http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015031119337642_uu.shtml
Onhan niissä toki lihaan verrattavia aineksia, joten siitä vaan herkuttelemaan, toki löytyy saman "jätin" valikoimista "parempiakin" pullukoita.
Onhan niissä toki lihaan verrattavia aineksia, joten siitä vaan herkuttelemaan, toki löytyy saman "jätin" valikoimista "parempiakin" pullukoita.
Vastaukset 8
Vanhimmat
No ostajahan sen päättää kuinka paljon lihaa pyöryköissä on.
http://www.taloussanomat.fi/markkinointi/2010/10/16/kohukirja-paljastaa-nain-ruokateollisuus-vedattaa/201014362/135
vedätyksestä parhaimpia siis keskolla.
Näissä K-kaupan valmisruuissa on enemmän lihaa kuin K-lihapullissa:
https://ruoka.citymarket.fi/pk-seutu/alakategoria/105122/kissanruoat
Molemmat täyttä sontaa.
Kai se kanan/sian nahkakin jonkin sortin lihaa on?
Sinua vedätetään kinkkukaupassa, sillä jopa puolet kinkusta voi olla vettä. Vesi sidotaan lihaan pesuaineista tutulla fosfaatilla. Kylkiäisenä voit saada luukatoa.
http://www.taloussanomat.fi/myynti/2011/11/17/kavitko-kinkkuostoksilla-ostit-tyhjaa-ja-syot-fosfaattia/201117023/135?pos=related
Sama juttu se on kaikissa siivumakkaroissa ja makkarapötköissä missä vaan on fosfaattia. Ja ne tuotteet missä ei ole fosfaattia niin veden sidontakyky on saatu aikaan muilla aineilla.
Suomalaiset tuotteet on kyllä ihan paskaa ja kuluttajien vedätystä, toki saa laadukkaitakin mutta niistä saa maksaa sitten sisäfileen verran.
Jotenkin on kyllä myytti että, "suosi suomalaista ,saat laatua jne."
No kenenkäs se pitää valvoa tuota elintarvikkeiden tuotantoa ja myyntiä ? Viranomaisia on siihenkin hommaan, mutta onko taas se " Ymmärtämättömyys " syynä huonoon valvontaan ?
Että silleen.