Äkillinen ientulehdus

vakavaa?

Harjaan hampaat säännöllisesti aamuin ja illoin, sekä käytän myös hammaslankaa.

Viime viikolla ikeneni turposivat äkillisesti, tulivat araksi ja vuotavat hieman verta harjatessa. Nyt luulen, että oireet eivät enää tästä pahene, vaan ovat häviämään päin.

Mikä voi aiheuttaa tällaisen ja näin äkillisesti? Aikaisemmin minulla ei ole ollut mitään tällaista. Vaihdoin hammastahnamerkkiä n. 3 viikkoa sitten tavallisesta fluorihammastahnasta hampaita valkaisevaan. Voiko tällä olla jotain merkitystä? Nyt käytän jälleen tavallista hammastahnaa.

Onko tarpeellista mennä hammaslääkärille, vai paraneeko tulehdus itsekseen?

5

3088

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ovidiu

      ...hammaslääkärille. Hoitamaton ientulehdus voi johtaa vakaviin seurauksiin. Sama veri kiertää ikenissä ja muualla elimistössä!

    • hammas

      Voi tietysti olla mahdollista että olet yliherkkä jollekkin uuden hammastahnan ainesosalle. Valkaisevat hammastahnat olisi muutenkin syytä jättää kaupan hyllylle sillä vaikka niillä onnistuisikin valkaisemaan hampaansa niin ne aiheuttavat värjäymiä paikkoihin jolloin hampaisissa alkaa näkyä ikäviä tummentumia. Kuulostaa omituiselta ajatella että tapauksessasi voisi olla kyse ientulehduksesta jos todella hoidat hampaitasi noin tunnollisesti. Ientulehdushan johtuu ienrajaan kertyvästä plakista, joten saattaahan olla että harjasi ei ihan sinne ole sitten yltänyt. Mutta jos ikenet vielä vihoittelevat ja vaivaavat sinua kannattaa kääntyä hampilääkärin puoleen :)

      • vakavaa?

        Se tässä minua ihmetyttääkin, koska minulla ei ole ollut ientulehdusta aikaisemmin. Viime viikolla kävi tosin niin, että puhdistaessani todella ahtaita hampaiden välejäni hammaslangalla, lanka lipsahti ikeneen pahasti ja alkoi vuotaa verta.

        Ehkä todennäköisempi vaihtoehto on, että haava ei päässyt paranemaan, vaan tulehtui ja pääsi leviämään?

        Hammaslääkäriin pääsen jo tänään, kun alkoi huolestuttamaan.


      • Hewwo
        vakavaa? kirjoitti:

        Se tässä minua ihmetyttääkin, koska minulla ei ole ollut ientulehdusta aikaisemmin. Viime viikolla kävi tosin niin, että puhdistaessani todella ahtaita hampaiden välejäni hammaslangalla, lanka lipsahti ikeneen pahasti ja alkoi vuotaa verta.

        Ehkä todennäköisempi vaihtoehto on, että haava ei päässyt paranemaan, vaan tulehtui ja pääsi leviämään?

        Hammaslääkäriin pääsen jo tänään, kun alkoi huolestuttamaan.

        Onko ikenesi vaaleahkot/valkoiset ylhäältä? Sillä minulla on..vai kuuluuk niiden ollakin??


      • vakavaa?
        Hewwo kirjoitti:

        Onko ikenesi vaaleahkot/valkoiset ylhäältä? Sillä minulla on..vai kuuluuk niiden ollakin??

        Ei nyt ainakaan pistä silmiin että olisi ikenet valkeat ylhäältä.

        Kävin eilen hammaslääkärillä. Totesi, ettei ole vakavaa, reikiäkään ei ollut. Käski hoitaa hampaita tavalliseeen tapaan. Hammasväleissäni on kuitenkin jonkin verran hammaskiveä, joten käyn poistattamassa ne ensi viikolla.

        Lääkäri oli sitä mieltä, että hammaslangan lipsahtaminen ikeneen on todennäköisesti aiheuttanut tulehduksen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      107
      7726
    2. 108
      5921
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5157
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4526
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3210
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      55
      2957
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      58
      2918
    8. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2434
    9. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2427
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2046
    Aihe