Nato kammoisten jutuissa jauhetaan aina muutamasta valtiosta mutta pitää muistaa että Nato on 28 maan puolustusliitto. Siis 28 eri valtiota on mukana puolustamassa Länsimaisia arvoja ja demokratiaa. Suomen ja Ruotsin paikka on näiden Läntisten Demokratioiden ytimessä.
Puolustusliitto Natoon kuuluu 28 jäsentä nyt
natoon
19<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
höpö höpö..varsinaista demokratiiaa uahhahhaaaa ..Nato tappaa talossa ja puutarhassa ..ja ruumiita tulee liukuhihnalta ympäri maapallon usan levittäessä demokratiaansa .
Nato toimii kuten pedofiilit kuvittelevat tekevänsä hyvää ja oikein mutta seuraa vain pahaa..eli kun painetaan menemään ase tanassa ja sorkitaan joka vitun paikkaa ...hyi helvetti
Natossa on joukko maailman edistyneimpiä ja demokraattisimpia maita.
Ne määräävät toiminnan suunnan.
Nato puolustaa jäsenmaitaan. Alueensa ulkopuolella se toimiin vain YK:n valtuutuksella.
Usa ei ole Nato.. Natoon kuuluu 27 muuta jäsentä. Yhdysvallat on Puolustusliiton 1 jäsen.
hehehehehe 1 edeltä ja nuket tulee kumarassa perästä näinhän se natossa menee
"Usa ei ole Nato.. Natoon kuuluu 27 muuta jäsentä. Yhdysvallat on Puolustusliiton 1 jäsen."
Nato-Tiltulta käsittämättömän lapsellinen kommentti. Nato-Tiltu siis luulee, että USA on vain yksi pikku jäsenmaa tasa-arvoisessa liitossa, jossa kaikki asiat päätetään tasa-arvoisesti kaikkien näkemys yhtälailla huomioiden ja toisen jäsenmaan etu ei ole tippaakaan tärkeämpi kuoin jonkun toisen. Esim. jos Natossa on Viron ja USA:n etu jossain asiassa vastakkain, niin yhtälailla Viro voi voittaa täysin tasa-arvoisessa ja demokraattisessa päätöksenteossa.
Nato-Tiltu myös hokee mantraa, että Nato on puolustusliitto. Kummasti vaan tämä yksi pieni ja vaatimaton Nato-jäsen pommittelee milloin ketäkin ympäri maailmaa (puolustuksellisilla pommeilla toki) ja yhdelläkään muulla jäsenmaalla ei ole mitään sanomista. Kummasti myös tämä pikku Nato-jäsen sekaantuu Naton ulkopuolisten maiden sisäisiin asioihin, (puolustuksellisesti toki) ja muut jäsenmaat myötäilevät. Puolustuksellisesti myös tehtaillaan vallankumouksia eri puolilla, muun muassa Turkille ja Liettualle suosiollisia hallituksia valtaan nostaen.
North Atlantic Council, NAC) on Naton korkein päättävä toimielin. Se koostuu jäsenvaltioiden pysyvistä edustajista ja kokoontuu vähintään kerran viikossa. Neuvoston puheenjohtajana toimii Naton pääsihteeri, ja päätökset tehdään yksimielisesti. Naton neuvosto on ainoa järjestön elin, joka saa toimivaltuutensa Pohjois-Atlantin sopimuksesta. Sopimus antaa neuvostolle muun muassa valtuuden asettaa muita toimielimiä
Joidenkin on vaikea ymmärtää että 28 maata puolustaa sovinnossa yhteisiä arvoja sopimalla asioista ilman väkivaltaisuuksia ja toisten jäsenten alistamista.
Idässä on totuttu toisenlaiseen menettelyyn. Yksi määrää ja alistaa, muut kumartaa ja tottelee. Ihmekös tuo, että kaikki haluaa mieluummin Naton jäseneksi. Venäläistä miehityspolitiikkaa ei kukaan halua.
niin? nehän pyrkivät alistamaan vain muita, kuten Venäjää nyt. Miksi Suomi liittyisi kiusaajien porukkaan, ei meillä ole mitään syytä olla Venäjä-vihamielisiä.
Miksi sinä vihaat Venäjää?
Venäjää ei ole syytä vihata, Putinin politiikka vaan on ajautunut isovenäläiselle pienempiä alistavalle linjalle. Suomi ei tuollaista kiusaajaa halua tukea, mieluummin vapaaehtoinen neuvottelusopimus puolustuksesta lännen kanssa. Venäjä ei halua neuvotella, se haluaa määrätä. Sellainen ei oikein sovi suomalaisten periaatteisiin.
Päin vastoin ne suojelee jäsenmaitaan härikkö mailta jotka uhoaa ja sikailee.
Ettekö te Nato vouhottajat ymmärrä sitä tosiasiaa että Suomi ei koskaan liity Natoon.
Että Suomi voisi edes jättää jäsenhakemuksen edellyttäisi seuraavaa - Eduskunnassa olisi äänestettävä siitä että jätetäänkö hakemus. Että Nato jäsenhakemus voitaisiin jättää edellyttäisi sitä että kansanedustajista vähintään 2/3 osa kannattaisi jäsenhakemuksen jättämistä.
Ymmärrättekö että tuota 2/3 osa kannattaja enemmistöä ei koskaan tule eduskunnassa olemaan?
Vaikka järjestettäisiin kansanäänestys ja siellä 99% kannattaisi Natoon liittymistä, niin sillä äänestyksellä ei olisi mitään merkitystä, koska eduskunta päättää haetaanko jäsenyyttä vai ei ja eduskunnassa tarvitaan tuo 2/3 osa enemmistö
Tottakai tulee jossain vaiheessa! Putte itse tekee työtä puolestamme!
Ja mjitä itse keuhkoot? Jos olet tuossa uskossa niin ollos huoleton!
"Vaikka järjestettäisiin kansanäänestys ja siellä 99% kannattaisi Natoon liittymistä, niin sillä äänestyksellä ei olisi mitään merkitystä, koska eduskunta päättää haetaanko jäsenyyttä vai ei ja eduskunnassa tarvitaan tuo 2/3 osa enemmistö"
Siinä vaiheessa KUN kansasta 99 % kannattaa NIINON MYÖS Eduskunnassa 2/3 osa enemmistö!
Puoluejohtajat yhtä mieltä: Venäjä on uhka Suomelle
miten vastustaja voi kumota 8 johtavan puolueen kannan?? ei mitenkään
NATO:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Nato
Nato vastaa Venäjän uhitteluun: "Me suojaamme kumppaneitamme"
Nato turvaa sen jäsenet kaikissa oloissa.
http://ipu.fi/ipun-pj-antti-pesonen-puhuu-natosta-tassa-videohaastattelussa/
Nato ei turvaa yhtään mitään vaan ärsyttää Venäjää saadakseen aikaan sodan, niin on käynyt jo useamman kerran.
Meidän on pystyttävä toimimaan nopeammin, Ison-Britannian pääministeri David Cameron sanoi Naton johtajille huippukokouksessa Walesissa The Guardian –lehden mukaan.
Nato vastaa Venäjän uhitteluun: "Me suojaamme kumppaneitamme"
oikein