http://www.tekniikkatalous.fi/metalli/huippunopeus 2600 kmh havaitsee kohteet 400 kilometrin matkalta venaja aloittaa t50havittajien sarjatuotannon ensi vuonna/a1055395
Vaihdetaa amerikan toimimaton ylihinnoitelu paska LAATUUN ja TOIMINTAKYKYYN.
Vaihdetaa amerikan toimimaton ylihinnoitelu paska LAATUUN ja TOIMINTAKYKYYN.
Vastaukset 38
Vanhimmat
https://www.youtube.com/watch?v=mVu6RiwXfdE
Saatais samalla sotakalustomme Venäjä yhteensopivaksi:
http://www.veksi.com/Uutiset.jsp?otsikko=Venäjä
On tosin Intia menettänyt jo kiinnostuksensa tuohon T50:neen...
Hyvä, paljonkohan tuonkin T50:sen kehitystö on tullut maksamaan venäjän kansalle?
Noh, Natsi-Venäjä ostaa itse itseltään hävittäjänsä.
Paljonkos se Putinin Venäjä käyttikään budjetistaan hyökkäysvoimiensa modernisoimiseen vaikka ei pysty edes maksamaan sotilaidensa palkkoja ajallaan...
http://fi.wikipedia.org/wiki/Lockheed_Martin_F-35_Lightning_II
Tuon hinta tiedetään ja se tuli/tulee KALLIIKSI - siinä laitetaan Obaman köyhien terveydenhuolto ruotuun eli köyhät kaduille.
:)
Näköjään 8 - 10 mrd taalaa, veikkailee jenkkilän wiki.
Ei sinänsä mitenkään paha hinta?
Varsinkin jos vertaa et jenkilän saman luokan F-22 (tietää jo suomen wikikin kertoa) kehitys makso lähes 80 mrd!
PS: Eks sä osaa ite googlailla ollenkaan?
Hyvinhän ne pärjää, ne kun myy noitolkuttoman kalliit F35 romut Suomelle ja NATO-maihin.
Nykyiseltä Natsi-Venäjältä eivät demokraattiset maat Euroopassa osta yhtään mitään sotakalustoa, olivatpa ne sitten vaikka kuinka "laadukkaita ja toimintakykyisiä".
Natsi-Putler joutuu nyt vaan keskenään myymään niitä riisuttuja versioita vaikkapa Intiaan...
Odotellaan toimitusten alkamista. Lentokaluston saaminen ehjänä maahan on tosin hiukka haasteellista.
http://img.yle.fi/uutiset/oulu/article6686045.ece/ALTERNATES/w960/SA-kuva1.jpg
Tosi magee peli.Sukhoilla osataan lentokonehommat. :)
Tommosella ku lasauttaa menemään niin on jenkkipojalla ruskea koodi housuissa.
"Tuoko alkaa huokumahan, niin länsi-naapuria viedään tukkaputkella"
Venäläisillä ei ole tietokoneita ei säätötekniikkaa ei elektroniikkaa ei vienitteknologiaa
Venäjä on Kongoon verratava kehitysmaa joka elää luonnonvarojen riistolla ja ei maksa luonnon
tuhoamisesta alkuperäiskansoille joiden alueelta Kremlin diktatuuri varastaa kaasun ja öljyn ja rakentelee sotakoneita
Fennovoiman tarvitesema ydintietous on saatu vakoilemalla eikä Venäjä osaa rakentaa
ydinvoimaloita
Vanhan tsaarinvenäjän rakettituntemuksella Venäjä osaa rakentaa huonoja epätarkkoja mannerten välisiä ohjuksia joilla ammuttiin Sputnik taivaalle
Samoin fuusioreaktoreita joita ei tosin ole toiminnassa, koska ne perustuvat mekaniikkaan ei kvanttimekaniikkaan kuten fissioreaktorit, mekaniikka on se ala jota Venäjällä raketeissa ja fuusiossa osataan
TIEDÄTTEKÖ MIKÄ ON VENÄJÄN SUURIN VIENTIYHTIÖ KULUTUSTAVARA -ALALLA (ei siis kongo-tyyppisellä luonnonvara-kaasu-öljy-alalla)???
NO SE ON TIETENKIN PIKKURUINEN NOKIAN RENKAAT KANNAKSELLA
Sinä elät menneessä ja tietämättömyydessä.
"TIEDÄTTEKÖ MIKÄ ON VENÄJÄN SUURIN VIENTIYHTIÖ KULUTUSTAVARA -ALALLA (ei siis kongo-tyyppisellä luonnonvara-kaasu-öljy-alalla)???
NO SE ON TIETENKIN PIKKURUINEN NOKIAN RENKAAT KANNAKSELLA"
Toi oli aika hyvä, näinhän se todellakin on.
Putinin Natsi-Venäjä on valjastanut budjettinsa varat kaikkeen muuhun kuin kulutustavaroiden tuotannon ja infrastruktuurin ylläpidon tukemiseen...
Nyt äkkiä rajat kiinni Suomeen tunkevilta slobohoro-ostosmatkaajilta, imekööt nyt sitä jumalasta seuraavan johtajansa yhtä pallia ja ostakoot vaan niitä suuren & mahtavan maansa omia kulutushyödykkeitä!!!
Parin muutaman, hävittäjän sijasta Suomen pitäisi keskittyä ilmatorjuntaan, sellaiset tykit jolla ampuu vaikka avaruuteen asti vaikka miten korkealla lentäisi, ja näkee kaikken tutkasuojatut koneetkin ja, sellainen että mikään nopeus ei ole tarpeeksi vaan aina osuu. Tällainen ilmatorjunta estäisi nykyajan lentokone sodan.
Ostavat peräti 12 konetta. Rahat on loppu.
http://in.rbth.com/economics/2015/03/25/russian_air_force_to_buy_fewer_pak_fa_fighter_aircraft_42179.html
Oho, kyllä kannatti satsata tuohonkin koneeseen.
Tyypillistä resurssien haaskuuta Venäjältä.
Ei ihme, että ne öljy ja kaasurahat alkaa loppumaan pikkuhiljaa...
Kone on hyvin samanlainen kun USA Raptor kääntyvät suihkuputket lisäävät ketteryyttä.
Että silleen.
Niin ovat kuin kaksi marjaa.
Lockheed Martin F-22 Raptoreita valmistettiin sentään 195 kappaletta, joista 8 oli tosin testikoneita.
Saas nähdä mihin tuotantolukuihin kansallissosialistit pystyvät T-50:nsä kanssa.
F-22:sta tuli susi kuten F-35:stakin, joka perustuu osittain F-22:een.
F-22:n valmistamisen Pentagon saattoi lakkauttaa, mutta F-35:ttä se ei uskalla lakkauttaa vaikka hävittäjästä ei koskaan tule mitään, mutta ilman F-35:ttä ja siihen liittyvää bluffia, USA:n ja NATO:n ilmavoimat ovat täydellinen vanhojen romujen kupla.
Jo nyt USA joutui ottamaan 70-vuotta vanhat A10 Thunderboltit käyttöön.
Kannattaa heti hankkia Venäläisiä Kursk ydinsukellusveneitä sellainen laatuhärveli harjoitteli taannoin Jäämerellä, upposi heti omaan ohjuksensa ansiosta , kaikki aluksessa olleet kuolivat isänmaansa puolesta
Tekniikkatalous on rohkea lehti. Se uskaltaa kehua Venäjän aseteknologiaa, mikä on kielletty Suomen valtavirtamediassa.
Lehti paljasti Suomen salaiset F-35-kaupatkin ja joutui heti presidentin, kokoomuksen, Sanoma-säätiön, puolustusvoimien painostuksen kohteeksi. Lehdeltä uhattiin viedä tukirahat ja perua tilauksia sekä lopettaa mainostaminen.
Juuri näin, rohkeita median lähettiläitä täällä kaivataankin. Ei pelkkiä cian ja naton hännystelijöitä.
Pietarin trolli se taas päästi yhden aivopierun. Että silleen.
Venäjän T50 alettiin rakentamaan 2007, se lensi ensimmäisen kerran 4 vuoden jälkeen 2010 ja on nyt valmis sarjatuotantoon.
USA:n F35 alettiin rakentamaan 1994, se lensi ensimmäisen kerran 15 vuoden jälkeen 2009, eikä ole valmis vieläkään.
Joo kyl jenkeil on ammottava aukko ollu nois paremman luokan hävittäjissä jo vuosikymmeniä?! :/ Vast noi F-35 rupee paikkaamaa sitä, ku niitä ny saadaan yleesä pikkuhiljaa valmistettua ja siirrettyy joukko-osastoihin?
Mut noi nykyset "air superiority fighterit" F-15 on jo NII vanhaa tekniikkaa, et niitten kans ei o paperillakaan mitään toivoa pärjätä venakoitten vuosikymmeniä tuoreemmille Sukhoin vehkeille! Eikä tilannetta muuta edes uudemmat F-16 tai meikäläisten F/A-18 hornetitkaan! :/
Ja se niitten häivehävittäjähän (oliks se ny F-117?) on hävittäjäominaisuuksiltaan ihan lelu. Lähinnä pommikoneenahan sitä pelkästään käytetäänkin!
Venäjä sai viidennen sukupolven T50-hävittäjän tuotantovalmiiksi 9 vuodessa.
USA ei ole saanut viidennen sukupolven hävittäjäänsä F-35:ttä valmiiksi tuotantoon 22 vuodessa vaan tarvitsee siihen lisää vähintään 7 vuotta eli yhteensä 29 vuotta.
Niinistö, Kanerva, Haglund, Lindberg ostavat "uutena" maailman kalliimman hävittäjän joka on oikeasti jo 30 vuotta vanha rupuska.
Parempi sekin kuin rahoittaa Natsi-Venäjän maailmanvalloitusaikeita sieltä sotakalustoa ostamalla.
Jos F-35 saadaan joskus valmiiksi. Vikalista on vielä jumalattoman pitkä:
http://www.tekniikkatalous.fi/innovaatiot/14 biljoonan f35havittaja on raporteissa vikapommi quotpolttoainejarjestelmassa riski katastrofiseen tulipaloonquot/a1054369
VedäKäteen.
Suomi ostaa hävittäjiä sen takia että niillä voisi puolustaa Suomea. F-35:lla ei voi.
No toisaalt kyl ymmärtää ton kehitystyön pituudenkin, koska siitähän on tulossa "multi role platform" (mitähä tää ois suomeks?!) Eli: samasta paskasta pitää pienin muutoksin saaha omat versiot ilmavoimille ja laivastolle ja mihinlie?!? Eli toi tulee tulevaisuudessa olee melkolailla jenkkilän AINOA hävittäjätyyppi!
Ja toi "supercruise" (eli: yliääninopeus ilman jälkipolttimia maan tasolla, joka oli just ton yks tärkein suunnittelukriteeri) on varmaa loppupeleis harvinaisen vaikee toteuttaa käytännössä?
Niinistö, Kanerva, Haglund, Lindberg ostavat "uutena" maailman kalliimman hävittäjän joka on oikeasti jo 30 vuotta vanha rupuska.
F-35-kauppa pitäisi estää. F-35:lla voidaan petkuttaa suomalaisia mutta ei venäläisiä.
USA ei saanut lässy lopettakaa nyt VENÄJÄ EI OLE 500 VUODESSA SAANUT TEOLLISTA VIENTITUOTETTA KOSKAAN naurettavan YYA-aikaisen propagandan kyllästämä lässytys
Hörhöt kirjoittavat täällä propagandaa osaamatta edes venäjää, sen vertaa ei kehumansa maa niitä kiinnosta todellisuudessa
SUOMALAISET EIVÄT OLE VAPAAEHTOISESTI MUUTTANEET VENÄJÄLLE JA NE JOTKA KOMMUNISTEISTA SINNE MUUTTIVAT TAPETTIIN KAIKKI KIINNI SAANEET ETTEKÄ VOI VIERAILLA SUKULAISTENNE LUONA NIIN KUIN USASSA JONNE SUOMALAISET MENIVÄT VAPAAEHTOISESTI
http://www.minnesotafinnish.org/index.asp
MUTTA USA EI OLE SUOMEN MALLIMAA ja sillä on omat kummajaisuutensa
suvaitsevaisuus on yhtä kummallinen tai typerä päämäärä kuin vähemmistöt. Minkä asian suvaitsevaisuus minkä vähemmistön? Ei venäläiset ole mikään vähemmistö vaan Suomeen nähden valtaisa kansa vieressä joka on tuhonnut massiivisesti suomalaisugrilaista (vähemmistökulttuuria, todella pientä). Ei putinismi leninismin sovellutuksena ole mikään vähemmistökulttuuri jota meidän pitäisi suvaita ja niin edelleen
Katsokaa miten USA:ssa on käynyt kun maata on vanhasta muistista mamutettu Afrikasta ja samalla on tullut uusi ilmiö köyhyys ja työttömyys kuvaan, DETROIT, entinen Rockefellereiden automaailman keskus, ette uskoisi kuvaa katsomalla että tämä on DETROITISTA
https://www.youtube.com/watch?v=Y73VcDOzcaQ
joka on köyhä slummi jossa 3/4 väestöstä on afrikkalaisia.
USA ei ole mallivaltio Suomelle mutta mamutus vie Suomea hyvin voimakkaasti USA:n suuntaan.
Detroit romahti 1973 öljykriisin jälkeen kun amerikkalaisten huonojen isänmaallisten autojen myynti romahti ja niiden tilalle tulivat paremmat Toyotat jotka myös kuluttivat vähemmän kun kuluttajien öljykulut nousivat pienet autot olivat poikaa.
USA ei ole tavaratuontantomaa eli tuskin tunnette USA-laisia tuotteita siihen nähden mitä tunnette Hollywoodia tai pankkeja sieltä ja miten ammattilaiset tuntevat USA:n ammattilaisprosessiteollisuuden, siellä kyllä on paljon patentteja
Kun ei ole tavaratuontantoa mamu voi työllistyä USA:ssa vain oddjobeissa eli sekundatöissä ja sitten näyttelijänä ja Hollywood-kuuluisuutena, esimerkkeinä nekerit Bill Cosby ja Oprah jotka parhaimmillaan ovat ansainneet varmaan yli 100 miljoonaa dollaria vuodessa.
SUOMESSA EI OLE HOLLYWOODIA EIKÄ MITÄÄN MAMUILLE SOPIVAA TYÖTÄ vain tavaratuotantoa joka sekin vähenee tuotekehittelyn myötä robottien työksi 24 tuntia vuorokaudessa ilman Pekkas-päiviä ja lomia, tehdään pimeissä saleissa ilman työterveystarvetta ja kahvitaukoja
USAn yllämainittu entinen autoteollisuussurkaupunki on nyt mamutettu siten että 3/4 asukkaista on nekereitä ja kaupunki on konkurssislummi. Ja monet kaupungit ovat osittain slummeja eli niissä on osia, joihin kukaan valkoinen ei uskalla mennä päivisin kävellen eikä parkeerata öisin autojaan
Eräs pahimpia on Camden New Jerseyssä (lähellä Philadelphiaa siis ns. vauraalla itärannikolla) huumeita, nekereitä, jätteitä, kaupunki veloissa korviaan myöten
katso uutisvideo https://www.youtube.com/watch?v=ASyUN1qIGLU
KOSKA MAMUTUS ON PALAUTUMATONTA DEMOKRATIASSA KUTEN USASSA, sieltä ei voitu ajaa edes suomalaisia kommunisteja aikanaan pois vaikka olivat USA:n kommunistipuolueen johdossa ja oli kylmä sota,
niin samat ongelmat kohtaavat Suomea, hyvinvointivaltion alasajo ja slummiutuminen ELLEMME LOPETA MAMUTUSTA JA MAAIMANPARANNUSTA
https://www.suomenuutiset.fi/rahaa-syydetaan-kreikkaan-suomessa-lasketaan-keta-varaa-hoitaa/
Suomi osti erinomaisia panssarivaunuja Saksasta.
T50 sopii erinomaisesti Suomen maastoon, jyrkkiin nousuihin, laskuihin, lyhyisiin lentokenttiin, laskeutumispaikkoihin, F-35 ei sovi sellaiseen ollenkaan.
Amerikkalaiset sotilaat kelpaavat lapsentappajiksi ja mummojen potkijoilsi.
Suomen Halvin ja ehdottomasti Pelottavin ase on Neljä toimivaa Ydinvoimalaa!
Niihin voimakkaat räjähdepanokset ja joka hyökkää Suomeen saa tuta Helvetin tulen ja saasteen! EIKÄ MAKSA PALJON, ERITTÄIN TEHOKAS PELOTE,
Pystyy tuhoamaan koko Euroopan ja Venäjän SUUREN OSAN ASUMISKELVOTTOMIKSI TUHANNEKSI VUODEKSI! Panee hiukan miettimään Venäjän ja USA n paskiaisten??