Mielenkiintoista nähdä miten vaikuttaa uusien autojen myyntiin se, että meillä on kuukauden päästä uusi hallitus, jonka muodostavat puolueet, jotka kaikki ovat luvanneet poistaa autoveron.
Jos autoa ei juuri nyt tarvitse, kannattanee odottaa vielä kuukausi?
Jos autoa ei juuri nyt tarvitse, kannattanee odottaa vielä kuukausi?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Uusi Hallitus rupeaa kyllä miettimään vuoden 2016 budjettia!
Kyllä itse lähden ainakin siitä, että kun tämmönen hämmennys on päällä, niin mieluummin odottelen vaikka 2016 alkuunkin asti auton uusimista.
Enemmän ihmettelen sitä autoliikkeiden puolueille lobbaamaa ideaa poistaa autovero vaiheittain vaikka 4v. hallituskauden aikana. Eikö ihmisistä suurin osa kuitenkin vaan venytä sitä auton ostoaan sen 4v. jos ei ihan pakko ole uusia? Säästöä kuitenkin luvassa monia tuhansia euroja useimmiten... Ei tunnu olevan mitään järkeä.
Autoveron asteittainen poistaminen olisi kyllä maailmanhistorian typerin juttu kun silloin uuden autot eivät menisi kaupaksi moneen vuoteen kun ostajat tietäisivät että ensi vuonna vero olisi taas pienempi. Autovero pois kerralla ja nopealla aikataululla.
Vero poistuu kerralla.
Ajamma vanhalla tappiin asti jokainen niin totta se alkaa näkymään jossain tilastoissa.
Tietysti vero poistuu kerralla.
Näin on. Ei siihen muuta keinoa ole, autoliikkeet selittäkööt mitä vain.
Onhan ne politikot ennenkin kaikkea kivaa luvaneet,epäilen vain,että autovero ei poistu minnekkään,ei kerralla eikä pätkittäin.
eivät ole ennen puoluerajojen ylitse lupailleet autoveron poistoa. Se, äänestääkö ihmiset puoluetta, joka oikeasti poistaisi veron, vainn niitä jotka vain korvaisivat sen toisella, onkin jännä asia.
Yksikään puolue ei lupaa _kokonaisverokertymän_ vähennystä.
Autoveron alennus/poisto korvataan polttoaine/muiden(autoon) kohdistuvien verojen huimalla korotuksella.
Verokeskustelu on piristänyt autokauppaa!
"Maaliskuussa h-autoja ensirekisteröitiin 11 097 kappaletta, mikä on
15.3% enemmän kuin vuosi sitten".
Näin todetaan AKL:n tuoreessa tiedotteessa, että se siitä!
Maaliskuussa rekisteröidyistä autoista iso osa on todennäköisesti tilattu jo viime vuoden puolella, joten viimeaikainen verokeskustelu ei pitäisi vielä maaliskuun luvuissa näkyäkään. Verokeskustelun vaikutus, jos sitä on, heijastuu rekisteröinteihin vasta seuraavan puolen vuoden kuluessa.
En vain jaksa uskoa autoveronpoistoon,jostain ne verorahat täytyyottaa,tai sitten polttoaineveroa nostetaan reippaasti.Suomalaiset kun on opetettu elämään valtion avustuksilla, lapsetkin pitää päästä kouluun taksilla jos on enempi kuin kolmekilometriä koulumatkaa,terveydenhuolto on puoli ilmaista ja sen takia terveyskeskukset pullistelevat potilaista,kun pieninpäänkin särkyyn täytyy hake lääkettä,ei edes flunssaa kestetä ilman lääkärissä käyntiä,vaikka siihen ei ole lääkettä.Ihmiset heittää kaikki roskansa katujen varsille,ajatelle,että se on veronmaksajan oikeus.Teiden kunnossapito nielee pirusti veroeuroja,kyllä näitä rahareikiä riittää.