Uhkaako jääkausi - merivirta heikkenee?

alfa123om222

http://www.tiede.fi/artikkeli/uutiset/pohjois_atlantin_virtaus_on_jo_hidastunut

Todennäköisyys uuteen jääkauteen voi olla niinkin suuri kuin yhden suhde kymmeneen?
Mutta itse en sentään usko sen tulevan. Mikään "pyhä" kirjoitus ei tunnu viittaavan siihen,
että edessä olisi jääkausi. Päinvastoin Profeetta Sakarjan kirjassa puhutaan, että jäätä ei
enää ole missään.

Mutta toisaalta Profeetta Danielin 12. luku ja Matteuksen evankeliumi puhuu Suurimmasta Ahdingosta, joka milloinkaan on koettu. Siihen epäilemättä voi kytkeytyä myös Ilmastonmuutos.

15

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jäinen_fossiili
    • Kenotsooisen jääkausiajan jäätiköitymisjaksojen mahdollistumisen taustalla ei ole vain Golf-virran käytös. Ei kannata vielä valmistautua igluja rakentelemaan. Katsotaan ensin mitä AGW:stä seuraa. Jälkeläisiämme kohtaa uusi jäätiköitymisjakso kuitenkin vasta kymmenien tuhansien vuosien päästä ja silloinkin kenties AGW:n potentiaalista riippuen.

      • MeAgain

        "Kenotsooisen jääkausiajan jäätiköitymisjaksojen mahdollistumisen taustalla ei ole vain Golf-virran käytös."

        Sinänsä totta, perättäisiin jääkausiin johtaneet geologiset olosuhteet syntyivät jo ennen nykyistä Golf-virtausta ja ovat monessa mielessä muodostaneet sen. Silti Golf-virtaus on epäilemättä muodostunut merkittäväksi tekijäksi nykyisessä ilmastossa ja näyttää olevan ainakin jonkin verran perusteita uskoa, että virtaukseen liittyvillä muutoksilla on ollut melko äkillisiäkin vaikutuksia ilmastoon pleistoseeni/holoseeni siirtymän molemmilla puolilla.

        The Day after Tomorrowssa ja sen perustana olleessa kirjassa esitetty planetaarinen jättimyrsky olivat tietysti fiktiota, mutta silti Pohjois-Atlantin virtauksen pysähtyminen ei kuulosta houkuttelevalta mahdollisuudelta.


      • MeAgain kirjoitti:

        "Kenotsooisen jääkausiajan jäätiköitymisjaksojen mahdollistumisen taustalla ei ole vain Golf-virran käytös."

        Sinänsä totta, perättäisiin jääkausiin johtaneet geologiset olosuhteet syntyivät jo ennen nykyistä Golf-virtausta ja ovat monessa mielessä muodostaneet sen. Silti Golf-virtaus on epäilemättä muodostunut merkittäväksi tekijäksi nykyisessä ilmastossa ja näyttää olevan ainakin jonkin verran perusteita uskoa, että virtaukseen liittyvillä muutoksilla on ollut melko äkillisiäkin vaikutuksia ilmastoon pleistoseeni/holoseeni siirtymän molemmilla puolilla.

        The Day after Tomorrowssa ja sen perustana olleessa kirjassa esitetty planetaarinen jättimyrsky olivat tietysti fiktiota, mutta silti Pohjois-Atlantin virtauksen pysähtyminen ei kuulosta houkuttelevalta mahdollisuudelta.

        Joo kyllähän jääjärvien sisällön pulahtelut pohjois-Atlanttiin ovat olleet kylmää kyytiä. Ajattelin kuitenkin sitä, että mikäli Golf-virran pohjoiseen tuomaa lämpöä vain pikkaisen laimennetaan, voisi vaikutus olla se, ettei tule yhtä paljoa sateita pohjoiseen (ja sitä kautta vähemmän massaa lumena jäätiköiden akkumulaatioalueille). Ettei siis pelkkä viileys jäätiköitymistä aiheuta, kun tarvitaan myös sateisuutta. Mutta kuten Kummelin lentäjäkin tiesi, niin nämä ovat niitä meter...metrrrologisia juttuja.


      • MeAgain

        Käsittääkseni edes Strieber ei edellä mainitussa teoksessaan esittänyt, että kilometrin paksuiset jäämassat putoaisivat yhdessä yössä koko pohjoisen pallonpuoliskon niskaan - toisin kuin mitä johdannaisessa leffassa annetaan ymmärtää.

        Sen sijaan erilaiset muut liitännäisilmiöt voisivat olla erikoisia. Muistaakseni noin vuoden 2004-5 paikkeilla oli uutisia Pentagonin väen teettämästä synkeähköstä tutkimuksesta, jossa lähtötilanne oli juuri tämä nyt oletettu.


    • yykkl

      Tuskin se heikkenee,vaikka

    • ttkkl

      Lienee vain voimistunut ei Golf virta Grönlanninvirta = suurempi virta, eli vain suunta muuttuu. Tosiasiassa Gröönanninvirta painuu Atlantinpohjalle ja Lämmin Golf virta jatkaa matkaa.

      • MeAgain

        Ilmeisesti et aivan ymmärtänyt mistä tuossa asiassa oli kyse?


    • alfa123om222
    • alfa123om222
    • alfa123om2222
    • alfa123om222

      http://www.tiede.fi/artikkeli/uutiset/satelliitit_nakivat_merkkeja_atlantin_merivirtauksen_hidastumisesta

      "Meressä 3000–5000 metrin syvyydessä ilmeni paineen muutoksia, jotka kielivät massiivisesta veden virtauksen hidastumisesta. Virtauksen määrä ilmaistaan sverdrupeina, ja se tarkoittaa miljoonan kuutiometrin virtamaa sekunnissa. Virtaus oli heikentynyt 5,5 sverdrupia eli noin 450 miljardia vesitonnia päivässä. Pudotus oli melkoinen, kun ottaa huomioon, että keskimäärin Atlantin merivirtaus on 16–18 sverdrupia."

      Tuo muutos on onneksi tilapäinen ollut eikä lopullinen. Luulisi, että paine pysyy yleisesti ottaen samana niin kauan kuin meri on. Jos tilapäisiä paineen muutoksia tulee ne luultavasti tasoittuvat nopeasti.

    • erttkkl

      On se jatkanut virtaamistaan tuo Golf virta Floridan ja Bahaman ohi niinkuin ennenkin! Mahdolisesti Grönlannin sulamisvedet kääntäneet sitä hiukan.

    • alfa123om2222
    • suolainen_makea

      Vesi, joka sulaa jäätiköistä, on makeaa vettä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      19
      3335
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      9
      2744
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2364
    4. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      41
      1659
    5. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1374
    6. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      41
      1281
    7. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      8
      1255
    8. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      52
      1203
    9. Missikohu edustaa nykyajan monimuotoisuutta

      Puolesta vai vastaan, saako esittää pilkkaavasti jonkun toisen ihmisen syntyperäisiä ominaisuuksia? Kadulla vastaan tule
      Sinkut
      258
      1080
    10. Apua pyydän

      Olen tyhmä, kun odotan, että mies lähettäisi viestin. Olemme kuitenkin väleissä ja viestejä on lähetelty. Minun aloitte
      Ikävä
      33
      1056
    Aihe