Haaveilen nykyään jatkuvasti jostain lottovoitosta, koska tuntuu etten voi enää muuten päästä tilanteestani eteenpäin.
Olen kasvanut jotenkin eristyksissä koko ikäni ja sain vääristyneen kuvan maailmasta. Muutin etelään kumppanini kanssa, jolla oli jo ongelmia rahan käytön kanssa. Huono itsetuntoni sai minut ottamaan rajattomasti vippivelkaa tasapainottamaan henkistä köyhyyttäni. Kadun kamalasti tekojani, toivon että olisin ollut vahvempi ja oma itseni. Olen koko ikäni ollut erittäin säästeliäs ja mietin varmaan vuoden ennenkun uskallan ostaa itselleni mitään. Hävettää niin paljon koko tilanne, etenkin kun samalla kun velkaannuin odotin ensimmäistä lastani ja nyt elätän pientä täydellistä lastani hirveissä veloissa ja asuntokin käy todella pieneksi.
Tykkään kaikenlisäksi toteuttaa hirveästi itseäni, mua on pidetty aina ahkerana. Aloitin työnteon 3-4 vanhana maatilalla, mutta ikinä en ole päässyt oikeisiin töihin. Tunnen itseni todella jälkeen jääneeksi.
Jos yhtäkkiä rikastuisinkin, korjaisin nämä kaikki mun virheeni ja eläisin niin oikein kuin ikinä osaisin, jotta mun lapseni sais hyvän tulevaisuuden. Omakotitalo ensimmäisenä. Lisäksi haluisin tehdä niin paljon hyvää kun vain osaisin, varsinkin nyt kun tiedän millaista on kun kaapissa ei ole ruokaa eikä varaa tehdä mitään.
Raha ei ole edes mulle tärkeää, tämä yhteiskuntahan sen tekee tärkeäksi kun mitään ei saa tehdä ilman rahaa. Kauhean kahlittu olo köyhänä.
Anteeksi nyt tästä pienimmuotoisesta tarinasta. Kunpa onnistuisin korjaamaan kaiken, eikä se nyt miljonaarinä olemista vaatisi. Mutta velkaa on niin paljon että on mahdotonta maksaa niitä varmaan ikinä. Joka tapauksessa, yritän kaikkeni vaan korjata kaiken.
korjaisin virheeni
velkaantunut
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol4861805Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3781537Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641358Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H161335- 100925
- 51889
JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran19876Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti15751Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?65746Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka7732