Kuka voi osallistua ehtoolliseen?

Ovatko helluntailaiset edelleen sitä mieltä, että ehtoolliseen voivat osallistua vain uskovien kasteella käyneet?
Pyydän Raamatun paikkoja asian tueksi. Luin että Raamatussa ei olisi opetusta kastamattomien ehtoolliseen osallistumisesta. Mutta jos Raamatussa löytyy opetus, että kastamattomat voivat osallistua ehtoolliseen, niin sitten helluntailaiset ovat väärässä. Minä en uskalla sanoa.
84509
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 84

Vanhimmat

Raamatussa kerrotaan että joka osallistuu ehtoolliselle tajuamatta ehtoollisen merkitystä, saattaa sairastua tai jopa kuolla, meidän täytyy ymmärtää. ''sillä joka syö ja juo EROTTAMATAT Herran ruumista muusta, syö ja juo tuomioksensa. Sentähden onkin teidän joukossanne paljon heikkoja ja sairaita, ja moni on nukkunut pois.'' 1 kirj. kor. 11:29-30

Äänestä
  • Itse olen täyskovakalloinen, täysluuseri olen. Täystyhmä olen. Mutta tiedän totuuden. Totuus on Kristus ja Häneen uskova pelastuu.

    Äänestä

Olen osallistunut ehtoolliselle usein, mutta en tajua ehtoollisen merkitystä.

Mikä vaikutus ehtoollisella on uskonelämään? Nähdäkseni ei mikään.

Niin usein kun ehtoollista nautitte, sikäli mikäli ylipäänsä nautitte ehtoollista, tehkää se minun muistokseni, tarkoitti Jeesus.

Ai, niin se että kuka saa osallistua. Nykyisin pidän huolen, etten mene sellaisiin tilaisuuksiin jossa ehtoollinen muistoateriana ei ole tarjolla kaikille läsnäoleville. Jos kerta tilaisuuteenkin on avoimet ovat, sitten siellä ei aleta jakoja tekemään.

Äänestä
  • Itse olen ymmärtänyt siten ehtoollisen merkityksen, että ensinkin sen muisto ateria asian kautta itselleni palautuu mieleen uskoontulo hetkeni, eli uudestisyntymiseni ja se muisto vahvistaa Uskoani !

    Siis monesti asiat unohtuvat tai muistotkin "haalistuvat", mutta ehtoollisella muistan sen Veren voiman ja vaikutuksen, kun sain syntini anteeksi ja tulin sovitetuksi Isän Jumalan kanssa, eli se palauttaa mieleen sen perustan ja pohjan eli evankeiumin Voiman ja vaikutuksen omaan Uskon elämäänikin !

    Siis saan Uskonvahvistusta ehtoollisella !

    Sitten se ehtoollinen on yhteys ateria, eli sen kautta Herra yhdistää ja lujittaa Pyhien yhteyttä, eli sen yhteyden kokeminen on myös tärkeää, ja kun juuri on palautettu mileen se, että itselle on KAIKKI synnit annettu aikanaan anteeksi, niin se herättää ainakin minua Rakkauteen ja pitkämielisyyteen Uskon sisaruksiani kohtaan, eli he ovat samasta verestä osallisia ja perillisiä, kuten minä ja me olemme siten samaa perhettä, eli samasta leivästä eli Kristuksesta osallisia !

    Jos siis ehtollisella tutkistelee näitä muisto ja yhteys asioita, niin se monella tapaa rakentaa Uskovaa !

    Siksi ketään uudestisyntynyttä Uskovaa ei saisi jättää tuon muisto ja yhteys aterian ulkopuolelle, sillä silloin teemme pahaa ja väkivaltaa toiselle Uskovalle, ja itse asiassa toimimme vastoin Herran asetus sanoja, eli nautimme väärin Herran ehtoollista !

    Siis uudestisyntymässä JO meidät liitettiin Seurakuntaan eli pyhien yhteyteen, ja siinä hetkessä me tulimme Kristuksen sovintoverestä osallisiksi, ja Hänen ruumistaan eli siitä leivästä eli Seurakunnasta osallisiksi !

    Mutta nyt kun on lahkoja, niin tuo Seurakunta asia on sotkettu, ja sanotaan uskovan liittyvän "helluntaiseurakuntaan" tai "lutherilaiseen kirkoon/seurakuntaan" ym ym.., vaikka Raamattu ei tunne eikä tunnusta sellaisia "seurakuntia" vaan ne ovat vain lahkoja ja puolueita !

    Siitä siis juontaa osin tämä ehtoollis kielto, kun herätysliikeissä on ollut tuo jäsenten keruu tapa, eli aikuskasteen ja jäsenrekisterin kautta he liittävät uskovan muka vasta seurakuntaan, vaikka Jumala liitti uudestisyntyneen JO uudestisyntymässä Jumalan Seurakuntaan eli Kristuksen ruumiiseen Pyhän Hengen kautta, jonka uskova uskootulossaa sai Herran kastaessa uskoontulleen Pyhällä Hengellä !

    Mark. 16:16 Joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu; mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen.

    Suomeksi, joka uskoo ja jonka Herra Jeesus kastaa Pyhällä Hengellä pelastuu !

    Mutta joka ei usko, sitä Herra Jeesus ei myöskään kasta Pyhällä Hengellä, se jää Hengellisesti kuolleeksi yhä, sillä sillä ei ole Pyhää Henkeä eikä siten ikuista Elämää !

    Matt. 3:11 Minä kastan teidät vedellä parannukseen, mutta se, joka minun jäljessäni tulee, on minua väkevämpi, jonka kenkiäkään minä en ole kelvollinen kantamaan; hän kastaa teidät Pyhällä Hengellä ja tulella.

    Siis vesi kaste ei pelasta ketään, sen sijaan Hengellä kastaminen pelastaa, sillä sen kautta saadaan se Elämä !

    Äänestä

  • Siis jos herätysliikkeissä tajuttaisiin edes se perus asia, että uudestisyntymässä Herra ITSE liittää uskoontulleen, Pyhällä Hengellä oikeaan ja aitoon Seurakuntaan, niin koko tätä keskustelua ei tarvitsisi edes käydä !!!

    Mutta kun seurakunta asiakin on sotkettu, niin ei näitäkään perusasioita siksi ymmärretä !

    Siis nyky uskovien Raamatun tuntemus on niin pintapuolista ja heikkoa, että ei tiedetä edes mikä on oikeasti se Oikea Seurakunta ja kuinka siihen liitytään/liitetään, niin vaikeaa on selittää muitakaan asioita jotka aiheeseen liittyvät !

    Äänestä

  • Kun ihminen syö ehtoollista, siinä leipä muuttuu Kristuksen ruumiiksi ja viini vereksi. Jos tätä ei ymmärrä, syö kuolemakseen, sanoo Raamattu. Nyt ketään tuomitsematta.

    Äänestä

  • Kuulutko katoliseen kirkkoon siis Hei125?

    Äänestä

  • Hei125 kirjoitti:

    Kun ihminen syö ehtoollista, siinä leipä muuttuu Kristuksen ruumiiksi ja viini vereksi. Jos tätä ei ymmärrä, syö kuolemakseen, sanoo Raamattu. Nyt ketään tuomitsematta.

    No, ei todellakaan muutu leipä muuksi, eikä viini muuksi.

    Ne ovat vertauskuvallisia ilmauksia ja ateria on MUISTOATERIA.

    Johan veren syöntikin on pahasta Raamatun mukaan.

    Ja Raamattu ei ole ristiriitainen.

    Äänestä

Voiko paholainen osallistua ehtoolliseen?

Äänestä
  • Tuskin voi, arvelen. Piittaamaton voi, ei kai sielunvihollinen. Luulisin, koska pakenee yleensä uskovaistenkin läheltä.

    Äänestä

Aloittaja kysyi Raamatun kohtia sen puolesta, että voiko kastamaton osallistua ehtoolliseen? Niitä minäkin odotan.

Äänestä

Jospa etsistte ne Sanan paikat, joissa uudestisyntyneeltä eli Hengestä syntyneeltä EVÄTÄÄN yhteys ja muistoaterian vietto uskon sisaruksiensa kanssa !!!

Mutta nythän ei toisalta olekaan kirkkokunnissa ja herätysliikkeissä kyse siitä, vaan kyse on siitä, että kuka saa osallistua sen lahkon/puolueen OMIEN sääntöjen mukaan heidän "ehtooollisilleen" !!!

Äänestä

Siis Jumala ei varmastikaan kiellä ehtoolliselle eli Jumalan lapsien yhteiselle aterialle osallistumista, Hänen omilta lapsiltaan !!!

Sehän olisi sama kuin luonnollisessa perheessä osa perheen lapsista ei saisi osallstua yhteiselle aterialle ja näille sen kautta sanottaisiin käytännön kautta, että eivät he mitään perheen omia lapsia olekaan, eli menkööt muualle !

Äänestä

Toisin kuin luterilaisissa tai ortodoksisissa seurakunnissa helluntaiseurakunnissa ehtoolliselle voivat osallistua kaikki ne, jotka tunnustavat uskonsa Jeesukseen. Käytäntö ei ole kiveen hakattu sääntö eli seurakunnat voivat miettiä itse oman ehtoolliskäytäntönsä. Nykyään yhä useimmissa helluntaiseurakunnissa ehtoollinen on ns. avoin.

Äänestä
  • Tiedän kyllä vierailtuani herätysliikkeiden paikallis "seurakunnissa", että käytännöt ehtoollisen suhteen esim. hellareissa vaihtelevat paljonkin !

    Eli yhtä selkeää linjaa ei ole selvästikään, vaan kunkin paikallisen "seurakunnan" ns vanhinten ymmärryksen mukaan ja vuoksi on siis hyvinkin vaihtelevia käytäntöjä ehtoollis asiassa kuten muissakin opillisissa asioissa ja siten niiden käytännön soveltamisissa !

    Mihin siis on unohtunut pyrkimys YHTEEN Uskoon, ja YHTEEN...

    1 Niin kehoitan siis minä, joka olen vankina Herrassa, teitä vaeltamaan, niinkuin saamanne kutsumuksen arvo vaatii,
    2 kaikessa nöyryydessä ja hiljaisuudessa ja pitkämielisyydessä kärsien toinen toistanne rakkaudessa
    3 ja pyrkien säilyttämään hengen yhteyden rauhan yhdyssiteellä:
    4 yksi ruumis ja yksi henki, niinkuin te olette kutsututkin yhteen ja samaan toivoon, jonka te kutsumuksessanne saitte;
    5 yksi Herra, yksi usko, yksi kaste;
    6 yksi Jumala ja kaikkien Isä, joka on yli kaikkien ja kaikkien kautta ja kaikissa.

    Tuosta on siis jo lähtökohtaisesti luovuttu siinä vaiheessa kun päätettiin olla hellutailaisia !

    Äänestä

  • Tiedän minäkin, helluntaiseurakunnan jäsenenä, että käytöntö vaihtelee tällä hetkellä. Aiemminhan se on ollut tiukka "ei" muiden srk jäsenille. Vapaiden suuntien uskovat lienevät kuitenkin saaneet "ehtoollislautasen" eteensä.
    Ajat muuttuvat, ja kun ollaan koko ajan enemmän yhtä' toisten uskovien kanssa, myös tämä ehtoolliskäytöntö muuttuu. Ja hyvä niin!

    Äänestä

1.Mitä ehtoollinen ON?

Ehtoollisessa on kahdenlaiset asiat;
-Näkyväiset: Leipä ja viini
-Näkymättömät: Kristuksen ruumis ja veri

2.Mitä ehtoollisessa saamme?

"Siunattu malja, jonka me siunaamme, eikö se ole osallisuus Kristuksen vereen? Se leipä, jonka me murramme, eikö se ole osallisuus Kristuksen ruumiiseen?" (1.Kor.10:16).

3. Miten on mahdollista, että Kristus antaa meille ruumiinsa ja verensä syödä ja juoda?

Me emme voi tätä käsittää omalla järjellämme. Se on salaisuus.
Oikeina kristittyinä saamme sen yksinkertaisesti uskoa, epäilemättä Jeesuksen omia sanoja:"Tämä ON MINUN RUUMIINI...Tämä ON MINUN VERENI" (Mark.14:22,24).

4. Entä jos nauttii ehtoollista ilman uskoa?

Ilman uskoa ehtoollisen nauttiminen tulee enemmän tuomioksi kuin autuudeksi (1.Kor.11:27-31)

5.Voidaanko sanoa, että leipä ja viini MERKITSEVÄT Kristuksen ruumista ja verta?

Ei voida!
Kristus ei ole ehtoollisessa antanut meille ruumistaan ja vertansa niinkuin poissa olevaisten paljaina merkkeinä, vaan itse olennon: TOTISEN RUUMIINSA JA VERENSÄ.

6. MUUTTUVATKO leipä ja viini Kristuksen ruumiiksi ja vereksi (kuten katoliset opettavat)?

Eivät muutu.
Ehtoollisessa saadaan leivässä ja viinissä TOTINEN KRISTUKSEN RUUMIS JA VERI.

7. Mitä hyvää meillä on ehtoollisessa?

-Meidän uskomme tulee siinä vahvistetuksi ja vakuutetuksi syntien anteeksisaamisesta (Matt.26:28).
-Tulemme Kristuksen kanssa yhdistetyiksi.

8. Kuinka usein ehtoolliselle pitäisi mennä?

Ei ainoastaan kerran vuodessa, vaan niin USEIN (1. Kor.11:26), kuin omatunto lohdutukseksensa ja vahvistukseksensa vaatii.

9. Mikä kehoittaa meitä käymään ehtoollisella?

-Jeesuksen Kristuksen käsky
-Hänen armollinen lupauksensa
-oma tarpeemme, heikkoutemme ja kiusaukset, joille aina olemme alttiita.

10. Ketkä ovat kelvollisia ehtoolliselle?

-Jotka koettelevat itsensä ja sydämestään katuvat syntejään.
-Jotka uskovat, että Jumala Kristuksen tähden antaa heille synnit anteeksi
-Joilla on sovinnollinen mieli lähimmäisiään kohtaan
-Joilla on vakaa ja totinen aikomus ja tahto tehdä parannusta elämässään.

Kelvoton on se, joka ei näistä pidä vaarin, vaan menevät sinne vain tavan vuoksi, ulkonaisen muodon tähden ja ulkokullatusta sydämestä.; he syövät ja juovat itsellensä tuomion ja kadotuksen.
1. Kor.11:28
Matt. 5:23,24

Äänestä
  • Haluatko Tapio selventää sitä, mitä tarkoitat kohdalla !0 ?

    Siis hieman selvemmin ja laajemmin, että mitä tarkoitat esim. sanoilla kelvoton ja kelvollinen ?

    Äänestä

  • 1. Kor 11:28
    "Koetelkoon siis ihminen itseänsä ja niin syököön tätä leipää ja juokoon tästä maljasta."

    Itsensä koetteleminen koskee niitä, jotka väärin nauttivat ehtoollista erottamatta Herran ruumista muusta syömisestä ja juomisesta (29).
    Korinttossahan jotkut olivat juovuksissa (11:21).

    1.Kor. 11:17-34
    Herran aterian oikea vietto
    Kristinuskon alkuaikoina kukin toi ruoka-aineita kotoaan ehtoollistilaisuuteen, jossa syötiin normaali ateria ja sen yhteydessä Herran ehtoollista, käyttäen tarjolla olevaa leipää ja viiniä. Vaarana oli, ettei pysähdytty muistelemaan Herran kuolemaa (j. 29).
    Meillähän on tilanne nykyisin toinen, kun ehtoollisateriaa vietetään muista aterioista täysin erillään.

    Herran aterialle kokoonnuttiin kiireellä. Joillakin oli nälkä, jotkut jopa juovuksissa (21,33,32). Kiireessä ei ehditty lausua yhteistä kiitosrukousta, johon olisi liittynyt viittaus Herran Jeesuksen kuolemaan ja sen hedelmään, syntien anteeksiantamukseen ja iankaikkiseen elämään (j. 23-25. ).

    Epäjärjestyksen lisäksi Herran aterialla ei muistettu seurakunnan köyhiä, jotka saattoivat jäädä ateriasta osattomiksi, koska heillä ei ollut mitään evästä iltapalakseen (j. 22.). Pöyristyttävän rakkaudetonta! Tässä kohden Paavali ei kiittele korintilaisia (j. 22.).

    Herran aterian pitäisi olla yhteyden ateria, eikä kenenkään pitäisi jäädä paitsi hänen ruumiistaan ja verestään. Jeesuksen ruumis ja verihän ovat todellisesti läsnä ehtoollisessa:( ”Tämä ON….” , Matt. 26:26-29).

    Jokainen, joka ottaa vastaan leivän ja viinin, saa Jeesuksen ruumiin ja veren- niin uskova kuin epäuskoinenkin. Uskoville ehtoollinen koituu siunaukseksi, epäuskoisille syytökseksi ja tuomioksi (j. 27, 30.).

    Äänestä

  • Moni meistäkin saattaa arkailla tulemasta ehtoolliselle. Joku voi ajatella, ettei ole tarpeeksi hyvä kohtaamaan Herraa.
    Minua ovat rohkaisseet nämä Herran sanat: ”Teidän edestänne annettu ja vuodatettu syntien anteeksiantamiseksi” (Matt. 26:28). Joka uskoo nämä sanat, hän saa, mitä ne lupaavat.
    Kelvollinen ehtoollisvieras on se, joka tarvitsee Kristusta. Hän katuu syntejään ja pyytää niitä anteeksi.

    Jos siis koet tarvitsevasi yhä läheisempää elämänyhteyttä Kristukseen, käy usein ehtoollisella. Paavali sanoo: ”Niin usein, kuin…”(j. 26). Hän ei sano, että ”niin harvoin, kuin…”
    Ei tarvitse myöskään tavoitella ylevää tunnelmaa.
    Hyödyksi ehtoollinen on sille, joka ottaa sen vastaan uskossa, tuntui miltä tuntui.

    Äänestä

  • Tapio522eikirj kirjoitti:

    1. Kor 11:28
    "Koetelkoon siis ihminen itseänsä ja niin syököön tätä leipää ja juokoon tästä maljasta."

    Itsensä koetteleminen koskee niitä, jotka väärin nauttivat ehtoollista erottamatta Herran ruumista muusta syömisestä ja juomisesta (29).
    Korinttossahan jotkut olivat juovuksissa (11:21).

    1.Kor. 11:17-34
    Herran aterian oikea vietto
    Kristinuskon alkuaikoina kukin toi ruoka-aineita kotoaan ehtoollistilaisuuteen, jossa syötiin normaali ateria ja sen yhteydessä Herran ehtoollista, käyttäen tarjolla olevaa leipää ja viiniä. Vaarana oli, ettei pysähdytty muistelemaan Herran kuolemaa (j. 29).
    Meillähän on tilanne nykyisin toinen, kun ehtoollisateriaa vietetään muista aterioista täysin erillään.

    Herran aterialle kokoonnuttiin kiireellä. Joillakin oli nälkä, jotkut jopa juovuksissa (21,33,32). Kiireessä ei ehditty lausua yhteistä kiitosrukousta, johon olisi liittynyt viittaus Herran Jeesuksen kuolemaan ja sen hedelmään, syntien anteeksiantamukseen ja iankaikkiseen elämään (j. 23-25. ).

    Epäjärjestyksen lisäksi Herran aterialla ei muistettu seurakunnan köyhiä, jotka saattoivat jäädä ateriasta osattomiksi, koska heillä ei ollut mitään evästä iltapalakseen (j. 22.). Pöyristyttävän rakkaudetonta! Tässä kohden Paavali ei kiittele korintilaisia (j. 22.).

    Herran aterian pitäisi olla yhteyden ateria, eikä kenenkään pitäisi jäädä paitsi hänen ruumiistaan ja verestään. Jeesuksen ruumis ja verihän ovat todellisesti läsnä ehtoollisessa:( ”Tämä ON….” , Matt. 26:26-29).

    Jokainen, joka ottaa vastaan leivän ja viinin, saa Jeesuksen ruumiin ja veren- niin uskova kuin epäuskoinenkin. Uskoville ehtoollinen koituu siunaukseksi, epäuskoisille syytökseksi ja tuomioksi (j. 27, 30.).

    Tapio taas sekoilee kuten lutterin oppiin kuuluukin !

    Mikä siinä on kun he eivvät opi lukemaan Raamatusta mitä siellä on mutta löytävät joka asiasta sellaista mitä ei ole, kerrotko tapio salaisuutesi?

    Äänestä

Ne etoolliset, kuin muutkin Raamatun UT mukaiset asia kuluu vain Kristuksen Jeeusksen aposolisessa seurakunta ja seurakunnat / Jumalan valtakunta yhteydessä, Raamatun UT opetusten ja ohjeiden mukaisesti YHTÄ olevasti ja kaikessa YHTÄ pitävästi, Totuudessa YKSI mielisesti, jokaista jäsentään myöden keksinäisessä rakkaudessa ja huolenpito yhteydessä elävästi ja toimivasti / vaikuttavasti Hänen, apotolista seurakuntaa / seurakuntiaan rakentavasti, käskynsä kaikilta osin pitävästi ja täyttävästi / ne Oikean Kristillisyyden tunnusmerkit ilmentävästi ja täyttävästi, = osoittavasti / todistavasti eläville.

Jeesuksen nimessä... muistuttaen ja valistaen. vähäinen, Totuudessa pysyvä ja mukaisesti elävä ja toimiva palvelijansa. Hänen kanssaan, Hänessä YHDEKSI, yhtä oleviksi ja kaikessa yhtä pitävästi, näin em. Raamatun UT mukaisesti eläviksi ja toimiviksi kokoamassa oleva.

Äänestä
  • Menepä sinä sinne valtakuntaasi höpäjämästä sekavia! Lue Tapion kirjoituksia ja viisastu, käänny pois Jehovalahkosta.

    Äänestä

Huomatkaa Raamatun kohdat.
Kaikki Uuden testamentin kirjeet ovat kirjoitetut kasteella käyneille uskoville. Muun muassa korinttolaiset, jotka saivat tarkat opetukset ehtoollisen vietosta, olivat käyneet kasteella. Apt. 18:8 / 1 Kor. 11:23-34. Samoin olivat efesolaiset. Apt. 19:1-5 / Efes. 4:5.
Raamattu ei tunne käsitettä "kastamaton kristitty". Apt. 2:41. 10:48. Sen tähden alkuseurakunnan aikana kristittyjen keskuudessa ei ollut kastamattomia. Pitäisikö meidän aikanamme nyt hyväksyä epäraamatullinen käytäntö, kastamattomuus?
Markus 16:15,16 on voimassa oleva lähetyskäsky.

Yksi esimerkki mielettömiä kysymyksiä vastaan, joita eksyneet tekevät: "Eihän raamattu kiellä kastamattomia ottamasta osaa ehtoolliseen." Niinpä. Ei kiellä. Totta. Ei Raamattu myöskään kiellä käyttämästä huumeita. Eikä Raamattu kiellä kotieläimiä osallistumasta ehtoollisen viettoon. Pitäisikö sen perusteella ottaa Musti ja Mirri mukaan leivänmurtotilaisuuteen ja olla siellä itse amfetamiinipilvessä? Eihän Raamattu sitä kiellä.
Saa ajatella.

Äänestä
  • Saisi myös lukea !

    1. Korinttolaiskirje 1
    14 Minä kiitän Jumalaa, etten ole kastanut teistä ketään muita kuin Krispuksen ja Gaiuksen,
    15 niin ettei kukaan saata sanoa, että te olette minun nimeeni kastetut.
    16 Kastoinhan tosin Stefanaankin perhekunnan; sitten en tiedä, olenko ketään muuta kastanut.
    17 Sillä Kristus ei lähettänyt minua kastamaan, vaan evankeliumia julistamaan-ei puheen viisaudella, ettei Kristuksen risti menisi mitättömäksi.

    Paavali, pakanoiden Apostoli sanoo tuossa juuri, että hän on kastanut Korinttolaisista VAIN PARI, ja se tarkoittaa käytännössä sitä, että muut ovat kastamattomia !

    Saisi myös ymmärtää lukemansa !

    Mark. 16:16 Joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu; mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen.

    Tuossa EI LUE VEDELLÄ, eikä vesi siis pelasta ketään !!!

    Siinä puhutaan seuraavasta asiasta ja kasteesta joka on pelastuksen tae, eli Hneki kasteesta jonka suorittaa siis Herra Jeesus, eli siksi KASTETAAN, on pasiiivi muodossa !!!

    Matt. 3:11 Minä kastan teidät vedellä parannukseen, mutta se, joka minun jäljessäni tulee, on minua väkevämpi, jonka kenkiäkään minä en ole kelvollinen kantamaan; hän kastaa teidät Pyhällä Hengellä ja tulella.

    Siis ihminen eli Johannes kastoi VEDELLÄ PARANNUKSEEN !

    Jeesus KASTAA PYHÄLLÄ HENGELLÄ, jolloin ihmiseen tulee Ikuinen Elämä sen Hengen kautta !

    Johannes - vesikaste - vanhaliitto !

    Jeesus - Pyhällä Hengellä kastaminen - uusiliitto !

    Vanhanliiton aikaisia "pesoja" ei tarvita uudessa liitossa !

    Hepr. 9:10 vaan jotka, niinkuin ruuat ja juomat ja erilaiset pesotkin, ovat ainoastaan lihan sääntöjä, jotka ovat voimassa uuden järjestyksen aikaan asti.

    Äänestä

  • Voivoi kirjoitti:

    Saisi myös lukea !

    1. Korinttolaiskirje 1
    14 Minä kiitän Jumalaa, etten ole kastanut teistä ketään muita kuin Krispuksen ja Gaiuksen,
    15 niin ettei kukaan saata sanoa, että te olette minun nimeeni kastetut.
    16 Kastoinhan tosin Stefanaankin perhekunnan; sitten en tiedä, olenko ketään muuta kastanut.
    17 Sillä Kristus ei lähettänyt minua kastamaan, vaan evankeliumia julistamaan-ei puheen viisaudella, ettei Kristuksen risti menisi mitättömäksi.

    Paavali, pakanoiden Apostoli sanoo tuossa juuri, että hän on kastanut Korinttolaisista VAIN PARI, ja se tarkoittaa käytännössä sitä, että muut ovat kastamattomia !

    Saisi myös ymmärtää lukemansa !

    Mark. 16:16 Joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu; mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen.

    Tuossa EI LUE VEDELLÄ, eikä vesi siis pelasta ketään !!!

    Siinä puhutaan seuraavasta asiasta ja kasteesta joka on pelastuksen tae, eli Hneki kasteesta jonka suorittaa siis Herra Jeesus, eli siksi KASTETAAN, on pasiiivi muodossa !!!

    Matt. 3:11 Minä kastan teidät vedellä parannukseen, mutta se, joka minun jäljessäni tulee, on minua väkevämpi, jonka kenkiäkään minä en ole kelvollinen kantamaan; hän kastaa teidät Pyhällä Hengellä ja tulella.

    Siis ihminen eli Johannes kastoi VEDELLÄ PARANNUKSEEN !

    Jeesus KASTAA PYHÄLLÄ HENGELLÄ, jolloin ihmiseen tulee Ikuinen Elämä sen Hengen kautta !

    Johannes - vesikaste - vanhaliitto !

    Jeesus - Pyhällä Hengellä kastaminen - uusiliitto !

    Vanhanliiton aikaisia "pesoja" ei tarvita uudessa liitossa !

    Hepr. 9:10 vaan jotka, niinkuin ruuat ja juomat ja erilaiset pesotkin, ovat ainoastaan lihan sääntöjä, jotka ovat voimassa uuden järjestyksen aikaan asti.

    Eikös siitä paremminkin käy ilmi että Paavali ei kastanut monia ja siinä kaikki!
    Miksi menet tekemään omia päätelmiäsi kerro!

    Etkö lue että jokapaikassa saarnataan uskoontuloa ja kastetta sen päälle, onko näössä vikaa vai missä!

    Äänestä

  • Hyvä herra "ajattelevaharvinaisuus".

    Nythän on niin että helluntailaistenkaan kokouksissa ei kasteta heitä, jotka sanan kuultuansa ja uskottuansa tahtovat uskoon tulla. Heidät päästetään kastamatta menemään.
    Kysymyksessä ei ole heti-kastaa -oppi. Vaan Apostolinen käytäntö kastaa (kasteen kautta ohjata) Jeesuksen opetuslapseksi.

    Äänestä

  • saaopetellalukemaankin kirjoitti:

    Eikös siitä paremminkin käy ilmi että Paavali ei kastanut monia ja siinä kaikki!
    Miksi menet tekemään omia päätelmiäsi kerro!

    Etkö lue että jokapaikassa saarnataan uskoontuloa ja kastetta sen päälle, onko näössä vikaa vai missä!

    MIkä se saa ihmisen heittäytymään tietensä tietämättömäksi vaikka lapsen ajattelu riittää näkemään mitä Uusiliitto Apostoleineen julistaa ja opettaa?

    Äänestä

  • harvinaistaon kirjoitti:

    Hyvä herra "ajattelevaharvinaisuus".

    Nythän on niin että helluntailaistenkaan kokouksissa ei kasteta heitä, jotka sanan kuultuansa ja uskottuansa tahtovat uskoon tulla. Heidät päästetään kastamatta menemään.
    Kysymyksessä ei ole heti-kastaa -oppi. Vaan Apostolinen käytäntö kastaa (kasteen kautta ohjata) Jeesuksen opetuslapseksi.

    Saa myös käyttää järkeään vai pitäisikö vieraassa tupakokouksessa alkaa heti hakemaan tuhatta vesilitraa kesken kokouksen häh taikak hakkaamaan avantoa tammikuussa kun järvenranta-asukki tulee uskoon!?`

    mikä se on kun se terve ajattelu niin kovinharvoin saapuu näille palstoille kerro!

    Äänestä

  • Voivoi kirjoitti:

    Saisi myös lukea !

    1. Korinttolaiskirje 1
    14 Minä kiitän Jumalaa, etten ole kastanut teistä ketään muita kuin Krispuksen ja Gaiuksen,
    15 niin ettei kukaan saata sanoa, että te olette minun nimeeni kastetut.
    16 Kastoinhan tosin Stefanaankin perhekunnan; sitten en tiedä, olenko ketään muuta kastanut.
    17 Sillä Kristus ei lähettänyt minua kastamaan, vaan evankeliumia julistamaan-ei puheen viisaudella, ettei Kristuksen risti menisi mitättömäksi.

    Paavali, pakanoiden Apostoli sanoo tuossa juuri, että hän on kastanut Korinttolaisista VAIN PARI, ja se tarkoittaa käytännössä sitä, että muut ovat kastamattomia !

    Saisi myös ymmärtää lukemansa !

    Mark. 16:16 Joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu; mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen.

    Tuossa EI LUE VEDELLÄ, eikä vesi siis pelasta ketään !!!

    Siinä puhutaan seuraavasta asiasta ja kasteesta joka on pelastuksen tae, eli Hneki kasteesta jonka suorittaa siis Herra Jeesus, eli siksi KASTETAAN, on pasiiivi muodossa !!!

    Matt. 3:11 Minä kastan teidät vedellä parannukseen, mutta se, joka minun jäljessäni tulee, on minua väkevämpi, jonka kenkiäkään minä en ole kelvollinen kantamaan; hän kastaa teidät Pyhällä Hengellä ja tulella.

    Siis ihminen eli Johannes kastoi VEDELLÄ PARANNUKSEEN !

    Jeesus KASTAA PYHÄLLÄ HENGELLÄ, jolloin ihmiseen tulee Ikuinen Elämä sen Hengen kautta !

    Johannes - vesikaste - vanhaliitto !

    Jeesus - Pyhällä Hengellä kastaminen - uusiliitto !

    Vanhanliiton aikaisia "pesoja" ei tarvita uudessa liitossa !

    Hepr. 9:10 vaan jotka, niinkuin ruuat ja juomat ja erilaiset pesotkin, ovat ainoastaan lihan sääntöjä, jotka ovat voimassa uuden järjestyksen aikaan asti.

    Voivoi:"Vanhanliiton aikaisia "pesoja" ei tarvita uudessa liitossa" !
    ----
    1. Kor. 6:11
    Ja tuommoisia te olitte, jotkut teistä; mutta te olette vastaanottaneet PESON, te olette pyhitetyt, te olette vanhurskautetut meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen nimessä ja meidän Jumalamme Hengessä.

    Tit. 3:5
    pelasti hän meidät, ei vanhurskaudessa tekemiemme tekojen ansiosta, vaan laupeutensa mukaan uudestisyntymisen PESON ja Pyhän Hengen uudistuksen kautta,

    Äänestä

  • Tapio ymmärräthän sen, että tuo PESO on sisäinen, eli vesi siis ei vanhurskauta eikä pyhitä !

    Huomaa tuossa samassa kohdassa sanotaan Jumalamme HENGESSÄ !!!

    Tuo toinen samoin, eli PESO PYHÄN HENGEN UUDISTUKSEN KAUTTA, ei veden !!!

    Siis minä JO kirjoitin, että vanha liitto oli ULKOINEN, ja se kertoo "kuvana ja varjona" sen, mitä uudessa liitossa tapahtuu sisäisesti !

    Vesi siis kuvastaa parannuksentekoa, ja parannusta tehdään uudessa liitossa sisäisesti, sen ulkoinen ilmenemis muoton on siis syntien tunnustaminen, vanhassa liitossa sen sijaan suritettiin eläinten uhraamisia ja ULKOISIA PESOJA !!!

    En haluaisi näitä asioita rautalangasta vääntää !

    Äänestä

  • saaopetellalukemaankin kirjoitti:

    Eikös siitä paremminkin käy ilmi että Paavali ei kastanut monia ja siinä kaikki!
    Miksi menet tekemään omia päätelmiäsi kerro!

    Etkö lue että jokapaikassa saarnataan uskoontuloa ja kastetta sen päälle, onko näössä vikaa vai missä!

    Sinä vain et ITSE ole lukenut ja tutkinut kaste asioita riittävästi, vaan olet uskonut vain sen, mitä sinulle on opetettu !

    Olen JO kirjoittanut sen asian, että ns. juutalaiset kastettiin ensin ja sitten sen jälkeen he saivat luvatun Hengen, eli Jeesuksen ajan Israelin huone siirtyi siis suoraan vanhasta liitosta uuteen, eikä heidän tarvinnut muuta kuin ottaa Jeesuksen nimi ja Hänet vapahtajana vastaan !

    Siis ns juutalaiset kuuluivat JO Jumalan omaisuuskansaan, ja he tekivät vain PARANNUKSEN epäuskostaan, ja tulivat Jeesukseen uskoviksi, ja sen merkkinä heidät kastettiin vedellä !

    Huomaa esim Filippuksen ja hoviherran tapaus:

    Ap. t. 8:36 Ja kulkiessaan tietä he tulivat veden ääreen; ja hoviherra sanoi: "Katso, tässä on vettä. Mikä estää kastamasta minua?"
    37 Mutta Philippus sanoi: jos sinä kaikesta sydämestä uskot, niin tapahtukoon. Hän vastasi ja sanoi: minä uskon Jesuksen Kristuksen Jumalan Pojaksi.

    Siis vain jos sydämen uskon juutalainen tunnusti, hänet kastettiin vedessä !

    Mutta ensimmäiset pakanat, eli Korneliuksen huonekunnan tapauksessa Usko syntyi ja Herra kastoi heidät Pyhällä Hengellä, ja sen kautta Pietarikin tajusi, että Usko oli syntynyt, mutta Pietari, joka ei ensin ymmärtänyt pelastuksen ja evankeliumin sanoman kuuluvan myös pakanoille, kastoi heidät vedellä, mutta se oli siis turhaa !

    Ei siinä vahinkoa tehty, mutta ei se hyödyttänyt mitään, sillä Herra oli JO liittänyt Korneliuksen huonekunnan uudestisyntyneiden eli Jumalan lasten eli Pyhien joukkoon !

    Ja tuosta asiasta, kun Paavali siis ei kastanut, kuin pari Korinttolaisista, siinä Paavali KIITTÄÄ JUMALAA siitä, että EI KASTANUT !!!

    Jos tarkoitus olisi kastaa kaikki, niin ei Paavali varmastikaan noin olisi sanonut/kirjoittanut !

    Etkö sinä sen vertaa ymmärrä, että Paavalin Apostolina tuli ITSE OLLA OIKEAN TOIMINNAN ESIMERKKI !!!

    Etkö ymmärrä, että Paavalin tuli AIVAN KAIKESSA olla ja toimia oikein ja esimerkillisesti !!!

    Jos Paavali esimerkki on siis se, että hän kiittää Jumalaa siitä, että ei ole kastanut kuin pari, niin mitä siitä voimme päätellä, eli vedellä kastaminen vie nopeasti pieleen, eli Kristuksen risti tulee mitättömäksi, kuten on käynytkin, eli vesi kaste on osin jo korvannut uudestisyntymisen ja Herran suorittaman Hengellä kastamisen !

    Tämä näkyy selvästi esim kirkkokuntien vesi kaste käytännössä, eli vauva, joka ei ymmärrä vielä edes evankeliuma ja siten hänellä ei voi olla sydämen uskoakaan, kastetaan ja sen kautta liitetään "seurakunnan" jäseneksi !

    Siis näettekö, mihin asti on menty, eli kuten Paavali varoittaa vesikaste on mitätöinyt Kristuksen Ristin ja Ristintyön, ja sen tilalle on siis tullut ulkoinen vesikaste toimitus !!!

    Siis uudestisyntyminen ja siinä satava Pyhä Henki vain liittää Seurakuntaan, eikä todellakaan mikään vesi kaste, ei vauvana eikä aikuisena !!!

    Paavali, joka sai suoraan Herralta opetuksensa ja ohjeet sanoo itse tuossa kohtaa, että Herra Jeesus ei lähettänyt häntä vedellä kastamaan, ja huomaa se taas, että Apostolin pitää omalla esimerkillään näyttää se, miten muidenkin tulee toimia !!!

    14 Minä kiitän Jumalaa, etten ole kastanut teistä ketään muita kuin Krispuksen ja Gaiuksen,
    15 niin ettei kukaan saata sanoa, että te olette minun nimeeni kastetut.
    16 Kastoinhan tosin Stefanaankin perhekunnan; sitten en tiedä, olenko ketään muuta kastanut.

    Siis HUOMAA !!!
    17 Sillä Kristus ei lähettänyt minua kastamaan, vaan evankeliumia julistamaan-ei puheen viisaudella, ettei Kristuksen risti menisi mitättömäksi.

    Herramme kyllä tiesi ennalta jo, mihin tuo vesikaste vie, ja sen siis Paavalikin sai käytännössä kokea, ja siksi Paavali siis kiitti, ettei ollut mennyt muita kastamaan !!!

    Ja nuo kastetut olivat nähdäkseni juutalaisia, jotka siis vanhan liiton järjestykseen tottuneina halusivat ITSE vesi kasteelle !

    Mutta toisaalta olen ymmärtänyt niin, että Jeesuksen aikana eläneet juutalaiset, vielä uuden liiton aikanakin sen vesikasteen kautta pääsivät uuteen liittoon, sillä he siirtyivät suoraan vanhasta uuteen ottaen vain Jeesuksen vastaan, mutta se vesikaste mahdollisuus loppui kun Temppeli hajoitettiin, eikä kiveä jäänyt kiven päälle v. 70 ?

    Tuo siis oli "kuva" vanhan liiton lopullisesta loppumisesta !!!

    Monien uskovien olisi hyvä ymmärtää juuri se perus asia ensin, että sen Raamatun ajan juutalaisilla oli suora tie uuteen liittoon vain Jeesus ja Hänen nimensä vastaan ottamalla ja kun YHÄ ELETTIIN vanhanliiton aikaa, niin silloin he tunnustautuivat parannuksen kasteella eli vedellä kastamalla, ja he saivat Pyhän Hengen vasta kun se oli vuodatettu ja sittenkin Apostolien kätten päällepanon kautta !

    Ainoat Raamatun kertomat vedellä kastetut pakanat olivat Korneliuksen huonekunta, jotka siis Pietari turhaan kastoi ymmärtämättömyyttään, sillä asia oli ihan uusi hänelle muutenkin, sillä pelastus kuuluu pakanoillekin !

    Siis Raamattu kertoo Apostolien tehneen muitakin virheitä, eli heidänkään toimensa eivät ollee virheettömiä, se on hyvä ymmärtää, esim Pietari eli Keefas ja ulkokultaisuus !

    Äänestä

  • missäsevikaoikeinon kirjoitti:

    Saa myös käyttää järkeään vai pitäisikö vieraassa tupakokouksessa alkaa heti hakemaan tuhatta vesilitraa kesken kokouksen häh taikak hakkaamaan avantoa tammikuussa kun järvenranta-asukki tulee uskoon!?`

    mikä se on kun se terve ajattelu niin kovinharvoin saapuu näille palstoille kerro!

    No mutta sieltähän se tuli. Jo eräs käytännön syy. Yksi syy miksi on uskovaisia joita ei ole kastettu.
    Kun ovat päässeet uskontielle, ei kasteelle ole enää tarvetta, ei syytä eikä selitystä.

    Heitä ei enää haudata yhdessä Jeesuksen kanssa kuolemaan ja yhtäläiseen ylösnousemukseen. He ovat jo Kristuksen päällensä pukeneet. He ovat jo saaneet hyvän omantunnon uskon tielle astuessaan.

    Pyhä Henki ei ohjaa tuossa vaiheessa ketään kasteelle eikä ole ohjannut.
    Moni tekee rakennelmiansa - niin kuin tuo uskovaisten kastaminen - ja ihastuu niihin ja kuvittelee että siinä hauskuudessa on Pyhällä Hengellä osuutta. Ei ole. Jatkaa sitä oppia kun se ennenki oli hauskaa niin on se vieläki hauskaa, olla tommonen erinomainen.
    Ei tänne olla tultu hauskaa pitämään!

    Äänestä

  • harvinaistaon kirjoitti:

    No mutta sieltähän se tuli. Jo eräs käytännön syy. Yksi syy miksi on uskovaisia joita ei ole kastettu.
    Kun ovat päässeet uskontielle, ei kasteelle ole enää tarvetta, ei syytä eikä selitystä.

    Heitä ei enää haudata yhdessä Jeesuksen kanssa kuolemaan ja yhtäläiseen ylösnousemukseen. He ovat jo Kristuksen päällensä pukeneet. He ovat jo saaneet hyvän omantunnon uskon tielle astuessaan.

    Pyhä Henki ei ohjaa tuossa vaiheessa ketään kasteelle eikä ole ohjannut.
    Moni tekee rakennelmiansa - niin kuin tuo uskovaisten kastaminen - ja ihastuu niihin ja kuvittelee että siinä hauskuudessa on Pyhällä Hengellä osuutta. Ei ole. Jatkaa sitä oppia kun se ennenki oli hauskaa niin on se vieläki hauskaa, olla tommonen erinomainen.
    Ei tänne olla tultu hauskaa pitämään!

    Ja tarkentaen tuota hauskuutta. Sitä voi olla myös masokistinen nautinto.
    Mutta turha, tarpeeton.

    Äänestä

Vastaansanomaton kommentti, josta jokainen oikea kristitty iloitsee:

"Kaikki Uuden testamentin kirjeet ovat kirjoitetut kasteella käyneille uskoville. Muun muassa korinttolaiset, jotka saivat tarkat opetukset ehtoollisen vietosta, olivat käyneet kasteella. Apt. 18:8 / 1 Kor. 11:23-34. Samoin olivat efesolaiset. Apt. 19:1-5 / Efes. 4:5.
Raamattu ei tunne käsitettä "kastamaton kristitty". Apt. 2:41. 10:48. Sen tähden alkuseurakunnan aikana kristittyjen keskuudessa ei ollut kastamattomia. Pitäisikö meidän aikanamme nyt hyväksyä epäraamatullinen käytäntö, kastamattomuus?
Markus 16:15,16 on voimassa oleva lähetyskäsky.

Yksi esimerkki mielettömiä kysymyksiä vastaan, joita eksyneet tekevät: "Eihän raamattu kiellä kastamattomia ottamasta osaa ehtoolliseen." Niinpä. Ei kiellä. Totta. Ei Raamattu myöskään kiellä käyttämästä huumeita. Eikä Raamattu kiellä kotieläimiä osallistumasta ehtoollisen viettoon. Pitäisikö sen perusteella ottaa Musti ja Mirri mukaan leivänmurtotilaisuuteen ja olla siellä itse amfetamiinipilvessä? Eihän Raamattu sitä kiellä.

Saa ajatella."

Kiitos. Ajattelin ja luin Raamatun kohdat. Asia on esitetty selvästi ja ymmärrettävästi. Paremmin ei voi esittää.

Äänestä

Tänä päivänä on uskoon tulleita kastamattomia. Se kastekäytäntö mikä oli apostoleilla uusien , ei ole nykyään käytössä ehkä lainkaan.

(Tuo asia ei koske apostolista perhekunta-kristillisyyttä, jollaiseksi homma sitten levisi)

Äänestä

* Tuo on asettelua asiat oman ajatuksen asettelua. . Raamattu kyllä opettaa, että vain Kristuksen ruumiin jäsenet voivat osallistua Herran pöydästä ! Ja miten tullaan jäseneksi Kristuksen ruumiiseen, ensiksikin, tullaan syntisikis, tarvitaan Jeesusta antamaan synnit anteeksi, ja synnytään uudesti uskon kautta, jonka Jeesus vaikuttaa, sitten voidaan ottaa uskovien kaste upottamalla, Raamatun sanan opetuksen mukaan. Ja tässä kasteessa litytään ulkoisenn, maanpäällä näkyvään Kristuksen ruumiiseen, eli seurakuntaan. Ja tässä on se perusta, joka oikeuttaa osallistumaan Herran pöytään. Muistelemaan Hänen kuoleemaansa , vain jäsnet, jotka ovat Jo Hänessä, ovat osallisia Hänestä. Ehtoollisessa ei saada syntejä anteeksi, ne täytyy olla jo anteeksi saadut, vain uudestisyntyneet, Jumalan Hengen kaksteessa. Mikään kaste ei siihen oikeuta, vain uudestisyntynyt !

Äänestä
  • Etkö ymmärrä sitä, että siinä uudestisyntymässä Herra kastaa Pyhällä Hengellä, eli uskoon tullut saa Pyhän Hengen itseensä, eli ihminen syntyy Hengestä !

    Eli jos Herra ei kasta ihmistä siinä uudestisyntymässä Hengellä, ei uudestisyntymistä tapahdu !

    Siis Pyhä Henki on pelastuksemme vakuutena ja sinettinä !!!

    Mutta herätysliikkeissä on sekoitettu nämä Hengellä kastamiset ja täyttymiset, ja siksi on koko paletti sekaisin, ikävä kyllä.

    Osa uskovista herätysliikkeissä siis luulee jopa, että uudestisyntymässä ei Herra vielä kasta Hengellä, eikä edes ymmärrä, että Hengestä syntyminen eli uudestisyntyminen vaatii sen Herran suorittaman Pyhän Hengen kasteen !

    Eli Mohikaani, ehtoolliselle pääsyyn vaaditaan siis Herran uudestisyntymisessä suorittama Pyhän Hengen kaste !

    Äänestä

  • Voivoi kirjoitti:

    Etkö ymmärrä sitä, että siinä uudestisyntymässä Herra kastaa Pyhällä Hengellä, eli uskoon tullut saa Pyhän Hengen itseensä, eli ihminen syntyy Hengestä !

    Eli jos Herra ei kasta ihmistä siinä uudestisyntymässä Hengellä, ei uudestisyntymistä tapahdu !

    Siis Pyhä Henki on pelastuksemme vakuutena ja sinettinä !!!

    Mutta herätysliikkeissä on sekoitettu nämä Hengellä kastamiset ja täyttymiset, ja siksi on koko paletti sekaisin, ikävä kyllä.

    Osa uskovista herätysliikkeissä siis luulee jopa, että uudestisyntymässä ei Herra vielä kasta Hengellä, eikä edes ymmärrä, että Hengestä syntyminen eli uudestisyntyminen vaatii sen Herran suorittaman Pyhän Hengen kasteen !

    Eli Mohikaani, ehtoolliselle pääsyyn vaaditaan siis Herran uudestisyntymisessä suorittama Pyhän Hengen kaste !

    Kirjoitat luulokäsityskirjoituksia, joka ei ole Jumalan sanan selkeä linja.

    Äänestä

  • Niinkö ?

    Oletko lukenut ja ymmärtänyt:

    Matt. 3:11 Minä kastan teidät vedellä parannukseen, mutta se, joka minun jäljessäni tulee, on minua väkevämpi, jonka kenkiäkään minä en ole kelvollinen kantamaan; hän kastaa teidät Pyhällä Hengellä ja tulella.

    Vanhan liiton ajalta todistus:
    Heprealaiskirje 8
    8 Sillä moittien heitä hän sanoo: "Katso, päivät tulevat, sanoo Herra, jolloin minä teen Israelin heimon ja Juudan heimon kanssa uuden liiton,
    9 en sellaista liittoa kuin se, jonka minä tein heidän isäinsä kanssa silloin, kun minä tartuin heidän käteensä ja vein heidät pois Egyptin maasta. Sillä he eivät pysyneet minun liitossani, ja niin en minäkään heistä huolinut, sanoo Herra.
    10 Sillä tämä on se liitto, jonka minä teen Israelin heimon kanssa näiden päivien jälkeen, sanoo Herra: Minä panen lakini heidän mieleensä, ja kirjoitan ne heidän sydämiinsä, ja niin minä olen heidän Jumalansa, ja he ovat minun kansani.
    11 Ja silloin ei enää kukaan opeta kansalaistaan eikä veli veljeään sanoen: 'Tunne Herra'; sillä he kaikki, pienimmästä suurimpaan, tuntevat minut.
    12 Sillä minä annan anteeksi heidän vääryytensä enkä enää muista heidän syntejänsä."

    Tuossa viitataan tähän Jeremian kohtaan ja lupaukseen !

    Jer 31
    31 Katso, päivät tulevat, sanoo Herra, jolloin minä teen Israelin heimon ja Juudan heimon kanssa uuden liiton;
    32 en sellaista liittoa kuin se, jonka minä tein heidän isäinsä kanssa silloin, kun minä tartuin heidän käteensä ja vein heidät pois Egyptin maasta, ja jonka liittoni he ovat rikkoneet, vaikka minä olin ottanut heidät omikseni, sanoo Herra.
    33 Vaan tämä on se liitto, jonka minä teen Israelin heimon kanssa niiden päivien tultua, sanoo Herra: Minä panen lakini heidän sisimpäänsä ja kirjoitan sen heidän sydämiinsä; ja niin minä olen heidän Jumalansa, ja he ovat minun kansani.
    34 Silloin ei enää toinen opeta toistansa eikä veli veljeänsä sanoen: 'Tuntekaa Herra'. Sillä he kaikki tuntevat minut, pienimmästä suurimpaan, sanoo Herra; sillä minä annan anteeksi heidän rikoksensa enkä enää muista heidän syntejänsä.

    Mitä siinä sanottiinkaan ???

    Se liitto käytännön tasolla tapahtuu ja toteutuu siten, että Herra Jumala laittaa Henkensä ihmisten sydämiin !!!

    Siis ilman Henkeä Uskovan sydämessä ei ole uutta liittoa, eikä ihminen ole siten uudestisyntnyt ilman Hengellä kastamista !!!

    Tuossa jo Johannes Kastajakin sen ihan selvästi sanoi !!!

    Eivät nämä ole siis mitään minun omia keksintöjäni !!!

    Äänestä

voivoi edustaa jotain jälkiluterilaista ropaskaa johon ei ole syytä pysähtyä monen minuutin ajaksi.
omituista selvän asian kääntelyä ja vääntelyä!

Uudessa liitossa on selvä linja, uskoontulleet kastettiin eikä siitä ole kelloaikaa annettu pitikö kastaa heti vaiko viikon päästä asialla ei ole mitään merkitystä jos sen olemuksen tajuaa eikä kasva kiinni kirjaimiin kuten muutamat.

Hengellä kasteet ovat sitetn oma kansionsa eivätkä ne ole sodassa keskenään.

Äänestä
  • Pieleen meni taas arviosi !

    En edusta mitään lahkoa, en hellareita enkä lutherilaisia saati muita puolueita eli lahkoja !

    Uudestisyntyneen Uskovan on Herra itse, siinä uudestisyntymässä liittänyt Seurakuntaan eli Kristuksen ruumiiseen, eli Jumalan perheen jäseneksi eli lapseksi !

    Minun ei Jumalan lapsena tarvitse ENÄÄ liittyä mihinkään puolueeseen, minä olen JO osa paikallista Seurakuntaa, ja Pyhä Henki yhdistää meidät, eikä mikään puolue tai ry.

    Jokainen uudestisyntynyt ja Pyhän Hengen omaava Uskova on minun veljeni ja sisareni, eli tämä on Raamatun Sanan mukainen OIKEA Seurakunta !!!

    Raamattu siis ei tunnusta mitään helluntailaisuuksia tai lutherilaisuuksia miksikään Seurakunnaksi, vaan Paavali sanoo niitä selvästi vääriksi !!!

    10 Mutta minä kehoitan teitä, veljet, meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen nimeen, että kaikki olisitte puheessa yksimieliset ettekä suvaitsisi riitaisuuksia keskuudessanne, vaan pysyisitte sovinnossa ja teillä olisi sama mieli ja sama ajatus.
    11 Sillä Kloen perheväeltä olen saanut teistä kuulla, veljeni, että teillä on riitoja keskuudessanne.
    12 Tarkoitan sitä, että yksi teistä sanoo: "Minä olen Paavalin puolta", toinen: "Minä Apolloksen", joku taas: "Minä Keefaan", joku vielä: "Minä Kristuksen".
    13 Onko Kristus jaettu? Ei kaiketi Paavali ole ristiinnaulittu teidän edestänne? Vai oletteko te kastetut Paavalin nimeen?

    1 Niinpä, veljet, minun ei käynyt puhuminen teille niinkuin hengellisille, vaan niinkuin lihallisille, niinkuin pienille lapsille Kristuksessa.
    2 Maitoa minä juotin teille, en antanut ruokaa, sillä sitä ette silloin sietäneet, ettekä vielä nytkään siedä;
    3 olettehan vielä lihallisia. Sillä kun keskuudessanne on kateutta ja riitaa, ettekö silloin ole lihallisia ja vaella ihmisten tavoin?
    4 Kun toinen sanoo: "Minä olen Paavalin puolta", ja toinen: "Minä olen Apolloksen", ettekö silloin ole niinkuin ihmiset ainakin?
    5 Mikä Apollos sitten on? Ja mikä Paavali on? Palvelijoita, joiden kautta te olette tulleet uskoviksi, palvelijoita sen kykynsä mukaan, minkä Herra on heille kullekin antanut.
    6 Minä istutin, Apollos kasteli, mutta Jumala on antanut kasvun.
    7 Niin ei siis istuttaja ole mitään, eikä kastelijakaan, vaan Jumala, joka kasvun antaa.
    8 Mutta istuttaja ja kastelija ovat yhtä; kuitenkin on kumpikin saava oman palkkansa oman työnsä mukaan.
    9 Sillä me olemme Jumalan työtovereita; te olette Jumalan viljelysmaa, olette Jumalan rakennus.
    10 Sen Jumalan armon mukaan, joka on minulle annettu, minä olen taitavan rakentajan tavoin pannut perustuksen, ja toinen sille rakentaa, mutta katsokoon kukin, kuinka hän sille rakentaa.
    11 Sillä muuta perustusta ei kukaan voi panna, kuin mikä pantu on, ja se on Jeesus Kristus.

    Siis teillä on eri perusta ja pohja, eli teillä on lahkonne oppi, eli IHMISEN/IHMISTEN Raamatun tulkinta perustana, eikä KOKO Sana eli Kristus !

    Siis selitysteos on tullut Raamatun tilalle, ihan kuten aikoinaan juutalaisilla, eli perinnäisssäännöt ovat monella tapaa syrjäyttäneet/korvanneet Kirjoitukset, ja ne siis ovat Sana ja Sana on Kristus, mutta teidän lahkolaisten perusta ja pohja ei enää olekaan Kristus vaan ihmisten Raamatun tulkinnat !

    Tätäkään ette varmaan vielä tajua, mutta toivon mukaan joskus ymmärrätte ja silmänne avautuvat !

    11 Sillä muuta perustusta ei kukaan voi panna, kuin mikä pantu on, ja se on Jeesus Kristus.

    Äänestä

  • Haluan selventää vielä sen verran, että !

    Herran uudestisyntymisessä suorittama Henki kaste ei edellytä mitään ulkoista jonkun lahjan näkymistä !

    Siis uudestisyntymässä se syntynyt Jumalan lapsi saa ehkäpä siinä hetkessä vain sydämen varmuuden pelastumisestaan, mitään ulkoisia merkkejä, kuten kielillä puhumisia saati muita ei tarvita !

    Moni Uskova herätysliikkeissä LUULEE, että se vaatisi kielillä puhumisen, mutta sitä se ei vaadi, vaan moni siis on kokenut ehkäpä itse sen, ja sitten siitä on tehty yleistys ja oppi, että kaikilla muka sen pitää mennä kuten heillä itsellään !

    Minä esim. tiedän uudestisyntyneeni jo teini iässä ja kielet alkoivat toimia vasta 10v jälkeen, mutta minulla ei ollut mitään epäilystä uudestisyntymisestäni, kun valtava synti taakkani otettiin pois ja sain rauhan ja ilon ja koin Jumalan Isän Rakkauden, eli tiesin olevani Jumalan rakas lapsi !

    Mutta ilman Pyhää Henkeä ei ole uudestisyntynyt, ja Pyhän Hengen kautta tulee se sydämessä varmuutena oleva pelastus varmuus eli tietoisuus!

    Äänestä

Helluntailaisilla ei ole ehtoollisyhteyttä muiden kuin joidenkin muiden vapaidensuuntien kanssa, ei esim luterilaisten kanssa. Nämä eivät saa osallistua toinen toistensa ehtoolliselle, sillä niillä ei ole samaa merkitystä. Helluntailaisten muistoateria ei ole sama kuin klassisen kristinuskon kirkkojen eukaristia. Uskovaisen on valittava jompi, kumpi. Hengellinen rikos tapahtuu silloin kun helluntailaiset houkuttelevat klassisia kristittyjä omalle ehtoolliselleen. Samaten, helluntailainen ei saa osallistua ev.lut. eukaristialle. Papilla on oikeus evätä tämä. Samaten, jos pappi tietää seurakuntalaisensa käyvän myös helluntailaisten muistoaterialla, hänellä on oikeus evätä häneltä HPE ja kehoittaa seurakuntalaisensa valitsemaan, mitä oppia tunnustaa. Helluntailaisuus kieltää lähes kaikki kristinuskon opit ja opettaa näiden sijasta omaa, toisenlaista evankeliumiaan.

Äänestä

Helluntaiseurakuntien käytäntö tässä asiassa on raamatullinen. Kirkon väkeä ei pidä päästää samaan ehtoollispöytään kasteella käyneiden kanssa.
Kastettujen ehtoolliselle i pidä myöskään päästää sellaisia, jotka käyvät kastamattomien kanssa ehtoollisella. Sellaiset syövät ja juovat tuomioksensa.

Nyt sitten on paljastunut lopullisesti, että "voivoi" on harhaoppinen. Markus 16:16 ei hänen mukaansa tarkoitakaan vesikastetta. Että huh huh. Ehkä kohta jo väittää ettei edes Apt. 2:38. tarkoita vesikastetta.
Raamatullisen vesikasteen hylkäävä on harhaoppinen kirjoitusten vääristelijä.

Äänestä
  • Luetko uudestaan sen Markus 16:16

    16 Joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu; mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen.

    Siinä EI LUE vedellä, vaan sinä itse lisäät sen VESI sanan siihen !

    Äänestä

Mitä sitä jauhatte. Asia on jo loppuun käsitelty tässä hyvässä kommentissa, joka riittää minulle ja kaikille uudestisyntyneille:

"Kaikki Uuden testamentin kirjeet ovat kirjoitetut kasteella käyneille uskoville. Muun muassa korinttolaiset, jotka saivat opetukset ehtoollisen vietosta, olivat käyneet kasteella. Apt. 18:8 / 1 Kor. 11:23-34. Samoin olivat efesolaiset. Apt. 19:1-5 / Efes. 4:5.

Raamattu ei tunne käsitettä "kastamaton kristitty". Apt. 2:41. 10:48. Sen tähden alkuseurakunnan aikana kristittyjen keskuudessa ei ollut kastamattomia. Pitäisikö meidän aikanamme nyt hyväksyä epäraamatullinen käytäntö, kastamattomuus?

Markus 16:15,16 on voimassa oleva lähetyskäsky.

Yksi esimerkki mielettömiä kysymyksiä vastaan, joita eksyneet tekevät: "Eihän raamattu kiellä kastamattomia ottamasta osaa ehtoolliseen." Niinpä. Ei kiellä. Totta. Ei Raamattu myöskään kiellä käyttämästä huumeita. Eikä Raamattu kiellä kotieläimiä osallistumasta ehtoollisen viettoon. Pitäisikö sen perusteella ottaa Musti ja Mirri mukaan leivänmurtotilaisuuteen ja olla siellä itse amfetamiinipilvessä? Eihän Raamattu sitä kiellä.

Saa ajatella."

Äänestä
  • Hieno asenne sinulla !

    MINÄ MÄÄRÄÄN, ASIA ON NÄIN !

    Voiko enää narsistisemmin asiaa kommentoida ?

    Sinä et siis keskustele ja etsi Totuutta, vaan määräät sen mikä SINUN mielestäsi on Totuus !

    Voisitko hieman katsoa siis peiliin ja miettiä omaa toimintaasi ?

    Äänestä

Ei ole varteenotettava henkilö, joka ei usko Markus 16:16 tarkoittavan vesikastetta. Sellainen on pimeyden sokaisema.

Äänestä

Ei kannata vastata harhaisille. Hukkaatte vain aikaanne. voivoi on päättänyt ettei usko raamattuun.

Äänestä

No miksi itse aiheutatte riitoja. Tuo voivoi on ilmoittanut, ettei usko Raamattuun. Mitä hänelle enää kannattaa vastata.

Äänestä
  • No tässä ketjussahan metkoja löytöjä tekee.
    Joukossa on henkilöitä jotka pitävät raamatullisena helluntailaisten tapaa kastaa uskovaisia vaikka se on epäraamatullista ja todennäköisesti samat henkilöt pitävät luterilaista vauvojen kastamista epäraamatullisena vaikka se on raamatullista.
    Sitten samaiset henkilöt täällä uhoavat raamatullisuuttaan ja itse määrittelevät toisen henkilön epäraamatulliseksi.
    Sitten nämä jäkitysasemissaan ilmoitusasiana kertovat ettei kannata keskustella.
    Huh, huh

    Äänestä

  • einiinkannatakaan kirjoitti:

    No tässä ketjussahan metkoja löytöjä tekee.
    Joukossa on henkilöitä jotka pitävät raamatullisena helluntailaisten tapaa kastaa uskovaisia vaikka se on epäraamatullista ja todennäköisesti samat henkilöt pitävät luterilaista vauvojen kastamista epäraamatullisena vaikka se on raamatullista.
    Sitten samaiset henkilöt täällä uhoavat raamatullisuuttaan ja itse määrittelevät toisen henkilön epäraamatulliseksi.
    Sitten nämä jäkitysasemissaan ilmoitusasiana kertovat ettei kannata keskustella.
    Huh, huh

    Raamatussa ei ole koskaan kukaan löytänyt sanaakaan vauvojen kastamisien puolesta paitsi nämä lutterin kainalossa viihtyvät sokeat!

    Äänestä

Luterilaista harhaoppia on monenlaista, koska siellä suvaitaan jo islamin uskokin. Eivät varmasti kieltäisi imaameja osallistumasta ehtoolliseen.

Äänestä

Niin kauan asia on teidän omanne, kun vatvotte omienne kohdalla kuka on kelvollinen ansioehtoollisellenne, kuka ei. Mutta kirkkokuntien välillä on selkeä sopimus, että toisen kirkon, tai opinsuunnan ehtoolliselle ei osallistuta, eikä houkutella toisen uskonsuunnan jäseniä omalle ehtoolliselle. Kysymys on todella vakavasta asiasta, mutta tiedän kokemuksesta, että helluntailaiset ovat ylimielisiä tässä asiassa. Tämä on jopa sielunpelastuksen ja kadotuksen asia. Niin vakavaa on kieltää Jeesuksen pyhä ruumis ja veri eukaristiassa ja nauttia kelvotonta helluntaimuistoateriaa. Helluntailaisten muistoaterialla ei syödä ja juoda Kristusta, vaan viinilasillisella vain muistellaan Jeesusta.

Äänestä
  • älä höpötä tuota joutavaa jorinaa ihmissyönnistä, sellaisesta ei Jeesus ole koskan opettanut eikä kukaan Apostoli sen enempää.

    teidän lutterinne keksi kaikenlaista oluttuoppiensa keskellä uskovia ja juutalaisia vihatessaan ja koittaessaan keksi' miten päänsä säilyttäisi harteillaan.

    Äänestä

  • ropaskaanäkyypiisaa kirjoitti:

    älä höpötä tuota joutavaa jorinaa ihmissyönnistä, sellaisesta ei Jeesus ole koskan opettanut eikä kukaan Apostoli sen enempää.

    teidän lutterinne keksi kaikenlaista oluttuoppiensa keskellä uskovia ja juutalaisia vihatessaan ja koittaessaan keksi' miten päänsä säilyttäisi harteillaan.

    Helluntaisaatana herjaa Jeesusta Kristusta.

    Johannes 6:48-58
    48 Minä olen elämän leipä.
    49 Teidän isänne söivät mannaa erämaassa, ja he kuolivat.
    50 Mutta tämä on se leipä, joka tulee alas taivaasta, että se, joka sitä syö, ei kuolisi.

    51 Minä olen se elävä leipä, joka on tullut alas taivaasta. Jos joku syö tätä leipää, hän elää iankaikkisesti. Ja se leipä, jonka minä annan, on minun lihani, maailman elämän puolesta."
    52 Silloin juutalaiset riitelivät keskenään sanoen: "Kuinka tämä voi antaa lihansa meille syötäväksi?"
    53 Niin Jeesus sanoi heille: "Totisesti, totisesti minä sanon teille: ellette syö Ihmisen Pojan lihaa ja juo hänen vertansa, ei teillä ole elämää itsessänne.
    54 Joka syö minun lihani ja juo minun vereni, sillä on iankaikkinen elämä, ja minä herätän hänet viimeisenä päivänä.
    55 Sillä minun lihani on totinen ruoka, ja minun vereni on totinen juoma.
    56 Joka syö minun lihani ja juo minun vereni, se pysyy minussa, ja minä hänessä.
    57 Niinkuin Isä, joka elää, on minut lähettänyt, ja minä elän Isän kautta, niin myös se, joka minua syö, elää minun kauttani.
    58 Tämä on se leipä, joka tuli alas taivaasta. Ei ole, niinkuin oli teidän isienne: he söivät ja kuolivat; joka tätä leipää syö, se elää iankaikkisesti."

    Tiedän, että teidän oppinne kieltävät kaiken konkreettisen ja te opetatte Jeesuksen puhuneen "vain vertauskuvallisesti" lihansa ja verensä syönnistä. (Saatana: "Älkää toki luulko, että Jeesus omaa vertansa tarkoitti! Ei toki! Sehän olisi barbaaria! Kristus tarkoitti asian vain vertaukseksi, esikuvalliseksi! Eihän Jumala käske ihmissyöntiin!") Totta puhut helluntaisaarnaaja / Saatana. Ei Jeesus ihmissyöntiin kehoittanutkaan, vaan Jumalan syöntiin. Näin me pysymme Kristuksessa, "me olemme jumalia!"

    Johannes 10:31-39
    31 Niin juutalaiset ottivat taas kiviä maasta kivittääksensä hänet.
    32 Jeesus vastasi heille: "Minä olen näyttänyt teille monta hyvää tekoa, jotka ovat Isästä; mikä niistä on se, jonka tähden te tahdotte minut kivittää?"
    33 Juutalaiset vastasivat hänelle: "Hyvän teon tähden me emme sinua kivitä, vaan jumalanpilkan tähden, ja koska sinä, joka olet ihminen, teet itsesi Jumalaksi".

    34 Jeesus vastasi heille: "Eikö teidän laissanne ole kirjoitettuna: 'Minä sanoin: te olette jumalia'?
    35 Jos hän sanoo jumaliksi niitä, joille Jumalan sana tuli-ja Raamattu ei voi raueta tyhjiin-
    36 niin kuinka te sanotte sille, jonka Isä on pyhittänyt ja lähettänyt maailmaan: 'Sinä pilkkaat Jumalaa', sentähden että minä sanoin: 'Minä olen Jumalan Poika'?

    37 Jos minä en tee Isäni tekoja, älkää uskoko minua.
    38 Mutta jos minä niitä teen, niin, vaikka ette uskoisikaan minua, uskokaa minun tekojani, että tulisitte tuntemaan ja ymmärtäisitte Isän olevan minussa ja minun olevan Isässä."
    39 Niin he taas tahtoivat ottaa hänet kiinni, mutta hän lähti pois heidän käsistänsä.

    Äänestä

Joka uskoo ja kastetaan, hän pelastuu. Siis puhutaan Kristuksen seurakunnasta.
Kaste on hyvän omantunnon liitto, Jumalan kanssa. Siis puhutaan liittosuhteesta.

Mikä on seurakunta? Seurakunta Kristuksessa koostuu uskonhenkilöistä, joiden sydämessä on usko, että Herra on Vapahtajassa kuollut sijaisuhrina minun puolestani, että saan kerran iankaikkisen elämän armolahjan.
Siksi tämä HerranKuoleman muisto-ateria on. Sijaiseni on kuollut ja Jeesuksen ohjeita seuraten, olen uskossa ja kastettu. Siis pelastettu. Se on sydämessä hyvä omatunto.
Tahto toteuttaa sana. Liittyä siihen, joka julistaa seurakuntana tätä Kristuksen rakkautta, jossa vapaus synnistä on Pojan kautta.
Jos ei usko, ei ole sijaista ja tuomiolla on oma kuolema silloin tosi Helvetin tulessa.

Jos on vastakääntynyt, ennen kastetta, niin odottaen kasteen hetkeä, Herra tuntee suun tunnustuksen. Siinä tutkitaan omaa tuntoa ja syököön, ilman vilunkiajatuksia.

Jos joku "uskova ja kastettu" on HerranKuoleman muistojuhlassa, on jotain poispantavaa, jopa niin, että on sovittava toisen ihmisen kanssa, niin Sanan mukaan
hänkin on estynyt silloin syömään. Siis jättäköön ehtoollisen väliin, jos ei kerkiä sopimaan. Muutoin syö tuomiokseen.

Raamatun sanan sisältö on totuus ja Henki on totuuden Henki. Siksi meidän pitää kulkea Hengessä ja totuudessa.

Siis jokainen tutkikoon itseään, sillä itsehän vastaa siitä, syökö tuomiokseen tai ei.

Äänestä

Tämä avasi minulle paljon,
"Jotka nyt ottivat hänen sanansa vastaan, ne kastettiin ( vedessä ) ja niin heitä lisääntyi." Apost.t. 2:41.
Hyvä kysymys oli, Miten seurakunta alussa lisääntyi? Apost.t 2:38 oli kehotus ottamaan kaste. Ja sanan vastaan ottaneet kastettiin.
"Ja HE (kastetut ) pysyivät leivän murtamisessa." Apost.t 2:42. Ei ole vastaan sanomista.
Eipä ole tullut yhtään raamatun kohtaa, joka opettaisi jotain muuta käytäntöä.

Uskoon tulleet kasteelle. Sitten teille kuuluu ehtoollisyhteys muiden kastettujen kristittyjen kanssa.

Nuori mies uskossa vielä.

Äänestä
  • Nuo kaikki olivat vanhan liiton uskovia eli juutalaisia !!!

    Ensimmäinen pakana oli vasta Apostolien tekojen 16 luvun kohdassa !

    Huomaatko muuten, että tuossa sanottiin, että he saivat Pyhän Hengen VASTA KASTEEN JÄLKEEN !!!

    Miten kävikään Korneeliuksen tapauksessa ???

    44 Kun Pietari vielä näitä puhui, tuli Pyhä Henki kaikkien päälle, jotka puheen kuulivat.
    45 Ja kaikki ne uskovaiset, jotka olivat ympärileikatut ja olivat tulleet Pietarin mukana, hämmästyivät sitä, että Pyhän Hengen lahja vuodatettiin pakanoihinkin,
    46 sillä he kuulivat heidän puhuvan kielillä ja ylistävän Jumalaa. Silloin Pietari vastasi:
    47 "Ei kaiketi kukaan voi kieltää kastamasta vedellä näitä, jotka ovat saaneet Pyhän Hengen niinkuin mekin?"
    48 Ja hän käski kastaa heidät Jeesuksen Kristuksen nimeen. Silloin he pyysivät häntä viipymään siellä muutamia päiviä.

    Sanan mukaan Herra kastoi uudestisyntyvät Pyhällä Hengellä, eli vesikastetta ei olisi siis tarvittu !

    Siis kaksi eri tapausta, juutalaiset eli Jumalan kansa otti vastaan Jeesuksen, sen vesikasteen kautta vanhan liiton tapojen mukaan, ja sen vesikasteen JÄLKEEN VASTA he saivat luvatun Pyhän Hengen !

    Pakanat ottivat KOKO evankeliumin vastaan, eli Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen, ja heidät Herra itse kastoi siis uudestisyntymässä Pyhällä Hengellä, joten vesi kastetta ei tarvita !

    Minä haluan sen vielä sanoa, että jokainen sukova saa puolestani käydä vesi kasteella vaikka kuinka monta kertaa, en näe sillä ihmisen toimella itsessään mitään haittaa !!!

    Mutta jos Jeesuksen Kristuksen TÄYTETTYÄ ja TÄYDELLISTÄ Ristin työtä aletaan väittämään vajaaksi, niin sitä minä vastustan ehdottomasti !

    Juuri tästä asiasta Paavali varoitti, eli Ristin ja Ristin työn mitätöimsestä edes osin, sillä se työ ON TÄYTETTY JA TÄYDELLINEN !

    17 Sillä Kristus ei lähettänyt minua kastamaan, vaan evankeliumia julistamaan-ei puheen viisaudella, ettei Kristuksen risti menisi mitättömäksi.

    Siis Paavali näki tuossa kohtaa sen vaaran, joka sitten on toteutunut lahkoissa ja puolueissa, joita kirkoiksi ja "seurakunniksi" nimitetään, eli osin tai jopa kokonaan on se Risti mitätöity vesikaste oppien kautta ja vuoksi !

    Siis jos vesi kasteeseen siirretään jotakin, siitä Kristuksen TÄYDELLISESTÄ Ristintyöstä, niin murennetaan koko evankeliumi !

    Siis jos se Herramme Rsituntyö ei ole täydellinen, ja jonkun ulkoisen ihmisen oman toimen kautta siihen pitää vielä jotakin lisätä, eli vesikasteen, niin se työ ei ollutkaan TÄYDELLINEN ja TÄYTETTY, vaan silloin osin Herra Jeesus pelastaa ja osin ihminen itse pelastaa itsensä !!!!

    Ymmärrättekö nyt asian vakavuuden ???

    Siis oikeasti koko puhdas evankeliumi romutetaan, sillä perustan pitää olla ja pysyä AINA Yhtenä eli se perusta on YKSIN KRISTUS ja HÄNEN TYÖNSÄ ja TÄYDELLINEN UHRINSA !

    Haluankin nyt kysyä teiltä, jotka uskotte vesikasteen tapreellisuuteen, että MITÄ TE LUULETTE SEN KAUTTA SAAVANNE TAI SAAVUTTAVANNE ???

    Siis kun se Jeesuksen Ristintyö on TÄYTETTY ja TÄYDELLINEN, niin mihin sitä vesikastetta te tarvitsette ????????

    Äänestä

  • Voivoi kirjoitti:

    Nuo kaikki olivat vanhan liiton uskovia eli juutalaisia !!!

    Ensimmäinen pakana oli vasta Apostolien tekojen 16 luvun kohdassa !

    Huomaatko muuten, että tuossa sanottiin, että he saivat Pyhän Hengen VASTA KASTEEN JÄLKEEN !!!

    Miten kävikään Korneeliuksen tapauksessa ???

    44 Kun Pietari vielä näitä puhui, tuli Pyhä Henki kaikkien päälle, jotka puheen kuulivat.
    45 Ja kaikki ne uskovaiset, jotka olivat ympärileikatut ja olivat tulleet Pietarin mukana, hämmästyivät sitä, että Pyhän Hengen lahja vuodatettiin pakanoihinkin,
    46 sillä he kuulivat heidän puhuvan kielillä ja ylistävän Jumalaa. Silloin Pietari vastasi:
    47 "Ei kaiketi kukaan voi kieltää kastamasta vedellä näitä, jotka ovat saaneet Pyhän Hengen niinkuin mekin?"
    48 Ja hän käski kastaa heidät Jeesuksen Kristuksen nimeen. Silloin he pyysivät häntä viipymään siellä muutamia päiviä.

    Sanan mukaan Herra kastoi uudestisyntyvät Pyhällä Hengellä, eli vesikastetta ei olisi siis tarvittu !

    Siis kaksi eri tapausta, juutalaiset eli Jumalan kansa otti vastaan Jeesuksen, sen vesikasteen kautta vanhan liiton tapojen mukaan, ja sen vesikasteen JÄLKEEN VASTA he saivat luvatun Pyhän Hengen !

    Pakanat ottivat KOKO evankeliumin vastaan, eli Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen, ja heidät Herra itse kastoi siis uudestisyntymässä Pyhällä Hengellä, joten vesi kastetta ei tarvita !

    Minä haluan sen vielä sanoa, että jokainen sukova saa puolestani käydä vesi kasteella vaikka kuinka monta kertaa, en näe sillä ihmisen toimella itsessään mitään haittaa !!!

    Mutta jos Jeesuksen Kristuksen TÄYTETTYÄ ja TÄYDELLISTÄ Ristin työtä aletaan väittämään vajaaksi, niin sitä minä vastustan ehdottomasti !

    Juuri tästä asiasta Paavali varoitti, eli Ristin ja Ristin työn mitätöimsestä edes osin, sillä se työ ON TÄYTETTY JA TÄYDELLINEN !

    17 Sillä Kristus ei lähettänyt minua kastamaan, vaan evankeliumia julistamaan-ei puheen viisaudella, ettei Kristuksen risti menisi mitättömäksi.

    Siis Paavali näki tuossa kohtaa sen vaaran, joka sitten on toteutunut lahkoissa ja puolueissa, joita kirkoiksi ja "seurakunniksi" nimitetään, eli osin tai jopa kokonaan on se Risti mitätöity vesikaste oppien kautta ja vuoksi !

    Siis jos vesi kasteeseen siirretään jotakin, siitä Kristuksen TÄYDELLISESTÄ Ristintyöstä, niin murennetaan koko evankeliumi !

    Siis jos se Herramme Rsituntyö ei ole täydellinen, ja jonkun ulkoisen ihmisen oman toimen kautta siihen pitää vielä jotakin lisätä, eli vesikasteen, niin se työ ei ollutkaan TÄYDELLINEN ja TÄYTETTY, vaan silloin osin Herra Jeesus pelastaa ja osin ihminen itse pelastaa itsensä !!!!

    Ymmärrättekö nyt asian vakavuuden ???

    Siis oikeasti koko puhdas evankeliumi romutetaan, sillä perustan pitää olla ja pysyä AINA Yhtenä eli se perusta on YKSIN KRISTUS ja HÄNEN TYÖNSÄ ja TÄYDELLINEN UHRINSA !

    Haluankin nyt kysyä teiltä, jotka uskotte vesikasteen tapreellisuuteen, että MITÄ TE LUULETTE SEN KAUTTA SAAVANNE TAI SAAVUTTAVANNE ???

    Siis kun se Jeesuksen Ristintyö on TÄYTETTY ja TÄYDELLINEN, niin mihin sitä vesikastetta te tarvitsette ????????

    Kaste on Sanan mukaan uskoon tulleelle, sillä onhan jo uudestisyntyneen sydämessä Pyhä Henki. Myös, vaikka se työ on täydellinen, murramme leipää ja viinin, eli kuoleman muistojuhla.
    Kaste on hyvänomantunnon LIITTO, Jumalan kanssa, eli omatunto on jo puhdas, sitten kaste.
    Eli älä rupea vänkäämään pelastusopetuksen oppiin omiasi.
    Menihän Jeesuskin kasteelle, esimerkkinä, vaikka oli täynnä Pyhää Henkeä ja Jumalan Poika. Siinä esimerkissä vielä Pyhä Henki laskeutui kyyhkysen muodossa hänen ylleen.
    Siis kastetaan, kun on PUHDAS ja haluaa liiton.
    Kaste on merkitykseltään ja kuvaltaan vanhan ihmisen hautaamista ja uuden ylösnousua, kasteen haudasta.
    Vanhanliiton puolella puhutaan vedenpaisumuksesta.
    Epäuskoiset hukutettiin, eli kuolema.
    Siksi kaste merkkinä nostaa myös Kristuksen työn tuloksena vertauskuvallisesti kuolleen uuteen elämään.

    Raamatussa on monia eri merkityksiä opettamaan meitä Jumalan pelastussunnitelmiin. Paratiisissa puettiin Adam ja Eva nahkapukuun.
    Siis sijainen kuoli synnin tähden ja he olivat muutoin alastomia.
    Heidät puettiin ja heidän pukunaan tuotiin tämä sijaisuhrikäsite mieleen.
    Verinen puku, ja Jumala puki, ts. vanhurskautti tämän uhrin kautta.
    Se puhui juuri tämä tulevan uhrin, Kristuksen pelastavaa sanomaa.

    Siis älä hylkää raamatullista opetusta ja oppia. Ehtoollisella oma opetus.
    Lepopäivällä oma, ja joka liittyy Herran pelastusliittoon on kastekin omana.
    Esim. Roomalaiskirjeeseen on muistiinmerkitty 6 lukuun.
    Vai ettekö tiedä, että me kaikki, jotka olemme kastetut Kristukseen Jeesukseen *) , olemme hänen kuolemaansa kastetut? Niin olemme siis yhdessä hänen kanssaan haudatut kasteen kautta kuolemaan, että niinkuin Kristus herätettiin kuolleista Isän kirkkauden kautta, samoin pitää meidänkin uudessa elämässä vaeltaman. Sillä jos me olemme hänen kanssan yhteenkasvaneita yhtäläisessä kuolemassa, niin olemme sanoimn myös yhtäläisessä ylösnousemuksessa, ... säkeet 3-5..

    *) Siis selkeää opetusta kasteelle. Se luo liittosuhteen. Hyvän omantunnon liiton, kun Kristus on meidät puhdistanut. Ja muista, kun puhdistanut, niin siinä on JO Pyhä Henki vanhurskautetun sydämessä ja siitä mennään kastelle.

    P

    Äänestä

  • 27. Sillä kaikki te, jotka olette Kristukseen kastetut, olette Kristuksen päällenne pukeneet. 28. Ei ole tässä juutalaista eikä kreikkalaista, ei ole orjaa eikä vapaata, ei ole miestä eikä naista; sillä kaikki te olette yhtä Kristuksessa Jeesuksessa. 29. Mutta jos te olette Kristuksen omat, niin te siis olette Aabrahamin siementä, perillisiä lupauksen mukaan. Gal 3 luku

    ts. Jeesuksen nimeen kun kastetaan, tuokin kertoo, että lupaus on kastetuille.
    Niinkuin tuo edellien Roomalaiskirjeen kirjoitus toi esiin.

    ts. se vanha aatami, hautautuu ja uusi lähtee Herran tielle.
    Lihan ruumiin poisriisuminen, ollen haudattuina Hänen kanssaan kasteen hautaan.
    Vanha ihmisemme on hänen kanssaan ristiinnaulittu, ettemme syntiä palvelisi viitepaikka kasteeseen. Room 6 luku. on pantava pois vanhaihmisemme jossa ennen vaellettiin Ef 4 lukuun viitaten kasteen rinnakkaispakka.

    Äänestä

  • KuolemanMuistojuhla kirjoitti:

    Kaste on Sanan mukaan uskoon tulleelle, sillä onhan jo uudestisyntyneen sydämessä Pyhä Henki. Myös, vaikka se työ on täydellinen, murramme leipää ja viinin, eli kuoleman muistojuhla.
    Kaste on hyvänomantunnon LIITTO, Jumalan kanssa, eli omatunto on jo puhdas, sitten kaste.
    Eli älä rupea vänkäämään pelastusopetuksen oppiin omiasi.
    Menihän Jeesuskin kasteelle, esimerkkinä, vaikka oli täynnä Pyhää Henkeä ja Jumalan Poika. Siinä esimerkissä vielä Pyhä Henki laskeutui kyyhkysen muodossa hänen ylleen.
    Siis kastetaan, kun on PUHDAS ja haluaa liiton.
    Kaste on merkitykseltään ja kuvaltaan vanhan ihmisen hautaamista ja uuden ylösnousua, kasteen haudasta.
    Vanhanliiton puolella puhutaan vedenpaisumuksesta.
    Epäuskoiset hukutettiin, eli kuolema.
    Siksi kaste merkkinä nostaa myös Kristuksen työn tuloksena vertauskuvallisesti kuolleen uuteen elämään.

    Raamatussa on monia eri merkityksiä opettamaan meitä Jumalan pelastussunnitelmiin. Paratiisissa puettiin Adam ja Eva nahkapukuun.
    Siis sijainen kuoli synnin tähden ja he olivat muutoin alastomia.
    Heidät puettiin ja heidän pukunaan tuotiin tämä sijaisuhrikäsite mieleen.
    Verinen puku, ja Jumala puki, ts. vanhurskautti tämän uhrin kautta.
    Se puhui juuri tämä tulevan uhrin, Kristuksen pelastavaa sanomaa.

    Siis älä hylkää raamatullista opetusta ja oppia. Ehtoollisella oma opetus.
    Lepopäivällä oma, ja joka liittyy Herran pelastusliittoon on kastekin omana.
    Esim. Roomalaiskirjeeseen on muistiinmerkitty 6 lukuun.
    Vai ettekö tiedä, että me kaikki, jotka olemme kastetut Kristukseen Jeesukseen *) , olemme hänen kuolemaansa kastetut? Niin olemme siis yhdessä hänen kanssaan haudatut kasteen kautta kuolemaan, että niinkuin Kristus herätettiin kuolleista Isän kirkkauden kautta, samoin pitää meidänkin uudessa elämässä vaeltaman. Sillä jos me olemme hänen kanssan yhteenkasvaneita yhtäläisessä kuolemassa, niin olemme sanoimn myös yhtäläisessä ylösnousemuksessa, ... säkeet 3-5..

    *) Siis selkeää opetusta kasteelle. Se luo liittosuhteen. Hyvän omantunnon liiton, kun Kristus on meidät puhdistanut. Ja muista, kun puhdistanut, niin siinä on JO Pyhä Henki vanhurskautetun sydämessä ja siitä mennään kastelle.

    P

    Kuten jo täällä kirjoitettiin, niin vesikaste EI OLE MIKÄÄN LIITTO, vesikasteen liitton sanoja et löydä Raamatusta, vaan sen sijaan minä JO lainasin sen Jeremian kohdan, joka kertoo sen oikean liiton, eli Pyhän Hengen kautta Herra liittää uuteen liittoon !

    Olen JO näissä keskusteluissa kertonut senkin, mikä Jeesuksen kaste oli !

    Jeesus oli 30v. ikäinen kun PROFEETTA Johannes Kastaja VOITELI Hänet tehtäväänsä, siis Jeesus täytti vanhan liiton vaatimukset ja vanhassa liitossa ei pappi voinut toimia kuin vasta 30v. iässä, jolloin hänet PESTIIN ja voideltiin ja varustettiin siihen PAPPISTEHTÄVÄÄNSÄ, Jeesuksen tehtävä alkoi siis tuosta voitelusta !!!

    Hepr. 7:26 Senkaltainen ylimmäinen pappi meille sopikin: pyhä, viaton, tahraton, syntisistä erotettu ja taivaita korkeammaksi tullut,

    Mutta kun te ette tunne kirjoituksia, ettekä Jumalan voimaa, ja nämä vanhan liiton "kuvat ja varjotkin" on teiltä kateissa, niin te vääntelette niitä ja kirjoituksia omaksi kadotukseksenne !

    Vesikasteessa ei haudata mitään, vaan se tapahtui JO uudestisyntymässä, siis Raamattu sanoo selvästi:

    2. Kor. 5:17 Siis, jos joku on Kristuksessa, niin hän on uusi luomus; se, mikä on vanhaa, on kadonnut, katso, uusi on sijaan tullut.

    Siis uudestisyntymässä vanha katoaa ja uusi tulee sijaan, eli uskova syntyy Hnegestä siinä uudestisyntymässään !!!

    Nyt monen teidän oppinne mukaan siis se JO syntynyt Uusiluomus, sen sijaan sitten haudataan vesikasteessa, ja revitään sitten haudasta taas elämään !!!

    Näettekö kuinka pielessä on oppinne ?

    Mutta jos väitätte, että se on vain "kuva" siitä mitä uudestisyntymisessä tapahtui, niin mihin te tarvitsette yhä vanhan liiton "kuvia ja varjoja" uudessa liitossa ???

    Ne kuuluvat vanhaan liittoon, ei enää uuteen, tätäkin asiaa olen teille yrittänyt rautalangasta vääntää !

    Mitä järkeä Jumalan olisi ollut poistaa muut vanhaan liittoon kuuluvat "kuvat ja varjot", mutta sitten säilyttää tämä yksi ???

    Kuten jo sanoin, vanhan liiton toimituksissa ihminen touhuaa ja tekee tekoja eli uhraamisia ja pesoja, mutta uudessa liitossa KAIKKI ON JUMALAN TYÖTÄ, eli Herra Jumala synnyttää Uskon, ja Herra Jumala kastaa Pyhällä Hengellä !!!

    Mutta te siis haluatte lisätä siis Herramme VALMIISEEN ja TÄYTETTYYN ja TÄYDELLISEEN työhön, ihmisen oman teon ja toimituksen, ja siten te mitätöitte osin ainakin sen Herramme Ristintyön !!!

    Muuten, siinäkin kun sanotaan:

    Vai ettekö tiedä, että me kaikki, jotka olemme kastetut Kristukseen Jeesukseen *) , olemme hänen kuolemaansa kastetut? Niin olemme siis yhdessä hänen kanssaan haudatut kasteen kautta kuolemaan, että niinkuin Kristus herätettiin kuolleista Isän kirkkauden kautta, samoin pitää meidänkin uudessa elämässä vaeltaman. Sillä jos me olemme hänen kanssan yhteenkasvaneita yhtäläisessä kuolemassa, niin olemme sanoimn myös yhtäläisessä ylösnousemuksessa, ... säkeet 3-5..

    Tuossa EI LUE VESI, eihän ???

    Te taas lisäsitte sen siihen IHAN ITSE !!!

    Tämä sama Paavalihan toisaalla sanoo:

    1. Kor. 1:17 Sillä Kristus ei lähettänyt minua kastamaan(vedellä), vaan evankeliumia julistamaan-ei puheen viisaudella, ettei Kristuksen risti menisi mitättömäksi.

    Miksi minä lisäsin tuon veden itse ?

    No, tuossa kohtaa Paavali puhuu vedellä kastamisesta, siis jos haluatte lukea sen laajemmin, ja toinen Sanankohta mikä vahvistaa asian, on se Johannes Kastajan lausuma, että Herra Jeesus kastaa Pyhällä Hengellä, eli Paavali sitä ei voi edes tehdä !

    Jokohan tämä alkaa riittää, ainakin minusta alkaa tuntua siltä, sillä on hyödytöntä jankata samoja asioita, jos niitä ei ede haluta tutkia Herran edessä kunnolla, vaan vängätään vain vastaan täysin tutkimatta ja koettelematta niitä, kuten nyt vaikuttaa tapahtuvan kohdallanne, ikävä kyllä !

    Äänestä

  • Voivoi kirjoitti:

    Nuo kaikki olivat vanhan liiton uskovia eli juutalaisia !!!

    Ensimmäinen pakana oli vasta Apostolien tekojen 16 luvun kohdassa !

    Huomaatko muuten, että tuossa sanottiin, että he saivat Pyhän Hengen VASTA KASTEEN JÄLKEEN !!!

    Miten kävikään Korneeliuksen tapauksessa ???

    44 Kun Pietari vielä näitä puhui, tuli Pyhä Henki kaikkien päälle, jotka puheen kuulivat.
    45 Ja kaikki ne uskovaiset, jotka olivat ympärileikatut ja olivat tulleet Pietarin mukana, hämmästyivät sitä, että Pyhän Hengen lahja vuodatettiin pakanoihinkin,
    46 sillä he kuulivat heidän puhuvan kielillä ja ylistävän Jumalaa. Silloin Pietari vastasi:
    47 "Ei kaiketi kukaan voi kieltää kastamasta vedellä näitä, jotka ovat saaneet Pyhän Hengen niinkuin mekin?"
    48 Ja hän käski kastaa heidät Jeesuksen Kristuksen nimeen. Silloin he pyysivät häntä viipymään siellä muutamia päiviä.

    Sanan mukaan Herra kastoi uudestisyntyvät Pyhällä Hengellä, eli vesikastetta ei olisi siis tarvittu !

    Siis kaksi eri tapausta, juutalaiset eli Jumalan kansa otti vastaan Jeesuksen, sen vesikasteen kautta vanhan liiton tapojen mukaan, ja sen vesikasteen JÄLKEEN VASTA he saivat luvatun Pyhän Hengen !

    Pakanat ottivat KOKO evankeliumin vastaan, eli Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen, ja heidät Herra itse kastoi siis uudestisyntymässä Pyhällä Hengellä, joten vesi kastetta ei tarvita !

    Minä haluan sen vielä sanoa, että jokainen sukova saa puolestani käydä vesi kasteella vaikka kuinka monta kertaa, en näe sillä ihmisen toimella itsessään mitään haittaa !!!

    Mutta jos Jeesuksen Kristuksen TÄYTETTYÄ ja TÄYDELLISTÄ Ristin työtä aletaan väittämään vajaaksi, niin sitä minä vastustan ehdottomasti !

    Juuri tästä asiasta Paavali varoitti, eli Ristin ja Ristin työn mitätöimsestä edes osin, sillä se työ ON TÄYTETTY JA TÄYDELLINEN !

    17 Sillä Kristus ei lähettänyt minua kastamaan, vaan evankeliumia julistamaan-ei puheen viisaudella, ettei Kristuksen risti menisi mitättömäksi.

    Siis Paavali näki tuossa kohtaa sen vaaran, joka sitten on toteutunut lahkoissa ja puolueissa, joita kirkoiksi ja "seurakunniksi" nimitetään, eli osin tai jopa kokonaan on se Risti mitätöity vesikaste oppien kautta ja vuoksi !

    Siis jos vesi kasteeseen siirretään jotakin, siitä Kristuksen TÄYDELLISESTÄ Ristintyöstä, niin murennetaan koko evankeliumi !

    Siis jos se Herramme Rsituntyö ei ole täydellinen, ja jonkun ulkoisen ihmisen oman toimen kautta siihen pitää vielä jotakin lisätä, eli vesikasteen, niin se työ ei ollutkaan TÄYDELLINEN ja TÄYTETTY, vaan silloin osin Herra Jeesus pelastaa ja osin ihminen itse pelastaa itsensä !!!!

    Ymmärrättekö nyt asian vakavuuden ???

    Siis oikeasti koko puhdas evankeliumi romutetaan, sillä perustan pitää olla ja pysyä AINA Yhtenä eli se perusta on YKSIN KRISTUS ja HÄNEN TYÖNSÄ ja TÄYDELLINEN UHRINSA !

    Haluankin nyt kysyä teiltä, jotka uskotte vesikasteen tapreellisuuteen, että MITÄ TE LUULETTE SEN KAUTTA SAAVANNE TAI SAAVUTTAVANNE ???

    Siis kun se Jeesuksen Ristintyö on TÄYTETTY ja TÄYDELLINEN, niin mihin sitä vesikastetta te tarvitsette ????????

    Eikös Johannes Kastaja sanonut, että hänen jälkeensä tulee se, joka kastaa Pyhällä Hengellä?

    Äänestä

Nimim. piikkilanka kirjoitti: "Niin usein kun ehtoollista nautitte, sikäli mikäli ylipäänsä nautitte ehtoollista, tehkää se minun muistokseni, tarkoitti Jeesus."
Minusta tuo on tyhjentävästi sanottu. Kirkon säännöissä on, että ehtoollisen jakamiseen tarvitaan pappi, mutta tietääkseni ketään ei kielletä jakamasta ehtoollista vaikka kotonaan tai puiston penkillä.
Tavallisen ruokailunkin voi mieltää ehtoolliseksi jos haluaa.

Äänestä
  • Usein olen nauttinut ehtoollisen kotona, koska en ole päässyt/päästetty seurakuntaani sitä nauttimaan. Olen kokenut ihan pätevänä.

    Äänestä

  • Ole hyvä, hyvä niinkin. Hengen yhteyttä toivoo sinne missä sitä on.
    Voit silloin myös pitää vapaasti käsityksesi ehtoolisesta.

    Itse en ole noin tehnyt enkä käynyt missä on ehtoolisen jako, kun Jeesuksen uhrikuoleman muistan muutenkin.

    Äänestä

Kornelius oli pakana ja hänet sekä kaikki uskoon tulleet kastettiin vedellä Pyhän Hengen kasteen jälkeen. Apt. 10:43-48.
Samariassa taas ihmiset ( myös pakanoita) tulivat uskoon ensin, sitten heidät kastettiin vedessä, jonka jälkeen he saivat Pyhän Hengen kasteen. Apt. 8:5-17.
Efesossa pakanat sekä juutalaiset uskoon tulleet, uudestisyntyneet olivat saaneet Johanneksen kasteen. Mutta tuo ei riittänyt. Tarvittiin myös vesi- ja henkikaste. Heidät kastettiin vedessä Jeesuksen Nimeen, ja sitten Paavali pani kätensä heidän päälleen, jonka seurauksena he saivat Pyhän Hengen kasteen. Apt. 19:1-6.

Terveessä uskoon tulossa tarvitaan aina nämä elementit:
Sanan kuuleminen, uskoon tuleminen eli uudestisyntyminen Pyhästä Hengestä, parannuksen tekeminen, kasteen ottaminen, Pyhän Hengen kaste. Järjestyksen säätää Jumala. Ja tämä tie on sama kaikille, juutalaisille sekä pakanoille. Ei ole toista oppia juutalaisille ja toista pakanoille. Efes. 2:14-22. Kol. 2:11-15.
Näiden sisällä oleva on siinä uskossa, josta Uusi testamentti opettaa.

Äänestä
  • Et ihan ymmärtänyt sitä, mitä kirjoitin, näemmä !

    Siis TUON AJAN Juutalaiset siirtyivät Jeesuksen nimeen suoritetun vesikasteen kautta vanhasta liitosta SUORAAN uuteen, siis ottamalla vain Jeesus Vapahtajana ja Messiaana vastaan, HE OLIVAT JO ENNALTA JUMALAN KANSAAN KUULUVIA !!!

    Kirjoiti JO, että vasta v70 lopulta temppeli hävitettiin eikä kiveäkään jäänyt päällekäin, ja se siis on kuva siitä, että Jumala lopetti lopullisesti vanhanliiton, siis SEN AIKAKAUDEN juutalaisilla oli tämä tie, ei sen jälkeen enää !!!

    Monelle on selvästikin sekin perusasia epäselvää yhä, että Jeesus tuli ja julisti VAIN Isrelin kansaan kuuluville ja opetuslapset siis siihen Korneliukseen asti kastoivat VAIN JUUTALAISIA, siis kuten Sana sanoo selväti, että ensin juutalaisille ja Jeesus itse asian vahvistaa omin sanoin:

    Matt. 15:24 Hän vastasi ja sanoi: "Minua ei ole lähetetty muitten kuin Israelin huoneen kadonneitten lammasten tykö".

    Miksi ihmeessä tämäkin selvä asia on niin vaikeaa ymmärtää ???

    Kaikki ne kastetut olivat sitä ennen Israelin huonetta, sillä siitä tuli melkoinen selvittely, kun Pietari joutui selittelemään sitä, miksi pakanoille oli mennyt jakamaan sitä, mikä yhä apostolienkin mielestä kuului vain omaisuuskansalle !!!

    Teidän Raamatun tuntemuksenne on NIIN heikkoa, että ihan turhauttaa jopa näitä alkeita selitää, ja silti olette opettamassa muita !!!!

    Siis kaikki vesikasteet ENNEN Korneliuksen tapausta olivat Juutalaisia, joten voimmeko edes tämän asian nyt hyväksyä Totuudeksi ???

    Äänestä

Nimimerkki "KuolemanMuistojuhla" kirjoittaa jotakin sellaista mihin täytyy ottaa kantaa. Hän kirjoittaa: "Kaste on hyvänomantunnon LIITTO, Jumalan kanssa, eli omatunto on jo puhdas, sitten kaste".

Tuppaa niin olemaan uskonnollisessa suuntautuneisuudessa että etsiessään vastauksia tulee kehitelleeksi noita erittäin haettuja selityksiä.

Missään Jeesuksen tai apostolien esityksissä ei esitetä muuta 'liittoa' kuin se mikä uudestisyntymässä tulee. Uskoon tulo on se liitto: jos me valkeudessa vaellamme, Jeesuksen Kristuksen veri puhdistaa meidät kaikesta synnistä...

Niin ikään uudestisyntyneelle: .... Hänen jumalallinen voimansa on lahjoittanut meille kaiken, mikä elämään ja jumalisuuteen tarvitaan, hänen tuntemisensa kautta...

Paremmin tuota käsitettä kuvaa käännösmuoto: Tämän vertauskuvan mukaan vesi nyt teidätkin pelastaa, kasteena - joka ei ole lihan saastan poistamista, vaan hyvän omantunnon pyytämistä Jumalalta - Jeesuksen Kristuksen ylösnousemuksen kautta.

Moni kysyykin: millä tavalla hyvän omantunnon pyytämistä?
Kysymyksessä on uudestisyntymä, se usealle niin tuttu, jossa Pyhä Henki on annettu ja on vapautettu syyllisyyden taakoista. On ylipursuava kiitosmieli.

Apostolien kasteesta kertovien tekstien ja uskon kautta uudestisyntymän välille voidaan laittaa yhtäläisyysmerkit.

Jos on tullut uskoon, on jo sisäpuolella. On saanut jo kaiken sen mitä kasteesta kertovat kohdat kasteen sisällöstä kertovat. Kastamista ei tarvita.
Yksi kaste on sama asia kuin yksi uudestisyntymä.

Selkein esimerkki on Paavalin uudestisyntymä 'kasteen' kautta. Paavali ei ollut uskossa vaan tahtoi tulla uskoon silloin vielä tietämättä mitä se uudestisyntyminen tarkoittaa: sai opastuksen mm. huuda avuksi hänen nimeänsä ja anna kastaa itsesi ja pestä pois syntisi.

Syntienne anteeksi saamiseksi, sanoi kerran Pietari.

Uudessa testamentissa ei ole kastettu uskoon tulleita vaan heitä jotka kuullun sanan ottivat vastaan ja tahtoivat tulla uskoon.
Korneliuksen joukoissa tapahtui eri tavalla. Kerrotulla oli muitakin tarkoituksia mutta myös se kuvaa nimenomaan apostolien käsityksen uudestisyntymästä kasteen kautta ohjaten. Pidän selvänä että kaste oli tarpeeton jo uskoon tulleille.

Apostolien käsityksistä ja käytännöistä ei voi tehdä oppia. Apostolit aloittivat perhekuntakastekäytännön: Kastettuaan sanan vastaanottaneet henkilöt. isäntäväen, kastoivat he sitten lisäksi vielä koko perhekunnan.
Sen käytännön tulos on näkyvillä vahoissa kirkoissa.
Rehellinen lukija toteaa apostolien toiminnan idean, eikä siinä vauva-sanaa tarvi teksteistä löytyä.
Tuo on raamatullista jos sen tuostakin kohdasta raamatullista olla pitää.

Myös uskovina kastettujen joukosta moni pitää uskoon tulleita uskovaisina. Näin ollen he eivät anna merkitystä sille, että itse ovat kastetut. Eiväthän he edes vetoa missään sellaiseen asiaan: "koska olen kastettu".

Viisaat ovat lakanneet jo aikoja asialla kasteella kiihkoilun. Sellainenkin vaihe on monella ollut, mutta Jumalan koulussa on se jäänyt pois mahdottomuuttaan.

Käsitykset tulevat muuttumaan kiitos myös tällaisten viestivälineiden. On jo osoittautunut, että tästä opetuksesta on aitoa hyötyä.
Tiedän mikä asenne tätä kohtaan löytyy heiltä, jotka eivät asiaan syvenny.

Äänestä
  • Venäjällä aikoinaan helluntalaiset pesivät toistensa jalat ehtoolisen yhteydessä
    Mitenköhän on nykyään tietääkö joku?

    Äänestä

  • Kyselijät kirjoitti:

    Venäjällä aikoinaan helluntalaiset pesivät toistensa jalat ehtoolisen yhteydessä
    Mitenköhän on nykyään tietääkö joku?

    Tuo jalkojen pesu oli tapana 2000 vuotta sitten, jolloin kuljettiin sandaaleissa pölyisiä hiekkateitä ja jalkineet riisuttiin taloissa, joissa ei ollut maalattiaa. Tuolloin jalat pestiin yleensä orjien toimesta. Jeesus siis alensi itsensä orjan tasolle pestessään opetuslastensa jalat.
    Eli jos Jeesus olisi vaikkapa niistänyt nenänsä ennen kuin lausui: "Tämä on minun ruumiini...jne." ja joku olisi kertonut siitä jollekulle evankeliumin kirjoittajalle, tämä taas olisi siitä kirjoittanut ja se olisi v. 325 jKr Nikean kirkolliskokouksessa valittu Raamattuun, niin satavarmasti sille niistämisellekin olisi keksitty joku raamatullinen merkitys. Ja tänäkin päivänä jaettaisiin nenäliinat ehtoolliselle menijöille. Ja kaikkien pitäisi niistää.
    Näin se vaan menee, "uskovaiset" lukevat Raamattuaan kuten parhaaksi näkevät.

    Äänestä

  • järjen_kerettiläinen kirjoitti:

    Tuo jalkojen pesu oli tapana 2000 vuotta sitten, jolloin kuljettiin sandaaleissa pölyisiä hiekkateitä ja jalkineet riisuttiin taloissa, joissa ei ollut maalattiaa. Tuolloin jalat pestiin yleensä orjien toimesta. Jeesus siis alensi itsensä orjan tasolle pestessään opetuslastensa jalat.
    Eli jos Jeesus olisi vaikkapa niistänyt nenänsä ennen kuin lausui: "Tämä on minun ruumiini...jne." ja joku olisi kertonut siitä jollekulle evankeliumin kirjoittajalle, tämä taas olisi siitä kirjoittanut ja se olisi v. 325 jKr Nikean kirkolliskokouksessa valittu Raamattuun, niin satavarmasti sille niistämisellekin olisi keksitty joku raamatullinen merkitys. Ja tänäkin päivänä jaettaisiin nenäliinat ehtoolliselle menijöille. Ja kaikkien pitäisi niistää.
    Näin se vaan menee, "uskovaiset" lukevat Raamattuaan kuten parhaaksi näkevät.

    Paavimme Katolisesta kirkosta pesee pääsiäisenä vaikkapa vankien jalkoja. Miksi?
    Varmasti siinä kirkossa ymmärretään kirjoitukset, että kyse on annetusta esimerkkivelvoitteesta. Näin Paavi osoittaa tavallaan sitä palvelijan nöyryyttä.

    Mutta, onhan järjen-kerettiläsien tavalla selitetty monet asiat erinäköiseksi mitä se on.
    Tietenkin se oli palvelijoiden tehtävä, mutta kuinka paljon on tänäänkin kiistaa veljien keskuudessa, "kuka on suurin"! Olisi oiva tapa aloittaa varpaanpesu, että löydettäisiin kiistaveljen varpaista se opetus, ettei ole veljeään suurempi.
    Sinunkin olisi hyvä aloittaa, meinaan suuret leveät henkselit voi estää kumartumasta kovin alas.
    Siksi Jeesus tähdensi, että kun --hän-- sen teki, on sinunkin löysättävä henkseleitä, että löydät paikkasi srk. palvelumerkityksestä, ettei herroina jätä tehtävää palvelijoille.

    Äänestä

Suurin osa ymmärtääkin asian. Mutta joku "voivoi" ei vaan käsitä.

Kaste oli ja on tarkoitettu kaikille uskoon tulleille, koska se on Jeesuksen nimenomainen käsky kaikille uudestisyntyneille, ei vain juutalaisille. Matt. 28:19,20. Markus 16:15,16. Ja vain kasteella käyneille oli tarkoitettu ehtoollisen vietto.

Kiva että joku vaivautuu kirjoittamaan tällaiselle riitapalstalle totuuttakin. Sitä oli tässä kommentissa:
"Kornelius oli pakana ja hänet sekä kaikki uskoon tulleet kastettiin vedellä Pyhän Hengen kasteen jälkeen. Apt. 10:43-48.
Samariassa taas ihmiset ( myös pakanoita) tulivat uskoon ensin, sitten heidät kastettiin vedessä, jonka jälkeen he saivat Pyhän Hengen kasteen. Apt. 8:5-17.
Efesossa pakanat sekä juutalaiset uskoon tulleet, uudestisyntyneet olivat saaneet Johanneksen kasteen. Mutta tuo ei riittänyt. Tarvittiin myös vesi- ja henkikaste. Heidät kastettiin vedessä Jeesuksen Nimeen, ja sitten Paavali pani kätensä heidän päälleen, jonka seurauksena he saivat Pyhän Hengen kasteen. Apt. 19:1-6.
Terveessä uskoon tulossa tarvitaan aina nämä elementit:
Sanan kuuleminen, uskoon tuleminen eli uudestisyntyminen Pyhästä Hengestä, parannuksen tekeminen, kasteen ottaminen, Pyhän Hengen kaste. Järjestyksen säätää Jumala. Ja tämä tie on sama kaikille, juutalaisille sekä pakanoille. Ei ole toista oppia juutalaisille ja toista pakanoille. Efes. 2:14-22. Kol. 2:11-15.

Näiden sisällä oleva on siinä uskossa, josta Uusi testamentti opettaa."

Äänestä
  • Ei mikään jankkamalla tule Totuudeksi !

    Kirjoitin JO, että ensimmäinen kastettu pakana oli Kornelius !

    Ensimmäinen pakana oli vasta Apostolien tekojen 16 luvun kohdassa !

    Mutta tuonkin ohitit, siis tuosta vasta alkoi selvittely juuri sen suhteen, miksi Pietari oli kastanut pakanoita, eli TÄYSIN TURHAA on sinun tuoda Raamatunpaikkoja ennen sitä, ja väittää, että pakanoita on katettu ENNEN Korneliuksen tapausta !!!

    Tämän selvempi ei asia voi enää olla, mutta kun Totuus ei kelpaa, niin turhaa vaivaa näen selittääkseni sen enempää !

    Äänestä

Apt. 8. luvussa on ensimmäisten pakanoiden uskovien kaste. samarialaisethan eivät kaikki olleet juutalaisia, vaan sekakansaa.

Äänestä
  • Jospa itse oppisit tuntemaan Raamattua ?

    Johannes 4
    5 Niin hän tuli Sykar nimiseen Samarian kaupunkiin, joka on lähellä sitä maa-aluetta, minkä Jaakob oli antanut pojalleen Joosefille.
    6 Ja siellä oli Jaakobin lähde. Kun nyt Jeesus oli matkasta väsynyt, istui hän lähteen reunalle. Ja oli noin kuudes hetki.
    7 Niin tuli eräs Samarian nainen ammentamaan vettä. Jeesus sanoi hänelle: "Anna minulle juoda".
    8 Sillä hänen opetuslapsensa olivat lähteneet kaupunkiin ruokaa ostamaan.
    9 Niin Samarian nainen sanoi hänelle: "Kuinka sinä, joka olet juutalainen, pyydät juotavaa minulta, samarialaiselta naiselta?" Sillä juutalaiset eivät seurustele samarialaisten kanssa.
    10 Jeesus vastasi ja sanoi hänelle: "Jos sinä tietäisit Jumalan lahjan, ja kuka se on, joka sinulle sanoo: 'Anna minulle juoda', niin sinä pyytäisit häneltä, ja hän antaisi sinulle elävää vettä."
    11 Nainen sanoi hänelle: "Herra, eipä sinulla ole ammennusastiaa, ja kaivo on syvä; mistä sinulla sitten on se elävä vesi?
    12 Et kai sinä ole suurempi kuin meidän isämme Jaakob, joka antoi meille tämän kaivon ja joi siitä, hän itse sekä hänen poikansa ja karjansa?"
    13 Jeesus vastasi ja sanoi hänelle: "Jokainen, joka juo tätä vettä, janoaa jälleen,
    14 mutta joka juo sitä vettä, jota minä hänelle annan, se ei ikinä janoa; vaan se vesi, jonka minä hänelle annan, tulee hänessä sen veden lähteeksi, joka kumpuaa iankaikkiseen elämään".
    15 Nainen sanoi hänelle: "Herra, anna minulle sitä vettä, ettei minun tulisi jano eikä minun tarvitsisi käydä täällä ammentamassa".

    Jeesus puhui samarialaiselle naiselle kaivolla ja sitten todisti koko kaupungille, ja silti Herramme itse sanoi siis:

    Matt. 15:24 Hän vastasi ja sanoi: "Minua ei ole lähetetty muitten kuin Israelin huoneen kadonneitten lammasten tykö".

    Mutta palataan tuohon samarialaisiin, ja siihen, että mitä tuo nainen sanoi ???

    "meidän isämme Jaakob"

    Kuka on tuo heidän isänsä Jaakob ???

    1. Moos. 32:28 Silloin hän sanoi: "Sinun nimesi älköön enää olko Jaakob, vaan Israel, sillä sinä olet taistellut Jumalan ja ihmisten kanssa ja olet voittanut".

    Keitä samarialaiset siis olivat ???

    Ota hyvä ihminen ensin selvää ja tutki laajemmin Raamattua, ja sitten vasta ala väittämään varmaksi asioita, jotka silloin jo tiedät, etkä vain luule tietäväsi !

    Äänestä

Olet "voivoi" eksyksissä hyväksyessäsi kastamattomat ehtoolliselle. Sen tähden et voi ymmärtää muitakaan Raamatun asioita.
Mutta jospa voisit oppia esim. tämän Samarian jutun:

Muinaisen Samarian asukkaat, pääosin juutalaisia, vietiin pakkosiirtolaisuuteen Assyyriaan 700 luvulla eKr.
Assyyrian kuningas toi heidän sijaansa muita kukistettuja kansoja. Niitä tuli Baabelista, Kuutasta, Avvasta ym. 2 Kuning. 17:23,24. Näistä kansojen ihmisistä muodostui Samarian sekakansa. Siirretyt pakanat toivat mukanaan Samariaan omat jumalansa.
Esran ja Nehemian aikana samarialaiset pakanat yrittivät monin keinoin estää pakkosiirtolaisuudesta palanneita juutalaisia rakentamasta Israelin Jumalan temppeliä. Esra 4:2. Neh. 4:6.
Samarialaiset olivat siis sekakansaa, joiden joukossa oli myös juutalaisia.

Äänestä
  • Ei ole todellakaan kyse MINUN näkemyksestäni tai luuloistani tai mielipiteestäni !!!

    Tuo samarialainen nainen sanoi Jaakobia eli Israelia isäkseen !

    Mutta tuota naistakaan sinun ei tarvitse uskoa, sillä Jeesus ITSE sanoi:

    Matt. 15:24 Hän vastasi ja sanoi: "Minua ei ole lähetetty muitten kuin Israelin huoneen kadonneitten lammasten tykö".

    Joten eiköhän Jeesus ITSE tiedä sen, kuka on Hänen lampaansa ja kuka taas ei ???

    Mutta te ette vain halua ottaa vastaan, koska olette mielistyneet väärään ja valheisiin !

    Lue nyt sinäkin vihdoin se ajatuksella kun Pietari joutui puolustautumaan muiden apostolien edessä sen Korneliuksen tapauksen vuoksi !!!!

    Jos pakanoita olisi kastettu aiemmin, niin silloin se väittely olisi käyty silloin !!!!!

    En haluaisi paksusta rautalangasta vääntää aina vain samaa asiaa, tämä siis turhauttaa todella nyt !!!

    Äänestä

Jotta ette enää jankkaisi noista samarialaisista, niin tässä pari Sanankohtaa vielä:

Matt. 15:24 Hän vastasi ja sanoi: "Minua ei ole lähetetty muitten kuin Israelin huoneen kadonneitten lammasten tykö".

Jeesus julisti sille samarialaiselle naiselle ja koko kaupungille ilosanomaa !!!

Joh. 10:14 Minä olen se hyvä paimen, ja minä tunnen omani, ja minun omani tuntevat minut,

Eli ei ole kyse todellakaan minun luulemisista !!!

Jos ette usko Jeesuksen tutevan omia lampaitaan, niin sille minä en enää mitään voi !

Äänestä

Et siis usko, että Samariassa oli sekakansaa? Silloin et usko Raamattuun. Ei Joh. 4. luvun kertomuksissa ole ristiriitaa muiden Raamatun kohtien kanssa.
Samarian kansa koostui juutalaisista ja pakanoista.
Mutta huomaan sinun olevan vieraan hengen vaikutuksessa ja siksi tahdot kinastella.

Äänestä
  • Joopa joo, etten paremmin sanoisi !

    Kun et pärjää Raamatun tutkistelussa, niin sitten alkaa taas tuo perinteinen demonisointi !

    Eli aletaan väittää toisen olevan väärässä hengessä tai muuten sekaisin, ja seuraava vaihe on henkilökohtaisuuksiin meneminen !

    Joten minä lopetan osaltani tämän kesksutelun turhana, kuten Raamattu kehoittaa:

    1. Tim. 6:20 Oi Timoteus, talleta se, mikä sinulle on uskottu, ja vältä tiedon nimellä kulkevan valhetiedon epäpyhiä ja tyhjiä puheita ja vastaväitteitä,

    2. Tim. 2:23 Mutta vältä tyhmiä ja taitamattomia väittelyjä, sillä tiedäthän, että ne synnyttävät riitoja.

    Tit. 3:9 Mutta vältä mielettömiä riitakysymyksiä ja sukuluetteloita ja kinastelua ja kiistoja laista, sillä ne ovat hyödyttömiä ja turhia.

    Äänestä

tuttavani--kunnon nimikristitty tuli henkilokohtaisen uskoon ehtoollispoydassa,,oliko vaarin hanen menna ehtoolliselle ilman uudestisyntymista??? kysyn vaan..[sorry ei aa-tai oo pilkkuja koneellani]

Äänestä

Raamatun vastainen menoo.
Se ottaisi toisen kielellä olevan öylätin kirkossa ja voisi pistää korviinsa.
Mikä vaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ensinraamattua kirjoitti:

Ovatko helluntailaiset edelleen sitä mieltä, että ehtoolliseen voivat osallistua vain uskovien kasteella käyneet?
Pyydän Raamatun paikkoja asian tueksi. Luin että Raamatussa ei olisi opetusta kastamattomien ehtoolliseen osallistumisesta. Mutta jos Raamatussa löytyy opetus, että kastamattomat voivat osallistua ehtoolliseen, niin sitten helluntailaiset ovat väärässä. Minä en uskalla sanoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu