Piia-Noora Kauppi Jälkipörssissä: Hyi s**tana!!!!

öasjdkfas

Ei ole muka riittävästi työvoiman tarjontaa Suomessa, 500000 työtöntä ei siis riitä?

Voisiko ämmä olla enää pahemmin pihalla todellisuudesta.

Siinä vielä Leena Mörttinen kaakattaa vieressä..........

29

243

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hfdghfsdf

      On se kauhea akka.

      • Kikkarekokkareet

        Samaa tasoa kuin Laura Räty kok..& kok.


      • veketvstä

        ruma ku sika.. mörttinen on pantava


    • mamuilijako

      Ei oo ei. Nääs MAMUT, joille yhtkunta maksaa kaiken puuttuvat tarjonnasta. Eihän kokkareet oo enää vuosiin muusta välittäneetkään(ei edes omistaan akateemiset) kuin ILMAISESTA TYÖVOIMASTA MAMUISTA.

      • kärpänenkatossa

    • lamaa

      Työ- ja elinkeinotoimistoissa oli tammikuun lopussa yhteensä 359 600 työtöntä työnhakijaa. Se on 32 000 enemmän kuin vuotta aikaisemmin.
      Mikään ei osoita että työllisyys kasvaisi,varmaan vuoden päästä on sama uutinen.

      • ajsdölfkas

        Piilotyöttömät tuohon päälle niin todellinen luku lähentelee puolta miljoonaa...


    • Eitajua

      Eikö se ole niin että jos Suomessa olisi oikeasti töitä tarjolla niin eikö se työvoima liiku Suomeen ulkomailta ihan itse, ei niitä tarvi somaliasta asti lähteä hakemaan.

      • laöjsdldkf

        Niin ja mistä ihmeestä sitä työvoimaa edes voisi tänne hakea oikeasti, pakolaisethan ovat oma lukunsa. Mistä siis voisi väkisin käydä Suomeen noutamassa osaavaa työvoimaa? En ymmärrä miten tuo edes olisi mahdollista käytännössä?????????


      • Nyt pitäisi tutkia paljonko noita tuottamattoman työn työpaikkoja on Suomessa. Maahanmuuton ja kaiken siihen liittyvän hyysäyksen piirissä joita vähillä verorahoilla rahoitetaan. Suomessa on alle 2,5 miljoonaa työssäkävijää 5,4 miljoonasta asukkaasta.
        Että silleen.


      • Eiseolekkaan

        Mutta pakolaisten tänne saamiseksi on nyt keksitty sana työperäinen maahanmuutto ;)


      • MrJuha82outolintu
        Eiseolekkaan kirjoitti:

        Mutta pakolaisten tänne saamiseksi on nyt keksitty sana työperäinen maahanmuutto ;)

        Se työperäinen maahanmuutto KANNATTAA.


      • lkaldsfjas
        MrJuha82outolintu kirjoitti:

        Se työperäinen maahanmuutto KANNATTAA.

        Joo, ehkä siinä tapauksessa, että tulijalla on valmiiksi odottamassa työpaikka Suomessa, mutta miten ihmeessä voisimme suuressa määrin saada sellaisia henkilöitä Suomeen, eihän täällä ole paljon työpaikkojakaan mihin edes tulla töihin.....

        Piitun logiikka on täysin käsittämätön. Leena Mörttinen sentään puhui vähän oikeatakin asiaa eli enemmän investointeja ja riskin ottamista yksityisellä sektorilla, siitähän syntyisi oikeasti uusia työpaikkoja.


      • MrJuha82outolintu
        lkaldsfjas kirjoitti:

        Joo, ehkä siinä tapauksessa, että tulijalla on valmiiksi odottamassa työpaikka Suomessa, mutta miten ihmeessä voisimme suuressa määrin saada sellaisia henkilöitä Suomeen, eihän täällä ole paljon työpaikkojakaan mihin edes tulla töihin.....

        Piitun logiikka on täysin käsittämätön. Leena Mörttinen sentään puhui vähän oikeatakin asiaa eli enemmän investointeja ja riskin ottamista yksityisellä sektorilla, siitähän syntyisi oikeasti uusia työpaikkoja.

        Tarkoitin työperäistä maahanmuuttoa, jossa panostetaan yrittäjyyteen.
        Monet mamutit Suomessa ovat yrittäjähenkisiä.


      • MrJuha82outolintu

        Ja ainaki hädässä olevat mamut pitää ottaa Suomeen, sillä jos emme ota hädässä olevia, niin olemme silloin tappajia.


      • Eiköhän se hätä loppuisi siellä lähempänäkin lähtömaata ? Että silleen.


    • Maahanmuutto
      • Tuoltahan sitä voisi siirtää hoito-, ja hoivatyöhön oppineita Suomen vanhusten ja sairaiden hoitoon. Ei terveet ihmiset hoitajaa tarvitse " Persettä pyyhkimään ja nenää niistämään ". .Että silleen


      • Fantastista

        Työvoimantarjonnan lisäämisellä edesautetaan lisääntyvää työttömyyttä
        keskituloiseen suomalaiseen,sekä hivuttamalla tehdään Suomesta halpatyömaa.


    • muijasta

      on tullut täysin kiihko ökyttäjä,pelkkä kokomuksen tuholeija.

    • perkausisku

      Talousviisaiden tapaista propagandaa tarvitsevat vain hyvät veljet. Yksikään päättävä taho ei ole ottanut esille varsinaisia syitä Suomen ongelmiin puhumattakaan, että joku olisi esittänyt niihin ratkaisuja. Nyt pitäisi puuttua hyvien veljien saavuttamiin kohtuuttomiin etuihin ja sulkea hyvien veljien rahahanat. Palkkojen sivukulut, valtion ja kuntien budjetit, verovähennykset, rahapelit, Yle, säätiöt, kauppojen henkilökuntaedut jne. Lista on todella pitkä eikä tahdo päättyä edes Brysseliin.

    • eikö-irtoa-parempaa

      Tuo 500 000 tai 369 000 ei ole sama kuin töihin kelpaavien väärinkohdeltujen määrä. Jos otetaan päältä pois siellä eläkettä odottavat työkyvyttömät, muut osaamattomat, kouluttamattomat, työvoimakurssien helvetissä pyörivät, muuttohaluttomat, edellistä pienemmästä palkastaan kieltäytyvät, periaatteestaan työhaluttomat ja systeemiä tarkoituksellisesti hyväksi käyttävät, niin montako aidosti työhaluista, työvalmista, osaavaa ja työkelpoista jää jäljelle? Yli vai alle puolet noista heitetyistä luvuista, kymmenesosa vai neljäsosa, vai mikä hemmetin osuus? Antaa tulla arvioita!

      Yhteiskunnan oikea laita on sen jo niin monella suulla sanonut, että kortistossa ei ole kelvollista, mistä ottaa, silloin kun tarve on. Väittäkää nyt prkl edes jotain järjellistä vastaan sen sijaan, että hoette vain noita lukuja ilman sisältöjä. Kortistohan pullistelee myös pitkälle koulutetuista moniosaajista, kuten hyvin tiedämme. Työnantajille on lupa kettuilla, mutta se pitää tehdä älykkäästi.

      Heille, joita ujostuttaa, kerron tässä salaisuuden: palkkatyön määrä vähenee vääjäämättä niin meillä kuin muuallakin. Tarttis miettiä sitä kuuluisaa suunnitelmaa B, mutta kun ei kansanedustuslaitoksessa äly riitä, eikä kansakunnan kerman päällä tahto taivu. Tästä syytöksestä vapautan ainoastaan Soininvaaran Oden ja muutaman muun älykön, toistaiseksi.

      • asjflösfj

        Pelkästään akateemisen tutkinnon suorittaneita työttömiä työnhakijoita on jo n. 50000, veikkaanpa että esim. tuossa porukassa on todella vähän täysin työhaluttomia tai työkyvyttömiä. Ehkä jokin siivoustyö ei monille heistä kelpaa mutta ei siivousalan yrittäjät edes heitä halua siivousalalle töihin, koska katsovat etteivät kyseiset henkilöt ole motivoituneita alan töihin. Sitten kun otetaan amk-tutkinnon suorittaneet mukaan niin luku kasvaa jo huomattavasti. Heistäkin suurin osa varmasti sekä työhaluisia että työkykyisiä.

        Suomessa on varmasti ainakin 200000 (varovainen arvio) täysin työkykyistä työtöntä tällä hetkellä. Tietysti on aina pulaa tiettyjen alojen erikoisasiantuntijoista, mutta miten ihmeessä jokin yksittäinen työtön sellaiseksi voisi yhtäkkiä muuttua? Esim. lääkäriksi? Tai mistä niihin tehtäviin yhtäkkiä myöskään ulkomailta saataisiin ihmisiä?

        Suurin ongelma on ettei Suomessa teollisuus investoi kunnolla ja luo uutta työtä.


      • Joku tutkija sanoi noissa työttömissä olevan noin 100000 " vaikeasti työllistettävää " eli
        Suomeksi juoppoja ja narkomaaneja. Työttömyys tilastot on siivottava noista sinne kuulumattomsta. Tuo 200000 täysin työkykyistä on todella varovainen arvio. Miksi ne koulutukset ja paikkakunnan vaihto avustukset ja tuet työn perässä eivät kohtaa ja täyty Suomalaisten kohdalla ??? Että silleen


    • niinpäniiiinnnn

      jaajoo? No itse tarkkakorvaisena olen ollut havaitsevinani viime viikkoina näitten "asiantuntijoitten" ,vartiaista myöten, jättäneen viisaampien neuvosta sen "voima" sanan pois välistä, elikä puhuvat nyt ihan oikein, työn tarjonnasta. Vai olenko toiveissani kuullut väärin?

      • aökjsdfaksl

        Tahallaan ovat tehneet noin, koska silloin sen voi ymmärtää kahdella eri tavalla.


    • Läskiämmä

      Eiks voitas määrätä sille ämmälle läskivero?

      • JartiVainen

        Kokoomus ja J Vartijainen haluavat Suomeen satoja tuhansia mamuja lisää, sillä tässä maassa on aivan kauhistuttava TYÖVOIMAPULA.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      2
      1625
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      106
      1587
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      229
      1104
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1068
    5. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      128
      909
    6. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      846
    7. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      817
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      815
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      47
      807
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      68
      777
    Aihe