Pakkoruotsi on alusta etuilulle ja suomalaisen identiteetin alistamiselle. Tässä ovat selkeät syyt vastustaa pakkoruotsia. Kuka puolustaa pakkoruotsia ei ole tarpeeksi tietoinen pakkoruotsin mustasta verkostosta.
US blogi
Johanna Fredriksson
Tietopläjäys ruotsin kielestä Suomessa.
Älä hämmästy suomenkielinen siitä kuinka alistetussa asemassa olet. Sen aseman olet ansainnut koska et parempaa halua. Kunnioitus pitää ottaa eikä vellipöksyjä kunnioita kukaan.
http://huusianna.puheenvuoro.uusisuomi.fi/kayttaja/huusianna
US blogi
Johanna Fredriksson
Tietopläjäys ruotsin kielestä Suomessa.
Älä hämmästy suomenkielinen siitä kuinka alistetussa asemassa olet. Sen aseman olet ansainnut koska et parempaa halua. Kunnioitus pitää ottaa eikä vellipöksyjä kunnioita kukaan.
http://huusianna.puheenvuoro.uusisuomi.fi/kayttaja/huusianna
Vastaukset 18
Vanhimmat
Blogien osoitteet
http://huusianna.puheenvuoro.uusisuomi.fi
http://huusianna.vapaavuoro.uusisuomi.fi
Nimi
Johanna Fredriksson
Puolue
Sitoutumaton
Kunta
Ulkomaat
SIIS KUNTA ULKOMAAT
Onko "Pakkoruotsi" ulkopolitiikkaa?
Minulla on äänioikeus Suomessa. Kyllä se on kotimaan politikkaa.
http://huusianna.vapaavuoro.uusisuomi.fi/
Todellakin noilla perusteilla täytyy heti loppetta pakkoruotsi.
Ainoa hyväksyttävä ja rehellinen kanta on pakkoruotsin vastainen kanta. Pakkoruotsille ei löydy perustelua, se on todettu aina ja uudestaan näissä keskusteluissa.
Pakkoruotsin perusteluksi esitetään argumentointivirheitä, omia mielipiteitä tai valheita. Mitkään näistä ei pakkoruotsia pysty perustelemaan.
Suomalaisen demokratian tasosta kertoo se että pakkoruotsin poistoon vaaditaan perustelut, mutta pakkoruotsin puolustaminen ei perusteluja tarvitse. Pakkoruotsi on häpeäksi Suomelle.
Pakkoruotsia ei tarvitse Suomessa perusteella, mutta kielivapautta emme saavuta vaikka sen perustelemme.
Se ei riitä että olemme pakkoruotsin vankilassa vaan eduksi on jos olisimme ruotsinkielisiä kuten tapaus Biaudet ja monet muut esimerkit osoittavat. Joudumme kärsimään syrjinnästä pakkoruotsin lisäksi.
Surullista on se että ruotsinkieliset päättävät edelleen mitä kieliä saamme opiskella. He päättävät myös siitä mistä saamme puhua.
Hävetkää suomalaiset heikkouttanne. Suomen demokratia on jossain pohjois-Korean tasolla. Pakkoruotsi säilyy vaikka 75% kansasta vastustaa pakkoruotsia.
Kielitaidottomuutesi ja pakkomielteesi ovat ottaneet sinusta selkävoiton. Oletko keskustellut asiasta lääkärisi kanssa?
Älä hämmästy kielitaidoton siitä, kuinka surkeassa asemassa olet. Sen aseman olet ansainnut, koska et koulussakaan osannut. Kunnioitus pitää ansaita ja se onnistuu opettelemalla puhumaan ruotsia.
loputon ulina jatkuu ja jatkuu??
Miksi pitäisi osasta ruotsia? Jos englanninkielen opiskelee riittävän hyvin, niin sillä pärjää melkein kaikessa. Englanninkieli on kaikessa hyödyllinen, ihan tavantallaajillekkin, mutta ruotsia ei tarvitse suuressa osassa suomea laisinkaan. Kaikki kun ei voi oppia monia kieliä edes välttävästi, niin olisikin parempi panostaa yhteen vieraaseen, ja se on englanti.
Oman kielen pakottaminen,tyrkyttämien ja vaatiminen on äärinationalismia, rasismia ja alistamista.
Ruotsalaisuus on oman kielen (pakkoruotsi, virkamiesruotsi, kaksikielisyys), kulttuurin (Ruunebergi ym.) ja oman elintapojen tyrkyttämistä ja pakottamista. Mistä tälläinen kieroutunut suomenruotsalainen identiteetti on saanut lähtönsä?
Se on saanut lähtönsä siitä että he pitävät suomalaisia alempinaan ja ovat entisestä enemmistöstä Ruotsin valtakunnassa joutuneet vähemmistön asemaan. Sekös heitä v..ituttaa kuin pientä oravaa...buaaahhahh....
Siksi ei saa olla yllättynyt jos ruotsinkieliset tahot ajavat Suomea Ruotsin kanssa hyödyttömään tai jopa haitalliseen yhteistyöhön.
Oletko puhunut vaivastasi lääkärille?
Älä puhu minusta.
Sinusta saan voimia jatkaa taisteluani pakkoruotsia vastaan.
Sinunlaisia kyrbän nubeja ottaa pattiin totuuden puhuminen jota vastaan teillä ei ole aseita. Jatka samaan malliin niin pelastat päiväni. Kiitos!
Sinä olet lääkärini ja pakkoruotsi terapiani. Lopetan heti kun pakkoruotsin vääryys loppuu. Sitä ennen saat tottua minuun.
Tuoko on sinun ainoa perustelu pakkoruotsille? Eikö sinulla ole parempaa perustelua?
Nyt kun sinun pakkoruotsin perustelusi on todettu arvottomaksi niin varmaan älykkäänä ihmisenä muutat kantasi pakkoruotsin kannattajasta vastustajaksi?
Hyvä että sinullekin annetaan mahdollisuus vaihtaa mielipidettä koska olet selvästi heikoin perusteluin pienessä mielessäsi pakkoruotsia kannattanut.
Ruotsi on pääkieli Suomessa - Ainoa koko maassa virallinen kieli on ruotsi
.
Ruotsi ei ole Suomen alueella kehittynyt kieli ja siksi se on vieras kieli Suomessa.
Suomi on kehittynyt Suomessa ja Viro on kehittynyt samasta itämerensuomen kantakielestä Virossa. Olemme olleet Suomenlahden molemmin puolin virolaisten kanssa niin kauan että kielemme ovat ehtineet erkaantumaan toisistaan niin paljon että suomi ja viro eivät ole enää ymmärrettäviä keskenään.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Suomen_kieli
Suomenruotsi on tuotu tänne hiljattain. Todisteena siitä on että suomenruotsin avulla voi ymmärtää norjaa, tanskaa, ruotsia, fääriä. Monesti on suomenruotsalaisten taholta tullut todistetuksi että suomenruotsi on sama kieli kuin Ruotsissa puhuttu kieli.
Tästä kaikesta huolimatta Ruotsi on Suomen pääkieli! Maailmassa on kaksi kokonaan ruotsinkielistä maata, mutta yksi vain osaksi suomenkielinen maa. Tämä siksi että Ahvenanmaa on ruotsinkielinen mutta ei suomenkielinen alue. Ainoa koko maassa virallinen kieli on ruotsin kieli. Ahvenanmaa on yksikielinen ruotsin kielellä eikä monessa paikassa siellä saa edes puhua suomea.
Suomi on ruotsinkieliselle ruotsin kielellä yksikielinen, koska hän voi asua ja toimia koko maassa yksikielisesti ruotsin kielellä. Suomenkielisen on oltava kaksikielinen ja osattava ruotsia Ahvenanmaalla voidakseen toimia koko maassa. Suomenkielinen ei voi omistaa Ahvenanmaalla mitään kiinteää omaisuutta jos ei osaa ruotsia. Siksi hän voi omistaa edes asuntoa vaan joutuu asumaan vuokralla jos ei osaa ruotsia.
Ainoa koko maassa virallinen kieli on ruotsi. Suomi virallisesti vasta toinen kieli, kun ainoa valtakieli on ruotsi. Ahvenanmaalla on suomen kieli monessa paikassa kielletty, mm. sairaaloissa. Ruotsia saa puhua kaikkialla, suomea taas ei saa puhua ruotsinkielisessä tilassa. Näihin tiloihin kuuluvat ruotsinkieliset koulut, ruotsinkieliset siirtolapuutarhat, Ahvenanmaa, ruotsinkieliset nuorisotalot, ruotsinkieliset terveyskeskukset.
Ruotsinkielinen saa mennä suomenkieliseen nuorisotaloon Turussa, mutta suomenkielinen ei saa mennä ruotsinkieliseen nuorisotaloon jos ei puhu ruotsia. Kaarinassa ruotsinkieliset vaativat että jos suomen- ja ruotsinkieliset koulut ovat samassa rakennuksessa, niin pitää olla eri sisäänkäynnit ja välitunnit eri aikaan ruotsinkielisillä ja suomenkielisillä.
Suomenkielisten asema kotimaassaan, mm. Ahvenanmaalla on syrjitty. Lastentarhassa Ahvenanmaalla oli laulettu säännöllisesti puoli tuntia viikossa suomalaisia lastenlauluja, koska osa lapsista oli suomenkielisiä. Paikallinen Landsting (paikallinen kansanedustuslaitos) nimenomaisesti teki päätöksen jolla se kiellettiin. Lasten identiteettiin kajottiin kun kiellettiin suomenkielisten laulujen laulaminen.
Ahvenanmaalle ei voi perustaa edes yksityistä suomenkielistä koulua puhumattakaan että annettaisiin äidinkielen opetusta suomenkielellä. Sairaanhoitajat Maarianhaminan sairaalassa ei saa puhua suomea edes kahvipöytäkeskusteluissa kahvitunnilla. Mitä jos ei osaa ruotsia? Pitääkö olla mykkänä? Millä kielellä saavat muun maalaiset esim. englantilaiset tai somalialaiset työntekijät puhua jos eivät osaa ruotsia?
Onko vain suomalaisten puhuttava ruotsia?
kartta oikeasti yksikielisestä Suomesta
http://www.kielipolitiikka.net/fakta/ks12009.htm#ks12009
ole mitään asiaa Ahvenanmaalle. Eihän ne osaa edes ruotsia, eikä englantia. Mongertavat vain jotain ihme murretta. Sitäpaitsi kuka kaipaa perseaukisia rupuja? Ei kukaan.
Ahvenanmaa on huippua rasismissaan on vain ihmeteltävä miten ruotsikiihkoisten annetaan toimia oikeutta ja ihmisyyttä vastaan. Monikaan suomalainen ei matkusta ahvenanmaalle sillä tieto rasismista on levinnyt kansamme keskuuteen.
Ruotsalaiset ovat nykyisin omineet koko tuon rasistisen saarikolon ja jopa he saavat matkustaa sinne puoli-ilmaiseksi kun suomalaisilta kynitään nekin matkarahat.
on tosiaan viisasta pysyä poissa Ahvenanmaalta. Kukaan ei kaipaa heitä sinne.
Ruotsi ei ole Suomen alueella kehittynyt kieli
1.8.2012 02:50 Johanna Fredriksson Kotimaa
4 kommenttia
ilmoita asiaton viesti
.
Ruotsi ei ole Suomen alueella kehittynyt kieli ja siksi se on vieras kieli Suomessa.
Suomi on kehittynyt Suomessa ja Viro on kehittynyt samasta muinaiskielestä Virossa. Olemme olleet näillä alueilla virolaisten kanssa niin kauan että kielemme ovat ehtineet erkaantumaan toisistaan niin paljon että suomi ja viro eivät ole enää ymmärrettäviä keskenään.
Suomenruotsin avulla voi ymmärtää norjaa, tanskaa, ruotsia, fääriä. Monesti on suomenruotsalaisten taholta tullut todistetuksi että suomenruotsi on sama kieli kuin Ruotsissa puhuttu kieli. Suomenruotsi on vain yksi pohois-saksalainen murre norjan, tanskan, fäärin ja ruotsin nuoressa kieliryhmässä.