Tästä Timo Soini tuohtui: "Pitääkö aina kyykyttää duunaria?"
Talouselämä
"Ministeriöiden virkamiehiltä tuli vaihteeksi työreformi, joka kyykyttäisi duunareita ja loisi työpaikoille pelon ilmapiirin", arvostelee perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini kannanotossaan VM:n virkamiesten sopeutusesitystä.
"Koeaikojen tuplaamisen tavoitteena on luoda jatkuvassa epävarmuudessa ja pelossa elävä työvoimareservi, jota kierrätettäisiin yhdeksän kuukautta työssä ja annettaisiin sitten kenkää. Tallainen järjestelmä ei ole yritystenkään etu pitkällä tähtäimellä. Työhön sitoutuminen jää pakosta olemattomaksi."
"Markkinatilanteen muuttuessa asetelma kääntyy päälaelleen työvoimapulaksi, jossa yritykset joutuvat vaikeaan kilpailutilanteeseen ammattiosaajista. Työntekijät aloittavat parempien aikojen koittaessa oman kilpailuttamisensa uhaten häipyä parempien etujen perässä, päivän varoitusajalla hyödyntäen poskettoman pitkää koeaikaa", toteaa Soini.
Valtiovarainministeriön virkamiesten esitykset tuotiin esiin niin sanottuna kansliapäälliköiden listana. "Yllättävintä on, että Sdp:n puheenjohtaja Antti Rinne näytti jo IL:n vaalipaneelissa kansliapäälliköiden ”saatanallisiksi säkeiksikin” luonnehdituille ajatuksia vihreää valoa, rinta rinnan keskustan puheenjohtaja Juha Sipilän ja kokoomuksen Alexander Stubbin kanssa", Soini toteaa.
Tästä Timo Soini tuohtui: "Pitääkö aina kyykyttää
12
122
Vastaukset
- Perus-petos_haisee
Timo Soini (poliitikkona) ja Persut on luotu pettämään äänestäjänsä. Persujen ja Soinin tehtävä on haalia poliittisesti epävarmat ja eliitille vaaralliset äänet ja neutraloida ne.
Näin tapahtui jo ensimmäisessä jytkyssä, se osoittautui petosjytkyksi. Nähtäväksi jää haluaako kansa toisen petosjytkyn heti ensimmäisen jälkeen.
Soinin tehtävä on puhua yhtä ja tehdä toista. Kuten yleensä muidenkin poliitikkojen. He ottavat päätökset kuuliaisesti kansainväliseltä eliitiltä ja nauttivat eduistaan sekä poliittisesta sirkusesityksestä.
Vain äänestämättä jättämällä voimme riisua vallan väärinkäyttäjiltä vallan. Jos tarpeeksi moni ei äänestä, valtaa ei saada jaettua.- p.jauhaminen.seis
Miten se osoittautui petosjytkyksi? Olisi hyvä laittaa jotain konkreettista mukaan eikä vain pelkkiä heittoja ilmaan.
Ei kollektiivinen äänestämättömyys auta mitään, valta saadaan aina jaettua. Enemmän pitäisi keskittää huomiota siihen, että ketä äänestetään. Äänestyspäätös pitäisi perustua järkeen, ei tunteeseen. Sinäkin omalta osalta yrität luoda negatiivista tunnetta Soinista, ilman faktoja. Joku herkkäuskoinen saattaa seurata sinua. Ja tuossa on ongelman ydin: On liikaa herkkäuskoisia. Joku uskoo gallupeihin ja äänestää niiden mukana, joku uskoo sinua ja äänestää sen mukaan jne. - petosoletitse
Jaa? Mikäs petos se on kun ei suostu paskakokkareiden hallitukseen? Päinvastoin, pitivät lupauksensa.
- Perus-petos_haisee
Soini on nykyään jo omissa puheissaankin hyvin avoimesti vallan keskittäjä. Hän puolustaa voimakkaasti Euroopan Unionia, NATO, EU-armeijaa jota käytettäisiin nykyistä EU:n osallistumista enemmän maailman valloittamiseen, maailmanvalloittajaa Yhdysvaltoja jne.
Soini ja Persut eivät vastusta TTIP ja TiSA sopimuksia joilla vapautetaan kaikki kauppa ja palvelut kansainvälisille, suurelta osin yhdysvaltalaisille, suuryhtiöille. Kaupat täyttyvät keinotekoisilla geenimanipuloiduilla elintarvikkeilla ja kaikki päivähoidosta vanhustenhoitoon joutuu korruptoituneiden pahaa tahtovien suuryhtiöiden hallintaan. Unohtamatta luonnonvaroja, vedenjakelua jne.
Soini ja Persut ovat hyväksymässä ns uuden maailmanjärjestyksen, jota eliittii on jo toteuttamassa hallitakseen koko planeettaa. Samaa uutta maailmanjärjestystä promoavat myös mm S Niinistö; Katainen, Haglund. V Niinistö, M Ahtisaari jne jne. - 4021
Sitähän kokoomus ja eliitti juuri toivookin että äänestäjät ei äänestä ainakaan perussuomalaisia koska kokevat olevansa silloin heikommassa asemassa jatkossa ! . Perussuomalaiset voittaa tällä kertaa vaalit ja sille ei kokoomus eikä kepulit mahda mitään ! .
- Perus-petos_haisee
PS saattaa olla taas vaalivoittaja, mutta ei taatusti lähde hallitukseen tälläkään kerralla. Valta on nimellisesti eduskunnalla, mutta hallituksessa PS joutuisi aivan liian kriittisen huomion kohteeksi ja paljastuisi tavallisellekin perussuomalaiselle globalistien asiaa ajavaksi huijariksi.
Heti kun PS lähtee hallitukseen niin sen äänestäjistä iso osa herää petokseen ja jättää puolueen. Sen jälkeen heidän äänensä ovat taas arvaamattomia ja ne täytyy mitätöidä toisella tavalla.
PS ajaa täsmälleen samoja globalistien määräämiä asioita kuin muutkin juurikin mitätöimällä globalismia uhkaavat äänet. - korruptio_haisee
Perus-petos_haisee kirjoitti:
PS saattaa olla taas vaalivoittaja, mutta ei taatusti lähde hallitukseen tälläkään kerralla. Valta on nimellisesti eduskunnalla, mutta hallituksessa PS joutuisi aivan liian kriittisen huomion kohteeksi ja paljastuisi tavallisellekin perussuomalaiselle globalistien asiaa ajavaksi huijariksi.
Heti kun PS lähtee hallitukseen niin sen äänestäjistä iso osa herää petokseen ja jättää puolueen. Sen jälkeen heidän äänensä ovat taas arvaamattomia ja ne täytyy mitätöidä toisella tavalla.
PS ajaa täsmälleen samoja globalistien määräämiä asioita kuin muutkin juurikin mitätöimällä globalismia uhkaavat äänet.Mitä/miten/ketä nyt on petetty ja kenen toimesta?
Olisiko esim. Kataisesta mitään sanottavaa? Entäpä Rinteestä? - hehehe
Perus-petos_haisee kirjoitti:
PS saattaa olla taas vaalivoittaja, mutta ei taatusti lähde hallitukseen tälläkään kerralla. Valta on nimellisesti eduskunnalla, mutta hallituksessa PS joutuisi aivan liian kriittisen huomion kohteeksi ja paljastuisi tavallisellekin perussuomalaiselle globalistien asiaa ajavaksi huijariksi.
Heti kun PS lähtee hallitukseen niin sen äänestäjistä iso osa herää petokseen ja jättää puolueen. Sen jälkeen heidän äänensä ovat taas arvaamattomia ja ne täytyy mitätöidä toisella tavalla.
PS ajaa täsmälleen samoja globalistien määräämiä asioita kuin muutkin juurikin mitätöimällä globalismia uhkaavat äänet.Kyllä lähtee jos on suurin puolue. Sitten ei pääse kokkareet päättämään mistään.
- Blyääh
Minua alkoi ärsyttämään puheenjohtajien tentissä lun Soini edelleen yrittää ratsastaa maahanmuutolla yms. V*tun populistipelle.
- älä.pelkää
Mitä pelkäät?
- AivanSamaJuu
Vaikka Persut voittaisivat vaalit, niin ei niillä takuulla ole kanttia lähteä hallitukseen. On paljon helpompaa huudella oppositiosta ja syytellä mamuja kaikista ongelmista.
- menekokkarepois
Miksi te kokkarevirka-apinat puhutte paskaa Persuista täällä syrjäytymispalstalla??? Luuletteko että paskapuheenne ja mollaamisenne vaikuttaa mihinkään. Tai ehkä se vaikuttaa, mitä enemmän mollaatte, sitä enemmän Persut saa kannatusta..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2712300En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831011Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n55979- 108970
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi81921- 44861
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa21838Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67736- 33687
Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä299684