nkkibisneksistään ja yritysjärjestelyistään veroja välttääkseen? Olisi jo aika saada syvähaastattelu asiasta.
Milloin kepun Sipilä avautuu toimittajille paskata
nvbgfd
11<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Odotellaan...
ok.
Sipilän salkunhoitaja sai 200 000 pikavoiton Sipilän firmojen
osakekaupoilla ja "unohti " tuollaisen pikku summan verotuksestaan.
Lisäksi salkunhoitaja väitti ettei tiennyt Sipilän firmojen osakkeiden
tulevasta arvonoususta yritysjärjestlyjen yhteydessä.
Kepu pettää AINA.
SIPILÄ TEKI MONIMUTKAISEN YRITYSJÄRJESTELYN ETTEI HÄNEN JÄLJILLEEN PÄÄSTÄISI
tässä vaiheessa Sipilä ei tiedä mitään eikä vastaa mihinkään ei edes puhelimeen
http://artoluukkanen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/191026-avoin-kirje-juha-sipilalle-miksi-kepu-pakoilee
SIPILÄN SIJOITUSRYPÄS ON MONIMUTKAINEN KÄHMINTÄYRITYS PUMPATA RAHAA PERHEELLE
http://m.iltalehti.fi/eduskuntavaalit-2015/2015032719432582_eb.shtml
Sipilän sijoitusyhtiö Fortel Invest Oy omisti yrityksestä Sipilän mukaan noin viidesosan.
– Siinä on aika monimutkainen malli, jossa ensimmäisessä vaiheessa ei siirry ollenkaan rahaa. Summa ei ole vielä selvillä, se on pitkän tähtäimen suunnitelma. Enkä niitä (summia) haluaisi edes lähteä avaamaan, Sipilä vastasi tuolloin.
Perussuomalaisten Suomen Uutiset -lehden päätoimittaja Matias Turkkila kertoo, että rakennusalan ammattilaisen arvioiden mukaan Green Rockin 5590 euroa maksavia IISI Sako 6 -pienpuhdistuslaitteita on asennettu Suomeen jopa kymmenen tuhatta kappaletta.
– Kymmenen tuhannen laitteen alviton myyntihinta tarkoittaisi 42,5 miljoonan euron kokonaissummaa, Turkkila laskee.
Tarkkaa arviota siitä, kuinka paljon Sipilä on jätepuhdistinbisneksellä perussuomalaisten mielestä rikastunut, Turkkila ei esitä.
Sipilä on aito kepuketku.
Ei ala selittelemään, niin kai tuohon on sitten uskominen.
Tuulivoimabisnestä ja paskalaitebisnestä = KePu
Keskustan Sipilä kiistää Kauppalehden vihjeet verosuunnittelusta
Keskelle verosuunnittelukohua joutunut keskustan puheenjohtaja Juha Sipilä vastaa blogissaan Kauppalehden väitteisiin.
Sipilä kertoo, ettei ole sen enempää lahjoittanut kuin myynyt yritysomaisuuttaan suoraan lapsilleen. Sipilä on omistanut Fortel Invest -sijoitusyhtiötä.
Nyt yhtiö on vapaalla pääomallaan lunastanut Sipilän osakkeet yhtiöön eli ostanut Sipilän ulos yhtiöstä. Sipilän osakkeet jäävät yhtiön haltuun. Myöhemmin osakkeet voidaan joko mitätöidä tai jakaa nykyisten omistajien kesken.
Artikkeliin liittyvät
Juha Sipilä
KL: Keskustan puheenjohtaja Juha Sipilä siirsi yritysomaisuutensa lapsilleen 10.4.2014
Yhtiöllä on viisi omistajaa – Juha Sipilän viisi aikuista lasta. Yhtiö on siis täysin heidän omaisuuttaan, ja käytännössä yhtiön arvo jää kokonaan heille nyt, kun Sipilä on lunastettu ulos.
Sipilän mukaan lapset ovat olleet yhtiön osakkaina jo 18 vuotta eivätkö ole nyt "vaurastuneet eurollakaan".
"Jäljelle jäänyt yhtiön arvo vastaa entistä, minut lunastettiin ulos, heidän kannaltaan ei tapahtunut mitään", Sipilä sanoo HS:lle.
Käytännössä yhtiön omaisuus on kuitenkin nyt kokonaan lasten, kun Juha Sipilä ei ole mukana.
Yhtiö teki tilinpäätöksensä mukaan viime vuonna 7,5 miljoonan euron liikevaihdolla 1,2 miljoona euron nettovoiton ennen veroja. Taseen mukaan yhtiöllä on omaa pääomaa 5,8 miljoonaa euroa.
21–31-vuotiailla lapsilla on yhtiöstä tasaosuudet.
Sipilä on selvästi järkyttynyt Kauppalehden uutisesta.
"Politiikka on kova laji, mutta en kieltämättä arvannut sitä aivan näin kovaksi", Sipilä kirjoittaa blogissaan.
Kauppalehden haastattelemat kolme nimetöntä verotuksen asiantuntijaa näkivät Fortel-järjestelyissä hyvin hyödynnettyä verosuunnittelua. Otsikko oli painetussa lehdessä "Keskustan Sipilä teki lapsistaan vauraita" ja verkossa "Sipilä verosuunnitteli lapsistaan vauraita".
"Juttu ei pohjaudu oikeisiin tietoihin. Vahinko on tietysti jo tapahtunut ja väärän tiedon levittäminen tuntuu pahalta", Sipilä kirjoittaa.
"Minun on vaikea ymmärtää aiemmin ammattilehtenä pitämältäni julkaisulta näin heikkoa perehtymistä asioihin", hän jatkaa.
Kauppalehdessä yhden asiantuntijan sitaatissa puhutaan lahjoituksesta, mutta tämän Sipilä kiistää. Samoin Sipilä kiistää, että verosuunnittelua olisi käytetty tai sukupolvenvaihdokseen liittyvää huojennusta sovellettu.
"Järjestelyä tehtäessä yhtiössä ei ollut palkattua henkilöstöä, joten katsoin, että yrityksen sukupolvenvaihdoksen lain henki ei täyty enkä sitä sen vuoksi yrittänytkään. Se olisi ollut tietysti jälkipolville edullisempaa. En ole todellakaan ajatellut tässä verosuunnittelua, en omaani, enkä jälkipolvien."
Kauppalehti kertoo myös, ettei Fortel ole juuri maksanut veroja koska yhtiön tulos on vuosina 2001–2012 ollut tappiolla – samaan aikaan yhtiöllä on kuitenkin ollut Kauppalehden mukaan varaa maksaa 7,7, miljoonan euron osingot.
Julkisuudessa Sipilä on arvostellut esimerkiksi Ruotsiin kirjansa muuttanutta Björn Wahlroosia verosuunnittelusta.
Osinkojen maksua Sipilä perustelee osakeyhtiölain mukaan toimimisella.
"Yritys maksaa osinkoa, jos se ei vaaranna yhtiön tasetta ja on voittovaroja mistä jakaa. Se on osakeyhtiölaissa ja sen mukaan toimitaan", Sipilä sanoo HS:lle.
Sipilä vetoaa sairauteensa siinä, miksei Kauppalehden toimittaja ollut tavoittanut häntä juttua varten edellisenä päivänä. Sipilä oli kertomansa mukaan ollut koko päivän Oulun yliopistollisessa sairaalassa jälkikontrolleissa.
Sipilä on ollut kahdesti sairauslomalla veritulpan takia.
"kansan"edustajia...
Selitä selitäSipilä ja sitä tiukemmin kietoudut kiristyvään verkkoon.