Kärpät-JYP välieräsarja sai ratkaisun 1.pelissä

JYPfani

Kyllä tässä nyt näin kävi, että tämä ottelusarja paketoitiin 1.pelin jälkeen. JYPillä mahtava tilaisuus ryöstöön, 4 maalia kärppien verkkoon 7,5 minuutissa vieraskaukalossa eikä voittoa.

1.ottelun tuomarointi oli vahvasti kotijoukkueen hyväksi, JYPille ainakin 2 jäähyä(Mäenpään ja Salosen koukkujäähyt) oli kevyitä, joita sattuu pelissä useita ja vastaavista koukuista tai pikku estämisistä ei sitten Kärpille tuomittu jäähyjä kun JYP pyöritti hyökkäysalueella.

Pelin ratkaisumaaliin ei tietenkään tuomareilla ollut osaa eikä arpaa, Tuomas Tarkki pelasi Bluesia vastaan 150 minuuttia päästämättä maaliakaan, viimeiseen 115minuuttiin on mennyt taas 9 kiekkoa sisään. Toki ottamattomia useita, mutta ratkaisumaali oli oiva osoitus miten ailahtelevaa on T.Tarkin kausi ollut.
Tuppuraisen tilannetta en nähnyt tarkasti, oliko kuinka törkeä taklaus, mutta turhautumisen piikkiin sen voi laittaa ja mahdollisia lisärangaistuksiakin voi olla tulossa. Lähes samaan aikaan Hännikäinen loukkaantui ja vahvasti näytti siltä että kausi on paketissa.
Aiemmin jo analysoin, että JYP pärjää jos saa JJJ-kentän pidettyä pimennossa, sitä ei tapahtunut.
Aiempien asioiden johdosta JYPillä katkesi henkinen selkäranka joka 2 viimeistä runkosarjapeliä puolivälieräsarjan oli päällä. Niin paljon ikäviä asioita sattui tässä pelissä, on JYPille vielä jopa kovempi kolaus, jos Hännikäinen&Tuppurainen ovat poissa kuin että Kärpiltä olisi JJJ kentästä kaksi ukkoa poissa.
Kärpät-JYP sarja menee Kärpille puhtaasti 4-0.

4

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • odhfkhdashsl

      Tarkin hörpystä tuli kallista jälkeä. 3*J-kenttään on vastattava fyysisyydellä. Jos Lahti&kumppanit taklaisivat joka käänteessä, niin paukut loppuis lyhyeen. Sarjaa ei ole vielä hävitty, mutta Tarkkin pitää korjata peliään jatkossa ja pakkien pitää pelata paikkaa

    • ou-lu

      Uskoitteko että Jyp voittaa kun Jyp teki kolme maalia putkeen toisessa erässä vai uskoitteko että Kärpät tekee kolme seuraavaa maalia.

      • ilmavahti

        On se aika joukkue tuo Kärpät kun tekee aina maalin kun on pakko.


    • JYPVarmaMestari15

      Jypillä ei ole mitään hätää tämän sarjan suhteen. Eilinen tulos oli vain tilastotappio, joita tulee välillä. Todellinen tasoero on todella murskaava Jypin hyväksi. Loput pelit menevät 5 tai 6 - 0 Jypille ja mestaruus tulee vuorenvarmasti, olipa kumpi tahansa finaalissa vastassa :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      29
      3255
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      118
      1302
    3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1235
    4. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      1011
    5. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      71
      1008
    6. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      183
      972
    7. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      947
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      38
      911
    9. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      66
      890
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      77
      827
    Aihe