Mitä ajattelette, jos 18-vuotias mies menee naimisiin 32-vuotiaan naisen kanssa? Molemmat ovat kristittyjä. Ajatteletteko, että kyseessä on jokin kompleksi tai että nainen on jotenkin häiriintynyt? Jos asia olisi toisin päin, kohtaisi vanhempi mies paheksuntaa. Miksi olisi hyväksyttävämpää, että nainen on niin paljon vanhempi miestä, joka on perheen pää Raamatussa ilmaistun Jumalan tahdon mukaan?!
Avioliitosta
Seurakunnasta
8<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ajattelen, että asia on täysin avioituvan parin oma ja että jokainen, joka pelkästään parin ikäsuhteen perusteella tilannetta avoimesti paheksuu, on toisten asioihin suotta puuttumaan pyrkivä idiootti.
Oma asia. Ei kuitenkaan kannata ummistaa silmiä tulevaisuudelta. Kun nainen on 68, mies tulee olemaan 82. Kaikkia se ei yhtään haittaa.
>>jos 18-vuotias mies menee naimisiin 32-vuotiaan naisen kanssa?>>
Kun lähtötilanteeksi oletetaan tuo aloituksesta lainaamani osuus yllä, niin en usko esittämäsi skenaarion tapahtuvan, ummistettiin silmiä tai tehtiin mitä hyvänsä laskutoimituksia.
Mutta kyllähän se on vähän outoa, jos ikäeroa on puolet vanhemman osapuolen iästä.
Suurempi ongelma lienee että kun mies on 32 on nainen 46.
Mutta kyllähän asiaa paheksuttaisiin, jos mies olisi se vanhempi osapuoli. Miksi näin päin on okei?
Jeesuksen aikaan häät oli kahden suvun; ja avioituneiden kutsumat hää vieraat todistamassa kahden, toisilleen antaman lupauksen yhteisestä liitosta. Siihen ei tilaisuuteen ei tarvittu oppeja Jeesukselta eikä rikollisen kristinuskon papistolta!
pappien toimesta vihittyjen lapsia EI tule haukkua äpäreiksi kuten mm papitkin ovat kautta aikojen esimerkkiä osoittaen tehneet:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9823701/#comment-49138876
"Mutta alkuperäiseen kommenttiin liittyen vastaan, että Jeesus oli äpärä. Siitäkin huolimatta, että ilmaisu on ruma.
Antti-pappi "
-Jeesuskaan ei Kaanan häissä ollessa asettanut avioliittoa.
Antoiko "äpäräksi" haukuttu Jeesus väärää todistusta?
Jeesuksen evankeliumia Matteuksen mukaan:
19:18 Hän sanoi hänelle: "Mitkä?" Jeesus sanoi: "Nämä: 'Älä tapa', 'Älä tee huorin', 'Älä varasta', 'Älä sano väärää todistusta'
26:59 Mutta ylipapit ja koko neuvosto etsivät väärää todistusta Jeesusta vastaan tappaaksensa hänet,
Jos Jumalalle se sopii niin ok sitten minunkin puolestani. Jos Jumala ei sitä hyväksy niin sitten se on ei ok.
Mä en tiedä miten tähän pitäisi suhtautua, joten en voi suhtautua mitenkään.