Siis minkä ihmeen takia tuosta uutisoidaan joka vuosi monta kertaa, aina ja ikuisesti?
"Ylioppilaskokeissa vuorossa reaaliaineita"
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015032019389526_uu.shtml
Uutisoidaan suureen ääneen kirjoituksista ja valmistumisista, mikä tuossa on pointti? Onko Siwan kassalle valmistuminen jokin saatanan kliimaksi tässä maassa?
"Ylioppilaskokeissa vuorossa reaaliaineita"
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015032019389526_uu.shtml
Uutisoidaan suureen ääneen kirjoituksista ja valmistumisista, mikä tuossa on pointti? Onko Siwan kassalle valmistuminen jokin saatanan kliimaksi tässä maassa?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Liittynee siihen että olemme edelleen ruotsin alusmaa. Bättre folk juttuja tuo ylioppilashomma.
Koska kaikki eivät ole kyenneet lukemaan ylioppilaiksi. Ja lisäksi eräs toinen juttu, jonka tietävät vain ylioppilaat.
Kyenneet vai halunneet?? Ja mikäs se toinen juttu on? Kuinka ottaa oikeaoppisesti poskeen uppsalalaiselta?
Tuo suuri salaisuus lienee se, että lukion jälkeen pääset yliopistoon.
Sitten voitkin notkua opiston käytävillä muutaman vuoden, ja käydä heittelemässä retorisia kysymyksiä luennoilla.
Valmistuttuasi et pääse enään edes siwan kassalle koska olet ylipätevä.
Tuurilla pääset pankin tiskille tai työvoimatoimistoon leikkimään tärkeää.
Sen saavat tietää vain ylioppilaat.
Olen ylioppilas eikä mitään "salaisuutta" ole. Ehkä enintään se, että lukiota ei olisi kannattanut käydä ollenkaan? Ammattikorkean kautta minäkin kyllä töitä sain, mutta olisi pitänyt mennä ihan suoraan vain amikseen jälkeen päin ajatellen.
Et ole ylioppilas, koska muuten tietäisit sen.
Älä idiootti jauha paskaa. Käy edes yläaste loppuun ensiksi.
Ei nyt sellaisesta pidä suuttua, jos ei satu olemaan lukupäätä. Turha kateus tekee katkeraksi.
Asiasta uutisoidaan, koska sillä on itseisarvo. Se liittyy monen suomalaisen kokemusmaailmaan. Pääset jyvälle, kun mietit, miksi uutisoidaan joka vuosi kellon siirtämisestä, renkaiden vaihtamisesta, meno- ja paluuliikenteestä, juhlapyhistä, ruokaohjeista...
Miksi ei uutisoida paskalla käymisestä joka päivä, koska se on monelle päivittäinen tärkeä rutiini ja tuntuu hyvältä? Paitsi tietenkin jos on kova ummetus.
Ja kun mietin mainitsemiasi asioita, niin ymmärrän vielä vähemmän miksi tästä asiasta uutisoidaan.
Täytyyhän sitä joskus kirjoittaa positiivisiakin uutisia. Nuorten pääseminen ylioppilaaksi avaa tien taivaita myöten valmistua vaikka lääkäriksi tai raketti-insinööriksi ja sen myötä erittäin tärkeiksi veronmaksajiksi.
Yli 100 000 euroa vuodessa ansiotuloja tienaavat alle 35 000 suomalaista (0,66 % väestöstä[2]) maksavat noin 20 % ansiotuloveroista (2009).[3]
Suomessa hyvätuloisin 1,1 % tulonsaajista (47 000 henkeä) maksaa 13,9 % tuloveroista, paljon enemmän kuin tulo-osuutensa, enemmän kuin vähätuloisimmat 50 % tulonsaajista yhteensä, 70 kertaa niin paljon kuin köyhimmät 11 % yhteensä.[4] He maksavat veroina tuloistaan 7 kertaa niin suuren osan kuin köyhimmät 11 %, ja progressio kasvaa tulonsaajakymmenyksestä toiseen, vaikka alhaiseksi väitetty pääomatuloverotuskin huomioidaan.[4] Sitä paitsi "pääomatuloista" suuri osa on pelkkää inflaatiota, joten todellisista tuloista suurituloisten veroprosentti on vieläkin suurempi kuin taulukot väittävät.
Vuonna 2011 noin 60 000 suomalaista maksoi lähes 15 % veroista.[5][6]
Taloustoimittaja Jouko Marttilan mukaan alle 2000 euroa kuussa ansaitsevat eivät maksa valtion ansiotuloveroa ja 2000 - 3000 euroa ansaitsevat 19 % verovelvollisista maksavat vain 3 % valtion ansiotuloverosta. Eniten ansaitsevat 0,1 % maksoivat 5 % ja eniten ansaitsevat 0,4 % maksoivat 10 % vuonna 2013.
Nyt maanantaina vuorossa lyhyt vieras kieli!