Voisiko joku nörtti etsiä mitä palkkaa valtion/kunnan virkamiesarmeija saa!
Virkamiesten palkat?
palkanalennus
10942
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Niitä palkkoja ei todellakaan kannata kadehtia.
Riippuu siitä minkä verran TÖITÄ sen rahan eteen pitää tehdä...
Kiinnostais tietää montako johtajaa ja ylijohtajaa suomessa on virkamiehissä. Eli duunaria / johtaja, Yleensä johtajien virka on nostaa kovaa liksaa ja junailla sukulaisille hyviä pestejä.
http://politicalhotwire.com/current-events/120650-$500-000-fucking-pen.html
Korkein keskipalkka on valtiolla, toiseksi korkein yksityisellä ja matalin kunnissa. Valtion keskipalkka muodostuu kautta linjan korkeasta keskipalkasta, yksityisen kaksijakoisesti eliitti- ja luuseriduunareiden palkoista, ja kuntien keskipalkka johdon korkeiden, asiantuntijoiden matalahkojen ja suorittavan portaan törkeän pienien palkkojen keskiarvona.
Kokolailla hyvin vastattu.
Aloittaja on joku nöösipoika, joka kuvittelee, että "virkamies" on joku ammattinimike, jolla on joku törkeän korkea valtion palkka, ja joka pyörittelee papereita ja keksii sääntöjä toimistossa.
Virkasuhteessa niin valtiolla kuin kunnillakin työskentelee ihmisiä melkoisessa joukossa erilaisia tehtäviä, joiden palkkahaitari alkaa ykkösellä alkavista menetetyn vapaa-ajan korvauksista ja ylettyy ylimpien johtajien palkkoihin, jotka pärjäävät kansanedustajillekin mennentullen.
Ei silti, kyllä yksityisellä edelleen kovimmat palkat johtajilla on, ja ammattimieskin saa yksityisellä todennäköisesti parempaa palkkaa kuin ainakaan kuntasektorilla.
Ja jos aloittajan nimimerkistä mitään voi päätellä, niin ei voi kuin esittää vastakysymyksen, että jos osaamisensa on antanutkin julkisen sektorin käyttöön, niin miksi ihmeessä siitä pitäisi silloin tyytyä johonkin nälkäpalkkaan? Ei ne julkisen sektorin edutkaan enää ole sitä mitä joskus oli.
http://www.stat.fi/meta/til/vkp.html
Liian vaikeeta googlata ite? :)
Valtio on tällä hetkellä palkkajohtaja, kuntasektori seuraa sitä, ja yksityinen sektori on viimeisenä. Eikä siinä ole otettu huomioon valtion ja kuntien pitkiä lomia max. 38 arkipäivää, kun yksityisellä max. 28 arkipäivää.
Tykkäät sitten suoltaa disinformaatiota. Tässä viime lokakuun tieto Tilastokeskukselta:
Kokonaisansion keskiarvo, e/kk
Yksityinen sektori 3 361
Valtio 3 730
Kuntasektori 3 005
Meidän kunnan virkamiehet saa 4000-5000 euroa kuukaudessa. Kunnan(suorittavat) työntekijät saa 1700-3100 euroa kuukaudessa.