järkevään hintaan kunnon maasturi,nimittäin Suzuki Vitara.
Vastaukset 11
- Kumpi
Oikeassa kunnon maasturissa on lukot ja alennusvaihde.
Onko kyseessä siis katumaasturi vai maasturi?- kampi
Ainakin vanhemassa grand vitarassa oli alennusvaihde.
Lukkoja vakiona ei ole kovin monessa maasturissa. Mutta niin, kyllähän ne "kunnon" maasturissa saisi olla.
Eli teikäläisen määritelmällä myös Land Cruiser on katumaasturi. - JaspaJami
Kyllähän Land Cruiser osaa lukot on. Vai onko moiset jätetty uudemmista pois?
- kumpiVaiKampi
JaspaJami kirjoitti:
Kyllähän Land Cruiser osaa lukot on. Vai onko moiset jätetty uudemmista pois?
Onhan ne jäyetty pois. 80 sarjalainen oli viimeinen Suomeen tuotu, jossa ne olivat tehtaalta ja senkin tuonti suomeen taisi loppua joskus 90 luvun jälkipuoliskolla.
- kumpiVaiKampi
JaspaJami kirjoitti:
Kyllähän Land Cruiser osaa lukot on. Vai onko moiset jätetty uudemmista pois?
Ne on nykyään korvattu luistonestojärjestelmällä. :)
Takalukkoa kaiketi joihinkin malleihin lisävarusteena saa Suomessakin. Sitten jälkiasennusosana tietysti saa lähes kaikkiin maastureihin etu ja taka lukon.
- Eivetoon
Ihan ok näköinen. Noi hinattavat massat vain tosi pieniä. Jarruton kärry saa painaa max. 400kg. ja jarrullinen max. 1200kg.
- Taviksentavalla
Tuollaisen auton ostaja halunnee lähinnä auton, jolla ei jää pulaan liukkaalla, pöperölumessa eikä kivikkkoisella mökkitiellä. Tuskin hän vetoautoa etsii. No, jokaisella on tarpeensa. Minulle tuo voisi hyvin käydä, mutta pitäisi olla suurempi tavaratila. Toistaiseksi siis Qashqai kunnes parempi löytyy.
- Ihanneautoaetsien
Samaa mieltä kuin Taviksentavalla. Itse ajattelen vaihtaa Qashqain käytettyyn Volvo XC60:een. Sujuisi moottoritiesiirtymätkin kaiketi mukavammin ja hiljaisemmin vaikkei Qashqaikaan mikään tuskallinen ole. Uudessa Skoda Kodiaqissa kuuluu olevan tosi iso kontti, mutta hintalappu on härskin korkea.
- VolvoXC60
Ihanneautoaetsien kirjoitti:
Samaa mieltä kuin Taviksentavalla. Itse ajattelen vaihtaa Qashqain käytettyyn Volvo XC60:een. Sujuisi moottoritiesiirtymätkin kaiketi mukavammin ja hiljaisemmin vaikkei Qashqaikaan mikään tuskallinen ole. Uudessa Skoda Kodiaqissa kuuluu olevan tosi iso kontti, mutta hintalappu on härskin korkea.
Tuo Volvo XC60 voi olla ihnan hyvä kokonaisuus, joskaan ei senkään verhon alla oleva tavaratila erityisen suuri ole vaikka Qassun vastaava isompi ilmeisesti onkin.
Ps. Kojetaulun nouseva keskikonsoli on omaan silmään hieman kömepelön näköinen yläosaltaan jossa liittyy varsinaiseen kojetauluun.
Mitä automaattia Volvo käyttää tuossa mallissa, perinteinen vain kaksoiksytkimellinen ja kennen valmistama?
"The Car Connection Volvo XC60 Overview" (pvm ? )
- http://www.thecarconnection.com/cars/volvo_xc60#image=100519102 - Ihanneautoaetsien
Papereiden mukaan Qashqain kontti on 410 litraa ja XC60:n 495 litraa. Volvon automaatti on perinteinen 6-vaihteinen Geartronic. Ei siis viimeistä huutoa. Täytynee tehdä perinpohjainen oma vertailu eli koeajot kesällä ja talvella.
- fourwheels
Tullooko lumipyryä takahiälle, tänä kesänä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1011266Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️89759Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35681- 47667
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja118541Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat30531Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol32506Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö181489Huomasitko? Elämä Lapselle -konsertti tänään suorana tv:ssä - Aika kova kattaus huippuartisteja!
Lastenklinikoiden Kummien järjestämä Elämä Lapselle -konsertti tukee Suomen viiden yliopistollisen lastensairaalan toimi23487- 59473