”Ehdotus tuntuu todella törkeältä”
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1426471967382.html?pos=ok-nln
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1426471967382.html?pos=ok-nln
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
"Työntekijä on palkkansa ansainnut"
:D
Niin, tätähän persut aina toitottavat. Jos joku vanki tekee kovasti töitä, niin on kai hän oikeutettu jonkinlaiseen palkkaankin. Jotkin vankilat tekevät bisnestä esim. rekisterikilvillä.
Rikosseuraamislaitoksen ääliöiden päitä pölkylle!!!!!!
Koska vangit joutuvat vankityönsä vuoksi olemaan vierailla paikkakunnilla ja heidän varsinainen työpaikka on luonnollisesti kotipaikkakunnalla, heille kuuluu verovapaa kotimaan päiväraha.
Lisäksi palkkauksessa on otettava huomioon tasavertaisuus vartijoiden kanssa, koska he työskentelevät samassa ympäristössä ja vangit lisäksi tekevät fyysisesti raskaampaa työtä.
Hyysäreiden himot vankipalkkojen nostoon, sillä pitäähän mamuille jäädä jotain isikselle lähetettävää.
Toivottavasti vankien " palkkaa " ei koroteta. Korottamista haluaa kai vasemmistolaiset; he haluaa tuhota yhteiskunnan, jotta sen raunioille voidaan rakentaa " hyvä " sosialistinen yhteiskunta. Siksi vasemmistolaiset suosivat yhteiskunnan tuholaisia, kuten rikollisia ja ahdasmielisiä muslimeja.
Vankit töihin urakka palkalla, jos lussii 2päivää siinä missä huonompi konna 1päivän on palkankin korrelloitava suorituksen kanssa Eikö tämä ole selvää.
Kiinassahan vangeilla teetetään pakkotyötä ihan valtavasti mutta Suomen laki ei tunne tällaista. Siksi vangeille pitää työstä jotakin maksaakin.