. olet myös duunari vaikka olisit johtavassa asemassa työpaikallasi, sillä sinullakin on vielä esimies.. ei kokoomus silloin etujasi aja. Kukaan ei ihaile duunaria joka kertoo äänestäneensä kokoomusta, ei se nosta statusta tai ainakaan tee sinusta parempaa.. nolomman vaan ja sinusta saa erittäin typerän kuvan kun et politiikasta sen vertaa ymmärrä että äänestäisit omia etujasi ajavaa puoluetta.. hanki jonkin muu statussymboli...
ÄLÄ ÄÄNESTÄ KOKOOMUSTA..
vaalimotto
21<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
En äänestä kokoomusta, äänestän perussuomalaisia.
Miksi etä äänestä suoraan kokoomusta jos olet varoissasi?
Onkin ainoa puolue joka puhuu asioista niiden oikeilla nimillä. Ulkomaalaiskysymyksestä keskusteleminenkin on muiden mielestä jo rasismia...Ruotsin esimerkistä tulisi oppia, tehdään jotain mieluummin etu- kuin jälkikäteen!
Kyllähän Kokoomusta voi äänestää, jos on riittävän rikas.
Olet tasan oikeassa!
öööh, kerroppa miten ei aja minun asioita?
Onko jossain väitetty että pitäisi olla joku "status" että voi Kokoomusta äänestää?
Pitää olla niitä yrityksiä ja esimiehiä jotka palkkaavat duunareita.
Nimenomaan kokoomuksessa et ole mitään jos sinulla ei ole varallisuutta eli pääomaa. Ne pitävät sinua vain hyödyllisenä hölmönä joka ihailee varakkaita ja siten äänestää kokoomusta. He eivät halua olla kanssasi muutoin tekemisissä kuin rahan kautta.
Normiduunari, sanotaan sitä vaikka nyt "metrotyöläiseksi" on menossa töihin ja matkalla miettii : kuka ajattelee minun parastani?
viimeisenä vaihtoehtona on Kokoomus!!
Kokoomus ajaa isompien yritysten ja niiden omistajien etua. Kaikki niille suunnatut veroedut ja 80% parissa vuodessa kasvatetut yritystuet (joista ei katsota mihin taskuun menevät) satavat rahaihmisten laariin. Ei tuella ole tarkoituskaan tänne työpaikkoja luoda, eikä kukaan sitä rahan vastineeksi edellytäkään.
Älkää hyvät ihmiset antako enää mandaattia puolueelle joka on alas ajanut hyvinvointivaltiota viimeiset 20 vuotta! 60-70-80-luvuilla kun tavallisen kansalaisen hyvinvointia eli ns hyvinvointivaltiota luotiin, pidettiin kokoomus poissa hallituksista!!
Heidän ajatuksensa ihmisten pärjäämisestä löytyy USAsta; pärjäät itse ja jos et niin ei ainakaan yhteiskunnan asia ole auttaa, korkeintaan hyväntekeväisyyden eli leipäjonon.
Juuri näin.
Juuri näin! Kokoomus pois päättämästä. Kaksi asiaa on varma muuten; natojäsenyys ja konkurssi. Venäjä voi muutenkin hankaloittaa Suomen tilannetta kuin pelotelluilla sotatoimilla. Se on aika tärkeä kauppakumppani aina ollut. Vaikka kokoomus miten yrittää kirjoittaa mustan valkoiseksi, ei se fakta muutu että meillä on ja pysyy pitkä raja Venäjän kanssa!
Puhut asiaa. Suomen on otettava huomioon maantieteellinen sijaintinsa ja siitä voi hyötyä kuten olemme aikaisemmin hyötyneet venäjänkaupan kautta. Nyt EU jäsenyys toi meille vaikeuksia venäjänkaupassa kun EU alkoi veljeillä Ukrainan oikeiston kanssa ja nato alkoi kuolata pääsyä Krimille.
Jos puheesi pitää ollenkaan paikkaansa,kokoomuslaisethan olisivat tuolloin rikollisia kaikki.Suomen perustuslaki takaa kaikille kohtuu toimeentulon,mutta nuo sanasi kertoo ihan jotain muuta.jolloin koko poppoo pitäisi vangita,ja rikolliset varat ottaa takaisin valtion haltuun.Että mites on?
Perustuslaki on vain paperilla tajuatko, reaalielämä on jotain aivan muuta.
Melkein kaikilla eduskunnan kokkareilla on rikosrekisteri, vedä siitä huumoria.
On ajanut suomen hyvinvoinnin. kokoomukselle hyvinvointi on rikkaimman parin prosentin hyvinvointia muiden kustannuksella. itseä ei haittaisi pätkääkään vaikka koko kapitalismi romahtaisi todennäköisesti alkaisi mennä vain paremmin. Vaikka tietyissä tilanteissa joutuu mielipiteet pitämään itsellään niin tyhmäksi en rupea enkä äänestämään kokoomusta.
Juurikin näin.
Kyllä, demarit etunenässä ovat hyvinvointia rakentaneet. Hauskaa miten kokoomus on kumartanut ja puffannut Ruotsin Anders Borgia taloudenpidon puolijumalana; Borgin jälkeensä jättämä tilanne osoittautui joksikin ihan muuksi! Kataislaista dialektiikkaa ehkä ruotsalaisillakin käytössä: asiat voidaan puhumalla esittää ihan päinvastaisiksi mitä ovat...
Tällainenkin asia. Miksi Suomeen tulisi ottaa kymmeniä tuhansia maahanmuuttajia? Kuka hyötyy? Vastaus: yritysmaailma. On helpompaa palkata kouluttamaton ja asioista tietämätön henkilö. Se on yksinkertaisesti halvempaa. Ei kannata uskoa vakuutteluja "samaa palkkaa maksetaan ulkomaalaisille työntekijöille". Eihän kukaan halua palkata kielitaidotonta henkilöä jonka työkokemuksesta ja koulutuksesta ei ole mitään luotettavaa dokumenttia, ellei palkkaaja siitä nimenomaan HYÖDY TALOUDELLISESTI!! Naiivia ihmisten aliarvioimista muuta väittää.
Ay-liike lupaa yhteiskuntarauhan rikkoutumista, jos tulee porvarihallitus.
Pitäisikö Suomeen kenties julistaa sotatila ja kieltää ei-sosialistiset puolueet rauhallisten olojen turvaamiseksi?
Kokoomuspolitikalla kun vielä vähän mennään itään päin tökkimään, niin voi olla että Suomessa julistetaan sotatila kohta ihan oikeasti...!