Pyhien gourmee lista

Eli mitä palstalaiset ovat syöneet, näin juhlapyhinä ?
Itse söin tänään
päivällisellä:
Kermavalkosipuliperunoita
Savustettua lampaanpaistia
Salaattia
jälkiruoaksi:
Täytekakkua ja kahvia
492
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kukaan ei ole näköjään, muiden haukkumiseltaan ehtinyt syödä yhtään mitään..:( Kovin on tylsä porukka.Hyvä ruoka

Äänestä
  • Pitkäperjantaina:
    Aamiaiseksi: lämmin valkosipulimetwursti-tomaatti-juustovoileipä (2), kahvia
    Lounas: varhaisperunoita, lämminsavuviettelystä, appelsiini, lasi punaviiniä
    Iltapäivällä: Kahvia, mariannekahvikakkua
    Päivällinen: Lounas: varhaisperunoita, lämminsavuviettelystä

    Lauantaina: lämmin valkosipulimetwursti-tomaatti-juustovoileipä (2), kahvia
    Lounas: valkosipuliperunoita ja lihakastiketta (jämäruoat viikolta, mutta maistuivat erittäin hyviltä, lasi punaviiniä
    Kahvilla: Kahvia ja muutama konvehti
    Päivällinen: Tonnikalalasagnea
    Iltapala: Mustaa teetä ja voileipä

    Eilen:
    Aamiaiseksi: Lämminsavuviettelysvoileipiä (2) kahvin kera.
    Välipala: appelsiini
    Lounaaksi: Tonnikalalasagnea. (Tiedän, että arkista, mutta tein sitä ison annoksen lauantaina ja teki mieli sitä vielä ennen kuin pakastin loput), lasi punaviiniä, vettä
    Piti tehdä: Rosmariini-punaviinimarinoitua naudanpaistia varhaisperunoiden ja parsakaalin kanssa.
    Iltapäivällä: Kahvia ja myyjäisistä ostettua mariannekahvikakkua
    napostelua: pistaasipähkinöitä
    Päivällinen: varhaisperunoita, voita, parmesaanilohta, vettä
    Iltapala: yksi lämmin valkosipulimetwursti-tomaatti-juustoruisvoileipä

    Taisi olla aika raskaat eväät: Salaatti jäi tekemättä.
    Tänään:
    Aamiainen klo 6: lämmin valkosipulimetwursti-tomaatti-juustovoileipä (2), kahvia
    välipala: appelsiini, pähkinöitä, vettä
    Lounas (kohta): Varhaisperunoita, parmesaanilohta, salaattia, vettä (ehkä vähän punaviiniä), mämmiä ja vaniljakastiketta
    Iltapäiväkahvilla: kahvia ja muutama konvehti, tilkka munalikööriä?
    Päivällinen: Broilerin ohutfileleikkeitä, sipulikermakastikkeessa, parsakaalia ja salaattia (samaa huomiseksi ja ylihuomiseksi töihin)
    Iltapala: Toast, juustolla ja kurkulla, mustaa teetä

    Onpas tullut syötyä raskaasti. No salaattia on runsaasti jääkaapissa tuleville päiville.

    Äänestä

  • No hyvä, että pelastit palstan maineen..:)
    Oi, joi.. Tuo saa kyllä veden herahtamaan kielelle.. Näyttää tosi herkulliselta.Teitkö ruoat vielä itse ? Itse tykkään tehdä ruokaa ja se on hyvää.

    " lämminsavuviettelystä" hhmm. mitä tuo viettelys on ?

    Äänestä

  • a.loittaja kirjoitti:

    No hyvä, että pelastit palstan maineen..:)
    Oi, joi.. Tuo saa kyllä veden herahtamaan kielelle.. Näyttää tosi herkulliselta.Teitkö ruoat vielä itse ? Itse tykkään tehdä ruokaa ja se on hyvää.

    " lämminsavuviettelystä" hhmm. mitä tuo viettelys on ?

    Ei, en tehnyt montaakaan ruokaa itse. Siis noita proteiineja. Olen tämän pääsiäisen ollut yksin ja ajattelin ostaa kaupasta muutamia maistuvia ruokia pienen määrän. Liikaa ostin, mutta onpahan ensi viikolle ruoat valmiina.
    Lauantaina olisin itse asiassa halunnut käydä ostamassa muutaman karitsan sisäfileen ja vähän vihreitä papuja tai parsaa. Olisin sunnuntaina paistanut sisäfileet ja tehnyt valkosipulipapuja karitsanfileiden kanssa. Totesin kuitenkin, että jääkaapissa oli sen verran ruokaa, ettei ole järkeä lähteä ostamaan lisää.

    Kaikki kalat olen ostanut valmiina. Hyviä ovat olleet. Tuo lämminsavulohiviettelys (kylmä) on sellaista lämminsavulohesta tehtyä "mössöä". Viettelys on varmaan se, että siinä on kermaa ja hyvät maut. Mutta se on tuhtia, sitä ei syö paljon.
    Naudanlihakin on valmiiksi maustettu. On hyvää. Olen tehnyt sitä aiemmin. Keitän sen kanssa perunoita ja lisukkeeksi karamellisoitua sipulichutneytä ja salaattia. Siitä tulee myös eväitä töihin.
    Pidän ruoanlaitosta ja leivonnasta, mutta nykyään tuntuu, että harvoin tulee laitettua muuta kuin ihan arkista. Katselin tuolla ortodoksipalstalla keskustelua ja mietin, että niin miksen minäkin vaikka tekisi zabaonea jälkkäriksi tai pavlovaa kahvin kanssa. Mutta laiskuus voitti. Eri asia sitten kun tulee vieraita.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


oli.hyvää kirjoitti:

Eli mitä palstalaiset ovat syöneet, näin juhlapyhinä ?
Itse söin tänään
päivällisellä:
Kermavalkosipuliperunoita
Savustettua lampaanpaistia
Salaattia
jälkiruoaksi:
Täytekakkua ja kahvia

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu