EU laittoi Janukovitsille eteen niin huonon sopimuksen ettei sitä kukaan täysijärkinen olisi kirjoittanut alle. No ei edes Janukovits.
Silloin peliin tulivat USA:n rahoittamat jalkapallohuligaanit ja natsit.
Tuloksen olemme nyt nähneet. Valuutta on pudonnut suoraan betonilattian läpi ja kansa näkee nälkää. Pian saamme satoja tuhansia pakolaisia jotka koputtavat EU:n ovelle ja pyytävät palasen leipää.
Jatsenjuk on jo hankkinut Kanadan passin.
Silloin peliin tulivat USA:n rahoittamat jalkapallohuligaanit ja natsit.
Tuloksen olemme nyt nähneet. Valuutta on pudonnut suoraan betonilattian läpi ja kansa näkee nälkää. Pian saamme satoja tuhansia pakolaisia jotka koputtavat EU:n ovelle ja pyytävät palasen leipää.
Jatsenjuk on jo hankkinut Kanadan passin.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hyvin menee... Eiks EU taannut Ukrainan kaasulaskut. Nyt päästään maksamaan sitäkin.
Joo , Kreikka on itäisen euroopan pienin EU rahan syöjä.
Ukrainan ja Balttian rahareijät piilotetaan kansalta nimellä kustannusvaje.
Siinä vaiheessa Janukovitsh oli jo laittanut Ukrainan valtion rahoja omaan ja sukulaistensa taskuihin, joten eipä uskaltanut suostua EU:n kanssa yhteistyöhön. Niitä olisi mahdollisesti alettu tutkia ja sehän ei sopinut tälle vitsille. Samanlainen ryöstäjä oli vielä hänen tukenaan ja saihan hän sitten suojapaikan siellä, missä muutkin roistot ovat.
Tuo Janukovitsille tarjottu EU sopimus oli itseasiassa ihan onneton. Siinä Ukrainalle ehdotettiin että "EU on Ukrainan kaveri mikäli Ukraina avaa ovensa EU yritysten markkina-alueeksi"
Venäjältä Janukovits sai heti 30% kaasunhinnan alennuksen, sekä lupauksen 15 miljardin lainasta Ukrainan talouden tasapainottamiseen. Pelkkä kaasun hinnan alennus tekisi Ukrainalle avustuksena jota ei tarvitse palauttaa noin 5 miljardia euroa per vuosi. Oli mielestäni melko selvää kumpi näistä tarjouksista oli Ukrainalle parempi.
Oli sinällään aika kummallista että kun Janukovits sitten keskeytti etenemisen EU-sopimuksen kanssa, niin asiaa ei tarkasteltu ollenkaan Ukrainan näkökulmasta. Ukrainan pitää miettiä Ukrainan etua, aivan kuten Suomen tulisi miettiä Suomen etua.