Lääkärit ja anarkismi

Hoitamattomana

Joulukuussa oli anarkistien kommentit huvittavia, koska niistä voisi päätellä sen että jos anarkisti loukkaantuu ja hakeutuu hoitoon, niin lääkäri voisi sanoa hänelle "en halua eikä minun edes tarvitse hoitaa, koska se taistelisi hoidettavan aatemaailmaa vastaan ja eikö anarkian tarkoitus ole se ettei kukaan tee mitään". Olisi kaaottinen tilanne jos anarkistinen ajatusmaailma pääsisi valloilleen, moni kuolisi.

8

53

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fillarimies

      Anarkismin tavoite on taloudellisista, yhteiskunnallisista ja sosiaalisista valtahierarkioista vapaa yhteiskunta. En oikein ymmärrä, miten se liittyy mitääntekemättömyyteen tai ihmisten kuolemiseen?

    • Anarkistus

      Käsittämätön avaus. Onko lääkärillä käynti jäänyt väliin? Terveydenhoito, koulutus ja vaikkapa internet. Kuka niitä vihaisi?

    • 00870-L

      Lääkäri on hierarkiassa hoitajan yläpuolella, joten anarkistin ei pidä mennä " pahan riistäjä-fasisti-rasisti-punaniska-työpaikkakiusaaja-alistaja-lääkärin " luokse. -Anarkismi on eräs typeryyden muoto.

      • nojuuuuhhhh

        älä jonne jauha paskaa. Mene sinne wikipediaan takas ja sitä ennen opettele tavaamaan.


      • jepujepujee

        Tavallinen lääkäri ei kuitenkään käytä hoitajiin nähden sellaista valtaa, että se voitaisiin tulkita riistoksi tai sorroksi.

        Jos kerran aihe kiinnostaa, niin sun kannattais tutustua anarkismiin, eikä vain keksiä päästäsi tuollaisia hölmöyksiä.


    • Keskari

      "Terveydenhoito, koulutus ja vaikkapa internet. Kuka niitä vihaisi?"

      Viha on sen verran voimakas sana ettei sitä kannata viljellä aivan joka paikkaan.

      Kaikki mainitut asiat ovat periaatteessa ihan ok, mutta eivät oikeasti toimi ihan hyvin. Tervydenhoito toimii mikäli olet riittävän varakas. Koulutus toimii, mikäli et ymmärrä sitä ettei mihinkään ammattiin tarvitse lukea ja päntätä vuosi tolkulla. Lisäksi, mikäli koulutus ei olisi hyvin pitkälti julkisin varoin kustannettua, olisi se niin kallista ettei monellakaan olisi siihen taloudellisia varoja. Kyseessä on siis hatara korttitalo.

      Kaikkea sitä luullaan niin sanotun sananvapauden nimissä. Kun internetistä puhutaan niin hyvin monesta tulee täysi anarkisti. Internernet tomii periaatteessa mutta koska kaikenmaailman tollot voivat ladata sinne "sisältöä" lähes valvomatta, ei hommassa oikeasti ole kovinkaa paljoa hyvää. Lärvikirja ja twitter ovat jo kaiken huippuja. Mitähän seuraavaksi? Ihminen on typeryytensä käytössä todella nerokas.

    • anarkisti78

      paina se vikipedia perseeseesi ja osta oikea tietosanakirja

    • solisatiratiaa

      Lääkärit ovat kauheita riistäjiä:
      lääkärit pyrkivät rikastunaan sairauksien kustannuksella
      lääkärit ovat jotain olevinaa, mutt eivät ymmärrä mitään sairauksista
      lääkärit saavat rahaa kansainvälisiltä lääketehtailta
      lääkärit saavat proviision kirjoittamistaan lääkkeistä
      lääkärit alistavat naishoitajia
      lääkärit tekevät kauheita eläinkokeita
      lääkärit saavat vakuutusyhtiöiltä bonuksia, jos estävät eläkkeelle pääsyn
      lääkäreiden salaliitton tarkoitus on tuhota edistyksellinen kansantervoeystyö
      lääkäreiden Lääkäriliitto estää lääkäreiden lisäkoulutuksen
      lääkärit menevät naimisiin keskenään ja perhe yhdessä riistää sairaita
      lääkärit tuhoavat ilmaistoa , koska ajavat vanhoilla autoilla, jotka päästävät paljon hiilidioksiidia
      Vain yksi puolue Suomessa on taistellut ja taistelee tätä riistoa vastaan kuin aikoinaan taisteltiin juutalaisten tai kulakkien röyhkeyttä vastaan: SDP.
      SDP viitoittaa tietä kohti Lääkäriliitosta vapaata yhteiskuntaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2135
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      335
      1333
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      94
      1275
    4. 157
      1178
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1001
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      948
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      899
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      858
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      26
      832
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      809
    Aihe