Katotaan saanko tähän mitään järkevää aikaseks, ahdistaa ohan pirukseen. Yritin ettiä tietoa googlettamalla mutta tiedot on hyvin ristiriitaisia. Nainen, 22v.
Mulla tärisee kädet, tai siis oikeastaam sormet. On jonkin verran aina tärissy, mutta nyt oon alkuvuoden kiinnittäny siihen enemmän ja enemmän huomiota. Ja tää pelottaa mua hirveesti. Mitään voimattomuutta/tarttumisongelmia mulla ei ole, vaan sitä sormien tärinää. Ja sit kun keskityn siihen ni huomaan sitä koko ajan.
Käyn kolmesti viikossa kuntosalilla, alotin tammikuussa. Mua stressaa ja ahdistaa paljon, eilen tän takia oli paniikkikohtaus aika lähellä. Mä oon kyllä kans vahvasti sitä mieltä että mulla on myös jonkinasteinen jännitysniska, koko ajan niska-hartiaseutu jumittaa.
Pystyn tekemään pikkutarkkoja juttuja, eli käsien tärinä ei vaikuta siihen. Esimerkiks tällain puhelimella kirjottaminen pienellä näppäimistöllä onnistuu, kaulakorun lukko aukee ja menee ongelmitta kiinni, meikkaaminen sujuu, kynällä kirjottaminen sujuu samalla lailla ku aina...
Tää oireiden tarkkaileminen saa mut hulluks... Sit jos teen jotain kivaa tms ja ajatukset on muualla, ni kaikki on hyvin. Sit taas yksin ollessa tulee tarkkailtua ja pelättyy.
Eilen ottettiin hemoglobiini ja se oli vaan 106. Mut eihän sekään voi tätä selittää?? Nestevajaus, mutkun ei mulla säre päätä tai oo jano??
Toivottavasti joku osais auttaa...
Mulla tärisee kädet, tai siis oikeastaam sormet. On jonkin verran aina tärissy, mutta nyt oon alkuvuoden kiinnittäny siihen enemmän ja enemmän huomiota. Ja tää pelottaa mua hirveesti. Mitään voimattomuutta/tarttumisongelmia mulla ei ole, vaan sitä sormien tärinää. Ja sit kun keskityn siihen ni huomaan sitä koko ajan.
Käyn kolmesti viikossa kuntosalilla, alotin tammikuussa. Mua stressaa ja ahdistaa paljon, eilen tän takia oli paniikkikohtaus aika lähellä. Mä oon kyllä kans vahvasti sitä mieltä että mulla on myös jonkinasteinen jännitysniska, koko ajan niska-hartiaseutu jumittaa.
Pystyn tekemään pikkutarkkoja juttuja, eli käsien tärinä ei vaikuta siihen. Esimerkiks tällain puhelimella kirjottaminen pienellä näppäimistöllä onnistuu, kaulakorun lukko aukee ja menee ongelmitta kiinni, meikkaaminen sujuu, kynällä kirjottaminen sujuu samalla lailla ku aina...
Tää oireiden tarkkaileminen saa mut hulluks... Sit jos teen jotain kivaa tms ja ajatukset on muualla, ni kaikki on hyvin. Sit taas yksin ollessa tulee tarkkailtua ja pelättyy.
Eilen ottettiin hemoglobiini ja se oli vaan 106. Mut eihän sekään voi tätä selittää?? Nestevajaus, mutkun ei mulla säre päätä tai oo jano??
Toivottavasti joku osais auttaa...
Vastaukset 10
Vanhimmat
Minulle on ilmestynyt tänä talvena samanlainen vaiva. Uskon minullakin stressin olevan pääsyy. Tilanteeni on sellainen ettei taatusti kukaan vaihtaisi osia kanssani. Kun katson käsiäni tarkemmin, huomaan että vasemmassa kädessä oikeastaan vain peukalo tärisee, ikeassa etusormi ja jonkin verran peukalokin. Tärinän tuntu leviää koko käteen. Jos tärinä alkaa yöllä, pystyn toistaiseksi rentouttamaan käteni, mutta ongelman kyttääminen pitää kyllä valveilla.
Kun painan ihan kevyesti vasenta peukaloa toisella kädellä, tärinä villiintyy hirmuiseksi lepatukseksi. Kuten sinäkin, minäkin pysstyn silti tarkkaan työhön sormillani.
Stressi ja jännitysniska, siinä ehdokkaani syyllisiksi vaivoihimme.
Voisikohan psykologista olla apua, mitä luulet..? Alan olla niin loppu tähän ja kaikkeen pelkäämiseen ja ahdistukseen.
Minulla ainakin alkaa aina vapista kädet pianotunnilla, kun jännitän. Vaikea pitää siinä sitten ranteet liikkuvina ja sormien hienomotoriikka hallinnassa. Kirjoituksesi perusteella pitäisin vapinaasi jännittyneisyydestä johtuvana. Henkinen ja fyysinenkin jännitys kulkevat käsi kädessä. Jos sinulla olisi jokin vakava sairaus, olisi muitakin oireita. Voit käydä juttelemassa asiasta terveydenhuollossa. Käsien vapinoissakin on olemassa ihan hyvälaatuisia muotoja, se ei tarkoita automaattisesti vakavaa sairautta. Motoriikkasikin tuntuu olevan hyvä.
Ei auta yhtään alkaa pelkäämään kaikkia vakavia sairauksia jo nuorella iällä. Perusterveillä elämäntavoilla saa ehkäistyä sen, minkä pystyy, ei tarvitse olla edes kohtuuton. Kunhan jonkin verran liikkuu, välttää ylipainoa, syö kohtuullisterveellisesti (muttei fanaattisesti). Itse olen sinua kaksi kertaa vanhempi, enkä ole saanut mitään vakavaa sairautta, vaikka olen kauhea stressaaja. Eniten tässä vaiheessa harmittelen, että en ole suojannut naamaa auringonpaisteelta, eli näkyy ikä. Fanaattisuus ja pelko eivät ole takuu pitkästä terveestä elämästä. Jokaisella on pikkuvaivansa, joiden kanssa on pärjättävä. Joskus ne menevät sitä paitsi ohi omia aikojaan. Relaa ja elä, olet vielä nuori!
Mulla on ihan sama ongelma! Varsinkin vasen pikkusormi tärisee ja välillä, ainakin salilla käynnin jälkeen ei meinaa edes vesilasi pysyä kädessä kun tärinä on niin kova.. Olen muutaman vuoden nuorempi nainen. Olen myös miettinyt mistä vois johtua ja pitäskö huolestua mutta en ole jaksanu stressata/pelätä asiaa koska ei vaikuta hirveästi normaaliin elämään mutta helpottavaa tietää etten ole ainoa joka kärsii tästä ongelmasta! Olisi kiva tietää jos löydät jonkin syyn tärinälle!
Propral auttaa näihin positiivisiin jännittämistärinään, itse huomannut eikä tarvi ottaa kuin toisinaan.
ÄLkää vann syökö mitään lääkkeitä, koska oamhoito toimii
http://personal.inet.fi/koti/remeli/laakkeet.htm#Eroon_ahdistuksesta_
ei maksa mitään
" Eilen ottettiin hemoglobiini ja se oli vaan 106. "
Rauta
HB:n viitearvot :
Miehet: 134–167 g/l
Naiset: 117–155 g/l
Anemiaa aiheuttaa raudan riittämätön saanti, raskaus ja imetys (lisää raudan tarvetta), tee, kahvi, kofeiini, imeytymishäiriöt, hoitamaton keliakia, suolistosairaudet, erilaiset sairaudet, muiden ravintoaineiden puutokset (mm. B12, folaatti, C-vitamini) ja runsaat kuukautiset.
Lisäksi maidon kalsium tai kalsiumvalmisteiden käyttö sekä viljojen fytaatit, heikentää raudan imeytymistä. Juo vettä. Juoksevia maitotuotteita enintään 2-3 annosta (4-6dl) päivässä. Kalsiumia on lähes joka ruuassa, joten ilman maitoakin pärjää.
Rauta on tärkeä osa hemoglobiinia, jonka tehtävänä on kuljettaa happea kudoksille. Lisäksi rauta osallistuu punasolujen tuotantoon ja auttaa vapauttamaan energiaa hiilihydraateista ja rasvoista elimistön käyttöön.
Aikuisen naisen saantisuositus on 15 milligrammaa vuorokaudessa ja suomalaiset naiset saavat rautaa keskimäärin 10 milligrammaa. Runsas liikunta suurentaa tarvetta hieman. Piilevä puutos esiintyy jopa 30 prosentilla hedelmällisessä iässä olevista naisista.
Raudanpuuteanemia on lasten yleisin anemia. Länsimaissa sitä esiintyy 23 %:lla lapsista, ja suurimmassa riskissä ovat keskoslapset, taaperoikäiset (6 kk–2 v) ja murrosikäiset.
http://www.potilaanlaakarilehti.fi/tiedeartikkelit/lapsen-raudanpuuteanemia/#.VFt6W_msWSo
Tärkein lähde on punainen liha. Veri- ja maksaruoat ovat vielä parempia, mutta niitä käytetään hyvin vähän. Rautaa saa melko hyvin myös vaaleasta lihasta ja kalasta. Kasvikunnan tuotteista rauta imeytyy huonosti.
Jos ravinnosta saa rautaa vain niukasti, elimistö ottaa tarvitsemansa raudan varastoistaan. Kun varastoihin syntyy vajausta, lihasten hapotus kovassa liikunnassa voi olla normaalia voimakkaampaa. Vasta varastojen tyhjennyttyä syntyy anemia, jonka tunnusmerkkejä ovat poikkeuksellinen väsymys ja hengästyminen. Lievä puutos ja anemia määritellään verikokeessa.
Puutos korjataan rautavalmisteella. Rautavalmistetta EI SAA KÄYTTÄÄ varmuuden vuoksi, sillä liikasaanti on haitallista. Eli varmista verikokeella, että sinulla on anemia, ennen rautavalmisteen käyttöä.
Tässä 2 hyvää valmistetta, joista ei saa vatsavaivoja eli vältä apteekin valmisteita. Otetaan maidottoman ja viljattoman ruuan kera (vältä myös kofeiinia). Myydään luontaistuotekaupoissa, nettikaupoissa ja Citymarket.
http://www.hankintatukku.fi/fi/tuotteet/?-ferromax-tonic-strong-&product=91
http://www.valioravinto.fi/kelasin-rauta
Tässä viljojen mahdollisista haitoista:
http://personal.inet.fi/koti/remeli/viljat.htm
Sulla on hivenen heikko veri, että sua voi myös vähän heikottaa. Ootko toisinaan aina kalpea? Heikotus taas stressaa sua ja stressi täristää käsiä. Rauta ei auta jos se ei imeydy. Syy voi olla esim. lievä keliakia. Koita olla esim. syömättä ruisleipää. Tai vaikka ilman viljoja kokonaan muutama viikko. Jos sun hermot rauhoittuu ja veriarvot paranee ja kalpeus poistuu niin sit ei sovi vilja. Se on aika monella se.
Aloitajalle: Juotko kahvia? Minulla oli juuri samanlaisia vaivoja kuin kuvailet. Näytti johtuvan siitä, että olin ja olen edellen yliherkkä kahville. Kahvin pois jättäminen vähensi oireet lähes minimiin. Enää ei niskat ja pää ole jäykkänä eikä kädet täräjä. Teestä en saa samanlaisia oireita. Sinunkin kannattaa kokeilla jättää kahvi ennenkuin alat syödä jotain lääkkeitä!
Jätä kofeiini minimiin. Ei kahvia yms. Eikä, missään nimessä energia juomaa. Onko sulla kuinka usein ahdistuneisuutta? Levottomuutta? Unettomuutta? Masennukseen viittavia oireita? Koska toi tärinä alkoi?
Mää jotenkin mieltäisin, että tää tärinä saattaa johtua psyykkisistä syistä. Varsinkin, kun tunnut ahdistuvan ja pelkäävän tollain. Mulla oli itsellä samanlaista käsien tärinää.. Etenkin hermostuessa. Mää oon käynyt 1.5 vuotta terapiassa ja kädet ei oo aikoihin tärissyt :) Mulla syy oli psyykkinen...
Sun hb on matala! Kannattaa hoidattaa sen kuntoon! Mää suosittelen menemään juttelemaa, jos koet tarvitsevas sitä :)