Rautatieasemalla on kierrätyskeskus alkanut jakamaan ilmaiseksi
matkalukemista, hyvä ajatus! Kaikilla ei ole varaa ostaa luettavaa kioskista tai antikvariaatista!
matkalukemista, hyvä ajatus! Kaikilla ei ole varaa ostaa luettavaa kioskista tai antikvariaatista!
Vastaukset 48
Vanhimmat
Eiks se ole jo loppunutkin?
Loppuihan se kun divarikauppias teki valituksia. Nyt ei kirjoja aamujuniin menevät saa.
Ei siinä paljon ole aivoja taas käytetty, jos mennään jonkun kirja divarin viereen jakelemaan ilmaiseksi kirjoja, saattahan tuollaisesta jotain seurata. Kierrätyksessä taitaa koko porukan yhteinen valuvika olla tietynlainen vähämielisyys, tunnetaan myös termeillä yksinkertainen ja tyhmä.
Kun jengiä menee aamujunilla töihin niin ainoastaan kahvila on avannut ovensa. Ei siinä minkään "ovet kiinni" puljun leipää silloin viety. Olet varmaan arkiaamuisin tämän nähnyt kun noin kärkkäästi kantaa otat.
Johonkin aikaan se divarikin varmaan aukeaa ja tällöin jos divarin vieressä joku vielä kirjoja ilmaiseksi antaa, niin ei ihme, jos aiheuttaa närää divarin myyjässä.
Näinhän tässä on ollut asia, vai?
Tietty, myös jos säännöllisesti juna asemalla käyvät saavat siitä divarin vierestä ilmaisia kirjoja ja divari kiinni, niin sitten johonkin toiseen aikaan, kun ilmaispiste kiinni ja divari auki, niin sama henkilö, joka saanut niitä ilmaisia kirjoja ja nyt juna asemalla, niin hän ei menekään divariin, kun lukemista jo yllinkyllin on ilmaispisteestä haalittu.
Divarin bisnes siis kärsii.
Miettikääpäs, jos olisitte itse tuo kyseinen divarin omistaja, niin suurin osa teistä varmaan tekisi kaikkensa, jotta kassavirtaa häiritsevä tekijä saataisiin eliminoitua, eli se kirjojen ilmaispiste tässätapauksessa.
Ja ne jotka eivät divarin omistajana näkisi asiassa ongelmaa ja sallisivat ilmaispisteen, he olisivat hieman sinisilmäisiä, idiootteja, mitään bisneksestä tajuamattomia lempeitä hölmöjä, joiden kannattaisi alkaa miettiä alanvaihtoa, ennenkuin kaapista loppuu leipä.
L9isää rautalankaa todellisen kokemuksen perusteella useina vuosina nähtynä. Kahvila on aamuisin auki kun "duunarijunat" lähtee mutta ns. divari ei ole. Se aukeaa silloin kun junaliikenteen ruuhka-ajat on ohi. Eivät työmatkalaiset sieltä ns. divarista ole tähänkään asti kirjoja hakeneet ja tuskin hakevat tästä lähtienkään. Oletko muuten ns. divarin ns. divariapulainen kun noin hyökkäät toisten ajattelukykyä??????
Monikohan aamu junaan menijä käy kyseisessä kahvilassa ?ehkätullaan kiireessä aamuisin asemalle että vaan junaan kerkiää ennen junan lähtöä !!!
Aika moni tulee kahvimuki kädessä kahvilasta junaan. Täällä on ikäänkuin selittelykampanja menossa divarinpitäjän toiminnasta. Mutta kyllä kansa tämän muistaa aina.
Siinäpä sulle sitä pähkinää purtavaksi, funtsi juttua ja hajoa siihen.
Divarinpitäjä oli hyökännyt erittäin aggressiivisesti kahvilaa pitävän thaimaalaistaustaisen naisen kimppuun. Miksi Aamuposti kirjoittaa, että Kiken hyllystä tuli valituksia, kun ei siitä kukaan muu valittanut kuin se sekatavarakauppias, joka kutsuu liikettään antikvariaatiksi.
Eihän se ole edes koskaan auki, kun päivätyöntekijät lähtevät kohti Helsinkiä tai kun he palaavat työstä. Jos perustaa tuollaisen liikkeen rautatieaseman yhteyteen, pitää varautua olemaan auki silloin kun ihmisiä on liikkeellä.
Jos ei saa liikettään menestymään, on turha syyttää siitä muita. Yrittäminen on yrittämistä.
Olet täysin oikeassa ja pari muutakin ovat asian huomanneet. Kateushan se sieltä taas ponnahti esiin, mutta "divaria" ei itse saa ajoissa auki.
Ikäisekseen tämä divarin emäntä on suht hyvinsäilynyt ja aika viehättävän oloinen leidi muutenkin. Omaa sellaista seksuaalista energiaa ja vetovoimaa. Minulle on aina mies asiakkaana täten ollut ilo käydä tässä divarissa, joskus kun sinne olen eksynyt.
Mitä tän ketjun riitajuttuihin tulee, niin sehän on vaan elämää ja aika normaalia meidän kaikkien keskuudessa aina välillä.
Moni kakku päältä kaunis, mutta sisältä täyttä pas-kaa, on vanha sanonta määrätyistä henkilöistä. Kokemani perusteella kierrän kaukaa.
Taidat olla vaan joku ex ukkeli vuosientakaa. Sehän se kirjoittamaton sääntö yleensä, että existä ei kovin mairittelevasti kommentoida. Minun mielestä kyllä moni samanikäinen daami divarin emännän rinnalla jää kirkkaasti hopealle.
Eiköhän olennaista ole se, mitä siellä on myynnissä ja miten sitä myyntiä tehdään, ei sen naisen tavara.
Näinhän se asia on kuten sanoit. Kivahan se on kuitenkin ainaisten marina viestien lomassa edes joskus nähdä jotain myönteistäkin mielipidettä, tässätapauksessa tämä divari emännästä myönteinen palaute.
En todellakaan ole mikään ex. Nyt ketjussa puhutaan putiikin liiketaloudellisista asioista ja niissäkin voi pettää.
Myyntitiliin jättäminen on aina luottamuskysymys.
Totta. Huijattu asiakas ei toiste kauppaan tule.
Onko riehunta rautatieasemalla vähentynyt, vai käydäänkö siellä vielä kuumana.
Tais epäonnistua eka kommentin lähettäminen.
Olisi paljon hyvääkin tavaraa, uskaltaako jäyyää, voiko luottaa?
En ole vuosiin kyseisessä "kaupassa" käynyt. Tänne ei voi aivan kaikkea laittaa. Yleisellä tasolla sanoisin että pikkutavaroilla voi asiaa testata ja aina kaikki ylös paperille, koska "mustaa valkoisella" on se mikä pätee viimepeleissä.
Oletko käynyt pornokaupassa?
Pysy ketjun aiheessa.
..hyökännyt erittäin agressiivisesti kahvilaa pitävän Thaimaalaistaustaisen naisen kimppuun... Kirjoitit. Siis mitä siellä asemarakennuksessa oikein tapahtuu? Missä mennään?
Se oli haukkunut kahvilanpitäjän ronskimmanpuoleisesti, käyttäytynyt todella ala-arvoisesti niin, että joku suomalaissyntyinen olisi nostanut kunnianloukkaussyytteen. Apuvoimia tarvittiin paikalle, että saatiin se divarinainen rauhoittumaan.
Varmaan "kiva" olla duunissa samassa pytingissä suht lähellä toisiansa kumpainenkin osapuoli ja se kioskihan on myös Thaikkujen käsittääkseni. Kiree meno siis samakaton alla. No ainahan noi riidat voi sopia.
Täällä nimettömänä voi haukkua ja mollata ketä vaan,,aina on että ei voi kaikista tykätä itsekin olen divarista jotain ostanut silloin siellä ollut miesmyyjä joka ainakin oli palvelualtis ja asiallinen.Ja siitä kioskista olen myös ottanut loton tai kenon jossa myös asiallinen hyvä palvelu. Joten olkaa kommentoijat ystävällisiä niin teitäkin kohdellaan asiallisesti.:-)
Kahvilan myyjähän se tässä tapauksessa oli joutunut haukkujen kohteeksi, joten asiallisuus pitäisi kuulua kaikille.
Käsittääkseni divariin pitäisi voida poiketa ilman ostopakkoa. Jos ei osta, niin ei uskalla mennä toiste, jos on se naismyyjä paikalla.
Olen käynyt minäkin kyseisessä divarissa välillä ja monena kertana en ole ostanut mitään. Naismyyjä on ollut paikalla ja ollut ystävällinen aina minulle, vaikka tyhjinkäsin olen putiikista lähtenyt.
Meitä asiakkaita on moneenjunaan pienissä "putiikeissa"myyjä on asiakasta palveleva eli tietenkin näinollen seuraa asiakasta omassa liikkeessä eriasia on isot tavaratalot jossa voi kaikki kulkea,katsella,sovitella jne.niissä on kamerat kuvaamassa/seuraamassa asiakkaita.
Eli onko jokainen asiakas potentiaalinen varas? Etta siitä syystä pitää seurata?
Kuka on maininnut että varkauden takia seurataan taidatkin liikkua epärehelliset asiat mielessä kun sitä myyjästä epäilet.Itseäni ei häiritsisi lainkaan vaikka myyjä katselee asiointiani liikkeessä.
No jos ei ole kyse nyysinnästä, niin miksi sitten mainittiin kamerat?
Kamerat liittyy niin moneen asiaan. Olen itse joskus ajatellut ehdottaa emännälleni että jos tekisimme kotivideon, sellaisen missä lopussa ollaan vähemmissä vaatteissa. Ajatus kutkuttaa kovasti ja välillä en saa unta kun ajattelen sitä liikaa.
Tämän päivän Aamupostissa on Mikin loistava piirros kyseisestä henkilöstä. Yhdellä kuvalla kerrotaan sama asia kuin tämän ketjun viesteissä.
Mikin piirros oli mainio, eikä mitään "leidimäisyyttä" ollut lainkaan.
Minä en nähnyt sitä. Oliko se eroottislatautunut?
Pikemminkin mallia "noita nokinenä" 60-luvun lastensatua lainatakseni. Katsomalla lehdestä asia selviää.
en nyt ymmärrä. Ainut "piirros" minkä lehdestä löysin oli tasoa 5vee:n ja sillee. Mitäs työ houritte?
Sain hyvän kirjan, eroottisen dekkarin, junamatkalleni. Kukin lukekoon mitä lukee, itse luen mm.vanhoja Jalluja ja Kalle-lehtiä myös.
Tuskin kuljet viitenä päivänä työssä ruuhkajunalla Jallujesi ja Kallejesi kanssa. Jos kulkisit, olisin kyllä nähnyt sinut.
Tutki sinä vain niitä Jallujasi sossun odotushuoneessa ja säästä rautatieasemalla jaetuista ilmaiskirjoista keskustelu niille, jotka matkustavat muutakin kuin sossun ja viinakaupan väliä kahdella, joskus kuitenkin neljällä jalalla. Kolmas taitaa olla aika surkeassa kunnossa.
Kiitos asiallisesta kommentista. Kalle-lehteä lukeva on Håkan, joka pilaa toisten keskustelun, mutta hänelle yksin perustettu ketju ei näy kelpaavan.
En ole mikään Håkan. Ja en ole myöskään mikään sosiaalipummi, alkoholisti tms. Tienaan hyvin paljon kuukaudessa mutta jos joku jakaa Jalluja tai Kalleja ilmaiseksi niin otan ne mielelläni vastaan.
Tässä se taas nähtiin: tienaaminen ei tee ihmisestä fiksua. Vissiin pimeitä keikkoja. Myytkö itseäsi? Siinä tapauksessa saat tehdä aika monta keikkaa päivässä, sillä hinta kertalaakista ei voi sinun kohdallasi olla kovin korkea.
Juu, noitahan on katukuvassa pilvin pimein Kallejen ja Jallujen jakajia näinä aikoina varsinkin, kun vaalit on ajankohtaiset. Taidat sekoittaa toisiinsa Kukkolan vaalimainoksen ja Kallen, mutta ei niissä paljoa eroa olekaan, viisaskin voi mennä vipuun sinusta puhumattakaan.
Ja tänään torilla ainakin kolme puoluetta jakoi kojuissaan ilmaiseksi kirjoja, Kaikki pois divarin myynnistä, eikä ollut edes Orre pitämässä divarinsa puolia!
No löysitkö mitään luettavaa niistä puolueiden kojujen kirjoista?