Jalkatreeni?

Jalkojenoikeatreeni

Treenaan painottaen yläkroppaan, toki jalat treenataan kanssa.

Miten jalat tulisi treenata oikein, kun tavoitteena kasvaa yläkropasta ja pitää jalat suht vakioina ja ettei ne kasva liikaa, vaan pysyvät treenattuina ja sportttisina, mutta suht solakoina.

Onko oikea jalkatreeni tällöin sarjoissa toistoja tosi paljon ja painot kevyehköinä, eli esim. 25-40 toistoa per sarja. Treeni siis tarkoituksella kuluttavaa enemminkin, kuin kasvattavaa jaloille. Neuvoja kiitos.

3

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ROTFLMAO

      "ettei ne kasva liikaa"

      Huuto. Naurua.

    • pitemmätsarjat

      No minulla kasvaa jalat paremmin pitemmillä toistoilla eli 20-40 toistoa, et kaipa sekin on ihan yksilöllistä. Teen lyhyempiä sarjoja myös, 4, mutta vasta pidemmillä sarjoilla saan kunnolla jaloista mehut vex ja lihaksiin tuntumaa.

    • Kyykky

      menee enemmän lantiolle kuin reisille. Tietenkin riippuu kuinka kyykkää. Pikajuoksijoilla ei voimita huolimatta ole hirveän massiiviset reidet. Ei kanata liikaa tehdä lihaksille aineenvaihdunnallista kuormaa koska se turvottaa. Lyhyttä sarjaa 1-6 toiston välillä ja apuliikkeet räjähtävästi ei pumpaten. Kyykkyhyppyä laatikolle nousua räjähtävästi juoksua. Eli treenaa vain maximivoimaa ja räjähtävyyttä. Pikaluistelija ja pyöräilijät tekevät maximin ja räjähtävyyden lisäksi lajissaan paljon haponsietoa reisille ja reidet ovat turvoksissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      140
      5856
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      411
      2720
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      142
      2634
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      19
      2128
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      17
      1865
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      73
      1286
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      8
      1117
    8. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      10
      1072
    9. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      52
      968
    10. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      85
      907
    Aihe