Onko missään koottuna virpovitsa-loruja siunaavia tai maallisia? Olis kiva lueskella.
Virvon, varvon
omppopo
12111
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Se on virpomavitsa eikä virpovitsa.
En oe kuullut jotain tiettyäå kaipa niitä on monenlaisia.Jotkut liehakoi tuolla karjalankielellä kaikkea ovat imeisen tarpeessa jotain kirkollista virkaa tai AP suosiota.
Miksi se ei voisi olla virpovitsa? Virpohan tarkoittaa tuossa pajunvitsaa. Venäjäksi (ja kirkkoslaaviksi) paju on verba..
Virvon varvon vitsallani
Tuoreeks' terveeks' rikkaaks' rakkaaks'
Jeesuksen Kristuksen Jerusalemiin ratsastamisen muistoksi
Virvon Sinua
Vitsa virvoittaa
Kivut kirvoittaa
Jumala Sinua siunatkoon
Eihän ortodoksi ole venäläinen läheskään aina eikä varmasti kaikki maailman ortodoksit ole "venäläisiä".
Niin miksi virpomavitsan nimen pitäisi olla suomessa asuttaessa VENÄLÄINEN tai KARJULAINEN?
Onko tänne kohta muodostumassa uus venäläisiä ja uusjälkipolvikarjalaisten ghettoja tai tarkoitus perustaa näille omia reservaatteja?
Hei haloo nyt... ettei mopo jätä lapasia.
Monelle tulee täytenä yllätyksenä että Etiopiassakin elää ortodokseja. Ei pelkästään Venäjällä.
Virvon varvon tuoreeks terveeks tulevaks vuodet,
vitsa sulle mulle palkka.
Joku tekee sitten tästäkin varmaan väikkärin ja pääsee otsikoihin kun on tehnyt niin hienon työn.
Tulit sitten tänne mainostamaan.Olihan tuo jo ketjun viimeisessä viestissä arvattavissa.
http://www.ort.fi/uutiset/ortodoksinen-virpomaperinne-kansien-vaeliin
Ei tullu kirja karjalankielisenä olis saanu vähän ekstraa.
Laitoin aloituksen tietämättäni yhtään tuosta projekstista. Halusin keventää ylen raskaaksi ja ahistavaksi käynyttä keskustelua täällä. Taitaa olla turha edes yrittää keventää kun kaikki kääntyy heti piispojen nokitteluksi, jopa virpomislorutkin.
No mutta asiahan ei periaatteessa tuosta miksikään muutu. Niin ikävänoloista nuolemiskulttuuria ortodoksisuudessakin.Olen väsynyt näihin hörhöileviin ihmisiin ja maallisiin instituutioihin.
Ihmiset käyttäytyy kirkossakin sikaillen eivät ollenkaan hengellisesti.Itse olen alkanut liukua pois koko systeemistä liian paljon muuta hörhöilyä kuin hengellisyyttä makana tässä touhussa.
Ja kirkko on täynnä kaikkea ei kristillistä ja ei hengellistä asiaa.
Kumma miten ortodoksisiin yhteisöihin on ajautunut sellaisia ihmisiä jotka ei ole edes hengellisiä elämässään.
Hyvä sulla etiäinen ollu sitten.
Keskustelu palstalla on ikävänsävyistä johtuen yhdestä käännyttäjä helluntailaisesta, yhdestä mieleltään sairaasta kirkon miespuolisesta palvelijasta ja moderoijan puutteesta.
Ehkä joukossa on vielä joku länsisuomalainen jolla on jotain hampaankolossa tiettyjä ihmisiä kohtaan.
Virpominen ei ole mikään kristillinen tapa vaan pakanallinen tapa jonka luopiokirkot on ottaneet ohjelmaansa. kun heillä ei ole mitään oikeaa annettavaa kansalle.
No viittaavat sillä tapaan kun Jeesukselle heitettiin palmunlehviä mutta aasinsiltansa jokaisella.
Virvon varvon
tuorehekse tervehekse
tuliekse vuvvekse.
Kulu kettu iäreh,
uuzi kettu sijah.
Sinule vičču,
minule jäiččy.