Netin "velkakellot" ovat yhden poliittisen ajattelutavan muotoilemia MAINOKSIA.
Esimerkiksi Saksan valtionvelka on vuosina 1999-2009 kasvanut 458 miljardia euroa, MUTTA samaan aikaan yksityinen varallisuus nousi peräti 1133 miljardia euroa.
Suomessa Tilastokeskuksen julkisyhteisöjen rahoitustilinpito kertoo: ”Julkisyhteisöjen yhteenlasketut nettorahoitusvarat, eli rahoitusvarojen ja velkojen erotus, olivat 115,3 miljardia euroa vuoden 2014 kolmannen neljänneksen lopussa." ELI SIIS 115,3 miljardia euroa PLUSSALLA.
Tässä vähän purtavaa tämän kauhukellon 100% totuutena ostaneille: http://ketoharju.info/saatavakello/
Esimerkiksi Saksan valtionvelka on vuosina 1999-2009 kasvanut 458 miljardia euroa, MUTTA samaan aikaan yksityinen varallisuus nousi peräti 1133 miljardia euroa.
Suomessa Tilastokeskuksen julkisyhteisöjen rahoitustilinpito kertoo: ”Julkisyhteisöjen yhteenlasketut nettorahoitusvarat, eli rahoitusvarojen ja velkojen erotus, olivat 115,3 miljardia euroa vuoden 2014 kolmannen neljänneksen lopussa." ELI SIIS 115,3 miljardia euroa PLUSSALLA.
Tässä vähän purtavaa tämän kauhukellon 100% totuutena ostaneille: http://ketoharju.info/saatavakello/
Vastaukset 26
Vanhimmat
Manipuloitua tietoa? Ovatko eläkekassat mukana tuossa nettorahoitusvarassa?
Voisitko listata mitä siihen kuuluu?
Voidaanko mm. terveydenhuoltoon, teiden ja rakennusten ylläpitoon, puolustusvoimiin ja koulutukseen korvamerkityt rahat käsittää sellaiseksi varallisuudeksi joilla voidaan maksaa velkoja pois??
Taidat tietää vastauksen?
Ja kuinka paljon "positiivisesta rahoitusvarasta" onkin otettua velkaa??
Velkakellot eivät huomioi varallisuutta MITENKÄÄN. Niitä sinä et silti kritisoi.
Mikä tahansa yritys, joka huomioisi vain velat eikä lainkaan varojaan, aiheuttaisi lähinnä hilpeyttä ja myötä häpeää.
Laskutavoistahan voidaan kiistellä loputtomiin. Totean vain, että nykymuotoiset velkakellot EIVÄT OLE rehtejä. Ne on tarkoitettu ihmisten mielipiteiden muokkaamiseen.
Kiitos palautteestasi. Ehkä et huomannut että kommenttini oli kysymys-muodossa.
Tiedot: http://tilastokeskus.fi/til/jyrt/index.html
Tosin tuskin kysyt mitään mihin sulla ei olisi itselläsi Ainoaa Oikeaa Totuutta (Tm) vastaukseksi.... Suomihan on perinteisesti yhden ajatuksen maa kerrallaan. Nyt se ajatus on valtiovelan euromääräinen suuruus ja mitään muuta ei sitten pystytä ajattelemaan.
http://i.imgur.com/KuPI50M.jpg
HAHA
SUOMIKANSA KERJÄÄ-
MAMUILLE LUKSUSASUNNOT...
PALKAT ALAS- VUOKRAT YLÖS
JA KOKKARES-RKP RIKASTUU
http://imgur.com/wQo6edv
Juuri äsken tuli uutisissa VVM:n virkamiesten laatima selvitys, joka osoittaa ,että Suomen valtiolla on n. 60 000 000 000 ,siis 60 miljardin euron budjetin ulkopuoliset sitoumukset , ja jos nämä realisoituvat , niin se on maallemme katastrofi.
No niin, joo, pelottelua vaan ,tottakai , antaa palaa lisää!
Poliittista juttu:
"VM ei tunnista tosiasioita, josta seuraa se, että se ei voi niitä myöskään tunnustaa. Molemmat kun tarvitaan, mutta niin, että tunnistaminen tulee ensin, ja sitä seuraa tunnustaminen (mikäli edetään Paasikiven hengessä). Rehnin teksti kertoo siitä, että hän on itse (joskin puolueensa kenttäväessä lienee euron ankaraan todellisuuteen havahtuneita) osa ongelmaa eikä ratkaisua. Mikään järjestelmän sisällä viilaaminen ei saa aikaan korjausta, vaan ohentaa tämän laatikon seinätkin rikki: yksityisiltä ulkomaisilta liikepankeilta lainatut (koska meidän tässä järjestelmässä on pakko) eurot ovat ongelma - rahanluonti on yksityisissä käsissä ja sinne valuvat myös rahan lainaamisesta aiheutuneet korot. Näitä korkoja olemmekin lainoistamme maksaneet viimeisten parinkymmenen vuoden aikana noin 75 miljardia euroa, mikä on mieletöntä ja perusteetonta - lisäksi valtakunnan lainakanta ulospäin on kasvanut ja nyt noin 100 miljardiin euroon. Tässä järjestelmässä ei ole mahdollista edes säilyttää pohjoismaista hyvinvointivaltiota, puhumattakaan sen kehittämisestä. Suuntana, tahdottuna suuntana, on yksityistäminen, joka tulee lopulta kattamaan kaiken tavalla tai toisella - ellei tätä uusliberaalia ja samalla federalistista peliä saada poikki.
Timo Harakka kirjoittaa myös samasta vyyhdestä, mutta huomattavasti mielekkäämmin. Harakan tekstissä ei kuitenkaan nähdä laatikon sisältä ratkaisua, joka on väistämättä laatikon ulkopuolella: euro on ongelma, jota emme kykene mitenkään hallitsemaan. Totean kuitenkin, että lempilintuni on varis, harakan sukulainen: Harakan teksti on lukemisen arvoinen."
http://fazerinsini.puheenvuoro.uusisuomi.fi/190289-ns-kestavyysvaje-tosiasioiden-tunnistaminen-ja-tunnustaminen
Miksi VM ei saa aikaiseksi taulukkoa, mistä näkyisivät kaikki Suomen velat ja saatavat? Työeläkeyhtiöidenkin tekemiset salataan, vaikka palkkojen pakolliset sivukulut ovat ihan selviä veroja. Velkakello on tyypillistä poliittista aivopesua. Eduskunnan tehtävä on vaatia luvut julkisiksi ja Ylen tehtävä on tiedottaa ne kaikelle kansalle.
"VM:n virkamiesraportti on myös älyllisesti epärehellinen
- Yleisesti on totta – kuten Pertti Haaparanta toteaa (HS 22.3.) – että Suomen talouspuhe on epä-älyllistä. VM:n virkamiesten tapauksessa kyse ei kuitenkaan ole siitä, etteivätkö he tietäisi, vaan siitä että he nähdäkseni varsin tarkoitushakuisesti soveltavat tietoaan yksipuolisesti ajaakseen yhtä tiettyä poliittista agendaa.
Yhdellä tasolla raportti viljelee jo tuttua retoriikka siitä, että hyvinvointivaltion pelastaminen edellyttää sen alasajoa"
http://heikkipatomki.puheenvuoro.uusisuomi.fi/190567-vmn-virkamiesraportti-on-myos-alyllisesti-eparehellinen
http://kuvapilvi.fi/k/ySXU.jpg
http://postimg.org/image/n60udvl9d/e9a87cf1/
Milloin pystyt elättämääjn itsesi ja perheesi omalla työlläsi ?
Herra toimitusjohtajako se siellä tarjoaa rakentavaa kritiikkiä?
Zyskowitch varmaan taas herjaamassa, kun suuttui kovasti isänsä natsi-leirillä saamaa kohtelua. Elinikäinen kosto-operaatio meneillään. Kuka tutkisi ketkun metkut, Räty ja Vapaavuori ovat Zyskon "saavutuksia", ja molemmat ampuneet kotimaansa jalkaan ja rajusti.
Velkakellopropagandaa ei edes osata pitää propagandana. Se on toisaalta nerokasta.
on EUn uutta uljasta mmaailmaa geenimuunteluineen, ja lääketieteen geeni ym.- mm. lapsille jo 3 vanhemman DNAta, jne...
sitä samaa kuin Mengele aikoinaan...
http://postimg.org/image/n60udvl9d/
http://imgur.com/wQo6edv
http://kuvapilvi.fi/k/index.php?i=ySXU.jpg
http://postimg.org/image/n60udvl9d/e9a87cf1/
ps
ei ainakaan tätä EU moskaa
http://imgur.com/wQo6edv
http://keskustelu.suomi24.fi/t/9877954
http://www.tiikoni.com/tis/view/?id=957703b
http://murobbs.muropaketti.com/threads/natsi-saksan-viehaettaevyys.577116/page-13
http://www.tusky.fi/julkaisut/208-kannabiksen-vapauttamisen-historia-osa-10
http://keskustelu.suomi24.fi/t/9956482
http://spacebimbom.com/kategoriat/antologia/operation-paperclipin.php
"Morjens! Olen Heikki Ketoharju, 26-vuotias nörtti, aktivisti ja kommunisti Helsingistä."
No, se kertookin jo aika paljon tuon "varallisuusjipon" uskottavuudesta tässä velkakeskustelussa.
Kuvittelin kuitenkin ensin olevan kyse vähän vakavammin otettavasta vaihtoehtonäkemyksestä.
Nörttipojalla oli pahoin puurot ja vellit sekaisin.
Aivan sama kuin sanoisi, että mitäs tyhmä Kesko meni Anttilat 1 millillä myymään: niissähän on valtavasti VARALLISUUTTA ihan kivijalkoja myöten ...?..mutku -hmm....:P
Argumentoinnin virheet
"1) Henkilöä vastaan hyökkääminen
Hyökätään väitteen esittäjää eikä itse väitettä vastaan.
”Koska N.N. on ateisti/ fundamentalisti/ vasemmistolainen/ oikeistolainen/ skeptikko/ parapsykologi/ tms., hänen puheistaan ei tarvitse välittää.”
http://www.skepsis.fi/jutut/virhelista.html
Ei se kumukkanörttipoika ole ihan yksin näkemyksineen.
Mikähän pätevyys valtiontalouteen kokonaisuutena oli muuten Suomen ensimmäisen velkakellon puuhamiehellä? Uuden Helsingin velkakellon pystytti puolestaan Keskuskauppakamari, joka tunnetusti on täysin vailla poliittista agendaa......
On se toisaalta hassua miten sama porukka, josta moni osaa lukea skeptisesti ilmastohörhöjen "tilastoja" tuijottaa aivot lukossa ja pää kauhusta nyökkien velkakelloa kuin jänis lähestyvän auton etuvaloja.
Suomella ei siis ole varallisuutta?
Eiköhän oikeistopuolueet ole kohta myyneet kaiken varallisuuden alehintään ulkomaille, nyt on menossa jo valtion metsätkin.
"Tätä ihmetteli jopa kanadalainenkin:
"Kanadalainen kaivosyhtiön johtaja ihan ihmetteli, että
- voiko tälläistä maata olla edes olemassakaan, joka antaa mineraalivarat ilmaiseksi, ei peri veroa ja kaiken päälle kouluttaa valtion laskuun työntekijät.
- yhtiön tehtäväksi jää vain tulouttaa kullasta saadut miljardit eurot niiden omistajille."
http://hemmokoskiniemi.puheenvuoro.uusisuomi.fi/132839-venajan-verotuloista-40a-luonnonvaroista
"Kavosfirman jätkä nauraa päin naamaa, että olette ihan idiootteja. Ainoa mikä erottaa Suomen Kongosta on sää."
http://keskustelu.suomi24.fi/t/12161937#comment-68710265
"Käytännössä velaton Suomen valtio omisti 25 vuotta sitten koko Imatran Voiman, Nesteen, Postipankin, Outokummun, Valmetin, Kemiran, Rautaruukin, Soklin kaivokset, Finnairin, Veitsiluodon ja paljon muuta. Nyt nuo kaikki on pistetty sileäksi. Vain hippusia on jäljellä. Olemme siis myyneet edellisten sukupolvien säästöt, tuhlanneet rahat ja ottaneet valtiolle ja kunnille yli sata miljardia euroa uutta velkaa. Kaikki on tuhlattu. "
Nää myyjien puolueet ovat gallupsuosikeeja taas vaaleissa, suomalaiset eivät millään opi ja sitten taas vinkuvat kun äänestävät itseään vastaan.
"Sveitsissä päämajaa pitävän Nestlén pääjohtaja Peter Brabeck-Letmathe on jo kauan halunnut luoda vedelle markkina-arvon ja poistaa sen ihmisoikeuksien joukosta. Vihdoin myös Suomessa asia on saanut vastakaikua, ja kukapa muu olisi voinut antaa hankkeelle kasvot kuin Björn Wahlroos.
Nestlé on kunnostautunut häikäilemättömänä vesirosvona ympäri maailmaa. Esimerkiksi Pakistanissa se on haalinut laajoja pohjavesialueita ja pumpannut niitä tyhjiksi, minkä seurauksena ihmisten kaivot ovat kuivuneet. Sitten Nestlé myy saman veden supermarketeissa ironisesti tuotenimellä Pure Life.
Yhtiö maksaa säiliöautollisesta puhdasta lähdevettä vajaan kymmenen dollaria maanomistajalle. Kun Nestlé myy saman vesimäärän pullotettuna, niin kassaan kilahtaa 50 000 dollaria. Asukkaiden mielestä heidän talojensa ja maa-alueidensa alla olevat vesivarannot kuuluisivat heille, mutta oikeus oli toista mieltä. Nestlé saa edelleen pumpata vettä ilman että maanomistajat saisivat edes kunnon korvausta.
Maailman vesipäivää vietettiin eilen kuivissa tunnelmissa myös Kaliforniassa. On ennustettu, että osavaltion pohjavesivarat riittävät enää vuodeksi eteen päin. Siitä huolimatta Nestlé jatkaa pumppaamistaan 400 miljoonan gallonan vuosivauhdilla."
http://findianajones.puheenvuoro.uusisuomi.fi/190674-kansallinen-vesistrategia
Kokonaan erikseen on vielä Valtiovarain ministeriön politikointi eduskuntavaaleissa. Käsittämättömän törkeää.
Ei ainakaan sinun juttujasi kukaan usko, te kokkarit valehtelette aina. Etkä muutenkaan näytä tajuavan mistään mitään, kirjoituksesi sen osoitti.
Entäs ne yrityksiin ja vientitukien takuut valtiolla, lienee 50 mrd: luokkaa muuiden velkojen ohes? Kun vienti hiipuu ja yrityksi kaatuu, kansako nekin maksaa?
http://i.imgur.com/KuPI50M.jpg
on EUn uutta uljasta mmaailmaa geenimuunteluineen, ja lääketieteen geeni ym.- mm. lapsille jo 3 vanhemman DNAta, jne...
sitä samaa kuin Mengele aikoinaan...
http://postimg.org/image/n60udvl9d/
http://imgur.com/wQo6edv
http://kuvapilvi.fi/k/index.php?i=ySXU.jpg
http://postimg.org/image/n60udvl9d/e9a87cf1/
ps
ei ainakaan tätä EU moskaa
http://imgur.com/wQo6edv
http://keskustelu.suomi24.fi/t/9877954
http://www.tiikoni.com/tis/view/?id=957703b
http://murobbs.muropaketti.com/threads/natsi-saksan-viehaettaevyys.577116/page-13
http://www.tusky.fi/julkaisut/208-kannabiksen-vapauttamisen-historia-osa-10
http://keskustelu.suomi24.fi/t/9956482
http://spacebimbom.com/kategoriat/antologia/operation-paperclipin.php