1) Uimahalli on uimahalli saunoineen. Sellainen löytyy Suomessa melkolailla jokaisesta kunnasta. Yleensä uimahalleissa on myös kahvio.
2) Kylpylä on uimahallin, saunan ja erilaisten hoitomuotojen yhdistelmä. Kylpylässä voi olla myös kahvio.
3) Kylpylähotelli on uimahallin, saunan, erilaisten hoitomuotojen, ravintolan ja majoitustilojen yhdistelmä. Useimmissa kylpylähotelleissa on myös hyvät kokoustilat.
Uskallanpa väittää että viimeisin lisää matkailua kaikkein eniten. Ei tarvitse olla vanha papparainen ymmärtääkseen tätä asiaa.
Nykyisessä suunnitelmassa Tehtaanniemelle ollaan rakentamassa toisen kohdan mukaista kylpylää. RR on ilmoittanut, että hotellirakennus rakennetaan jos siihen on taloudelliset edellytykset. Mikä heidän mielestään on tarpeeksi suuri voitto yksityisasuntojen ja kylpylän osakkeiden myynnistä riittämään hotellin rakentamiseen, sitä ei ole hankolaisille ilmoitettu.
2) Kylpylä on uimahallin, saunan ja erilaisten hoitomuotojen yhdistelmä. Kylpylässä voi olla myös kahvio.
3) Kylpylähotelli on uimahallin, saunan, erilaisten hoitomuotojen, ravintolan ja majoitustilojen yhdistelmä. Useimmissa kylpylähotelleissa on myös hyvät kokoustilat.
Uskallanpa väittää että viimeisin lisää matkailua kaikkein eniten. Ei tarvitse olla vanha papparainen ymmärtääkseen tätä asiaa.
Nykyisessä suunnitelmassa Tehtaanniemelle ollaan rakentamassa toisen kohdan mukaista kylpylää. RR on ilmoittanut, että hotellirakennus rakennetaan jos siihen on taloudelliset edellytykset. Mikä heidän mielestään on tarpeeksi suuri voitto yksityisasuntojen ja kylpylän osakkeiden myynnistä riittämään hotellin rakentamiseen, sitä ei ole hankolaisille ilmoitettu.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Vaikeata on kyllä uskoa siihen, että minkäänlaista hotellia rakennettaisiin. Sijoittajat haluavat maksimoida voittonsa ja tuskinpa minkäänlaista "Hankorakkautta" tässä kohdassa löytyy. Selityksiä sitäkin enemmän.
Eiköhän RR:n ole aika siirtää asuntohankkeensa Kuningattarenvuorelle, minne sellainen kuuluukin. "Hanko kokuskaupunki 2020" -kärkihanke tarvitsee yli 100 huoneen hotellin, jossa on tilaa 100-150 hengen kongresseille, koukoustilat ja majoitus saman katon alla. Tehtaanniemi on varattu tähän käyttöön. Se on päätavoite ympärivuotisen matkailun lisäämiseksi.
RR on ensin yrittänyt selitellä, hämätä ettei Tehtaanniemelle tule asuntoja. Asuntoja tulee. Asuntoja voi vuokrata - vanha keksintö. Asunnot eivät ole ympärivuotiseen asumiseen. Ovat - niissä asunnoissa voi asua ympäri vuoden ja pysyvästi kuten Merikatu 1:ssä ja Hjalliksen taloissakin, jotka samanlaista AL-merkinnän aluetta, kummassakin asuu muutama hankolainen. Nyt on esitetty, että suurehkot yksityisasunnot ovatkin Regatan sviittejä. Hanko ei tarvitse 1000 euron sviittejä vaan 100 euron hotellihuoneita.
Hangossa kytee vieläkin jonkinmoinen " herraviha " eli luulen että tässä pääsyy Tehtaanniemen hankkeen vastustamiseen. Tämän herravihan vuoksi kylä olisi ilman Hangon satamaa todellakin pikkuinen kalastajakylä kieltolain aikaisine meiningein. Olisiko tilanne eri jos Tehtaanniemen hankkeen takana ei olisi pk-seudun vaurasta porukkaa.
Ihan oikeasti ihmettelen, että onko Hangonkylän perushankolaisella joka korkeintaan (niin kuin muutkin hankolaiset) ajaa autolla Tehtaanniemen " kaatopaikan " läpi niin mitään todellista/syvällistä intohimoa tuulettaa jonkinlaisen kongressihotellin ja kunnallisen uimahallin yhdistelmän puolesta ja edelleen jättää tuo tiilikasa taas rakentamatta vuosikymmeniksi eteenpäin.
Kyllä täytyy välillä ihmetellä tätä hankolaista valitusmeininkiä. En yhtään enää ihmettele että Hanko vaikka lähellä pk-seutua onkin niin on " perähikiä ". Ennen luulin että RKP oli suurin este kehitykselle, mutta sekään ei taida olla enää näin !
Herravihaa Hangossa lietsovat katkeroituneet äijänkäkkärät, joita ei kiinnosta hankolaisten todellinen hyvinvointi pätkääkään. Heidät pitäisi saada näppäimistöltä aamulääkkeiden pariin...
Kylpylähotelli paras vaihtoehto kaikkine mausteineen, mitoitus 150 huonetta ja kokoustilat 150 hengelle.
Sama jumiutunut levy pyörii kieroutuneiden pakkomielteisten urputtaja valittajien päässä. Jonkinlainen pakkomielle heille.
Oikeastaan hävettää olla Hankolainen, kun lukee näitä "fiksujen, asiantuntijoiden" kommentteja kaavoituksesta, rakentamisesta, taloudellisuudesta, kannattavuudesta j.n.e. Mitään uutta ei tuoda keskusteluun. Tee jotain hyödyllistä.
Entisenä hankolaisena en ymmärrä tätä kuviota ollenkaan. Kovalla metelillä ja kiireellä räjäytettiin Kuningattarenvuori pois ja sinne rakennettiin vesi- ja sähköliitännät. Koko aluehan on tiptop valmiina asuntorakentamiseen. Vaikka tänään aloittaisi. Väitetään, että alueen rakentamista ei voi aloittaa ennenkuin Tehtaanniemellä on työt käynnissä. Katin kontit, valtuusto voi yhdellä nuijan kopautuksella päättää, että Kuningattarenvuoren rakentaminen voidaan käynnistää välittömästi.
Minkä ihmeen takia niitä asuntoja nyt yritetään aivan väkisten tökätä tuone Tehtaanniemelle. Kuka ihmeessä on iskenyt tämän Regatta Resortsin päähän tällaisen idean? Vai ovatko itse keksineet, että näin laman aikana voidaan hankolaisille "myydä" ihan mitä tahansa ja millä hinnalla tahansa.
Tässä ei tarvitse olla kateellinen kenellekään, ei herroille eikä narreille. Ihan käytännöllisesti ja kaupungin parasta ajatellenhan tässä täytyy edetä.
Eikö hankolaisten tulisi ensisijaisesti päättää matkailun kehittämisestä. Matkailutoimiston suunnitelma Hangosta kokous- ja kongressikaupunkina on hyvä. Kaupungilla ei vain ole mahdollisuuksia tätä suunnitelmaa toteuttaa sellaisena kuin pitäisi koska tarvittavat kokous- ja majoitustilat puuttuvat.
Onko tosiasiallisesti Regatta Resortsin kanssa neuvoteltu tällaisten tilojen rakennuttamisesta? Vai - ovatko he laskeneet että tällaisten tilojen rakentaminen ei tuo tarpeeksi voittoa? Eikö silloin kannattaisi idea myydä edullisesti jollekin muulle hotellialan yrittäjälle. Regatta Resorts voisi tällöin keskittyä Kuningattarenvuoreen ja sen rakentamiseen.
Oletko joskus kuullut sellaisista asioista kuin 'kaava', 'rakennuslupa' tai vaikkapa 'sopimus'? Ne on sellaisia jänniä pikku juttuja, joita yritysten ja ihmisten pitää noudattaa. Paljon vaikeampia voi olla 'markkinoiden koko' ja esim. 'investoinnin kannattavuus'. En nyt käy tässä niitä selostamaan, mutta niilläkin on tällaisissa asioissa merkitystä. Miltä kuulostaa? Tutustuppa tuollaisiin.
...hyvä pointti, aloita itse vaikka tutustumalla voimassa olevaan kaavaan.
kaavaan ei tarvitse tutustua sen jälkeen kun on voimassaoleva rakennuslupa
Sitten vaan rakentamaan kaavan ja luvan mukaan, Toivosta kelpaa niille jotka jo ovat lunastaneet sveetin.
Juu siitä vaan luvan mukaan. Siis ei tule asuntoja. Pitää asuntovaraukset perua. Kuka sitä nyt liiketontille asuntoja olisi rakentanutkaan!
Täällä on jo alettu sensuroimaan. Peli kovee. Rahalla ei saa kaikkea. Onnellisuuskin on jotain muuta.
RR:n toimitusjohtaja Kyhälä puolustaa tämän päivän lehtikirjoituksessa mallikkaasti edustamansa yrityksen kantaa. RR on jalostanut rakennusajatusta ehkä molempien kannalta paremmaksi. Tarjolla on nyt Hangon kannalta kaksi huonoa vaihtoehtoa, joista toinen voi toki olla toista parempi, jos niin kysytään. Kirjoittuksessa annetaan ymmärtää, että RR on puun ja kuoren välissä rakentamisen suhteen. Ei, RR:n ei ole pakko rakentaa. Sopimuksia voi aina neuvotella uudelleen. Voi kehittää vielä paremman ratkaisun, jonka takana tosi Hangon ystävät voivat seisoa ja josta voivat olla ylpeitä 20 vuotta eteenpäin. Se, että käy Hangossa pelaamassa tennistä tai golfia ei tee henkilöstä Hangon ystävää. Ehkä täällä on vain kivoja kavereita ja helppo päästä pelaamaan.
Sain kyllä jutusta sen käsityksen, että investointien edettyä näin pitkälle ja luvan (edes yhden ja huonomman) ollessa voimassa, rakentamatta jättäminen ei ole vaihtoehto. Ja kyllä Hangon ystäväksi voi tulla ihan vain käymällä Hangossa, vaikka tennistä tai golfia pelaamassa.
Mieluimmin luen Kyhälän kirjoituksia. Hän puhuu asiaa - moni muu elää unelmamaailmassa.
Allas 7 m leveä, 25 m pitkä. Mitat kuin keilaradalla! Syvyys 140 cm. Ei lapsille ja uimataidottomille! Uimahalli?
Käy Tammisaaressa, halvempi meille Hankolaisille ja pienempi alijäämä Tammisaarelaisille. Selvä Win-Win tilanne.
Kyhälä kirjoittaa Hangolehdessä otsikolla "Vielä kerran Tehtaanniemestä". Aika optimistinen ajatus, että nyt jo riittäisi. "on esitetty paljon erilaisa faktaan perustumattomia väitteitä ja pyritty luomaan mielikuvia, jotka eivät vastaa todellisuutta". - kyllä kovasti on ainakin yritetty peitellä asuntorakentamista. "kylpylästä on tehty täysimittainen" - ei ainakaan uimahallimittainen, kaupunki-SPA:t ovat paljon pienempiäkin. "Tehtaanniemelle ruvetaan joka tapauksessa rakentamaan..." - ei ainakaan ennen kuin kaavamuutos on saatu päätökseen. Sitä aikaa voi vahvistaa myös toimenpidekiellolla. Hyvää on kirjoituksen lopussa ole lupaus, että "kaupungin tahtoa ja lakia noudattaen." Kiitos.
hankofrendillä ei nyt mennyt ihan putkeen: räkättämisen pitäisi jo riittää/asuntorakentamista ei hjalliksen jälkeen ole kukaan peitellyt/uimahalli on täysimittainen 25x8m (otin selvää, olen uimari), syvyys riittävä jopa uimarikäännöksiin/kaavamuutos ei sisällä toimenpidekieltoa/sitä ei myöskään voi lainvoimaiselle rakennusluvalle määrätä
no, olihan tuo sana 'kiitos' oikeinkirjoitettu
Ajatelkaas jos Hangossakin eläkeläiset keskittyisivät hoitamaan itseään ja mielenterveyttään, antaisivat nuorten ottaa asemaa kehityksen vauhdittajana ja ulkopuolisen rahoituksen/investointien houkuttelijana... Hanko olisi paljon parempi paikka elää ja asua. Nyt nämä katkerat änkyrät kulkevat pitkin kaupunkia paperinippujen kanssa ja keksivät stooreja salaliitoista ja horisevat pelokkaiden mummojen korviin kaikenmoista soopaa. Hyh hyh.
Onko tämä nyt elämän tai kuoleman vakava asia. Eräs valtuutettu, lausui seuraava "ote", kun Hjallissopimus oli esilla valtuustolla aikoinaan " Ei kannata sitoa koko Hangon tulevaisuutta näihin projekteihin. Tämä voi epäonnistua, silloin se on nolo juttu, mutta se voi onnistua ja silloin se on hyvä. Joka tapauksessa se on vain yksi liiketoimi". Lausuja äänesti kyllä. - (ote lehtiselostuksesta kokouksesta). Toivon että oltaisiin sama mieltä vielä tänäänkin .
RR:n projekti siirtynee ajallisesti tulevaisuuteen kaikista uhkailuista huolimatta. Pelimerkkimiesten rahat tuntuvat polttavan näpeissä. Mahdollisesti puoleen hintaan, vain 2,5 miljoonaa euroa saisi seurakunnilta Puistokadulla olevan seurakuntakodin. Siinä varsinainen arvoasunto tai sviittejä Regatalle. Ei fantasiaa, vaan olemassaoleva kiinteistö, jonka voi hankkia viivyttelemättä.
Kusettaminen ja uhkailu on ellei laitonta, niin ainakin moraalitonta. Kukin ottakoon itseensä. Siksi en uhkaa, vaan ilmoitan äänestäväni tulevissa vaaleissa puoluetta, joka ei kannata asuntojen rakentamista Tehtaanniemelle. Jos ei osaa ajaa Hangon parasta, niin ei osaa ajaa asioita Arkadianmäelläkään. Piste.
Järkyttävää että joku vajoaa niin alas, että syyttää kusetuksesta ja uhkailusta tämän hankkeen osalta. Harvassa hankkeessa on niin tyhjentävästi ja läpinäkyvästi kaikki yksityiskohdatkin olleet esillä.
Tehtaaniemen hanke on hyvä ja Hangon ja hankolaisten kannalta elintärkeä. PISTE
Pisteyttele vaan...
Hankolaisten kannalta tämä hanke ei kyllä ole kummoinenkaan. Sen todistavat Bulevardin pään talorumilusten sekä Regatan sinänsä kauniin lisärakennuksen pimeät ikkunat. Eivät ne Tehtaanniemen ikkunat tule sen enempää merelle valojaan näyttämään.
Matkailun tulevaisuus tulee olemaan samanlainen kuin ennenkin. Kesä-heinäkuun ruuhka ja muuna aikana kaupungin saa laittaa säppiin.
Siitä vaan...
totta turiset. Turismitoimiston Kongressikaupunki 2020 on tällä hetkellä konkreettisin yritys saada Hankoo elämää heinäkuun ulkopuolelle. Se on Hangon kaupungin agenda. Agendan tärkein tavoite on saada 100-150 hengen ryhmille tila, jossa voi kokoustaa ja majoittua saman katon alla. RR:n sviitit eivät palvele tätä..
Taas sama urputtaaja liikkeellä. Onko valittaminen ja urputtaminen kivaa ? Saatko siitä jotain kiksejä ? Ehkä ne Hjalliksen rumilustalot ja Regatan asunnot ole talvella niin paljon tyhjillään jos viereen tulee kylpylä. Matkailutoimiston väen mielestä kyseessä on hyvä hanke. Pitäisikö luottaa ammattilaisiin vai kaiken maailman joka asiasta valittajiin ?