Rinne kävi tänään vannomassa ruotsinkielisille sosiaalidemokraateille, että hän kannattaa pakkoruotsia.
Sdp:n äänestäjät eivät pakkoruotsia halua. No, hällä väliä, ajattelee Rinne.
Sdp:n äänestäjät eivät pakkoruotsia halua. No, hällä väliä, ajattelee Rinne.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Sdp har av tradition många röstare bland svenskspråkiga.
Bra RINNE,nu behöver man inte byta parti.
Huomatkaa surusvekon härski yksipuolisuus!
SDP:n äänestäjistä ainakin 98% on suomenkielistä tai muunkielistä. Puolueen äänestäjät kannattavat pesujen kanssa eniten kielivapautta.
Mutta surusvekon mielestä 2%:n äänestäjäkunnan mielipide ja etu ohittaa ylivoimaisen enemmistön mielipiteen ja edun.
Huhhuh! Ei ihme, että suruja ja ruotsin kieltä inhotan yhä enemmän, kun tuollaisia näkemyksiä kehtaavat tuoda esiin...
Pakkruotsi spelar ingen roll för oss,slopa eller låt bli.Vi har inte pakkoruotsi,inte vår sak.
Rinne jatkaa ruotsalaisten suuresti arvostaman puhemies Lipposen viitoittamalla tiellä. Sitkeästi ja urheasti. Kohti sdp:n lopullista tuhoa. Mutta mitäs siitä. Rinne saa vielä hetken nauttia ministeriydestä, ja vaalirahoitus on taattu.
Tämän tekstin jälkeen ei voi mitenkään olla pakkoruotsin kannattaja. Pakkoruotsille ei todellakaan löydy perustelua.
Pakkoruotsi on alusta etuilulle ja suomalaisen identiteetin alistamiselle. Tässä ovat selkeät syyt vastustaa pakkoruotsia. Kuka puolustaa pakkoruotsia ei ole tarpeeksi tietoinen pakkoruotsin mustasta olemuksesta.
US blogi
Johanna Fredriksson
Tietopläjäys ruotsin kielestä Suomessa.
Älä hämmästy suomenkielinen siitä kuinka alistetussa asemassa olet. Sen aseman olet ansainnut koska et parempaa halua. Kunnioitus pitää ottaa eikä vellipöksyjä kunnioita kukaan.
http://huusianna.puheenvuoro.uusisuomi.fi/kayttaja/huusianna