Hei,
Olen laihduttanut melko paljon ja pudotan painoa edelleen. Minulla on nyt laihdutuksen aikana ollut kaksi tai kolme Panacod-kuuria ja niiden aikana paino ei tipu ollenkaan. Osaako kukaan arpoa selitystä tälle? Itse olen miettinyt, että joko se hidastaa aineenvaihduntaa jotenkin (en oikein usko) tai sitten se lisää nestettä kropassa. Nesteen lisääntyminenkin tuntuu oudolta selitykseltä, koska eihän sekään niin voi mennä, että nestettä lisääntyy aina sen verran kuin paino muuten tippuisi (jos ymmärrätte mitä meinaan).
Nyt vasta tämän meneillään olevan lääkekuurin aikana huomasin, että Panacod on ainoa asia, mikä yhdistää näitä aikoja, kun en laihdu. Vaikka aivan varmasti joka päivä on jäänyt kalorit noin 500 miinukselle. En ole lääkäriltäkään tätä kysynyt, koska ei ole mikään vaarallinen "sivuoire", enkä usko, että hän osaisi tähän mitään sanoa. Mutta kyllä kiinnostaisi itseäni tietää todella paljon!
Olen laihduttanut melko paljon ja pudotan painoa edelleen. Minulla on nyt laihdutuksen aikana ollut kaksi tai kolme Panacod-kuuria ja niiden aikana paino ei tipu ollenkaan. Osaako kukaan arpoa selitystä tälle? Itse olen miettinyt, että joko se hidastaa aineenvaihduntaa jotenkin (en oikein usko) tai sitten se lisää nestettä kropassa. Nesteen lisääntyminenkin tuntuu oudolta selitykseltä, koska eihän sekään niin voi mennä, että nestettä lisääntyy aina sen verran kuin paino muuten tippuisi (jos ymmärrätte mitä meinaan).
Nyt vasta tämän meneillään olevan lääkekuurin aikana huomasin, että Panacod on ainoa asia, mikä yhdistää näitä aikoja, kun en laihdu. Vaikka aivan varmasti joka päivä on jäänyt kalorit noin 500 miinukselle. En ole lääkäriltäkään tätä kysynyt, koska ei ole mikään vaarallinen "sivuoire", enkä usko, että hän osaisi tähän mitään sanoa. Mutta kyllä kiinnostaisi itseäni tietää todella paljon!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tuskin sinulle on huvikseen Panacodia määrätty. Se on kipulääke, joten oletettavasti olet ollut sairas. Ja oletettavasti liikkumisesi on ollut tästä syystä vähäisempää. Panacodin sisältämä parasetamoli ei ole vaaraton särkylääke, joten toivottavasti olet noudattanut annostelua, etkä ole käyttänyt muita parasetamolia sisältäviä kipulääkkeitä samanaikaisesti.
Parasetamolin siedossa on myös yksilöllisiä eroja. Eli suositeltukin annos on toisille liikaa. Panacod myös lamaa suolistoa, eli painonlisäys voi olla ulostemassaa. Toinen vaihtoehto on, että se on turvotusta, ja lääke käy sisäelimiesi päälle. Kannattaisi valita muu kipulääke. Panacodin kodeiini aiheuttaa riippuvuutta ja parasetamol on yliannoksena hengenvaarallinen. Kyseinen lääke ei ole järkevä pitkäaikaiseen käyttöön. Kerrot vaan syöväsi Panacodia, mutta et mihin tarkoitukseen. Luulisi äärimmäisen kivuliaan ihmisen mainitseman kiputilansa viestissäänkin.
Hyvä kommentoija,
On yleistä tietoa nykyään, että parasetamoli on maksatoksinen ja suurina annoksina tappava. Olen todella ällistynyt siitä, kuinka viestistäsi kuultaa läpi ajatus, että minun/kenenkään ei ilmeisesti tarvitse käyttää Panacodia ja jos käyttää, niin suurin osa käyttää varmasti ns. viihdemielessä. Inhottavan negatiivinen ajattelutapa.
"Kyseinen lääke ei ole järkevä pitkäaikaiseen käyttöön", kirjoitit. Kun niin tarkasti viestini luit, niin huomasit varmaan, että puhuin lääkekuurista. Lääkekuurissa yleensä lääkkeen käyttö aloitetaan tietyksi aikaa jostain syystä ja lopetetaan, kun syy on poistunut. Suosittelet myös jonkun toisen kipulääkkeen valintaa. Mikähän sitten olisi mielestäsi kannattava vaihtoehto? Siis sellainen vaihtoehto, joka auttaa kovaan kipuun yhä tehokkaasti (eli ei panadol tai mahalle paha burana). Ihmettelen myös, kuinka mielestäsi Panacodia käyttävän ihmisen täytyy olla "äärimmäisen kivulias". Kuinka kivulias mielestäsi sitten on ihminen, joka käyttää esim. Oxycontinia tai kipulaastaria? Aika vaikea kuvitella sen pahempaa kipua kuin "äärimmäisen kivulias".
Ja muuten: Minkä ihmeen takia mainitsisin kivuistani viestissä, kun ne kivut eivät asiaani mitenkään liittyneet? Jos menen kauppaan ostamaan vaikka luumuja, niin sanonko siinä samalla, että "Minulla on nyt tällaisia ja tällaisia kipuja ja sitten syön ummetusta aiheuttavaa lääkettä ja nyt pitää sitten ostaa näitä luumuja".
En tiedä miten suhtautua siihen, että ensimmäisenä tulee vastaukseksi "saarna". Otit esille hyviä pointteja asiassa, mutta et mitenkään neutraalin sävyisesti. Vaikka itselläsi ehkä olisikin kokemusta väärinkäytöstä, jotkut käyttävät lääkkeitä ihan oikeisiin vaivoihin, eivätkä sittenkään mielellään.
Vatsa toimii hitaammin kun käytät kodeiinia ja aineenvaihdunta. Se voi myös tehdä sitä että sun kuntoilu ei ole yhtä tehokasta. Turvottaa myös.
Painon laskun pysähtyminen voi olla luonnollistakin. Ainakin itse olen todennut laihduttaessa että paino putoa portaina. Painon väheneminen pysähtyy välillä ja jatkuu sitten taas myöhemmin, vaikka syömisessä tai muissa tekijöissä ei ole mitään muutoksia.
Periaatteessahan tilanne on hieman outo. Opiaatithan (siis Panacodin kodeiini) yleensä vähentävät ruokahalua, joten joku tuolla tarjoskin selitykseks, että liikunnan määrä olis saattanut vähentyä sairaudan vuoksi johon Panacod on määrätty. No, joka tapauksessa kyse tuskin on mistään sen kummemmasta. Kroppa on vaan niin herkkä reagoimaan kaikkiin muutoksiin. Luulisin, että tilanne normalisoituu tottumallesi tasolle suhteellisen nopeesti, että empä hirveesti olisi huolissani. Se vaan sekottaa pakkaa...
Opiaatit mitään ruokahalua vähennä jossei nyt ihan älyttömiä määriä käytä. Toisilla on pikemminkin niin että ruoka maistuu paremmin kun esim. kipu tai ahdistus jne.. vähenee.