Olen ennenkin ihmetellyt, miksi suomalaisissa neuvoloissa mitataan lasten päiden ympärystä. Jos pään ympärys on liian pieni, sitä ei saa suurennettua, jos liian suuri, sitä ei saa pienennettyä. Miksi sitä silti mitataan jatkuvasti? Mistä ihanteelliset ohjearvot ovat peräisin?
Rotuoppi oli vallalla etenkin Ruotsissa vielä 1950-luvullakin. Kallon muodosta nähtiin muka ruotsalaisten ylivertaisuus muihin verrattuna. Romanit ja mustaihoiset olivat ruotsalaisten mielestä alinta rotua.
Suomessa kuljettiin joka asiassa ruotsalaisten perässä. Niin rotuopissakin. Onko lasten päiden mittaaminen jäänne 1950-luvun ruotsalaisten aikanaan vaalimasta rotuopista?
Rotuoppi oli vallalla etenkin Ruotsissa vielä 1950-luvullakin. Kallon muodosta nähtiin muka ruotsalaisten ylivertaisuus muihin verrattuna. Romanit ja mustaihoiset olivat ruotsalaisten mielestä alinta rotua.
Suomessa kuljettiin joka asiassa ruotsalaisten perässä. Niin rotuopissakin. Onko lasten päiden mittaaminen jäänne 1950-luvun ruotsalaisten aikanaan vaalimasta rotuopista?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Se on myös tilastointia. Jos lapsi syntyy poikkeavilla mitoilla tai ulottuvuuksilla, se on tilastopoikkeama. Jos näitä alkaa ilmaantua pikkeavan paljon, ehkä tietyllä alueella, siihen pitää herätä ajoissa ja tutkia mistä se johtuu.
Eiköhän nää nykyiset tilastoinnit tehdä terveydellisistä syistä. Äidin ja lapsen terveydestä huolehtiminen.
Ihmiset ovat tietyn kokoisia, on tilastoja - ihmiset ovat keskimäärin jonkin pituisia, tietyssä iässä.
Miten luulet, että esim Tsernobylin saasteet tai kohta Talvivaaran myrkyt vaikuttavat sen alueen lasten epämuodostumiin tai kaikkien ikäluokkinen syöpätilastoihin?
Jos kyse olisi koirista, niin Suomessa olisi toimittu toisin maahanmuuttopolitiikassa.
Suippokalloiset kotiutetaan takaisin.
Pitkäkalloiset ovat niitä arjalaisia ei karjalaisia ja he ovat sitä parempaa A-sarjaa.
Mittaus tehdään poliisia varten. Rikoksen tapahduttua on helppo supistaa epäiltyjen listaa ottamalla huomioon vai rikollisen kalloindeksin omaavat.
Kyllä nyt pesee vitsejä. Lapsen pituutta ja painoa ja pään ympärysmittaa seurataan tautien etsimiseksi. Eri populaatioilla tuo ympärysmitta vaihtelee, suhteellisesti suuripäisimmät kansat Kaukoidässä. Euroopan valkoihoisista suuripäisimpiä ovat britit, ruotsalaiset ja suomalaiset. Afrikan kansoilla on suhteellisesti pienempi pään ympärysmitta. Entäs sitten?
Tautien seulontaa tuo kasvumityojen seuranta on.
voisitteko tarkentaa, onko kyseessä neliraajajarruttajien eli demarien koppa?
Rodunpuhdistuksen Saksaan veivät RUOTSALAISET SOSIALIDEMOKRAATIT ja he perustivat Uppsalaan rodunpuhdistusinstituutin aikana, jolloin Hitler oli vielä vesivärimaalarina
katutaitelijana
RUOTSI ON VALTIOLLISEN RODUNJALOSTUKSEN MAA ei siis mitään yksityishörhöjä joilla on kummia ajatuksia vaan valtiopäivillä sosdemit ajoivat läpi rodunjalostuksen ensimmäisen maailmansodan jälkeen
Ensimmäinen johtaja oli dosentti Herman Lundborg joka johti rodunpuhdistuslaitosta
Valtion rotuhygieniainstituutti Uppsalassa. Se tehtiin muutaman kokoomuslaisen ja sosdemin aloitteesta ja tarkoitus oli mm. tuhota suomalainen rotu (ja saamelainen ja venäläinen) lyhytkalloisena
Tästä ideologiasta johtuu RKP:n ideologia joka jakaa Paavo Lipposelle maisteri Freudenthal-mitalia, rasistinen rotuoppinut
Lundborg johti sosialidemokraattien avulla kallonmittausta ja opetti menetelmät Berliiniin.
Rodunpuhdistuslaitos auttoi myös YK:ta rodunpuhdistamisessa sodan jälkeen ja sen nimi muutettiin Uppsalassa noin 1956 mutta kallonmittajat jatkoivat professoreina työtään samassa rakennuksessa
Uusi nimi on Institutionen för medicinsk genetik tässä rakennuksessa nykyisin
http://www.genpat.uu.se/
Rodunjalostuksella oli Ruotsissa se pohja jonka perusteella sitten 15 vuotta myöhemmin noin 1970 suomalaiset tulivat Ruotsiin töihin ja saivat kuulla olevansa finnjäveleitä rodullisesti ala-arvoisia