistuksien myymisessä kestää. Kuitenkin käytäntö itsellä on osoittanut Aktiassa, että sen päivän arvolla mennään jos ennen tiettyä kellonaikaa lunastusmerkinnän laittaa sisään. Seligsonissa en ole vielä koittanut, mutta siellä on samat ehdot kuin AKtiassa.

      • saaggfh

        " Aktiassa, että sen päivän arvolla mennään jos ennen tiettyä kellonaikaa lunastusmerkinnän laittaa sisään "

        EHEI, ei koskaan mennä päivän arvolla, jos ei rahastoa myös makseta sinä päivänä. Jos maksu viivästyy, mennään sen päivän arvolla minä päivänä maksetaan.


      • Twainffs

        SIlloin kun laitat päivän arvolla sisään niin sitä arvoa ei ole vielä määritetty... Kyllä se vaan sen kyseisen päivän arvo on.


    • Joooo.kaikilla.on

      "Kaikilla pankeilla/rahastoyhtiöillä on ehdoissa pykälät tuota varten, koska voi olla että rahastonomistuksien myymisessä kestää."

      Olen harrastanut rahastoja kymmeniä vuosia, aina on tullut kymppitonnitkin 3 päivässä, useimmiten päivässä. Nyt paritonnia kestää S-pankisa viikon.

      Aikoinaan kun oli ilmaista kuten s-pankissakin, ostin ja nosti viikottain, tuli vuodessa lähes 2 -kertainen tuotto.
      Nyt S-pankissa voi arvo laskea hurhastikin kun viivästyy viikolla, lähes kahdellakin, näin hyvänä aikana, mitä sitten kun on jatkuvaa laskukautta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      988
    2. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      732
    3. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      40
      686
    4. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      141
      674
    5. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      37
      645
    6. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      72
      636
    7. SAHIMÄKI LOPETA

      Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve
      Ähtäri
      45
      612
    8. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      43
      570
    9. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      112
      525
    10. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      19
      510
    11. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      181
      509
    12. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      461
    13. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      48
      453
    14. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      62
      406
    15. Jos olet aidosti jostakin

      kiinnostunut, niin yrität myös lähestyä irl. 😁
      Ikävä
      52
      383
    16. Tiedätkö kun on

      Ikävä sinua melko usein.
      Ikävä
      17
      382
    17. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      42
      378
    18. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      96
      363
    19. Kuhmolaiset valittaa kaikesta

      Ootte te kyllä yksiä sanonko mitä... Kaikesta uudesta ja kaupunkia kehittävästå löytyy aina muutama vinkuja kun ei mene
      Kuhmo
      9
      348
    20. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      22
      348
    Aihe