Sisutarinat vuonna 2015 .

K.T.USA

Kiinnostava aiheena, jos ne tarinat voidaan havaita totuudellisiksi, vai kelpaako
ideaan keksityt tarinat, joita näyttää olevan, ainakin poliittisella areenalla päivittäin ?

5

150

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • epätosi_kertomuksia

      Stubbin ja Rinteen selitykset tulevasta kasvusta ovat todellisia sisutarinoita. Mahtavatko edes itsekään uskoa omia juttujaan?

    • satujakaikellekansalle

      Aikanaan kun kansan itsetuntoa piti pönkittää hävittyjen sotien ja muiden vastoinkäymisten jälkeen,niin satusetä Topelius palkattiin sepittämään sankaritarinoita.
      Mistä nyt löydettäis uus satusetä?

    • Lohjan_sisu

      Nyt lohjalaisilla olisi mahdollisuus kunnon sisutarinaan. Lohjalla Mondin paperitehdas aiotaan sulkea.
      Paperitehdas on toiminut vuosikymmenet Lohjan parhaalla paikalla Pitkänniemen alueella.
      Nyt sinne sopisi maisemapuisto yhdessä jonkin kansainvälisesti tunnetun rakennuksen kanssa. (esim. Guggenheimin museo, toivottavasti Helsingistä pois vaihto vielä on mahdollista) Tämä toisi Lohjalle tunnettavuutta kaikkialla. Kyllä tämä vilkastuttaisi myös Lohjan talouselämää joten yrittäjien luulisi ymmärtävän nyt tämän muutoksen tuomat hyödyt.

      Saa nähdä ymmärtävätkö lohjalaiset tämän arvokkaan hetken mahdollisuudet?
      Tässä Mondikin voisi saada hyvää PR:ää kansainvälisesti?
      Ei Lohjan tarvitse jäädä surkeaksi taantuvaksi pikkukaupungiksi. Järjestäkää vaikka kansainvälinen ideakilpailu: mitä Mondin jälkeen jos Mondi lähtee.
      Antakaa Pitkäniemelle arvoisensa paikka kansainvälisellä tunnettavuuskohteella.
      Löytyykö Lohjalta sisua?

    • s_osoitus

      Saako siitä sisumerkin ja lasillisen päärynälimonaadia, jos saa poikki viime syksykesästä alkaneen häppäputken.
      Meikä-äijän 59v henkinen ja fyysinen terveys on romahtamassa. Tosin tuo pakkorakosessa raitistuminen voi pienentää sisuarvoa.

    • kylläjämpionnäin

      Kyllä pistää VIHAKSI tuo viranomaisten SAAMATTOMUUS ja LÄSSYTYS kun lukee RIKOS-UUTISIA raiskauksista ,väkivalta tapauksista,taskuvarkauksista ,mummojen-ja vaarien ryöstelyistä ja asuntomurroista joita täällä tehtaillaan ,varsinkin kun tekijöillä on ETNISTÄ TAUSTAA niin meidän viranomaistet HALVAANTUU täysin alkaa hyssyttely ja vähättely kuten tuo PASILAN HAKKAUS tapaus ,pääsivät vapaaksi samantien taisi olla kiire PERJANTAI-RUKOUKSIIN ?? Ja entäs ESPOON ISIS -tapaus ?? Olisi mukva tietää kuinkahan monta ASUNTO-MURTO ja TASKUVARASJENGIÄ tääläkin hetkellä kiertelee maassamme pahanteossa ,POLIISIEN samaan aikaan pyöritellessä sormiaan ja hokien että EI MEILLÄ EI MEILLÄ .Ainoa mihin niillä tuntuu aika ja resurssit riittävät on ettei SOME-saiteilla vaan kirjoiteta MUSLIMEISTA rumia ja KIIHOTUTA KANSANRYHMISTÄ(somalit) EI MUUTA KIITOS!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      42
      2106
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      170
      1868
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1310
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1140
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      91
      895
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      879
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      839
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      43
      836
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      763
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      681
    Aihe