Mistä saa tietää onko auo kolaroitu?
Olen ostamassa autoa ja vähän epäillyttää ko. kohde.
Hyvässä kunnossa päällisin puolin , mutta esim. kuskin oven kumitiivisteissä on auton ovankarmien maalia.
Myyjä vakuuttaa , että ei kolaroitu?
Olen ostamassa autoa ja vähän epäillyttää ko. kohde.
Hyvässä kunnossa päällisin puolin , mutta esim. kuskin oven kumitiivisteissä on auton ovankarmien maalia.
Myyjä vakuuttaa , että ei kolaroitu?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Pintapuolisin sen huomaa vain pienista yksityiskohdista, esim. konepellin etuosassa on toisella puolella sentin rako ja toisella pari-kolme milliä. Muuten tosi hankalaa pikkukolareiden kohdalla koska silloin autoa ei ole todnäk poistettu rekisteristä. Silloin on syytä epäillä kolaria jos on ollut muutaman kuukauden poissa rekisteristä ja silti autolla on ajettu paljon.
Nämä on aina vaikeita juttuja, mutta jos tuntuu että muuten ok ja "ehkä" kolaroitu niin kannattaa tingata kunnolla hintaa alaspäin!
Juu kyllä tuo maali tiivisteissä antaa syytä epäillä että jotain on maalattu jälkikäteen. Näkyykö tiivisteiden juuressa maalaus rajaa? Katso myös maalipintaa tarkasti, näkyykö pöly hiukkasia? Sävyroja? Ja vähänkin suuremmasta kolarista jää yleensä symmetria eroja ovien ja luukkujen saumoihin, esim rako yläosassa suurempi kuin alaosassa, ovi vähän koholla tms. Muutaman kerran peltikolareissa olen ollut, aina on jotain tällaista pientä kosmeettista jäänyt autoihini kertomaan korjauksista.
Jos auto melko uusi, kannattaa mennä merkkiliikkeeseen mistä ajoneuvo on uutena myyty/huollettu ja kysyä huoltohistoriasta tietoja. Jos uutena kolaroitu ja korjattu merkkiliikkeessä niin pitäisi löytyä tieto. Eivät vain ole aina kovin innokkaita luovuttamaan tietoja, nekun ovat kuulemma omistajakohtaisia, vaikka luulisi että ne on ajoneuvokohtaisia, rekisterinumeron mukaan kun on arkistoituna.
ota selvää aikaisemmasta vakuutus yhtiöstä.siellä on merkintä jos auto on ollut kolarin osapuolena.jos taas kolaroitu yksin ilman vastapuolta,esim,ajettu metsään kaskovakuutuksen puolelta näkyy korjaukset. PS:soita edelliselle omistajalle ja kysy asiasta,hänellä ei ole mitään syytä valehdella sinulle.
että ei ole kolaroitu, niin joutuu siitä kuseen jos myöhemmin selviää että kuminkin on kolaroitu. Tämä siis jos myyjänä on firma. Yksityiseltä ostettaessahan kuluttajansuojaa ei ole, silloin riidat joutuu puimaan suoraan raastuvassa. Jos myyjä suostuu vielä allekirjoittamaan paperille asian niin eiköhän sillä tiedolla jo voi elää.
mitä sitten,useissa kilvettömissä uusissa autoissa on korjattu,milloin naarmu ovesta,kolhu taka nurkasta ym ym.ja ne myydään uusina virheettöminä, miksi pitää penkoa, pohtia epä oleellista täysin turhaan. ei se auto pienistä kolhuista miksikään muutu jos se on korjattu???Täysin epäoleellinen stressi auton ostossa eli katso onko kyseessä vain naarmu joka on paikattu, esim ovi lyöty kiinni ja sateenvarjo tai joku muu on jäänyt oven väliin.jos on muuten hyvä anna pilkkujen olla.